مقایسه دوربین های Note 10 Plus و iPhone 11 Pro و Mate 30 Pro | جنگ بهترین لنز ها

Galaxy Note 10 Plus در اوایل شهریور ماه معرفی شد، اپل خانواده iPhone 11 را در اواخر شهریور معرفی کرد و یک هفته بعد از آن، هواوی با سری پرچمداران Mate 30 به جرگه پرچمداران کمپانی های عظیم پیوست. حالا که هر سه محصول پرچمدار این سه کمپانی معرفی و عرضه شده اند، بهترین زمان برای مقایسه دوربین های آن هاست. با ما در این مقاله همراه باشید، تا جدیدترین تکنولوژی های سه کمپانی برتر سازنده اسمارت فون برای ثبت تصویر را مورد ارزیابی قرار دهیم.

دوربین اصلی (روز)

میتوان گفت قدیمی ترین محصول بین این سه نماینده، Galaxy Note 10 Plus سامسونگ است (که تنها یک ماه از معرفی آن گذشته!)، و Mate 30 Pro هم جدیدترین آن هاست. نماینده چینی ها به قدری تازه است که گیر آوردن آن کمی دشوار است، بنابراین برای خرید آن کمی باید صبر کنید. در بخش دوربین، مدل های Pro یا Pro Max از این نماینده ها، تفاوت چندانی با نسخه استاندارد ندارند. ولی با اینحال نسخه پرو و پلاس هر کدام را انتخاب کرده ایم تا جای ممکن شرایط عادلانه را فراهم کرده باشیم.

Mate 30 Pro vs iPhone 11 Pro vs Note 10 Plus
Mate 30 Pro vs iPhone 11 Pro vs Note 10 Plus

iPhone 11 Pro و Mate 30 Pro در حال رقابت برای ایجاد کمترین سچوریشن رنگ در عکس هستند و در این بین Note 10 Plus خوشایند ترین تصاویر با رنگ هایی غنی و زنده را ثبت میکند. البته، احتمالا برخی رنگ های قوی آن را بیش از حد و به دور از واقعیت بدانند ولی مطمئن باشید انتشار آن در اینستاگرام، بیشترین بازخورد را خواهد داشت. هر سه دستگاه رنگ سبز را چشم نواز ثبت کرده اند، ولی زرد های Mate کمی رنگ و رو رفته به نظر میرسد، در حالیکه آسمان آبی Note 10 از بقیه آبی تر است!

گلکسی پردازش رنگ مصنوعی و پلاستیکی برای جزئیاتی مثل شاخ و برگ ها انجام داده ولی وقتی از نزدیک نگاه میکنیم، به این نتیجه میرسیم که آیفون و میت در نمایش واقع گرایانه چمن و برگ ها بسیار بهتر عمل کرده اند.

هر سه دستگاه الگوریتم های HDR پیشرفته ای دارند، ولی آیفون کنتراست بیشتری در نمایش ساده ها و هایلایت ها ایجاد میکند، در حالیکه دو نماینده آسیایی نمایش جزئیات بیشتر را انتخاب کرده اند. در کل باید گفت که تفاوت بین این سه دستگاه بسیار ناچیز است و نمیتوان یک برنده مشخص انتخاب کرد.

دوربین تله فوتو (روز)

دوربین های تله فوتو داستان دیگری دارند. Mate 30 Pro با اینکه زوم 5 برابری P30 Pro را ندارد، ولی با اینحال میتواند با زوم 3 برابری اش بیشتر از رقبا اشیا را به نزدیک آورد و جزئیات بیشتری از اجسام دور را به نمایش درآورد. به عنوان مثال به سرخس های بالکن در تصویر اول یا الگو های تصویر دوم توجه کنید. لنز تله فوتو Mate همچنین به اندازه دوربین اصلی در رابطه با رنگ ها محافظه کار نیست و در عوض خروجی های پویا تری دارد.

دوربین فوق عریض (روز)

با توجه به مشخصات فنی، Mate 30 Pro با سنسوری بزرگ، دیافراگم روشن و فوکوس خودکار، باید بهترین دوربین فوق عریض بین این سه دستگاه را داشته باشد. ولی از سوی دیگر، دو اسمارت فون دیگر زاویه دید بسیار عریض تری دارند.

با اینحال، با عریض ترین محدوده داینامیک بین سه رقیب و جزئیات زیاد، به علاوه قابلیت فوکوس روی اشیا نزدیک، لنز فوق عریض Mate بهترین تصاویر را ثبت میکند. اما ای کاش زاویه دید فوق عریض تری داشت!

دوربین اصلی (شب)

تا مدتی این هواوی بود که در Night Mode و عکسبرداری در شب پیشگام بود، ولی رفته رفته رقبا هم از راه رسیدند و حتی اپل هم با چند سال تاخیر به میز رقابت رسید. Mate 30 Pro باز هم مزیت برخورداری از سنسور بزرگتر دارد. اندازه سنسور اصلی این دستگاه “1/1.7 است. دو سنسور نماینده های کره و آمریکا “1/2.6 است و میتواند نور بیشتری جذب کند. با اینحال این دوربین نماینده چینی هاست که میتواند عکس های واضح تری ثبت کند و محدوده داینامیک عریض تری داشته باشد و با نمایش گرم تر منابع نور، جزئیات هایلایت ها را بهتر حفظ کرده است. در این بین اما رنگ ها کمی به قرمز متمایل هستند که نکته ای به نسبت منفی است. آیفون هم عملکرد قابل احترامی داشته و با اینکه از حیث محدوده داینامیک از دو رقیب عقب تر است، ولی عکس های حالت Night Mode آن واضح تر از Note است.

اما اگر نمی خواهید با حالت Night Mode سروکله بزنید، این سه دستگاه بدون این قابلیت هم عکس های نسبتاً خوبی ثبت میکنند. البته هنوز Mate را برنده رقابت جزئیات و محدوده داینامیک میدانیم، ولی هنوز آن طیف رنگ قرمز در عکس هایش دیده میشود.

دوربین تله فوتو (شب)

زوم کردن در محیط های کم نور توسط هر سه نماینده این مقاله چندان نتایج خیره کننده ای ایجاد نمیکند و هر سه دستگاه بیشتر به زوم دیجیتال از لنز اصلی بسنده میکنند. اگرچه Note بیشتر از رقبا از لنز تله فوتو اصلی استفاده میکند.

اگر میخواهید در شب زوم کنید، بهتر است حالت Night Mode را فعال کنید. ممکن است جزئیات شگفت انگیزی به دست نیاورید، ولی حداقل رنگ های بهتری کسب خواهید کرد.

دوربین فوق عریض (شب)

لنز دوربین فوق عریض iPhone، چیزی است که بهتر است در شرایط کم نور استفاده نشود. 11 Pro اپل در جذب نور کافی با مشکل جدی روبرو شده میشود، تصاویری با وضوح کم ثبت میکند، رنگ ها از دست میروند و در ضمن خبری از حالت Night Mode برای این لنز نیست. Note 10 اما عملکرد بهتری به نمایش میگذارد، که البته چندان بی نقص نیست. فوق عریض این دستگاه نور بیشتری جذب میکند، ولی جزئیات آن کافی نیست.

Mate 30 Pro vs iPhone 11 Pro vs Note 10 Plus
Mate 30 Pro vs iPhone 11 Pro vs Note 10 Plus

سنسور بزرگ Mate با دیافراگم عریض، در محیط های کم نور کمک زیادی به نماینده چینی ها میکند و عکس هایی ثبت میکند که در مقایسه با دو دستگاه دیگر، در سطح دیگری قرار میگیرد. نوردهی صحیح، جزئیات زیاد و محدوده داینامیک عالی از جمله خصوصیات تصویر برداری با این دستگاه در این شرایط نوری است. اگرچه بازهم بی نقص نیست و دوباره آن هاله قرمز رنگ و نوردهی گرم حضور دارد. همچنین Mate 30 Pro منابع نور بیرون از فریم ( گوشه های تصویر) را کم نور تر ثبت کرده است.

با توجه به اینکه لنز فوق عریض iPhone 11 Pro حالت Night Mode ندارد، این رقابت سه گانه به رویایی تک به تک تبدیل شده است. Mate هواوی حربه ای عجیب به کار بسته و از سنسور 3:2 تصاویری 4:3 و 10 مگاپیکسلی ثبت کرده است. این یعنی کناره های تصویر بریده شده و حقه دیگری به کار رفته که البته چندان هم زیبا نیست. نتایج به دست آمده وضوح کمتری دارند و به لطف بریدن تصویر دیگر یک تصویر فوق عریض محسوب نمیشوند. نکته مثبت اما، این است که دیگر خبری از هاله قرمز رنگ نیست و رنگ ها بسیار دقیق تر هستند. از سوی دیگر فوق عریض های Note 10 واقع فوق عریض هستند! با اینکه نتایج حاصل شده از این لنز به جزئیات Mate نمیرسد، ولی حداقل پرسپکتیو مورد نظر به دست آمده است.

جمع بندی

این مقاله مقایسه دوربین ها را با این جمع بندی کاملاً قابل پیش بینی و بدیهی به پایان میرسانم: هر سه اسمارت فون عکس های خیره کننده و زیبایی میگیرند و واقعا نمیتوان یکی را به عنوان بهترین دوربین برگزید.

Mate 30 Pro vs iPhone 11 Pro vs Note 10 Plus
Mate 30 Pro vs iPhone 11 Pro vs Note 10 Plus

Note 10 Plus زنده ترین و غنی ترین رنگ ها را دارد، Mate 30 Pro جزئیات و وضوح بهتری دارد و iPhone 11 Pro عملکردی یکنواخت و عالی نشان داده است. ولی با اینحال، کسی که چندین میلیون پول برای خرید هر یک از این اسمارت فون ها میپردازد، انتظار دستگاهی با عملکرد تصویر برداری خارق العاده را دارد و به راستی این محصولات چنین انتظاری را برآورده می کنند.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.