نرخ ریفرش چیست و نرخ 60، 90 یا 120 هرتزی چه تفاوتی با هم دارند؟

همه ساله با پیشرفت تکنولوژی و سخت افزار ها، قدرت اسمارت فون ها افزایش می یابد، ولی حالا که قدرت سخت افزار دستگاه ها بالا رفته، دیگر تعویض هر ساله اسمارت فون ها مثل قبل حس و حال شگفت انگیزی را القا نمی کند. حال سوال اینجاست که وقتی یک اسمارت فون دیگر نمی تواند قدرتمند تر از نسل قبلی شود، کمپانی های سازنده چه اقدامی می توانند بکنند؟ یکی از راه حل ها، این است که باعث شویم کاربر حس روان بودن و سرعت را بهتر حس کند و بهترین کار برای القای این حس، بالا بردن نرخ ریفرش نمایشگر هاست.

این روز ها، کمپانی های سازنده اسمارت فون بیشتر از همیشه به استفاده از نمایشگر هایی با نرخ ریفرش 90 یا 120 هرتزی روی می آورند و از جمله این کمپانی ها،

سامسونگ با سری پرچمدار Galaxy S20 است. این روز ها استفاده از نمایشگر هایی با نرخ 60، 90 یا 120 هرتزی در دستگاه ها رواج یافته است. ولی این اعداد چه معنایی دارند؟ مهمتر از آن، چه تاثیری روی تجربه کاربری دارند؟ اگر نمی دانید که چرا باید برای یک نمایشگر 120 هرتزی هیجان زده شوید، این مقاله برای شماست. در این مقاله قصد داریم معنای افزایش نرخ ریفرش را توضیح دهیم و بگوییم که این افزایش چه تاثیری روی اسمارت فون ها دارند.

ROG Phone II
ROG Phone II

نرخ ریفرش چیست؟

قبل از اینکه توضیح دهیم یک نمایشگر 90 یا 120 هرتزی چه سودی برایتان دارد، ابتدا باید بدانید که نرخ ریفرش دقیقا چیست و برای توضیح این مسئله، ابتدا باید بدانید که نمایشگر ها چگونه کار می کنند. البته برای توضیح دقیق، مسائل تکنیکی زیادی باید گفته شود ولی به ساده ترین صورت باید بگوییم که نمایشگر ها با نشان دادن پشت سرهم تصاویر یا فریم (frame) کار می کنند. برای ساختن یک ویدیو، نمایشگر ها باید تعداد زیادی فریم را پشت سر هم نشان دهند.

در این بین، “نرخ ریفرش” یک نمایشگر تعداد دفعاتی است که یک تصویر در یک ثانیه به روز رسانی می شود. بنابراین، یک نمایشگر 60 هرتزی، هر ثانیه 60 بار تصویر را تغییر می دهد. بدیهی است که این سرعت برای مغز انسان بسیار سریع است، به همین علت تصور می کنید که به جای فریم های تکی، در حال تماشای یک ویدیو هستید.

بنابر توضیحات بالا، نرخ ریفرش بالاتر به معنای نمایش تعداد بیشتر تصاویر در یک زمان مساوی است، که یعنی حرکات بین هر فریم روان تر به نمایش در می آیند. چون تعداد فریم های تصویر بیشتر است، فاصله بین هر فریم کاهش میابد. البته این چیزی نیست که بتوان به طور پیوسته متوجه آن شد ولی بیشتر کاربران در نرخ ریفرش های متفاوت، متوجه تفاوت می شوند. همچنین نمایش تعداد فریم بیشتر به معنای تغییر سریعتر وضعیت هاست، بنابراین کاربر حس میکند که سرعت عملکرد گوشی بیشتر شده و دستگاه سریعتر به دستورات پاسخ می دهد.

این بیشتر شبیه به نرخ فریم پردازشگر های گرافیکی است و در واقع این دو شبیه یکدیگرند. نرخ فریم در حقیقت همان تعداد فریم در یک ثانیه است که به آن fps یا (Frame Per Secon) هم می گویند. نرخ فریم در حقیقت تعداد تصاویری است که پردازشگر گرافیکی می تواند پردازش و به نمایشگر ارسال کند. برای نمایش تصاویر 120 هرتزی، حتما باید از مانیتوری استفاده کنید که نرخ فریمش حداقل 120 هرتزی داشته باشد. البته با اینکه نرخ ریفرش شبیه به fps است، ولی این دو باهم یکسان نیستند. نرخ ریفرش فقط برای نمایشگر هاست، در حالیکه نرخ فریم در اصل سرعت ارسال اطلاعات از سمت پردازنده گرافیکی به سمت نمایشگر است.

 

نرخ ریفرش 60، 90 یا 120 هرتزی چه تفاوتی ایجاد می کند؟

ROG Phone II
ROG Phone II

در بخش قبلی، یک بار به این مسئله پرداختیم ولی لازم به ذکر است که افزایش روان بودن و سرعت دستگاه، اولین منفعتی است که کاربر از افزایش نرخ ریفرش نمایشگر می برد. نرخ ریفرش بالاتر، به معنای روان تر و سریع تر بودن کار با رابط کاربری و گشت و گذار بین اپلیکیشن هاست. پدیده Motion Blur یا تار شدن صفحه هنگام تماشای صحنه های اکشن هم در نمایشگر هایی با نرخ ریفرش بالاتر، کاهش می یابد.

ولی نرخ ریفرش بالاتر، تنها برای کاربردهای روزانه از دستگاه نیست. عملکرد دستگاه در حالت گیمینگ، یکی از بزرگترین حوزه هایی است که نرخ ریفرش می تواند در آن تاثیرگذار باشد و به همین علت است که اغلب اسمارت فون های گیمینگ از نمایشگر هایی با نرخ ریفرش بالاتر استفاده می کنند. Razer Phone 2 و Asus ROG Phone 2 برای استفاده از نرخ ریفرش های بالاتر، دلیل خاصی دارند و دلیلش هم این است که نمایشگر هایی با نرخ ریفرش بالاتر لَگ یا تاخیر کمتری هم دارند. لَگ مدت زمان بین پردازش یک صحنه بازی و نمایش آن در نمایشگر است. یک نمایشگر استاندارد 60 هرتزی نمی تواند لَگ کمتر از 16.63 میلی ثانیه داشته باشد چون  این مدت زمانی است که ریفرش هر تصویر طول می کشد. به همین ترتیب نمایشگر 120 هرتزی لَگ 8.33 میلی ثانیه ای دارد، چرا که دوبرابر میزان استاندارد تصاویر را به روز رسانی می کند.

اگر هنوز مطمئن نیستید که می توانید تفاوت نمایشگر های عادی با نمایشگر های 90 یا 120 هرتزی را متوجه شوید یا خیر، پیشنهاد می کنیم که به نزدیکترین فروشگاه اسمارت فون شهر خود سری بزنید و خودتان اسمارت فون هایی با نرخ ریفرش بالاتر را امتحان کنید. وقتی صحبت از افزایش نرخ ریفرش می شود، نمی توان تفاوتی که ایجاد می کند را در غالب کلمات توضیح داد، بلکه کاربر خودش باید تفاوت را احساس کند.

 

نکات منفی

درست مثل هر پیشرفت تکنولوژی دیگری، افزایش نرخ ریفرش هم با چند ایراد و نکات منفی همراه است. بزرگترین ایراد این ویژگی، افزایش مصرف انرژی دستگاه است. افزایش دو برابری تعداد فریم های تصویر به معنای فشار بیشتر روی باتری است و اگر دستگاه شما عمر باتری کمی دارد، بهتر است قابلیت نرخ ریفرش بیشتر را غیر فعال کنید تا انرژی کمتری مصرف شود. امکان کاهش نرخ ریفرش اغلب در اسمارت فون هایی که نرخ ریفرش بیشتر از 60 هرتز دارند، وجود دارد. غیر فعال کردن این ویژگی برای دستگاهی مثل Google Pixel 4 ضروری به نظر می رسد، چرا که نرخ ریفرش 90 هرتزی تاثیر زیادی روی عمر باتری نه چندان خوب این دستگاه دارد.

به غیر از مصرف زیاد انرژی، نرخ ریفرش بالاتر منجر به بالا رفتن قیمت دستگاه نیز می شود. مدت زیادی نیست که این قابلیت به دنیای اسمارت فون ها وارد شده، از این رو تا چند سال آینده، نرخ ریفرش بالاتر محدود به پرچمداران کمپانی ها خواهد بود. در حال حاضر، به غیر از اسمارت فون های گیمینگ، انتظار نداشته باشید نمایشگر های 90 یا 120 هرتزی را در محصولات میان رده یا اقتصادی کمپانی ها ببینید، مگر آنکه با یکی از محصولات OnePlus یا سایر شرکت های چینی طرف باشید.

 

آیا به نمایشگر 90 یا 120 هرتزی نیاز داریم؟

iPad Pro 2018
iPad Pro 2018

البته که نه، حداقل نه به اندازه ای که به یک دوربین، پرچمدار یا شبکه های اجتماعی در اسمارت فون نیاز دارید. ولی هر کسی که از دستگاهی با نرخ ریفرش 90 یا 120 هرتزی استفاده کرده، خواهد گفت که این اسمارت فون ها تفاوت بسیار زیادی با گوشی های عادی دارند. اگرچه، به هیچ وجه الزامی در تعویض دستگاه و خرید اسمارت فونی با نرخ ریفرش بالاتر نیست.

با پیشرفت تکنولوژی، انتظار می رود دستگاه هایی با نرخ ریفرش بالاتر بیشتر از قبل در بازار رایج شوند. در حال حاضر، این نمایشگر ها به محصولات گران قیمتی مثل iPad Pro، اسمارت فون های بالارده گیمینگ و پرچمدار کمپانی هاست ولی در آینده شاهد حضور این تکنولوژی در محصولات ارزان تر هم خواهیم بود.

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *