سنسور های گوشی اندرویدی چه هستند و چگونه کار میکنند؟

این روز ها گوشی های اندروید از سنسور های زیادی استفاده میکنند. یکی از کمپانی هایی که تو به کارگیری سنسور های جدید، جالب و هیجان انگیز سابقه درخشانی داره سامسونگه که سنسور هایی مثل حسگر ضربان قلب و اسکنر عنبیه چشم محصولاتش سر و صدای زیادی به پا کرد.

تو این مقاله میخوام چند تا از معروف ترین سنسور هایی که کمپانی ها تو دستگاهاشون به کار میبرن رو معرفی کنم و طرز کار و هدف به کارگیریشون رو بهتون توضیح بدم. این مقاله بیشتر جنبه آموزشی داره و امیدوارم تا آخر این مقاله از سختی کار تولید یه اسمارت فون و تکنولوژی به کار رفته تو اون، بیشتر آشنا بشید.

سنسور های اندروید، دیدگاه کلی

قبل از شروع مقاله، یه اسمارت فون اندرویدی بردارید و اپلیکیشن Sensors Multitool رو توش نصب کنید. تو این مقاله هر مطلبی میگم، از توی این اپ قابل دیدنه. هر اسمارت فونی که بخواین میتونین بردارین و نیاز نیست که نوع خاصی باشه. این روزا بیشتر سنسور های مهم روی همه اسمارت فون های بازار به کار میره. بعد از دانلود این اپ از لینک زیر، نصبش کنید تا کار رو شروع کنیم.

دانلود مستقیم Sensors Multitool

معرفی و بررسی

مطمئنم خودتون میدونید که اسمارت فون هایی که این روزا تولید و عرضه میشن، تعداد زیادی سنسور دارن تا تجربه کاربری رو به حد اعلا برسونن، یا اصلاً برای مصارف ضروری دستگاه به کار گرفته بشن. چند تا از رایج ترین سنسور هایی که تعبیه میشن، سنسور نور محیط (که باعث میشود روشنایی نمایشگر بر اساس نور محیط تنظیم شود) و سنسور شتاب سنج یا “accelerometer” (ترکیب ژیروسکوپ با سنسور های دیگر) است که وظیفه تشخیص حرکت دستگاه و جهت قرار گیری آن را بر عهده دارد.

محیط اپ Sensors Multitool
محیط اپ Sensors Multitool

شاید از اینکه بدونین تو همین گوشی عادی توی دستتون چند تا سنسور جای گرفته، تعجب کنید. راستشو بخواین، تعداد این سنسور های انقدر زیاده که تو این مقاله نمیشه همه رو پوشش داد.

با اینکه امیدوارم دو سه تا چیز به درد بخور از این مقاله یاد بگیرین ولی باید بگم مطلب امروز که بیشتر به کمک اپ Sensor Multitool نوشته شده، راجع به کسب اطلاعات راجع به دستگاهیه که تو دستمونه. اگه تا حالا اپ های بنچمارک رو تو گوشیتون نصب کردین تا بفهمین همراهتون تا چه حد سریع و قدرتمنده، این مقاله جذابیت بیشتری براتون خواهد داشت. البته اگه مشکلاتی با گوشیتون دارین هم این اپلیکیشن کمک میکنه تا حدودی بفهمین مشکل از کجاست. حالا بیاین با چند تا از مهم ترین و البته معروف ترین سنسور های اسمارت فون ها آشنا بشیم.

GPS

اولین سنسوری که میخوام معرفی کنم، GPS هست که برای یه همراه همیشگی خیلی مهمه. ممکنه با خودتون بگید GPS که سنسور نیست، بیشتر یه جور رادیوعه. ولی باید بگم کاملاً در اشتباهید، این یه سنسور خیلی خوبه که کارایی های زیادی داره.

بزارید یه مثال خوب براتون بزنم تا با اهمیت این سنسور بیشتر آشنا بشید. فکر کنید دارید از اپلیکیشن Maps استفاده میکنید یا دارید Pokemon بازی میکنید که میبینید، گوشیتون نمیتونه از سنسور GPS استفاده کنه. حالا سوال اینجاست که گوشیتون خراب شده یا تونل هستین( یا جایی که GPS کار نمیکنه)؟روشی که میشه فهمید مشکل از کجاست، اینه که به بخش GPS اپلیکیشن Sensor Multitool برید.

بخش GPS
بخش GPS

برای انتخاب GPS، تو بخش بالا و سمت راست، دکمه منو رو لمس کنید و انتخابش کنید.

همینجوری که تو عکس بالا پیداست، GPS گوشی من وصله ولی به هیچ ماهواره ای وصل نیستم. البته خیلی بهتر شد، چون اگه کار میکرد شما میتونستین مختصات دقیق خونه منو ببینید! خالی بودن مختصات یعنی سقف فلزی بالای سر من کاری کرده تا برای پیدا کردن اتاق خوابم نتونم از نقشه استفاده کنم.

سنسور فشار

سنسور های فشار و سنجش نور
سنسور های فشار و سنجش نور

تعجب میکنید اگه بدونید دستگاهی که تو دستتونه یه بارومتر هم تو خودش داره. همینجوری که تو عکس بالا میبینید، سنسور فشار هوا برای تبدیل کردن دستگاهتون به یه ایستگاه هواشناسی نیست، بلکه کارایی اصلیش برای تعیین ارتفاع شما از سطح دریاست. همینجوری که تو تصویر پیداست، جایی که من هستم، حدود 1200 فوت یا 365 متر بالاتر از سطح دریاست که البته چندان هم بد نیست.

نور

اینو میدونم که میدونید که تنظیم روشنایی خودکار اسمارت فونتون، کاری میکنه تا نور نمایشگر با نور محیط اطراف متناسب باشه، ولی این کار چجوری انجام میشه؟ ساده ست، سنسور نور محیطی که تو دستگاه شما تعبیه شده میتونه شدت نور اطراف شما رو اندازه گیری کنه. همینجوری که میبنید، تو تاریکی شب عدد 0 lx یا lux رو نشون میده ولی بعد که گوشی رو به یه جای روشن تر بردم، اپ عدد 100 lx رو نشون داد. نور اتاق من عدد 5000 lx رو نشون داد، حالا فرض کنید نور خورشید میتونه چه عددی داشته باشه. خودتون امتحان کنید.

اگه قابلیت تنظیم روشنایی خودکار گوشیتون درست کار نمیکنه یا اپلیکیشن Google Maps گوشیتون بین حالت شب و روز تغییر میکنه، میتونین علت مشکل رو همینجا پیدا کنید.

شتاب سنج، ژیروسکوپ، گرانش، شتاب خطی، بردار چرخش و جهت یاب

سنسور های شتاب سنج، گرانش و ژیروسکوپ
سنسور های شتاب سنج، گرانش و ژیروسکوپ

تا حالا شده به این فکر کنید که وقتی دارین بازی ماشینی مورد علاقتون رو انجام میدین و با چرخش گوشی فرمون رو میچرخونین، این کار چجوری انجام میشه؟ یا اینکه Google Cardboard چجوری از جهت نگاه شما توی عینک واقعیت مجازی با خبر میشه؟ خوب، برای انجام این کار و ایجاد یه تجربه بی نقص، چندین سنسور به کار میان که میخوام معرفیشون کنم.

اگه موقع اینجور بازی ها با مشکل مواجه شدین، یه سری به این اپ بزنین. حتی ممکنه متوجه بشید که گوشی شما سنسور ژیروسکوپ نداره، ولی نیاز نیست ناراحت بشین چون باقی سنسور ها میتونن جای خالی اونو پر کنن. حالا بیاین یه نگاه سریع به این سنسور ها بندازیم:

سنسور های شتاب سنج و شتاب خطی که به ترتیب “accelerometer” و “linear acceleration” نام دارند، برای اندازه گیری حرکت به کار گرفته میشن. سنسور اولی روی نیروی گرانشی ای که روی دستگاه اثر میزاره تمرکز داره، در حالیکه دومی بیشتر برای ردیابی سفر هاتون دور تو دور دنیا به کار گرفته میشه. اگه گوشی رو تکون بدین، میبینین که اعداد بخش “Accelerometer” تغییر میکنه ولی برای دیدن نقش شتاب خطی (linear acceleration)، باید برید بیرون و بدوید.

سنسور گرانش یا “Gravity” برای اندازه گیری تاثیر گرانش روی دستگاهه. حتماً از کلاس های فیزیک دبیرستان یادتون مونده که گرانش استاندارد زمین 9.81 متر بر مجذور ثانیه است. حالا اگه گوشیتون از میز بیافته، خیلی راحت میتونستین اندازه بگیرین که چقد طول میکشه تا گوشیتون به یه نمایشگر جدید نیاز پیدا کنه! حالا برای تست سنسور گرانش، باید گوشی رو دستتون بگیرین و بالا پایین بپرین! وقتی به اوج پرش میرسین، برای یه لحظه گوشی فکر میکنه به بی وزنی رسیده. اونجاست که گرانش عمودی صفر میشه. البته توصیه میکنم برای این آزمایش یک توپ رو به بالا پرت کنین، نیاز نیست برای تست این سنسور گوشیتون رو پرت کنین.

سنسور های جهت یابی، جرخش و شتاب خطی
سنسور های جهت یابی، جرخش و شتاب خطی

آخرین سنسوری که میخوام معرفی کنم سنسور جهت یاب یا “Orientation” هست. این سنسور دو تا وظیفه داره. یکی انجام وظیفه به عنوان قطب نما و یکی اندازه گیری سه وجهی از جهت قرارگیری گوشیتون. این مهمترین سنسوریه که تو بازی های ماشینی به کار میاد و البته همین سنسوریه که تو جهت یابی راه ها و استفاده از نقشه، نشون میده دقیقاً به چه جهتی دارین میرین.

سایر

امیدوارم تا حالا فهمیده باشین که همه این سنسور ها، حتی اونایی که راجع بهشون حرفی نزدم، برای این به کار گرفته میشن که تجربه کاربری شما تو دستگاه اندرویدی به بالاترین کیفیت برسه. چیزی که خیلی ساده به نظر میاد، به عنوان مثال پیدا کردن موقعیت مکانی شماست، برای این کار GPS باید مختصات مکانی شما رو پیدا کنه. البته باید بدونید که گوگل چند تا حقه با ارتباط اینترنتی شما هم انجام میده ولی اونایی که از همه مهمترن بارومتر، سنسور های جهت یاب و سنسور فشار هستند.

در کنار جذابیتی که این اپ تو پیدا کردن موقعیت مکانی دقیق و اندازه گیری حرکت های دقیق گوشی و ورودی ها داره، امیدوارم بدونین که میشه از این اپ به عنوان یه اپ عیب یاب برای حل مشکلات مختلف استفاده کرد.

باتری و Wi-Fi
باتری و Wi-Fi

با اینکه من Wi-Fi رو به عنوان یه سنسور نمیدونم، ولی بخش وای فای هم میتونه کمک زیادی تو دیدن کیفیت ارتباط با مودم بکنه. با رفتن به بخش Wi-Fi میتونین بفهمین که کجای خونه یا محل کارتون، بهترین سیگنال رو میشه دریافت کرد.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.