بررسی تخصصی دوربین Google Pixel 3a XL

بررسی تخصصی دوربین Google Pixel 3a XL سردسته میان رده ها

گوشی Google Pixel 3a XL به لحاظ قیمتی جزء میان رده ها محسوب می شود. مطابق انتظار در گوشی های سری پیکسل گوگل از سال 2016 تاکنون، که همیشه به دوربین های خوب شان معروف بودند، دوربین قدرتمندی برای این گوشی هم قرار داده شده است. این دستگاه از همان سنسور های دوربین سری پیکسل 3 بهره می برد اما در فرآیند فشرده سازی کیفیت تصاویر گرفته شده تحت شرایط خاصی تفاوت هایی نیز با بقیه دارد. در ادامه به صورت تخصصی دوربین گوگل پیکسل 3a XL را بررسی می کنیم.

بررسی تخصصی دوربین گوشی Google Pixel 3a XL

قبل از هر چیز با مشخصات فنی و سخت افزار دوربین پشت و جلوی این محصول جدید گوگل آشنا می شویم سپس به تفکیک برنامه دوربین و کیفیت عکاسی در حالت های مختلف نور، عمودی، سلفی و… با آوردن نمونه عکس، آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

مشخصات دوربین Google Pixel 3a XL

دوربین پشت:

 • 12.2 مگاپیکسل
 • 1.4 میکرومتر اندازه پیکسل
 • ƒ/1.8 گشودگی دیافراگم
 • فوکوس خودکار با قابلیت تشخیص فاز دوتایی پیکسل ها
 • 76 درجه زاویه دید
 • فیلمبرداری 4K با فریم ریت 30 فریم بر ثانیه
 • فیلمبرداری 1080 با فریم ریت 30، 60 یا 120 فریم بر ثانیه
 • فیلمبرداری 720 با فریم ریت 30، 60 یا 240 فریم بر ثانیه

دوربین جلو:

 • 8 مگاپیکسل
 • 1.12 میکرومتر اندازه پیکسل
 • ƒ/2.0 گشودگی دیافراگم
 • فوکوس ثایت
 • 84 درجه زاویه دید
 • فیلمبرداری 480، 720 یا 1080 با فریم ریت 30 فریم بر ثانیه
بررسی تخصصی دوربین Google Pixel 3a XL
مشخصات دوربین Google Pixel 3a XL

به لحاظ مشخصات سخت افزاری، Pixel 3a XL کاملا مشابه Pixel 3 XL می باشد با این تفاوت که 3a XL دارای سیستم پردازنده تصاویر اختصاصی است. موقعیت مکانی دوربین سلفی این گوشی هم متفاوت است. 3 XL دو دوربین جلو داشت در حالی که 3a XL یک دوربین برای سلفی گرفتن بیشتر ندارد که شاید این را بتوان یک نقطه ضعف دانست. بنابراین می شود گفت 3a XL و 3 XL دوربین هایی یکسان دارند ولی همه داستان به همین جا ختم نمی شود و عملا با هم متفاوت اند.

با دیگر عضو خانواده گوگل پیکسل آشنا شوید: نگاهی نزدیک و دقیق به پرچم دار بزرگ گوگل Pixel 3 XL

برنامه دوربین Google Pixel 3a XL

برنامه پیش فرض دوربین گوشی 3a XL اپ ساده همیشگی گوشی های سری پیکسل است که کار کردن با آن بسیار راحت است. برای اجرای برنامه کافیست دو بار پشت سر هم دکمه پاور گوشی را فشار دهید.
در منوی اصلی برنامه دکمه هایی که انتظارشان را داریم وجود دارند. حالت های اصلی دوربین شامل پانوراما، دوربین و ویدیو می باشند و در گزینه “more” به منوی دیگری دسترسی پیدا می کنید. در منوی تازه حالت شب، اسلوموشن، گوگل لنز و… وجود دارند. البته چیزی به اسم حالت دستی و حرفه ای برای این تنظیمات، تعریف نشده است. در مجموع با چیزی شبیه به برنامه دوربین سامسونگ یا هواوی طرف هستیم که اماکانات جانبی بیشتری دارد.
 • راحتی استفاده: 10/10
 • درک شهودی: 10/10
 • قابلیت ها: 7/10
 • تنظیمات پیشرفته: 7/10

امتیاز: 8/10

عکاسی در نور روز با Google Pixel 3a XL

در نور خالص روز تنظیم نور سفید کار دشواری می شود. اگر یک کار باشد که 3a XL به خوبی از عهده آن برآید تنظیم نور سفید در روشنایی روز می باشد. رنگ آبی بیش از حد در عکس ها دیده نمی شود و عکس ها اکسپوژر مناسبی دارند. جزئیات فراوانی حتی در نقاط تاریک می بینیم و عکس ها شارپ هستند. در مقایسه با بسیاری از دوربین ها، نویز حداقلی بوده و رنگ آمیزی اجزای داخل تصاویر به خوبی حفظ شده است.

امتیاز: 8/10

بازسازی رنگ ها در 3a XL

مردم عکس های رنگارنگ را دوست دارند اما عکس هایی که طبیعی به نظر برسند. وقتی ساتوریشن زیاد باشد رنگ ها غیر واقعی می شوند. این همان کاریست که Pixel 3a XL اصلا انجام نمی دهد و رنگ بندی را نرمال نگه می دارد. البته از جهات دیگر این عکس ها دچار ضعف هستند. پایین سمت چپ عکس ها به زردی و پایین سمت راست شان کمی به آبی می زند، در برخی نواحی تاریک تر هم جزئیات از دست رفته است.

امتیاز: 8/10

بزرگنمایی با Google Pixel 3a XL

امتیاز: 7/10

جزئیات عکس در Google Pixel 3a XL

در آوردن جزئیات عکس کار سختیست، اینکه اکسپوژر و تعادل نور سفید ایده آل باشد یک بحث است اینکه عکس تیزی و جزئیات زیادی داشته باشد بحثی دیگر. مثلا در عکس دوچرخه ها جزئیات زیاد است اما در قسمت های سایه ای ضعف وجود دارد اکسپوژر نیز در این عکس جالب نیست.

امتیاز: 7/10

درباره گوگل پیکسل یاد بگیرید: ترفندهای استفاده بهتر از Google Pixel

عکاسی افقی از مناظر

فوکوس در این عکس ها به خوبی انجام شده اما مشکل اصلی در نویز تصویر است که در هر 4 عکس مشهود می باشد. عکس پل متعادل ترین عکس بوده و تقریبا همه چیز آن درست است. برعکس آن در عکس دریاچه گوگل پیکسل 3a XL آسمان خوب معلوم نیست اما قسمت سرسبز لبه دریاچه جزئیات زیادی دارد.

امتیاز: 7/10

عکاسی پرتره

سه تا از این عکس ها با دوربین پشت و یکی با دوربین سلفی گرفته شده اند. در دوتا از عکس ها مرز بین سوژه و پس زمینه واضح است. دو عکس بالایی تنظیم نور سفید نامناسبی دارند. دو عکس پایین وضع بهتری داشته ولی عالی نیستند. مثلا رنگ پوست صورت را به خوبی می بینیم  ولی نرده کمی تار دیده می شود.

امتیاز: 7/10

حالت HDR دوربین 3a XL

در حالت HDR دوربین Pixel 3a XL از پس کار برمی آید. برای مثال در عکس کافه، بالانس نور بین روشنایی تلویزیون و صندلی های چرمی مشکی در سایه، باید رعایت شود که این اتفاق افتاده و جزئیات هم حتی در تصویر تلویزیون دیده می شود. در عکس پایین سمت راست، در قسمت های تاریک و روشن جزئیات فراوانی وجود دارد اما نویز آن هم زیاد است.

امتیاز: 7/10

عکاسی در نور کم

عکس هایی که Pixel 3a XL در نور کم می گیرد، عکس های به درد بخوری هستند. این عکس هایی که می بینید پس از غروب آفتاب گرفته شده ولی جزئیات زیادی دارد. قابلیت Night Sight گوگل در این گوشی، به شما اجازه می دهد تا در شب کلا چیز دیگری را با دوربین گوشی ببینید.

امتیاز: 8/10

سلفی گرفتن با 3a XL

4 عکس سلفی که در بالا مشاهده می کنید در 4 حالت مختلف ابری، نورز روز، گرگ و میش و سایه گرفته شده اند. در سه عکس فوکوس روی صورت بوده و در یکی این چنین نیست. جزئیات صورت در یکی از عکس ها جالب نیست و در دوتا دیگر وضعیت مناسبی دارد. در مجموع نویز چندانی در هیچ کدام از عکس ها دیده نمی شود و سلفی ها قابل قبول هستند.

امتیاز: 7/10

فیلمبرداری با دوربین Google Pixel 3a XL

دوربین Pixel 3a XL می تواند 4K با نرخ 30fps فیلمبرداری کند و این کیفیت در حد رده قیمتی این گوشی به خوبی عمل می کند. در خلق رنگ ها و اکسپوژر دقیق عمل کرده و سیستم پایدار کننده ویدیوی گوگل به طرز مناسبی در آن کار می کند.

امتیاز: 8/10

امتیاز کلی دوربین Google Pixel 3a XL در نهایت: 8/10

نقاط قوت و ضعف دوربین گوشی

بررسی تخصصی دوربین Google Pixel 3a XL
دوربین گوشی Google Pixel 3a XL
نقاط قوت نقاط ضعف
برنامه دوربین ساده عدم تهیه بکاپ از عکس ها با ابعاد کامل و اصلی
کارآیی خوب در نور کم نداشتن دوربین عریض سلفی
حالت دید در شب وجود نویز زیاد در بعضی حالت ها
یکپارچه بودن با گوگل لنز
بازسازی دقیق رنگ ها
اکسپوژر عالی

همینطور بخوانید: معرفی گوشی گوگل Pixel 3a و Pixel 3a XL

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

بررسی تخصصی Galaxy A20e سامسونگ | اقتصادی بدون هیجان برای کاربران غیر حرفه ای

برای مدت زمان زیادی در بسیاری از بازار ها، کمپانی سامسونگ دستگاه های ارزان قیمت …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *