معرفی ویژگی ها و قابلیت های قلم S Pen گلکسی نوت 10

حال که چندین سال از معرفی اولین عضو از سری گلکسی نوت میگذرد، هنوز هم اسمارت فونی عرضه نشده که بتواند با چنین قلم استایلوسی عرضه شود و چنین محبوبیتی به دست آورد. حالا که به دهمین عضو از سری گلکسی نوت رسیده ایم، این قلم ها به چنان بلوغی رسیده اند که هر کاربری بعد از استفاده از آن، دیگر نمیتواند آن را کنار بگذارد. قلم S Pen گلکسی نوت 10 برای سیستم خروجی از تکنولوژی Wacom استفاده میکند و حالا میتواند 4096 سطح فشار را تشخیص دهد. هنگام استفاده از آن حسی طبیعی و مشابه مداد را القا میکند و به لطف دکمه مکانیکی و قابلیت های نرم افزاری میتواند از پس کار های زیادی بر آید.

Galaxy Note 10 به تنهایی و حتی بدون اینکه قلم را از جایش بردارید هم یک اسمارت فون شگفت انگیز است. البته برخی از کاربران چندان از کار با قلم خوششان نمی آید یا برخی دیگر معتقدند قابلیت ها و پیچیدگی های آن گیج کننده و خسته کننده است، از این رو درصد زیادی از کاربران این دستگاه ها نیز به ندرت قلم را از جایش بیرون میکشند. اما در این مقاله قصد داریم ویژگی های این قلم جادویی را معرفی کنیم، تا اگر صاحب یکی از گلکسی نوت های سامسونگ هستید، به استفاده از S Pen ترغیب شوید.

نوشتن و نقاشی کشیدن

طراحی و نوشتن با قلم S Pen
طراحی و نوشتن با قلم S Pen

اکثر کاربران چندان از نوشتن روی صفحه گوشی آن هم با دست لذت نمیبرند، چرا که هر اسمارت فونی یک کیبورد مجازی عالی برای این کار دارد. ولی اگر ابزار مناسب را در دست داشته باشید، میتوانید از نوشتن روی دستگاه خود هم لذت ببرید. اگر صاحب یکی از گلکسی نوت 10 های جدید باشید، همیشه یک دفترچه یادداشت خواهید داشت که میتوانید ایده های خود در آن بنویسید، نکته های مهم را یادداشت کنید و حتی سر کلاس های خود به نوت برداری بپردازید.

در نوت 10، میتوانید با قلم S Pen روی اپلیکیشن تقویم هم شکل بکشید. این یعنی مثل تقویم های واقعی میتوانید رویداد ها و قرار های مهم خود را روی اپ تقویم مشخص کنید،

همچنین میتوانید با استفاده از قلم به اسکرین شات ها و عکس هایی که قصد ارسالشان را دارید، دست نوشته اضافه کنید. استفاده از این قلم بسیار ساده تر و کارآمد تر از استفاده از انگشت است. در کنار این ها، یک اپلیکیشن PenUp هم در گوشی وجود دارد که برای نقاشی کشیدن است. با استفاده از این اپ حتی هنرمندان هم میتوانند تصاویری زیبا و هنرمندانه خلق کنند.

AR Doodle

AR Doodle
AR Doodle

این قابلیت چند سالی میشود که در گلکسی نوت ها به کار میرود ولی همیشه جالب و تحسین برانگیز بوده است. با قابلیت AR Doodle، گلکسی نوت 10 دوربین را باز میکند تا کاربر بتواند با استفاده از S Pen روی صفحه اصلی (viewfinder) نقاشی بکشد. هرگاه کاربر شکلی رو صفحه میکشد، دستگاه مکان آن شکل جایی که به آن متصل شده است را به خاطر میسپارد. با این قابلیت میتوانید عینک های مجازی روی چهره بکشید و این عینک ها روی صورت سوژه میمانند. یا میتوانید شکلی را روی میز یا زمین بکشید، به این صورت دستگاه مکان آن شکل را حفظ میکند، به گونه ای که انگار آن شکل واقعی است.

کنترل از راه دور

سال گذشته با معرفی نوت 9، سامسونگ از ارتباط بلوتوثی قلم با دستگاه رونمایی کرد. از آن موقع، این قلم میتواند به عنوان یک کنترل از راه دور هم استفاده شود. به همراه این ویژگی، امکان کنترل رسانه ها نیز فراهم شد. یک بار فشردن دکمه قلم میتواند برای پخش یا توقف موزیک استفاده شود و یا با دوبار فشردن آن میتوان به موزیک بعدی رفت. در اپلیکیشن مرورگر سامسونگ، یک بار فشردن آن به عنوان دکمه “بازگشت” عمل میکند و دوبار فشردن هم برای “forward” است. در اپلیکیشن دوربین، دکمه S Pen به عنوان شاتر از راه دور عمل میکند، بنابراین وقتی دستگاه روی چوب سلفی است، میتوانید سلفی ثبت کنید یا به ضبط ویدیو بپردازید.

با معرفی گلکسی نوت 10، حالا میتوان با قلم S Pen ژست های حرکتی هم انجام داد. برای اینکار تنها کافی است دکمه را نگه دارید و به سمت بالا، پایین، چپ یا راست سوایپ کنید یا قلم را بچرخانید. در حال حاضر میتوانید از این ویژگی برای کنترل محتوای رسانه ای استفاده کنید (سوایپ به بالا برای افزایش صدا و سوایپ به پایین برای کاهش صدا) یا با حرکت به چپ و راست در لیست موزیک های خود بچرخید. همین ویژگی برای ارائه اسلاید های PowerPoint هم کارایی دارد. هنگام تصویر برداری هم میتوانید با حرکت به سمت بالا و پایین، بین دوربین های عقبی و جلویی حرکت کنید. البته برخی از این ویژگی ها ابتدایی به نظر میرسند ولی خبر خوب این است که سامسونگ API این قلم را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده تا قابلیت های خلاقانه ای برای آن به وجود آید.

حباب آبی رنگ صفحه
حباب آبی رنگ صفحه

البته برای اینکه بدانید یک اپلیکیشن از ژست های حرکتی قلم پشتیبانی میکند یا خیر، نیازی به حدس نیست. بلکه هر گاه اپلیکیشنی را باز میکنید، اگر آن اپ از ژست های حرکتی پشتیبانی کند، حباب کوچک شناور آبی رنگی را در تصویر خواهید دید. برای آگاهی از عملکرد قلم برای آن اپ، تنها کافی است با قلم روی آن کلیک کنید.

عملکرد مشابه ماوس رایانه

وقتی قلم را در نزدیکی صفحه میچرخانید، نقطه ای کوچک را مشاهده میکنید که نشان دهنده مکان دقیق نوک قلم است. این نقطه، در واقع عملکردی مثل پوینتر ماوس دارد. این ویژگی اغلب وقتی به کار می آید که در حال گشت و گذار در نسخه دسکتاپ وبسایت ها هستید. هر حرکتی روی منو های صفحه به این معناست که پوینتر ماوس روی آن است.

اگر دکمه S Pen را نگه دارید و آن را روی متن بکشید، میتوانید آن متن را انتخاب کنید. این عملکرد به گونه ایست که گویی کلیک چپ ماوس را فشرده اید و متن را برگزیده اید. با این روش میتوانید چندین تصویر را هم از گالری انتخاب کنید.

اسکرین شات های برده و ضبط گیف

با استفاده از Smart Select میتوانید یک مستطیل در صفحه گوشی بکشید و به سرعت آن تبدیل به یک اسکرین شات بکنید. این روش از ثبت اسکرین شات و بریدن آن، سریعتر است. بعد از آن همانطور که بالاتر توضیح دادیم، میتوانید روی آن بنویسید و آن را ذخیره یا ارسال کنید.

بخش Smart Select
بخش Smart Select

این بخش قابلیت ضبط گیف هم دارد، برای این کار تنها کافی است روی ویدیو یا فریم های در حال پخش، مستطیلی رسم کنید و آن را نگاه دارید. گلکسی نوت 10 به سرعت آن را تبدیل به یک گیف میکند تا بتوانید آن را ارسال یا ذخیره کنید. البته لازم به ذکر است که اعضای سری Galaxy S هم چنین قابلیتی دارند و حضور قلم S Pen لزومی برای این کار ندارد.

Glance

اسمارت فون های سری گلکسی نوت، همواره قدرت زیادی در مولتی تسکینگ داشته اند. قابلیت Glance نوعی راه حل عکس در عکس است که تا کنون در هیچ دستگاه دیگری مشاهده نشده بود. برای فعال سازی این قابلیت، کافی است وقتی در اپی هستید، قلم را بیرون بکشید و Air Menu را فعال کنید. حال اگر گزینه Glance را انتخاب کنید، آن اپ به یک مربع کوچک تبدیل میشود و در بالای نمایشگر قرار میگیرد، تا بتوانید به راحتی با اپ های دیگر کار کنید. حال اگر قلم را روی آن مربع بکشید، اپلیکیشن دوباره به صورت تمام صفحه به نمایش در می آید. در این حالت اگر دکمه “Home” را لمس کنید، اپلیکیشن دوباره به حالت Glance میرود. این قابلیت برای کاربرانی مناسب است که میخواهند همیشه یک اپ باز باشد تا بتوانند به سرعت به سراغ آن برود.

اضافه کردن میان بر اپ ها در Air Menu

افزودن اپ به Air Menu
افزودن اپ به Air Menu

اگر از اپلیکیشن خاصی استفاده بیشتری میکنید و میتوانید آن را به منوی Air Menu اضافه کنید. این روش به نوعی مخفی کردن اپ است که فقط وقتی قلم را برمیدارید، نمایان میشود.

ترجمه و زوم

در آخر ویژگی هایی را معرفی میکنیم که میتوانند بسیار کارآمد باشند. با ویژگی Translate این دستگاه میتوانید قلم را روی متنی به غیر از انگلیسی بگیرید و آن را به انگلیسی ترجمه کنید. با اینکه به نظر میرسد کپی کردن متن ها در Google Translate سریعتر و دقیق تر است ولی مترجم S Pen هم میتواند گاهی نجات دهنده باشد. قابلیت Magnify نیز همینطور است، این قابلیت پوینتر قلم را به یک ذره بین بزرگ تبدیل میکند که هر بخشی از صفحه را تا چن صد برابر بزرگتر میکند. البته اکثر اوقات میتوان با دو انگشت روی صفحه زوم کرد ولی Magnify هم میتواند گاهی کارآمد باشد.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.