Register-IMEI

مدارک و شرایط لازم برای رجیستری هر گوشی:


1- مشخصات ورود به کشور (پاسپورت) فردی که در 2 ماه اخیر وارد کشور شده باشد اگر ندارید میبایست پاسپورت بخرید.

2- پر کردن فرم مشخصات

3- پرداخت هزینه های عوارض گمرکی گوشی

 

وضعیت خود را انتخاب کنید تا به فرم مربوطه هدایت شوید:

گوشی رجیستر نشده دارم و پاسپورت مسافری نیز ندارم

گوشی رجیستر نشده دارم پاسپورت هم دارم (اخیرا وارد کشور شدم)

همکار (فروشنده موبایل) هستم و در هفته به تعداد پاسپورت میخواهم

اتباع خارجی هستم

 

حالت شب یا Night Mode چیست و چگونه کار میکند؟

کسانی که جدیدترین اخبار پیرامون دوربین اسمارت فون ها را دنبال میکنند، احتمالاً عبارت هایی مثل Night Mode، Night Sight، Bright Night یا عبارت هایی از این دست را شنیده اند. به نظر میرسد، این حالت های تصویر برداری جدید به اسمارت فون ها قابلیت دید در شب میدهند، و نتایج حاصل شده از آن ها نیز تحسین برانگیزند.

ولی حالت شب یا همان Night Mode دقیقاً چیست؟ چگونه کار میکند؟ آیا اصلاً ابزار مناسبی هست؟ در این مقاله قصد داریم تا این حالت کارآمد، جدید و مخصوص شرایط کم نور را معرفی کرده و به بررسی عملکرد و نحوه کار آن بپردازیم.

عکاسی در نور کم و محدودیت های آن

از زمان آغاز دوربین ها، عکسبرداری در نور کم به چالشی سخت تبدیل شده بود، چرا که اساس کار دوربین ها با نور است. تکنولوژی تا امروز، راه دور و درازی را پیموده ولی محدودیت های اصلی و بدیهی هنوز وجود دارند.

اصطلاحات قابل توجه

  • ISO: به حساسیت فیلم به نور میگویند. هر چه مقدار ISO بالاتر باشد، حساسیت لنز به نور بیشتر بوده و ظاهر ساختن عکس نیز سریعتر میشود. البته افزایش ISO منجر به افزایش نویز تصویر هم میشود.
  • سرعت شاتر (Shutter speed): به زمانی که سنسور در معرض نور قرار میگیرد، میگویند. کاهش سرعت شاتر میتواند باعث شارپ تر شدن تصویر شود. سرعت شاتر بیشتر هم میتواند تحت تاثیر حرکت قرار گرفته و باعث ایجاد تصویری تار شود.

وقتی صحبت از سنسور تصویر میشود، اندازه اهمیت زیادی دارد. سنسور بزرگتر میتواند از پس ISO های بیشتر شود و نویز دیجیتال کمتری را ایجاد کند. حساسیت ISO بیشتر هم نیاز سرعت شاتر بیشتر را کم میکند و باعث شارپ تر شدن تصویر میشود.

اندازه انواع سنسور ها
اندازه انواع سنسور ها

بیشتر سنسور های اسمارت فون ها یا 1/1.7 اینچ هستند یا 1/2.3 اینچ که البته برخی اندکی بالاتر یا پایین تر هم هستند. همانطور که تصویر بالا میبینید، این اعداد چندان هم زیاد نیستند. ولی چرا سازنده ها سنسور بزرگتری در محصول خود قرار نمیدهند و خیال همه رو راحت نمیکنند؟

اصلی ترین مشکل این است که اندازه ماژول ها در طراحی و ساخت اسمارت فون اهمیت زیادی دارد، چرا که با پیشرفت تکنولوژی هنوز هم فضای در دسترس در اسمارت فون ها، محدود است. قرار دادن یک سنسور بزرگ در یک اسمارت فون، بسیار دشوار است. این یعنی سازندگان گوشی ها باید در عین استفاده از سنسور کوچک، تصویر برداری در نور کم را هم بهبود دهند و بهترین راه برای اینکار، نه تغییر سخت افزار، بلکه بهبود نرم افزاری است.

پردازش بعد از ثبت تصویر میتواند نوردهی (exposure) را افزایش دهد، بالانس نور سفید را تنظیم کند، رنگ ها را بهتر کند و به طور کلی کیفیت تصویر را بهبود بخشد. همه این تغییرات با عملیات هایی امکان میپذیرد که روی کیفیت تصویر اثر میگذارد. به همین علت است که گوگل یا سایر سازندگان تکنیک هایی مثل Night Mode یا Night Sight گوگل را معرفی کرده اند.

نحوه کار حالت شب (Night Mode)

درک نحوه کار این عملیات در نور کم، اندکی دشوار است ولی اساسا با تکنیکی که به HDR شناخته میشود، کار میکنند.

اصطلاحات قابل توجه

  • HDR: مخفف کلمه High Dynamic Range یا همان محدوده داینامیکی گسترده است و تکنیکی است که برای متعادل کردن روشنایی در یک عکس، استفاده میشود. HDR با ثبت چندین عکس با اکسپوژر (نوردهی) های متفاوت انجام میشود که این کار هم تنها با تغییر سرعت شاتر امکان پذیر است. سپس این عکس ها با هدف به نمایش در آوردن سایه ها، کم کردن هایلایت ها و نمایش جزئیات بیشتر با یکدیگر ادغام میشوند.
  • Bracketing: ب تکنیک کلی ثبت یک تصویر با تنظیمات مختلف و سپس ادغام کردن آن ها با نرم افزاری مخصوص را برکتینگ میگویند. این تکنیک برای مواقعی است که ثبت یک تصویر کافی نیست.

اساساً، حالت شب اندروید (یا هر نام دیگری که سازنده گوشی شما روی آن نهاده) برای تحلیل صحنه ای که کاربر در حال تصویر برداری است، از هوش مصنوعی استفاده میکند. گوشی چندین فاکتور از جمله مقدار نور، حرکت گوشی و حرکت سوژه را لحاظ میکند.

در مرحله بعد، دستگاه چندین تصویر دیگر با سطح نوردهی های متفاوت را ثبت میکند، و با برکتینگ آن ها را با یکدیگر ادغام میکند و در آخر تا جاییکه میتواند جزئیات را در تصویر نهایی به نمایش میگذارد.

حالت Night Sight در Pixel 3
حالت Night Sight در Pixel 3

البته، اتفاقات بسیار بیشتری در پشت پرده رخ میدهد. گوشی باید بالانس نور سفید، رنگ ها و سایر المنت ها را نیز اندازه گیری کند که معمولاً با الگوریتم های پیچیده ای انجام میشود که کاربر عادی از فهم آن ها عاجز است.

در این پست قصد داریم، بیشتر روی راهکار های گوگل تمرکز کنیم. با اینکه شاید ممکن باشد سازنده های مختلف از تکنیک های کمی متفاوتی استفاده کنند، ولی پروسه کلی در همه شرکت ها بسیار مشابه است.

Night Mode چه کمکی میکند

اگر ISO را افزایش دهیم، عکس یا خیلی تاریک میشود، یا پر از نویز یا بدون جزئیات. مگر آنکه بخواهید تصویری با اکسپوژر طولانی بگیرید که در آن صورت باید عکس را در مدت بیشتری ثبت کنید. در هر دو حالت، باید گوشی را کاملاً ثابت نگاه دارید (اغلب باید از سه پایه استفاده کنید). برکتینگ دستی هم به ثبات زیادی نیاز دارد.

با ویژگی Night Mode میتوان همه چیز داشت، میتوان با دست خالی از دوربین گوشی استفاده کرد، در کمتر از چند ثانیه عکسی قابل قبول گرفت و بقیه کار ها رو به نرم افزار سپرد. با این قابلیت دیگر نیاز نیست کاربران عادی سه پایه های سنگین را حمل کنند، تکنیک های پیچیده رو یاد بگیرند یا در نور کم تصاویر بی کیفیت بگیرند.

تفاوت آیفون با Pixel 3
تفاوت آیفون با Pixel 3

نکات منفی Night Mode

در عکاسی، هر چیزی بهایی دارد و Night Mode هم از این قاعده مستثنی نیست و نکات منفی خودش را دارد.اصلی ترین نکته منفی Night Mode این است که برای اشیا در حال حرکت کار نمیکند چرا که این تکنیک با ثبت پشت سر هم چند تصویر انجام میگیرد. سوژه های در حال حرکت میتوانند باعث تاری شوند یا حتی به کلی محو شوند. این حالت در صحنه های ثابت و بدون حرکت بهترین عملکرد خود را به نمایش میگذارد.

همچنین تصویر برداری در حالت شب زمان بیشتری صرف میکند. زندگی پر از لحظات مهم و سریع است، پس اگر نمیتوانید 3 تا 5 ثانیه صبر کنید، بهتر است به سراغ این قابلیت خاص نروید. اگر میخواهید با نهایت سرعت یک تصویر را ثبت کنید، بهتر است از حالت Auto استفاده کنید.

آماده Night Mode هستید؟

حال که تا حدودی با نحوه کار و رسالت Night Mode آشنا شدید، میتوانید در ماجراجویی های شبانه اتان از آن استفاده کنید. متاسفانه، در حال حاضر همه دستگاه ها این ویژگی را شامل نمیشوند ولی در ادامه لیستی از محبوب ترین دستگاه هایی که از این قابلیت بهره میبرند را آورده ایم. با اینکه اسمارت فون های زیر همگی جزو پرچمداران سازنده های خود هستند، ولی محصولات میان رده و ارزان تری (از جمله Honor 10 Lite و Realme 2 Pro) هم هستند که این ویژگی در آن ها تعبیه شده است.

Google Pixel 3 و Pixel 3 XL

Google Pixel 3 XL
Google Pixel 3 XL

قابلیت Night Sight در همه پیکسل های گوگل موجود است ولی Pixel 3 و Pixel 3 XL بسیار محبوب هستند. این دستگاه ها کیفیت دوربین شگفت انگیزی دارند، لرزشگیر تصویر آن ها (که برای حالت شب مهم است) بسیار خوب عمل میکند و در کل اسمارت فون های بسیار خوبی هستند.

نگاهی نزدیک و دقیق به پرچم دار بزرگ گوگل Pixel 3 XL

معرفی حالت عکاسی در شب پیکسل 3 و پیکسل 3 XL

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro

البته که جدیدترین و بهترین اسمارت فون ساخته شده توسط هواوی از Night Mode پشتیبانی میکند. این کمپانی چینی به خاطر قابلیت های تصویر برداریش شهرت زیادی دارد پس میتواند انتخاب عالی دیگری باشد.

چشم های برتر؛ مقایسه دوربین های هواوی P30 Pro و گلکسی S10 Plus

بررسی تخصصی P30 Pro هواوی؛ جدیدترین پرچمدار چینی ها

Samsung Galaxy S10 و Galaxy S10 Plus

Samsung Galaxy S10 Plus
Samsung Galaxy S10 Plus

در گذشته حالت Bright Mode سامسونگ بعد از تشخیص محیط کم نور به طور خودکار فعال میشود ولی بعد از انتشار به روز رسانی ماه آپریل کاربران میتوانند این ویژگی را به صورت دستی نیز فعال کنند. این دستگاه یکی از محبوب ترین اسمارت فون های حال حاضر در بازار است.

مقایسه گوشی پرچمدار هواوی P30 Pro و سامسونگ +Galaxy S10

Google Camera در گلکسی S10 – اپلکیشن دوربین چه تاثیری در تصویر نهایی دارد

OnePlus 6T

OnePlus 6T
OnePlus 6T

وان پلاس نام این حالت را Nightscape گذاشته است. این دستگاه با قیمت پایه 549 دلاری، ارزان ترین اسمارت فون پرچمدار در این لیست است ولی این به معنای ضعیف بودن آن نیست. OnePlus 6T یکی از قدرتمند ترین اسمارت فون های بازار است.

دلایلی برای خرید و یا عدم خرید OnePlus 6T

حالت شب گوشی جدید وان پلاس با نام OnePlus 6T

جمع بندی

سوال اینجاست که آیا Night Mode آمده تا بماند یا فقط یک ویژگی بازار گرمکن بوده و به زودی شاهد محو آن خواهیم بود؟ خوب باید بگوییم که Night Mode یکی کارآمد ترین ویژگی هایی است که به تازگی به اسمارت فون ها اضافه شده و آمده که بماند. تا به حال آیا با این ویژگی کار کرده اید؟ نظر خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

همینطور بررسی کنید

چگونه از حالت دستی (manual mode) دوربین گوشی خود استفاده کنیم

عکاس ها ضرب المثلی دارن که میگن بهترین دوربین، همونیه که تو دستتونه، و تو …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *