مقایسه دوربین Galaxy S20 Ultra با بهترین دوربین های پرچمداران حال حاضر بازار

امسال می خواهیم فصل بررسی کهکشانی های جدید سامسونگ را با S20 Ultra شروع کنیم و می خواهیم همه ابعاد این دستگاه فوق العاده را بررسی کنیم. در این مدت در کنار بررسی تخصصی تکمیلی، قصد داریم دوربین این پرچمدار را هم با بزرگان بازار مقایسه کنیم. با ما همراه باشید تا ببینیم که ساختمان دوربین Galaxy S20 Ultra در کنار سایر پرچمداران چه عملکردی از خود نشان می دهد.

یکی از اصلی ترین تفاوت های S20 Ultra در مقایسه با سایر اعضای این خانواده یا رقبای شرکت های دیگر، قابلیت های زوم این دستگاه است. سامسونگ نام این قابلیت را Space Zoom گذاشته و نام آن را در ساختمان دوربین پشتی هم نوشته و مدعی شده که تا زوم 100 برابری را به کاربر ارائه می دهد.

حال برای تست قابلیت های زوم این دستگاه S20 Ultra را در کنار P30 Pro هواوی (که با لنز تله فوتو 5 برابری است) و Galaxy Note10 Plus (با زوم 2 برابری برای دیدن تفاوت مقدار زوم) قرار داده ایم و در شرایط مختلف دوربین ها را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

در سناریو بعدی، می خواهیم لنز اصلی 108 مگاپیکسلی این دستگاه را با تنها رقیب 108 مگاپیکسلی این دستگاه، یعنی Xiaomi Mi Note 10 (بررسی تخصصی) مقایسه کنیم تا با کیفیت دوربین اصلی این لنز های عظیم آشنا تر شویم.

حال اگر می خواهید قابلیت زوم و همچنین عکس های ثبتی این غول تکنولوژیک را در کنار سایر رقبای قدرتمند بازار ببینید، در ادامه همراه ما باشید.

این تصاویر، صحنه هایی است که شرکت کنندگان را با یکدیگر مقایسه می کنیم. همانطور که می بینید، این تصاویر با زوم 1 برابری و دوربین اصلی ثبت شده اند. در ادامه تصاویر و صحنه های بیشتری را با موقعیت های متفاوت خواهید دید.

زوم در نور روز

بیایید ابتدا با تصاویر عادی ثبت شده با دوربین اصلی شروع کنیم تا بتوانید جایگاه ما نسبت به اشیا و سوژه ای که روی آن زوم می کنیم را مشاهده کنید.

بعد از آن نوبت به زوم 2 برابری است، ذره بینی که تنها Galaxy Note10 Plus لنزی برای پشتیبانی طبیعی از آن دارد. اینجاست که می فهمید وقتی از دستگاهی بدون دوربین تله فوتو استفاده می کنید، چه قابلیتی را قربانی می کنید.

Ultra دوربین تله خود را برای بخش مرکزی تصویر استفاده می کند و باقی صفحه را با اطلاعاتی که از دوربین اصلی به دست می آورد پر می کند. یک رویه بسیار هوشمندانه که نتیجه اش مرکز بسیار واضح است، ولی وقتی از مرکز دور می شوید به طرز قبال توجهی تصویر سافت می شود. به وضوح می توان دید که بخش پایینی طرح های زیر ساعت، به اندازه بخش های نزدیک به ساعت جزئیات و ریزه کاری ندارد. رفتار P30 Pro هم در این زوم اندک مشابه با Ultra است.

وقتی به سراغ زوم 4 برابری می رویم، که گفته شده مقدار زوم طبیعی لنز تله های کهکشانی هاست، می توانیم ببینیم که نماینده های سامسونگ در وضوح و کنتراست از نماینده هواوی بهتر عمل کرده اند. هم نقاشی های دیواری و هم کوه های دور دست از نظر جزئیات و وضوح در تصاویر Ultra بهتر هستند. واضح است که Note10 Plus از پسر عمویش عقب افتاده و عکس های زوم شده آن در سطح یکسانی با اولترا نیست. اگرچه با اینحال کیفیت آن کاملا قابل قبول است.

در زوم 5 برابری ورق بر میگردد، چرا که این زوم طبیعی دوربین تله فوتو نماینده هواوی است و در نتیجه برگ برنده دست آن است، اگرچه تفاوتش چندان زیاد نیست. تصویر بالایی نشان می دهد که بخش های ساعت و نقاشی دیواری در تصویر هواوی با جزئیات بیشتری ثبت شده است. اما وقتی نوبت به تصویر کوه ها می شود، جزئیات P30 Pro کمتر مزیت به حساب می آیند، اگرچه با اینحال کنتراست آن بهتر است. بار دیگر، گلکسی نوت 10 پلاس به وضوح نشان داده که برای چنین مقدار زومی مجهز نشده است.

هیچکدام از شرکت کننده های این رقابت، برای زوم اوپتیکال 10 برابری تجهیز نشده اند و وقتی به دنیای زوم دیجیتال قدم می گذارید، هیچ چیز جلودارتان نیست! به هر حال، زوم 10 برابری Note10 Plus اصلا خوب نیست و اینکه سامسونگ کار خوبی کرده که پا را از این فراتر نبرده است. لنز های پریسکوپ اما هنوز تا حدودی می توانند نتیجه خوبی ارائه دهند. در این موقعیت، Ultra برتری اندکی دارد، ولی چندان قابل توجه نیست.

در زوم 30 برابری، باز هم این Ultra است که عملکردی بهتر از P30 Pro ارائه می دهد، اما هر دو دستگاه حد و مرز ها را جا به جا کرده اند و تصویری نسبتا قابل استفاده را ارائه داده اند.

در زوم حداکثری، یعنی زوم 100 برابری سامسونگ و زوم 50 برابری هواوی، هیچکدام تصاویر قابل استفاده ای تولید نمی کنند. حداقل P30 Pro کمی بهتر است ما با اینحال کیفیت آن چیزی نیست که بتوان از آن استفاده یا اشتراک گذاری کرد.

 

زوم در محیط تاریک

لنز های پریسکوپی که در اسمارت فون ها قرار می گیرند، چندان در جذب نور قوی نیستند، بنابراین ثبت عکس های زوم شده در محیط های تاریک با موفقیت تضمین شده ای همراه نیستند. در حقیقت، ممکن است با دیافراگم f/2.1 لنز تله فوتو Note10 Plus نتایج بهتری به دست آوردیم. در ادامه صحنه هایی که برای تست انتخاب کرده ایم را آورده ایم.

بار دیگر، این نوت 10 پلاس است که در زوم 2 برابری کمی از اولترا بهتر عمل می کند. وضوح تصویر در نواحی مرکزی عکس اولترا خوب است، ولی هرچه به کناره ها نزدیک می شویم، کیفیت کاهش می یابد، چرا که نواحی غیر قابل تشخیص توسط دوربین تله توسط دوربین اصلی پر می شود، در حالیکه نوت همه فریم را با تله ثبت می کند. محدوده داینامیک اولترا هم چندان خوب نیست. ظاهرا، پردازش هایی که برای ادغام تصویر های دو دوربین نیاز است باعث شده تا جایی برای پردازش های HDR باقی نماند. نوت اما با ثبت بسیار بهتر هایلایت ها، یک پله از رقیب بالاتر است. نکته عجیب اینجاست که روشن کردن Night Mode اولترا هم شرایط را بهتر نمی کند.

ما این مقاله را نوشته ایم تا ببینم در زوم ها بالاتر چه اتفاقی برای تصویر می افتد، پس بیایید شروع کنیم. در زوم 4 برابری و حالت استاندارد، این Ultra است که بهترین است. دوربین این دستگاه بهترین تصویر را ثبت می کند که وضوح و محدوده داینامیک بی نقصی دارد. هواوی اما با مشکل مواجه شده و با وجود نوردهی کم، هایلایت ها را بیش از حد روشن کرده. محدوده داینامیک هم چندان عریض نیست.

از طرف دیگر Note10 Plus اما عملکرد نسبتا خوبی دارد و با وجود نویز بیشتر، از حیث نوردهی و محدوده داینامیک خوب عمل کرده و سطح جزئیاتش هم افتضاح نیست. البته این برای وقتی است که برای زوم 4 برابری از دوربین اصلی و زوم دیجیتال استفاده نکند، چرا در اینصورت اوضاع وخیم می شود.

حالت Night Mode قابل تحسین اما تغییراتی ایجاد می کند. به طور کلی، P30 Pro اوضاع نوردهی را بهتر می کند، با اینکه از نظر محدوده داینامیک هنوز شرایط تصویر بد است و با کمی زوم کردن متوجه می شویم که سطح جزئیات هم چندان خوب نیست. از طرف دیگر، Ultra کمی نویز را کاهش می دهد و سایه ها را به طرز چشم نوازی روشن تر می کند و جزئیاتی که در حالت عادی قادر به دیدنشان نبودید را نمایان می سازد. فعال سازی Night Mode یک راه خوب برای وادار کردن Note10 Plus برای استفاده از دوربین تله فوتو اش است و نتایج به دست آمده با آن هم به طرز قابل توجهی از حالت Photo Mode بهتر است.

حال بیایید به P30 Pro فرصتی برای عکسبرداری در زوم 5 برابری بدهیم. حالا که این دستگاه با دوربین تله فوتو خود عکسبرداری می کند، سطح جزئیاتش بهتر شده ولی هنوز از محدوده داینامیک کم رنج می برد و با وجود سعی در حفظ هایلایت ها، به طرز بسیار بدی نوردهی کمتری دارد. برداشتن سایه ها در ویرایش بعد از ثبت کمی به بهبود وضعیت کمک می کند، ولی این چیزی نیست که مجبور به انجام آن شوید.

در همین حال، در صحنه اول Note10 Plus بسیار نویز دارد (با دوربین تله فوتو) ولی در صحنه دوم وقتی ماژول اصلی به صورت دیجیتال تا زوم 5 برابری می رود، مقدار نویز کمتر می شود. S20 Ultra اما از همه جهات از رقبای خود بهتر عمل کرده است.

در حالت Night Mode، شرایط تصویر در زوم 5 برابری بسیار شبیه به زوم 4 برابری است. Ultra بدون هیچ بحثی برنده این رقابت است، نوت10 حالا بیشتر از دوربین تله اش استفاده می کند ولی با اینحال جزئیاتش زیاد نیست. متاسفانه، P30 Pro اینجا هم در جذب نور با مشکل مواجه می شود و عکس های ثبت شده اش بسیار تاریک هستند.

خب نتیجه گیری ما از این بخش این است که اگر می خواهید در محیط های کم نور فاصله کانون 50 میلیمتری (زوم 2 برابری) داشته باشید، Galaxy S20 Ultra بهتر از Galaxy Note10 Plus نخواهد بود. در واقع حتی نوت از اولترا عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. از سوی دیگر، اگر به زوم بیشتر علاقه دارید، Ultra بهترین گزینه موجود است و P30 Pro با دوربین تله 5 برابری اش و هم Note10 Plus با زوم 5 برابری دیجیتالش نمی تواند با آن رقابت کند.

 

لنز اصلی 108 مگاپیکسلی

قبل از معرفی و عرضه خانواده پرچمداران Galaxy S20، راجع به مزایا و معایب سنسور های 108 مگاپیکسلی دو دل بودیم و بیشتر به این فکر می کردیم که تعبیه آن در دستگاهی به جز Mi Note 10 باعث ایجاد چه تصاویری می شد. حالا که دو اسمارت فون با این لنز معرفی شده، می توانیم یک مقایسه درست و حسابی ایجاد کنیم.

Galaxy S20 Ultra and Mi Note 10
Galaxy S20 Ultra and Mi Note 10

همانطور که در تصاویر ساختمان معروف مقاله هایمان می بینید، هر دستگاه مشکل خاص خود را در مدیریت جزئیاتی که در بالکن ساختمان ها دیده می شود، دارد. کهکشانی سامسونگ در اجرای الگو ها گمراه شده، زیرا نیاز دارد تا آرایه پیکسل را بیشتر گسترش دهد تا همان رنگ را پیدا کند تا بتواند حدس بزند که تصویر خروجی چه شکلی باید داشته باشد. اما با بهترین تلاش خود، باز هم چندان به واقعیت نزدیک نیست.

از سوی دیگر نماینده شیائومی با فیلتر Quad Bayer خود، بهتر می تواند جزئیات الگو ها را ثبت کند. اگرچه آن ها بخش های مصنوعی خاص خود را دارد. نقطه های سفید رنگی در مرکز چیزی که باید کاملا مشکی باشد، یا خطوط مشکی رنگی که پنل های ورود را بهم وصل می کند، که باید سفید باشند، از جمله این هاست. به هر حال، سطح جزئیات خروجی شیائومی بسیار بهتر است.

در صحنه دوم، برنده واضحی وجود ندارد. در هر دو تصویر، نمی توانیم جزئیات زیادی در ساعت یا نقاشی های دیواری ببینیم. حاشیه های آجر های کوچکی که نقاشی را فرا گرفته هم خالی از جزئیات هستند. با این وجود، سامسونگ توانسته خطوط مورب سقف ساختمان را در و برهم ثبت کند. بار دیگر، به نظر می رسد که این پیکسل های نزدیک به واقعیت شیائومی هستند که باعث شده اند این خطوط بهتر به نظر برسند.

وقتی به صحنه سوم نگاه می کنیم، می توانیم تا حدودی متوجه شویم که شیائومی در نمایش جزئیات شاخ و برگ ها عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

در ادامه، می توانید به عکس هایی که دو دستگاه در حالت رزولیشن “عادی” ثبت کرده اند را ببینید. همانطور که می دانید نماینده سامسونگ از تکنولوژی ادغام پیکسل 9 به 1 استفاده کرده و خروجی 12 مگاپیکسلی دارد، در حالیکه Mi Note 10 از تکنولوژی 4 به 1 استفاده کرده و خروجی 27 مگاپیکسلی دارد. همانطور که انتظار می رفت، با رزولیشن بیش از دو برابری، شیائومی تصاویری با جزئیات بهتر ثبت کرده است.

 

جمع بندی

دیدگاه اولیه ما نسبت به دوربین Galaxy S20 Ultra تا حدودی هیجان انگیز و اندکی هم ناامیدانه بود. همان اول هم انتظار نداشتیم که دستگاه قادر به زوم 100 برابری باشد که واقعا هم نتوانست، بنابراین دلیل برند درون ساختمان دوربین را متوجه نمی شویم. در کنار آن، این دستگاه به طور ناراحت کننده ای در ثبت عکس هایی خوب با زوم 2 برابری عاجز است، آن هم زومی که بیشتر رقبا در اجرای آن بسیار خوب عمل می کنند.

S20 Ultra - Note10 Plus - P30 Pro
S20 Ultra – Note10 Plus – P30 Pro

از سوی دیگر، در زوم های چهار یا پنج برابری قابلیت ها و توانایی های خوب و هیجان انگیزی می بینیم. نکته مهم این که، این برتری در محیط های تاریک هم ادامه پیدا می کند. یک مقایسه کوتاه با تنها رقیب قادر به زوم 5 برابری دیگر بازار، یعنی Huawei P30 Pro نشان داد که Ultra عملکرد بسیار خوبی در محیط های کم نور دارد.

البته هنوز عکس های بسیار بیشتری برای تحلیل و بررسی وجود دارد. این مقاله برای بررسی پرتره ها و سلفی ها نبود و احتمالا متوجه این هم شده اید که در این مقاله خبری از مقایسه قابلیت ضبط ویدیو نبود. تست باتری هم هنوز تکمیل نشده و بررسی سایر بخش های دستگاه هم در حال انجام است. در آینده ای نزدیک بررسی تخصصی دقیق Galaxy S20 Ultra را آماده خواهیم کرد تا بهتر با پادشاه جدید اسمارت فون های اندرویدی آشنا شوید.

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

مشخصات فنی کامل Galaxy S20، S20 Plus و S20 Ultra فاش شد

چندی پیش مشخص شد که کمپانی سامسونگ قصد دارد خانواده پرچمدار Galaxy S20 را در …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *