خانه » رجیستری » آموزش استعلام وضعیت رجیستری

آموزش استعلام وضعیت رجیستری

پس از طرح رجیستری اگر قصد خرید گوشی دارید چه کارکرده یا بصورت آکبند میبایست حتما بفهمید گوشی رجیستر شده است یا خیر به عبارت دیگر استعلام اصالت دستگاهتان را دریافت کنید برای این منظور چند راه ساده و پرطرفدار وجود دارد که در ادامه به بررسی مفاهیم ساده اینکار میپردازیم و در نهایت به شما آموزش خواهیم داد تا چگونه استعلام وضعیت بگیرید.

آموزش دریافت وضعیت اصالت گوشی

رجیستر گوشی چیست؟ 

در لغت به معنای ثبت نام است و مفهوم اینکه میگویند “گوشی رجیستر شده” یا “گوشی رجیستر نشده” به این معناست که شناسه (IMEI) آن دستگاه در همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) ثبت نام شده است یا خیر.

بررسی وضعیت رجیستر بودن گوشی
آموزش استعلام اصالت دستگاه

نحوه رجیستر گوشی به چه صورت است؟

وارد کننده گوشی با پرداخت عوارض گمرک و ثبت دستگاه در همتا، برای هر گوشی کد فعال سازی 6 رقمی تهیه میکنند که این کد پس از خرید به نام خریدار ثبت میشود. ولی برای دستگاه های که رجیستر نشدند یعنی عوارض گمرک دستگاه پرداخت نشده است پس از اولین اتصال سیم کارت با دستگاه طی پیامکی، 30 روز به شما فرصت داده میشود که اقدامات لازم برای ثبت گوشی را انجام دهید در غیر این صورت شناسه IMEI گوشی شما به صورت غیرقانونی شناخته میشود و آنتن نخواهید داشت! اگر دستگاه شما به صورت مسافری وارد ایران شده یا بهرترتیب در سامانه ثبت نشده میتوانید از طریق فرم زیر اطلاعات خود و دستگاه مربوطه را برای کارشناسان ما ارسال کنید در 1 روز کاری کلیه اقدامات لازم برای ثبت دستگاه شما توسط ما انجام خواهد شد برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه زیر شوید.

سامانه خدمات رجیستری

از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده؟

اگر نمیدانید گوشی شما رجیستر شده یا نشده است از یکی از 3 روش زیر میتوانید استعلام بگیرید.

 

توجه داشته باشید: در هر روش نیاز به شناسه انحصاری دستگاه شما (IMEI) میباشد بدین منظور کد زیر را در شماره گیر گوشی خود شماره بگیرید و در آخر کلید تماس را بفشارید و سپس IMEI را یادداشت فرمایید.

*#06#

1- پیامک IMEI به شماره 7777

شماره یکی از IMEI دستگاه خود را به شماره 7777 پیامک کنید سپس منتظر پیامک استعلام نتیجه از سوی HAMTA باشید.

استعلام اصالت از طریق پیامک به 7777
استعلام اصالت از طریق پیامک به 7777

2- کد #7777*

از طریق آموزش زیر اقدام کنید.

جزئیات و اطلاعات بیشتر را میتوانید از این PDF بررسی کنید: estelam-esalat

3- استعلام رجیستری از سایت رسمی همتا

وارد سایت زیر شوید.

https://hamta.ntsw.ir

وارد بخش “استعلام اصالت” شوید

IMEI دستگاه را وارد و بررسی کنید.

بررسی نتایج

نتیجه ای که پس از استعلام رجیستری از یکی از موارد بالا دریافت میکنید به شرح زیر است.

دستگاه قانونی است

hamta
hamta

دستگاه شما با این شماره IMEI در سامانه همتا رجیستر شده و مشکلی ندارد.

دستگاه غیرقانونی است

گوشی رجیستر نشده یا کد فعالسازی هنوز روی این دستگاه فعال نشده است.

دستگاه مسافری

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: به‌صورت مسافری”، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد. همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید.

دستگاه وارد شده از مناطق آزاد

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: صرفاً مناطق آزاد”، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود. بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید چراکه به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردشده با ارز دولتی”، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت نموده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران‌فروشی رخ داده، می‌توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و …)، نسبت به ثبت شکایت اقدام نمایید. شایان ذکر است همتا در این زمینه، تنها به همین میزان اطلاع‌رسانی نموده و وظیفه تعیین ارزش دستگاه و تشخیص گران‌فروشی و …، بر عهده نهادهای نظارتی است.

این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است

درصورتی‌ که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود ” این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است “، استحضار داشته باشید یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم‌کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده نموده است. بنابراین نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود. در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهار نظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

درصورتی‌ که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود ” شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست “، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و می توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه (IMEI) را به عنوان شناسه (IMEI) دستگاه قانونی ثبت نمایید.

اگر همچنان متوجه وضعیت فعلی دستگاه خود نشدید با شماره 096366 داخلی 0 پشتیبانی همتا تماس بگیرید

 

همینطور بررسی کنید

chinese-phone-register

خدمات رجیستر کردن گوشی چینی

ثبت و رجیستری گوشی اندرویدی با برندهای چینی یا طرح گوشی های اصل و بطور …

12 نظرها

 1. سلام من یه گوشی از طریق پست از چین خریدم پست عوارض گمرک شو پرداخت میکنه.واسه دریافت کد فعالسازیش چه جور باید اقدام کنم ؟چقدر زمان میبره؟و اینکه سیم کارت بهش وصل کنم یا منتظر دریافت کد بشم بعد؟

  • کلا گوشی های که از طریق پست ارسال میشوند روال رجیستری طولانی تری دارند اگر اطلاعات ارسالی مشکل دار نباشد در طی چند هفته کد برای شما پیامک میکنن

 2. سلام. یکی از دوستان من که مسافر است و شهروند انگلستان است (البته تابعیت ایرانی) برای من یه گوشی سونی XPERIA 1 آورده است. ورودشون فرودگاه امام است. من چگونه این گوشی را ریجستر کنم؟

 3. یه گوشی دارم برا دوستمه چندساله خریده ولی ناگهانی دیگه آنتن نداره تعمیرگاه هم چک کردن از تمام لحاظ سالمه فقط مونده طرح جیستر شدن لطفا کمک کنید

 4. سلام:قربان خسته نباشید.من یه سوال داشتم اگر ممکنه مشکل من رو که افکارمو بهم ریخته رو میدونید بفرمائید متشکرم قبلاً(عرض کنم یه گوشی سامسونگ گA10چند روز قبل گرفتم خلاصه فرداش گفتم استعلام کنم تماس با همتا گرفتم ۳بار که مطمئن بشم گفتند:IMEIدستگاه دادم گ=گوشی غیرقانونی وارد شده قاچاق سریع عودت بده خواستی هم با۱۲۴ تماس بگیر.ولی فروشنده تا جمعه وقت گرفت که به نامم ثبت کنه خودش هم تماس نمیگرفت که بگن میگفت اونا میگن هر حرفی که کن تا جمعه من کد بهت میدم.اگر اینطوره خوب همتا باید میگفت خوب مثل فروشنده چند روز وقت میبره تا کد مقلا بفرستیم چرا گفت کاملا غیر قانونیِ.تعژیرات هم ارومیه به والله قسم تو ارومیه گفت ول کن بابا چیکار داری یکی دیگه بگیر بگو پولمو بده نداد بزن گوشی رو سرش ضبط کردم حاضرم بفرستم فایل صوتی رو هم.خلاصه با یه گوشی G570F/DSیعنیJ5PRIMEکارکرده ولی تمیز عوض کردم کلا هم دراومد1,780,000 تومان اونa10رو هم داده بود1,850,000تومان(البته گوشی قبلی A10 رو۲۷٪کسر کرد از خود من خرید…بهرحال من میخوام بدونم کار درستی کردم یا نه؟بعداً ثبت میشد.لطف کنید تو چند کلمه کوتاه بگید متوجه میشم به ایمیل حقیر(حق به گردن ما میزارید)قربانت.سهیل ع رضائیه

  • سلام
   درحال حاضر دو نوع گوشی در بازار وجود دارد 1- گوشی های رجیستر شده با کد 2- گوشی های رجیستر نشده و بدون کد

   مورد 2 معمولا با قیمت کمتری در اختیار مشتری قرار میگیرد 1 تا 14 روز زمان میبرد تا عوارض گمرک آن دستگاه پرداخت و کد فعالسازی با کد ملی شما دریافت شود. و این امر تا آخر اردیبهشت 98 مهلت داده شده است.

  • با سلام ، یه تبلت خریدم که با انداختن سیم کارت و روشن کردن پیام میاد که این دستگاه قبلا با یک سیمکارت دیگر روشن شده است ، آیا این دستگاه بعده 30 روز یا در آینده مشکلی در آنتن دادن خواهد داشت یا خیر؟

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *