آموزش استعلام رجیستری و اصالت گوشی

پس از اجرای طرح رجیستری به منظور ثبت، پرداخت گمرک و رجیستر گوشی های هوشمند اگر قصد خرید گوشی دارید چه کارکرده یا بصورت آکبند میبایست حتما بفهمید گوشی رجیستر شده است یا خیر به عبارت دیگر استعلام اصالت گوشی را دریافت کنید برای این منظور چند راه ساده و پرطرفدار وجود دارد که در ادامه به بررسی مفاهیم ساده اینکار میپردازیم و در نهایت به شما آموزش خواهیم داد تا چگونه استعلام رجیستری گوشی خود را بگیرید.

چنل رجیستری ویژه همکاران: @RegisteryIMEI
کانال تلگرام ویژه همکاران: @RegisteryIMEI

آموزش استعلام وضعیت اصالت گوشی

رجیستر گوشی چیست؟ و چگونه بفهمیم گوشی رجیستر شده یا خیر ؟

در لغت به معنای ثبت نام است و مفهوم اینکه میگویند “گوشی رجیستر شده” یا “گوشی رجیستر نشده” به این معناست که شناسه (IMEI) آن دستگاه در همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) ثبت نام شده است یا خیر.

بررسی وضعیت رجیستر بودن گوشی
آموزش استعلام اصالت دستگاه

نحوه رجیستر گوشی به چه صورت است؟

وارد کننده گوشی با پرداخت عوارض گمرک و ثبت دستگاه در همتا، برای هر گوشی کد فعال سازی 6 رقمی تهیه میکنند که این کد پس از خرید به نام خریدار ثبت میشود. ولی برای دستگاه های که رجیستر نشدند یعنی عوارض گمرک دستگاه پرداخت نشده است پس از اولین اتصال سیم کارت با دستگاه طی پیامکی، 30 روز به شما فرصت داده میشود که اقدامات لازم برای ثبت گوشی را انجام دهید در غیر این صورت شناسه IMEI گوشی شما به صورت غیرقانونی شناخته میشود و آنتن نخواهید داشت! اگر دستگاه شما به صورت مسافری وارد ایران شده یا بهرترتیب در سامانه ثبت نشده میتوانید از طریق فرم زیر اطلاعات خود و دستگاه مربوطه را برای کارشناسان ما ارسال کنید در 1 روز کاری کلیه اقدامات لازم برای ثبت دستگاه شما توسط ما انجام خواهد شد برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه زیر شوید.

سامانه خدمات رجیستری

از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده؟

اگر نمیدانید گوشی شما رجیستر شده یا نشده است از یکی از 3 روش زیر میتوانید استعلام بگیرید.

آموزش ویدیویی نحوه استعلام اصالت گوشی

 

توجه داشته باشید: در هر روش نیاز به شناسه انحصاری دستگاه شما (IMEI) میباشد بدین منظور کد زیر را در شماره گیر گوشی خود شماره بگیرید و در آخر کلید تماس را بفشارید و سپس IMEI را یادداشت فرمایید. (آموزش کامل بدست آوردن IMEI)

*#06#

1- استعلام اصالت گوشی از طریق پیامک IMEI به شماره 7777

شماره یکی از IMEI دستگاه خود را به شماره 7777 پیامک کنید سپس منتظر پیامک استعلام نتیجه از سوی HAMTA باشید.

استعلام اصالت از طریق پیامک به 7777
استعلام اصالت از طریق پیامک به 7777

2- استعلام رجیستری گوشی از طریق کد #7777*

از طریق آموزش زیر اقدام کنید.

پس از ارسال اطلاعات به سامانه همتا از طریق پیامکی با سرشماره HAMTA برایتان پیامکی ارسال میشود که یکی از موارد زیر برایتان نمایش داده میشود و وضعیت اصالت گوشی را نشان میدهد :

 • شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت
 • دستگاه آکبند قانونی دارای گارانتی معتبر
 • دستگاه قانونی و دست دوم است (این دستگاه قبلا با یک سیمکارت روشن شده است)
 • دستگاه وارد شده به صورت مسافری (در متن پیامک درج شده “وارد کننده : ورود مسافری”)
 • دستگاه وارد شده از مناطق آزاد (در متن پیامک درج شده “وارد کننده : صرفا در محدوده منطقه آزاد”)
 • شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

جزئیات و اطلاعات بیشتر را میتوانید از این PDF بررسی کنید: estelam-esalat

3- استعلام رجیستری از طریق سایت استعلام رجیستری گوشی

وارد سایت زیر شوید.

https://hamta.ntsw.ir

وارد بخش “استعلام اصالت” شوید

IMEI دستگاه را وارد و بررسی کنید.

بررسی نتایج

نتیجه ای که پس از استعلام رجیستری از یکی از موارد بالا دریافت میکنید به شرح زیر است.

دستگاه قانونی است

شناسه دستگاه IMEI جز شناسه های قانونی ثبت شده است
شناسه دستگاه IMEI جز شناسه های قانونی ثبت شده است

دستگاه شما با این شماره IMEI در سامانه همتا رجیستر شده و مشکلی ندارد.

دستگاه غیرقانونی است

گوشی رجیستر نشده یا کد فعالسازی هنوز روی این دستگاه فعال نشده است.

دستگاه مسافری

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: به‌صورت مسافری”، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد. همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید.

دستگاه وارد شده از مناطق آزاد

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: صرفاً مناطق آزاد”، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود. بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید چراکه به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردشده با ارز دولتی”، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت نموده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران‌فروشی رخ داده، می‌توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و …)، نسبت به ثبت شکایت اقدام نمایید. شایان ذکر است همتا در این زمینه، تنها به همین میزان اطلاع‌رسانی نموده و وظیفه تعیین ارزش دستگاه و تشخیص گران‌فروشی و …، بر عهده نهادهای نظارتی است.

این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است

درصورتی‌ که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود ” این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است “، استحضار داشته باشید یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم‌کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده نموده است. بنابراین نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود. در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهار نظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

درصورتی‌ که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود ” شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست “، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و می توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه (IMEI) را به عنوان شناسه (IMEI) دستگاه قانونی ثبت نمایید.

اگر همچنان متوجه وضعیت فعلی دستگاه خود نشدید با شماره 096366 داخلی 0 پشتیبانی همتا تماس بگیرید

 

جمع امتیازها: 3 میانگین: 3.3

همینطور بررسی کنید

Smartwatch-register

خدمات رجیستری ساعت هوشمند پرداخت گمرک و ثبت در همتا

طرح ثبت و رجیستری ساعت های سیم کارت خور و هوشمند در اوایل سال 1398 …

24 نظرها

 1. سلام خسته نباشیدمن یک گوشی خریدم دست دوم بعدازچندماه انتن گوشی قطع شدازلحاظ صخت افزارمشکلی نداشت استعلام ریجستری گرفتم هیچ مشکل قانونی نداره فقط بایدانتقال صورت بگیره وصاحب گوشی بهش ازمن دوره ولی شماره همراهش رادارم چکاربایدبکنم ممنون کمک کنید

 2. سلام من هفت ماه پیش گوشی موبایل راخریدم ولی بعد فهمیدم که این گوشی ریجستر نشده الان هم مغازه میگه به پاسپورت نیاز داری بعد کد مالکیت نداره بعد خطش رفته باید چه کار کنم که درست بشه باید به صورت انتقال مالکیتش بدم. گوش a10 کمکم کنید توی گمرکات کشور ثبت نشده باید چه کار کنم

 3. سلام ببخشید من میخام گوشیمو بفروشم اما خطی ک ریجستر شده روی گوشیر نمیدونم چه شماره ای هستش ،،،،چجوری بفهمم شماره چنده ….مرسی جواب بدین

 4. فروشنده به من گفت این گوشی وضعیت سفیده و گفت تغییر مالکیت نمیخاد الان نمیدونم گوشی به نام کیه

 5. سلام،ما یه گوشی سامسونگa50خریدیم.خود فروشنده هم ریجستریش کرد.الان بعد حدود یه هفته دائم پیام میاد با این خط نمیتونیدتماسی برقرار کنید،مالک این دستگاه شخص دیگریه
  الان میخام بدونم راهی هست بفهمم فروشنده گوشی و به نام ما زده یا بنام خودش؟
  مغازشم جمع کرده رفته لطفا راهنماییم کنید

 6. سلام ببخشید برادرم گوشی سامسونگ گلکسیشو چند سال پیش به من داده الان چند روری هست خطای عدم ثبت شبکه رو اعلام میکنه استعلام قانونی هم گرفتم گفتن گوشی قانونیه و مشکلی نداره با توجه به اینکه جعبه گوشی رو ندارم کد فعالسازی رو باید چطور بدست بیارم؟ اصلا اگر که قانونیه لازمه ثبت نام بکنم؟

 7. سلام، من فرودین یه سفر رفتم، بعد حدود ٢الی ٣ماه بعدش میخواستم گوشی بخرم
  موبایل فروش گفت اگه پاسپورتتون رو بدین میتونم ریجستری انجام بدم با قیمت پایینتر، ،کاطلاعات کدملی و پاسپورت من و یه همسفرم رو گرفت، بعد هم گفت نشده و از زمانش گذشته، منم کلا گوشی نخریدم، چطور میتونم بفهمم موبایلی رو با پاسپورت من ریجستری یا ثبت شده یا نه؟

 8. سلام من یه گوشی از طریق پست از چین خریدم پست عوارض گمرک شو پرداخت میکنه.واسه دریافت کد فعالسازیش چه جور باید اقدام کنم ؟چقدر زمان میبره؟و اینکه سیم کارت بهش وصل کنم یا منتظر دریافت کد بشم بعد؟

  • کلا گوشی های که از طریق پست ارسال میشوند روال رجیستری طولانی تری دارند اگر اطلاعات ارسالی مشکل دار نباشد در طی چند هفته کد برای شما پیامک میکنن

 9. سلام. یکی از دوستان من که مسافر است و شهروند انگلستان است (البته تابعیت ایرانی) برای من یه گوشی سونی XPERIA 1 آورده است. ورودشون فرودگاه امام است. من چگونه این گوشی را ریجستر کنم؟

 10. حسن بیکدلی

  یه گوشی دارم برا دوستمه چندساله خریده ولی ناگهانی دیگه آنتن نداره تعمیرگاه هم چک کردن از تمام لحاظ سالمه فقط مونده طرح جیستر شدن لطفا کمک کنید

 11. سلام:قربان خسته نباشید.من یه سوال داشتم اگر ممکنه مشکل من رو که افکارمو بهم ریخته رو میدونید بفرمائید متشکرم قبلاً(عرض کنم یه گوشی سامسونگ گA10چند روز قبل گرفتم خلاصه فرداش گفتم استعلام کنم تماس با همتا گرفتم ۳بار که مطمئن بشم گفتند:IMEIدستگاه دادم گ=گوشی غیرقانونی وارد شده قاچاق سریع عودت بده خواستی هم با۱۲۴ تماس بگیر.ولی فروشنده تا جمعه وقت گرفت که به نامم ثبت کنه خودش هم تماس نمیگرفت که بگن میگفت اونا میگن هر حرفی که کن تا جمعه من کد بهت میدم.اگر اینطوره خوب همتا باید میگفت خوب مثل فروشنده چند روز وقت میبره تا کد مقلا بفرستیم چرا گفت کاملا غیر قانونیِ.تعژیرات هم ارومیه به والله قسم تو ارومیه گفت ول کن بابا چیکار داری یکی دیگه بگیر بگو پولمو بده نداد بزن گوشی رو سرش ضبط کردم حاضرم بفرستم فایل صوتی رو هم.خلاصه با یه گوشی G570F/DSیعنیJ5PRIMEکارکرده ولی تمیز عوض کردم کلا هم دراومد1,780,000 تومان اونa10رو هم داده بود1,850,000تومان(البته گوشی قبلی A10 رو۲۷٪کسر کرد از خود من خرید…بهرحال من میخوام بدونم کار درستی کردم یا نه؟بعداً ثبت میشد.لطف کنید تو چند کلمه کوتاه بگید متوجه میشم به ایمیل حقیر(حق به گردن ما میزارید)قربانت.سهیل ع رضائیه

  • سلام
   درحال حاضر دو نوع گوشی در بازار وجود دارد 1- گوشی های رجیستر شده با کد 2- گوشی های رجیستر نشده و بدون کد

   مورد 2 معمولا با قیمت کمتری در اختیار مشتری قرار میگیرد 1 تا 14 روز زمان میبرد تا عوارض گمرک آن دستگاه پرداخت و کد فعالسازی با کد ملی شما دریافت شود. و این امر تا آخر اردیبهشت 98 مهلت داده شده است.

  • با سلام ، یه تبلت خریدم که با انداختن سیم کارت و روشن کردن پیام میاد که این دستگاه قبلا با یک سیمکارت دیگر روشن شده است ، آیا این دستگاه بعده 30 روز یا در آینده مشکلی در آنتن دادن خواهد داشت یا خیر؟

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *