تقابل Note 10 Plus با P30 Pro، Pixel 3 و iPhone XS Max در عکاسی در نور کم

احتمالا میدانید که به تازگی اسمارت فون پرچمدار جدیدی به دنیای اندرویدی ها اضافه شده است، Galaxy Note 10 Plus جدیدترین محصول بالا رده سامسونگ است که به طور پیش فرض حالت Night Mode اختصاصی دارد و نسبت به Galaxy S10 بهبود هایی را به خود دیده تا بتواند تصاویر بهتری ثبت کند. ولی سوال اینجاست که این دستگاه در شرایط چالش برانگیز تر چه جایگاهی بین رقبا به دست می آورد؟

برای آشنایی با توانایی های تصویر برداری نوت 10 پلاس در نور کم، آن را در مقابل بهترین دوربین های اسمارت فون جهان قرار داده ایم. در این مقاله دوربین +Note 10 قرار است با P30 Pro هواوی، Pixel 3 گوگل و iPhone XS Max آیفون رقابت کند.

جالب اینجاست که به غیر از آیفونی که کمی قدیمی است، باقی رقبا حالت شب مخصوص به خود را دارند، به علاوه برخی از این گوشی ها نیز حتی توانسته اند با تکنولوژی های پیشرفته کوچکترین نور را هم در تاریک ترین شرایط جذب کنند. در این مقاله میتوانید تفاوت های عکسبرداری هر یک را مشاهده کنید و با قوی ترین چشم دید در شب بین اسمارت فون های جهان آشنا شوید.

عکس اول: تاریکی مطلق

 • Samsung Galaxy Note 10 Plus: 6
 • Huawei P30 Pro: 9
 • Google Pixel 3: 4
 • iPhone XS Max: 5

+Note 10 جدید ممکن است قابلیت ها و آپشن های باکلاس زیادی داشته باشد، ولی قصد ما این است که در این بخش با تنظیمات خودکار عکسبرداری کنیم. در این بخش از حالت تصویر برداری پیش فرض استفاده کردیم و صحنه ای را نیز برگزیدیم که معمولاً به فکر عکسبرداری از آن هم نمیافتیم: گوشه بسیار تاریکی از خیابان.

احتمالا این چالشی ترین صحنه برای هر نوع دوربینی است، در این صحنه مقدار نور به حدی کم بود که حتی چشم انسان هم با مشکل روبرو میشد. نکته جالب این است که یک گوشی توانست از این تست سربلند بیرون آید، P30 Pro هواوی توانست به طور جادویی از این تاریکی مطلق هم نور جذب کند و به وضوح بهترین تصویر بین رقبا را ثبت کند.

باقی رقبا طیف های مختلفی از تاریکی را ثبت کردند. این تست نکات بسیار جالبی را آشکار کرد، قبل تر گفتیم که عکسبرداری در چنین شرایطی به فکر کسی خطور نمیکند ولی دیدیم که محصول خارق العاده هواوی توانست در این شرایط غیرممکن هم یک تصویر خوب ثبت کند.

عکس دوم: خودکار در مقابل حالت شب

 • Samsung Galaxy Note 10 Plus: 9
 • Huawei P30 Pro: 7
 • Google Pixel 3: 8
 • iPhone XS Max: 4

در این مرحله نوبت به تست حالت شب (Night Mode) دستگاه هاست تا ببینیم کدام کمپانی توانسته این تکنولوژی را بهتر سوار محصول خود کند.

نکته ای که باید راجع به Note 10 Plus بدانید این است که عکسبرداری در حالت شب با این دستگاه نیاز به صبر زیادی دارد، چرا که ثبت و ذخیره تصویر چندین ثانیه زمان میبرد. در مقابل آن، Night Sight پیکسل برای ثبت تصویر تنها 1 ثانیه زمان صرف میکند، در حالیکه نماینده کره ای ها و چینی ها، برای این کار زمان بیشتری میخواهند. محصول کوپرتینویی ها نیز اصلا Night Mode ندارد، بنابراین نمیتواند در این رقابت شرکت کند.

در همه تصاویر، حالت شب توانسته تصاویری خلق کند که نوردهی و رنگ بهتری دارند و در کل کیفیتشان بالاتر است، ولی در عین حال این بهبود به قیمت کاهش جزئیات تمام شده و باعث شده تا عکس ها به طور مصنوعی و بیش از حد شارپ شوند و چندان چشم نواز نباشند.

نمیتوان گفت کدام اسمارت فون بهترین تصویر را ثبت کرده است، ولی نکته قابل تشخیص این است که رنگ های هواوی بسیار سرد تر از سایر رقبا است.

عکس سوم: چراغ های نئونی

 • Samsung Galaxy Note 10 Plus: 7
 • Huawei P30 Pro: 5
 • Google Pixel 3: 9
 • iPhone XS Max: 7

این تصویر هم جذابیت خاص خود را دارد، چرا که چراغ های نئونی کاراکتر منحصر به فرد خود را دارند. عملکرد دوربین P30 Pro در ثبت چراغ های نئونی تعجب برانگیز است، اگر به تصویر بالا نگاه کنید، محصول چینی ها در نمایش رنگ قرمز تابلو کاملاً شکست خورد و جزئیات آن هم از باقی تصاویر کمتر است.

بهترین تصویر در این تست، توسط محصول گوگل ثبت شده است. این تصویر بهترین محدوده داینامیک را دارد، رنگ های آن عمیق است، جزئیات آن بسیار خوب است و به کلی بسیار زیبا است. کهکشانی سامسونگ و آیفون اپل تصاویر مشابهی ثبت کردند که کیفیت آن ها کمی از پیکسل کمتر است.

عکس چهارم: ساحل مهتابی

 • Samsung Galaxy Note 10 Plus: 7
 • Huawei P30 Pro: 8
 • Google Pixel 3: 7
 • iPhone XS Max: 4

منظره ماه و ساحل دریا در شبی که تست را انجام دادیم، بسیار زیبا بود. پس ما هم فرصت را غنیمت شمردیم و با این اسمارت فون های قدرتمند این صحنه را ثبت کردیم. صحنه ای که اگر چند سال پیش توسط آن اسمارت فون های آن زمان ثبت میشد، یک عکس بی کیفیت و تار به دست می آمد.

در این تصویر حس میشود که حالت شب کمی تصویر را بهتر میکند، ولی همچنین نشان داد که Night Mode گاهی میتواند برای یک صحنه مضر هم باشد. مخصوصا در گلکسی نوت و پیکسل گوگل که باعث شده تا رنگ ها حالت کارتونی به خود بگیرند و کمی اغراق داشته باشند. همانطور که در تصاویر دیده میشود، آیفون اپل کمترین حد جزئیات و نور را ثبت کرد و به وضوح بدترین نتیجه را هم حاصل کرده است، بعد از آن گلکسی و پیکسل قرار دارند و بهترین نتیجه هم توسط P30 Pro حاصل شده که بیشترین تعادل را دارد.

عکس پنجم: خیابان

 • Samsung Galaxy Note 10 Plus: 8
 • Huawei P30 Pro: 6
 • Google Pixel 3: 7
 • iPhone XS Max: 5

حالت شب در این صحنه تاثیر لطیف تری دارد و باید اعتراف کنیم گلکسی نوت 10 پلاس توانسته عکسی بسیار زیبا با رنگ بندی دلنشین ثبت کند. در محصول هواوی، رنگ ها به قدری شبحی و سرد اند  که زیبایی تصویر را کاهش داده است. از سوی دیگر محصول گوگل از آنور بام افتاده است: رنگ های تصویر ثبت شده با این گوشی زیادی قوی و غنی هستند و بیشتر به انیمیشن میمانند. محصول اپل هم مثل باقی تصاویر این تست، تاریکتر از بقیه ست. اولین قابلیتی که اپل باید در محصولات بعدی خود جای دهد، امکان تصویر برداری بهتر در شرایط کم نور است. البته تصویر ثبت شده با آیفون جزئیات بسیار خوبی دارد ولی توانایی جذب نور ندارد.

جمع بندی

چهار اسمارت فون برتر جهان
چهار اسمارت فون برتر جهان
 • Samsung Galaxy Note 10 Plus: 37
 • Huawei P30 Pro: 35
 • Google Pixel 3: 35
 • iPhone XS Max: 25

وقتش رسیده که امتیاز ها را با هم جمع کنیم و همانطور که در بالا پیداست، برنده این رقابت محصول جدید سامسونگ است. بعد از گلکسی نوت 10 پلاس، P30 Pro و Pixel 3 جایگاه دوم را با هم شریک میشوند و iPhone XS Max هم بسیار عقب تر از رقبا جایگاه آخر را به خود اختصاص داده است.

چیزی که این امتیاز ها نشان میدهد این است که گلکسی نوت 10 پلاس بهترین دوربین جهان را دارد، چرا که ویژگی های آن متعادل است، رنگ بندی تصاویر خیره کننده است، Night Mode آن کارایی خوبی دارد و دوربین های متنوعی هم در بخش پشتی آن تعبیه شده است. البته سرعت کم ثبت عکس در حالت شب و همچنین زمانی زیادی که برای پردازش تصویر صرف کرد، کمی ناامید کننده بود، ولی اگر صبر خوبی دارید، میتوانید انتظار خلق تصاویری زیبا و چشم نواز را داشته باشید.

با اینکه P30 Pro در این رقابت دوم شده ولی در برخی از صحنه ها شگفت انگیز عمل کرده است، برای اثبات این ادعا کافی است به تصویر اول نگاهی بیندازید، جایی که دستگاه توانسته حتی بدون استفاده از Night Mode تصویری خلق کند که کمترین ضعف را دارد. با این دستگاه فقط کافی است در تاریک ترین صحنه ها دکمه شاتر را لمس کنید تا تصویری ثبت کنید که هیچ دستگاه دیگری قادر به ثبت آن نیست.

Google Pixel 3 هم ستاره دیگری در تصویر برداری در شب است. پیکسلی که زمانی در این حوزه بی رقیب بود، حالا رقبای سرسختی دارد که حتی در برخی صحنه ها از آن ها عقب میماند. به عنوان مثال، رنگ ها تقریبا همیشه سچورِیشن زیادی دارند و به حدی رسیده اند که حس کارتونی بودن را القا میکنند. با این حال، این دستگاه در تصویر برداری در شب عملکرد بسیار خوبی دارد و حالت Nightscape آن هم بسیار سریع عمل میکند.

در آخر iPhone XS Max قرار دارد که به هیچ وجه نتوانسته با رقبای اندرویدی اش رقابت کند. این دستگاه هیچ قابلیت جذب نوری ندارد و آیفون حالت شبی ارائه نمیکند که بتواند مشکلات تصویر برداری در شب را رفع کند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا آیفون به فکر رفع این مشکل بزرگ می افتد یا خیر.

این هم از مقایسه دوربین در شرایط تاریک که برنده این رقابت را مشخص کرد. بین این چهار شرکت کننده، محصول مورد علاقه شما کدام است و چرا؟ نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این چهار محصول برتر جهان بنویسید و اگر تجربه خاصی با این محصولات دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.