12 ترفند جیمیل اندروید

12 ترفند عالی استفاده از جیمیل در اندروید

چه بخواهیم چه نخواهیم بسیاری از ایمیل ها حاوی اطلاعات مهمی هستند که لازم است از آنها نگه داری شود. گرچه با وجود اینباکس، این کار چندان هم دشوار نیست. در این مقاله اندرویدزوم می خواهیم 12 ترفند کاربردی را به شما یاد دهیم تا در جیمیل گوشی اندرویدی تان از آنها استفاده کنید.

12 ترفند عالی جیمیل اندروید

فرض ما بر این است که شما از قبل یک ایمیل در گوگل یا سایر سرویس های پست الکترونیکی ایجاد کرده اید. قبل از شروع لازم است آخرین نسخه جیمیل را دانلود کرده باشید. ( دانلود Gmail جیمیل گوگل برای اندروید )

1.رفتن به صدر لیست ایمیل با اشاره دست

اگر شما ایمیل های زیادی دریافت می کنید، می دانید برای اینکه بفهمید با هر ایمیل چه کاری باید انجام دهید کافیست عنوان ایمیل را کامل ببینید. برای اینکه سریع تر تکلیف ایمیل را مشخص کنید می توانید با کشیدن انگشت روی آن ایمیل را بایگانی کنید. بنابراین دیگر لزومی ندارد حتما ایمیل را باز کنید تا بتوانید عملیاتی روی آن انجام دهید.

قابلیت سوایپ(کشیدن انگشت روی صفحه به طرفین) جیمیل گسترش پیدا کرده و کارهای بیشتری را انجام می دهد. این کارها عبارت هستند از: آرشیو کردن، حذف کردن، علامت زدن به عنوان خوانده شده یا خوانده نشده، انتقال و اسنوز. برای اختصاص دادن هر یک از این دستورات به سوایپ Gmail خود باید به تنظیمات داخل برنامه و این مسیر بروید:  Settings > General settings > Swipe actions

12 ترفند جیمیل اندروید

2.رسیدگی به پیغام های دریافتی

اگر چند اینباکس داشته باشید( چند ایمیل وارد برنامه کرده باشید) برنامه جیمیل آپشن های های مفیدی برای شما در نظر گرفته تا هر پیغام ورودی را مجزا بتوانید رصد کنید.

این امکان All Inboxes نام دارد با لمس کردن آن می توانید بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی آنها را فرستاده لیستی از همه ایمیل های دریافتی مرتب شده بر اساس زمان را ببینید. برای کسانی که چند اینباکس را همزمان چک می کنند این امکان کمک می کند تا سرعت بررسی ایمیل های جدید افزایش یابد. البته اگر بیش از 5 یا 6 ایمیل داشته باشید استفاده از حالت مذکور برعکس می تواند کمی گیج کننده هم باشد.

12 ترفند جیمیل اندروید

3.ویرایش دسته جمعی

وقتی که حجم زیادی از ایمیل ها را بخواهید در یک صفحه مشاهده کنید مدیریت این حجم بالا کار دشواری می شود. برای این که کار راحت تر شود. اینباکسی که می خواهید سازماندهی کنید را انتخاب کرده، انگشت خود را روی ایمیل دلخواه نگه دارید تا آپشن های آن نمایان گردد.

پس از انتخاب کردن ایمیل ها می توانید آنها را انتقال داده، اسنوز کنید به روی شان برچسب بزنید، علامت مهم روی آنها بگذارید (یا از مهم بودن خارج کنید)، حذف شان کنید ، آنها را آرشیو کرده به عنوان خوانده شده (یا خوانده نشده) علامت بزنید یا اینکه به پوشه اسپم بفرستید. البته به جای نگه داشتن طولانی انگشت روی ایمیل برای انتخاب آن می توانید از آیکون کوچک کنار هر ایمیل نیز استفاده نمایید.

12 ترفند جیمیل اندروید

4.با ویجت، اینباکس تان را خالی کنید

چه خوشتان بیاید چه نه، ویجت ایمیل می تواند در زمان شما صرفه جویی کند. هر کاری که باعث شود مجبور نباشید هر دفعه اینباکس را باز کنید، در این مورد خوشایند است.

جیمیل در حال حاضر دو ویجت برای ایمیل به صورت پیش فرض دارد. یکی نمایی از لیست ایمیل های دریافتی با برچسبی که خودتان انتخاب می کنید و دیگری امکان افزودن یک آیکون به صفحه هوم گوشی برای اینکه با لمس آن مستقیما به اینباکس یک اکانت به خصوص منتقل شوید.

برای اضافه کردن ویجت Gmail مثل سایر ویجت ها، یک فضای خالی در صفحه هوم گوشی را لمس کرده و انگشت خود را روی آن نگه دارید سپس گزینه اضافه کردن ویجت را برگزینید. در فهرست باز شده پیمایش کنید تا به Gmail برسید. روی آن کلیک کرده و نگه دارید و بعد آن را در جایی خالی روی صفحه هوم بیندازید. سپس از شما پرسیده می شود کدام حساب کاربری را می خواهید به ویجت اختصاص دهید. با اتمام این کار قادر هستید ابعاد ویجت را هم به دلخواه تغییر دهید برای اینکار ویجت را لمس کرده و نگه دارید تا امکان تغییر سایز فعال شود.

12 ترفند جیمیل اندروید

5.ذخیره فضا

ضمیمه های ایمیل به طور کلی فضای زیادی از حافظه را اشغال می کنند. یک راه برای سبک نگه داشتن گوشی این است که مطمئن شوید با سینک کردن، بیش از حد ایمیل در دستگاه ذخیره نکرده باشید.

به تنظیمات گوشی بروید و روی Accounts کلیک کنید. در اینجا مشاهده می کنید که کدام اکانت های گوگل روی دستگاه تان ذخیره شده. روی یکی کلیک کنید تا مطمئن شوید که گزینه سینک گوگل فعال باشد.

از درون خود اپ Gmail به تنظیمات بروید. حالا آنجا روی نام ایمیل خود کلیک کنید تا اطمینان حاصل کنید که پیغام ها سینک می شوند یا خیر. در همین صفحه می توانید تعیین کنید که ایمیل ها به مدت چند روز ذخیره شوند و شامل چه برچسبی باشند.

در واقع سینک کردن کمک می کند تا به طور خودکار هر چند روز یکبار اطلاعات قدیمی دیگر روی گوشی ذخیره نشوند تا فضای گوشی بیهوده اشغال نگردد.

12 ترفند جیمیل اندروید

6.جستجو کردن حرفه ای

عملکرد جستجو در اپ ساده به نظر می رسد. اما فریب این سادگی را نخورید! چرا که سرچ این نرم افزار در حد جستجوی وب قدرتمند است. به عنوان مثال عبارت “older_than:1y” یا “older_than:1d” را در کادر جستجو تایپ کنید تا پیغام هایی که قدیمی تر یکسال اخیر یا قدیمی تر از یک روز اخیر هستند را مشاهده کنید.

گوگل عباراتی برای سرچ کردن دقیق تر دارد که همان طور که در نسخه وب Gmail کاربرد دارند در اپ موبایل اندروید آن نیز قابل استفاده می باشند. مثلا قرار دادن عبارت “is:important” در کادر سرچ، ایمیل های مهم و “is:starred” تمام ایمیل هایی که ستاره دار شده اند را جستجو می کند.

12 ترفند جیمیل اندروید

7.بی صدا کردن مکالمات

وقتی در مسیر رفت و آمد هستید طبعا می خواهید که فقط پیغام های مهم به شما نشان داده شوند. جیمیل امکان “بی صدا کردن” در دسته بندی ها را دارد تا به طور اتوماتیک بعد از دریافت آرشیو شوند و شما آنها را نبینید. گرچه به عنوان “خوانده نشده” در آرشیو ذخیره می گردند.

برای انجام این کار در اپ Gmail در گوشی اندروید خود، یک مکالمه را باز کنید، سپس روی سه نقطه کلیک کرده ( More را بزنید) بعد گزینه Mute را از لیست انتخاب کنید.

12 ترفند جیمیل اندروید

8.امکان Auto-Advance دوست شماست!

اگر بخواهید به صورت یکجا با تعداد زیادی ایمیل کار کنید قابلیت Auto-advance  برای تان بسیار مفید است. در مواقعی که پیغامی را حذف یا آرشیو می کنید می تواند شما را نجات دهد. همچنین زمانی که کارتان با یک ایمیل به پایان می رسد به طور خودکار شما را به پیغام بعدی هدایت می کند.

برای فعال کردن این امکان نرم افزار Gmail را باز کنید به مسیر Settings > General Settings بروید گزینه Auto-advanceand را تیک بزنید. به این ترتیب می بینید که به شما امکان می دهد، تعیین کنید هر بار بلافاصله بعد از آرشیو کردن یا حذف کردن یک ایمیل، بتوانید به پیغام جدیدتر یا پیغام قدیمی تر منتقل شوید.

12 ترفند جیمیل اندروید

9.پرداخت صورت حساب ها

در حالی که مدت ها بود امکان پرداخت پول از طریق نسخه وب Gmail فراهم شده بود. این قابلیت در نسخه اندروید آن نیز گنجانده شده است. این روشی آسان برای پرداخت پول به دیگران یا خدمات مختلف بدون نیاز به منتقل شدن به برنامه ای دیگر می باشد.

اگر نسخه اپ شما بروز باشد و در کشوری باشید که از این امکان پشتیبانی کند(نه ایران) کل کاری که باید انجام دهید این است که مثل ضمیمه کردن ایمیل که دکمه سنجاق را انتخاب می کردید، حالا دکمه ای که علامت دلار روی آن است را باید بزنید تا بتوانید پول ارسال یا دریافت کنید.

گوگل اعلام کرده کسی که پول دریافت می کند می تواند تعیین کند که این پول به جای کیف پول گوگل، مستقیما به حساب بانکی اش واریز شود. کارمزد این تراکنش نیز صفر می باشد.

12 ترفند جیمیل اندروید

10.ظاهر ایمیل ها را بهتر کنید

گاهی اوقات استفاده از حالت نوشته کج (ایتالیک)، بولد، یا متنی رنگی می تواند سبب شود تا پیغام شما بهتر به طرف مقابل منتقل گردد.

برای دسترسی به ابزارهای فرمت متن، دست خود را روی متن برده و با نگه داشتن دست، قسمتی از متن را انتخاب کنید سپس گزینه Format نمایان می گردد. با لمس این گزینه می توانید از بین امکانات آن موارد دلخواه خود را انتخاب نمایید.

امکانات این بخش ساده هستند: بولد، ایتالیک، زیرخط، رنگ متن و رنگ پس زمینه. پس اگر می خواهید ظاهر ایمیل های ارسالی خود را بهتر کنید این روشی سریع بدون نیاز به استفاده از نسخه دسکتاپ برنامه برای این کار می باشد. سمت چپ این آپشن علامت ضربدری مشاهده می کنید که با کلیک روی آن بخش تنظیمات فرمت را از روی هر عبارتی که انتخاب کرده باشید، حذف می کند.

12 ترفند جیمیل اندروید

11.جلوگیری از ارسال یا پاک کردن ناخواسته ایمیل

بعضا پیش می آید که غلط املایی در متن وجود دارد، فایل ضمیمه فراموش شده، یا دریافت کننده اشتباه انتخاب گردیده باشد. در این لحظه فرصت چک کردن، قبل از ارسال نهایی ایمیل می تواند ما را از عواقب بعدی این اشتباهات در امان نگه دارد. آپشنی وجود دارد که قبل از ارسال از ما تایید نهایی را می گیرد. برای فعال کردن این قابلیت می توانید به این مسیر بروید: Settings > General Settings > Confirm before sending

12 ترفند جیمیل اندروید

12.لغو ارسال فوری یک ایمیل

یکی از بهترین قابلیت های Gmail امکان لغو ارسال یک ایمیل، در فاصله چند ثانیه بعد از ارسال آن می باشد. اگر به هر دلیلی بلافاصله بعد از ارسال یک ایمیل از فرستادن آن پشیمان شدید نگران نباشید. انتهای برنامه را ببینید، شما می توانید در مدت زمان کوتاهی پس از فرستادن یک ایمیل، ارسال آن را لغو کنید. این قابلیت نیز هم در مرورگر و هم در نرم افزار جیمیل در دسترس است.

برای تنظیم مدت زمانی که برای لغو ارسال ایمیل فرصت دارید این مراحل را طی کنید:

  1. جیمیل را باز کنید.
  2. به تنظیمات برنامه بروید.
  3. کنار “Undo Send” مدت کنسل کردن ارسال را بین 5، 10، 20 یا 30 ثانیه تعیین کنید.

12 ترفند جیمیل اندروید

همچنین بخوانید: آموزش فعال کردن حالت محرمانه Gmail در اندروید – Gmail Confidential

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.