آموزش تعمیر نمایشگر گوشی در خانه

نمایشگر های لمسی تنها زمانی عالی هستند که کار کنند، چرا که وقتی از کار می افتند، همه جذابیت و راحتی خود را از دست می دهند و جای خود را به خستگی و بی حوصلگی می دهند. مشکل زمانی بزرگ می شود که در بسیاری از دستگاه ها، نمایشگر لمسی تنها راه کار با رابط کاربری و به طور کلی استفاده از گوشی یا تبلت است. زمانی که این قابلیت از آن ها گرفته می شود، دستگاه به طور کلی کارایی خود را از دست می دهد.

با اینکه تعمیر نمایشگر لمسی نیاز به بررسی یک تعمیرکار حرفه ای دارد، اما گاهی برخی از اقدام ها نیز وجود دارد که می توان تا حدی کارایی پنل لمسی را به آن برگرداند. راه هایی که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد، از ساده تا پیچیده می توانند هر نوع دستگاهی با نمایشگر لمسی را به کار بیندازند، با ما همراه باشید تا روش های تعمیر خانگی نمایشگر را یاد بگیرید.

راه های ساده برای تعمیر نمایشگر لمسی

 • با یک پارچه بدون پرز، نمایشگر خود را تمیز کنید
 • دستگاه را خاموش و روشن کنید.
 • محافظ نمایشگر گوشی را بردارید.
 • دستان خود را تمیز و خشک کنید و از دستکش هم استفاده نکنید.

صرفنظر از سطح تجربه ای که دارید، گاهی راه های ابتدایی و ساده ای هستند که می توانند نمایشگر لمسی شما را دوباره به کار بیندازند.

راه های ساده برای تعمیر نمایشگر لمسی
راه های ساده برای تعمیر نمایشگر لمسی
 1. دستگاه را خاموش و روشن کنید.

ممکن است راه حال پیش پا افتاده و ساده ای به نظر برسد، ولی وقتی نمایشگر لمسی از کار می افتد، گاهی ریستارت کردن دستگاه می تواند به راحتی مشکل را حل کند.

 1. نمایشگر و محافظ صفحه را تمیز کنید.

در برخی از مواقع، به خاطر کثیف شدن بیش از حد یا چربی یا مشکلاتی برای کیس محافظ نمایشگر، باعث میشود که خود نمایشگر لمسی از کار بیافتد. از آنجاییکه به راحتی می توان این مشکل را حل کرد، گاهی ممکن است بعد از تمیز کردن صفحه، کارایی لمسی به دستگاه بازگردد.

ابتدا دست های خود را تمیز کنید تا کثیفی و چربی به نمایشگر منتقل نشود. نمایشگر را با یک پارچه بدون پرز و تمیز، پاکسازی کنید. پارچه می تواند خشک یا نمدار باشد، اما هیچوقت نباید از پارچه کاملا خیس استفاده کنید.

گاهی لازم است محافظ نمایشگر را بردارید. اگر زیر محافظ نمایشگر خاک و کثیفی جمع شود، کمی خیس شود یا بسیار گرم شود، دیگر نمی تواند به لمس کاربر پاسخی دهد.

اگر سال هاست که محافظ نمایشگر را تعویض نکرده اید، بهتر است بعد از حذف محافظ صفحه، دوباره نمایشگر را با پارچه تمیز کنید.

راه های نیمه پیشرفته برای تعمیر نمایشگر لمسی

 • اگر دستگاه خیس شده است، آن را کاملا خشک کنید.
 • اگر دستگاه به زمین افتاده، گوشه های نمایشگر را لمس کنید.
 • کارت حافظه و سیمکارت را از دستگاه خارج کنید.
 • لوازم جانبی مثل USB را از دستگاه جدا کنید.

اگر دستگاه شما آسیب دیده است، مثلا خیس شده یا در آب افتاده است، بنابراین تعمیر آن اندکی پیچیده تر خواهد شد. مراحل انجام این کار بسیار ساده است، اما اگر نمی خواهید خودتان، دستگاهتان را تعمیر کنید، بهتر است آن را به دست یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید.

دیگر راهی که می تواند به تعمیر نمایشگر لمسی دستگاه کمک کند، این است که دستگاه را خاموش کنید و همه کارت های خارجی اعم از سیمکارت و کارت حافظه و لوازم جانبی را از آن خارج کنید. این کار اندکی پیچیده است و دلیل آن هم این است که گاهی خارج کردن کارت های جانبی می تواند دشوار باشد و در ضمن برای فهمیدن مشکل اصلی، باید هر دفعه یکی از کارت ها را به دستگاه وارد کنید.

 1. اسمارت فون خود را خشک کنید. اگر یه دستگاه خیس شود، ممکن است باعث عدم پاسخگویی نمایشگر یا پاسخگویی اشتباه آن شود. در این مواقع، خشک کردن کامل دستگاه می تواند مشکل را حل کند. برای خشک کردن گوشی های اندرویدی یا آیفون ها قدم های متنوعی وجود دارد.

 1. به آرامی گوشه های نمایشگر را لمس کنید. وقتی یک اسمارت فون به زمین می خورد و نمایشگر آن از کار می افتد، گاهی به خاطر قطع یا شل شدن ارتباط های دیجیتالی درونی دستگاه است. در این مواقع، فشار آرام به گوشه های نمایشگر و دستگاه می تواند کارایی دستگاه را به آن باز گرداند. اگر این کار نتیجه ای نداشت، وصل کردن دوباره ارتباط های دیجیتالی به تعمیر تخصصی نیاز دارد.
 2. سیمکارت ها، کارت حافظه و لوازم جانبی را جدا کنید. با اینکه این مشکل رواج کمتری دارد، مشکل در سیمکارت ها، کارت های حافظه و لوازم جانبی مختلف، می تواند باعث عدم پاسخگویی نمایشگر لمسی اسمارت فون ها و دستگاه های ویندوزی شود. قبل از اینکه ابتدا گوشی را خاموش کنید و آن را از شارژر هم جدا کنید.
 3. اگر باز هم نمایشگر لمسی شروع به کار نکرد، بهتر است به بخش تخصصی این مقاله هم نگاهی بیندازید.

تعمیرات تخصصی برای نمایشگر لمسی

 • دستگاه را به حالت Safe Mode ببرید.
 • از ابزار کالیبراسیون یا تنظیمات حساسیت آن استفاده کنید.
 • درایور های خود را به روز رسانی یا دوباره نصب کنید.
حالت Safe Mode
حالت Safe Mode

دلایلی مختلفی برای از کار افتادن نمایشگر لمسی وجود دارد و فهمیدن بیشتر آن ها نیز می تواند بسیار سخت باشد. از آنجاییکه گاهی فایل ها یا برنامه هایی که دانلود می کنید هم می توانند روی عملکرد نمایشگر لمسی اثر بگذارند، قدم بعدی این است که گوشی یا تبلت خود را در حالت Safe Mode روشن کنید. این یک حالت اساسی برای هر دستگاهی با سیستم عامل است که برنامه های جانبی را لود نمی کند، اما کار کردن با آن می تواند بسیار دشوار هم باشد.

دیگر راه حلی احتمالی هم می تواند تنظیم دوباره سنسور لمسی و نصب دوباره درایور های آن باشد. این کار پیشرفته تر نیز هست اما گاهی می تواند مشکل را حل کند.

 1. اسمارت فون خود را به حالت Safe Mode ببرید. گاهی، یک مشکل با اپلیکیشن یا برنامه خاصی که دانلود نصب کرده اید، می تواند نمایشگر لمسی را از کار بیندازد. راه حل این مشکل این است که دستگاه را به حالت Safe Mode ببرید، چرا که این اپلیکیشن ها در این حالت لود نمی شوند.

اگر متوجه شدید که در حالت Safe Mode نمایشگر لمسی به کار می افتد، بنابراین می توانید مطمئن باشید که اپلیکیشن و فایلی که دانلود کرده اید، دلیل مشکل بوده است. از اپلیکیشن های تازه دانلود شده شروع کنید و مشکل را بیابید.

 1. در آیفون حساسیت 3D Touch را تنظیم کنید. اگر نمایشگر لمسی iPhone 6s (یا نسل های بعدی) شما از کار افتاده یا به درستی کار نمی کند، ممکن است به خاطر مشکلاتی در حساسیت 3D Touch باشد. در این موقعیت، باید به طریقی این تنظیمات را بررسی کنید.

برای انجام این کار در آیفون خود به آدرس Settings > General > Accessibility > 3D Touch بروید. اسلایدر را بین Light و Firm تغییر دهید. اگر باز هم نمایشگر به خوبی کار نکرد، حالت 3D Touch را به طور کل خاموش کنید.

مراحل تنظیم Touch ID
مراحل تنظیم Touch ID
 1. نمایشگر لمسی دستگاهی ویندوزی خود را کالیبره کنید. ابزار کالیبراسیون نمایشگر ویندوز یا The Windows Touch Screen Calibration Tool به کاربر کمک می کند تا مرکز هر لمس را دوباره تنظیم کند. اگر متوجه شده اید که لمس های شما درست اعمال نمی شود، این راهکار می تواند مشکلتان را حل کند.
 2. اگر با این راه حل ها نیز نمایشگر لمسی به کار نیفتاد، بنابراین بهتر است به سراغ نصب دوباره یا به روز رسانی درایور ها بروید.

نصب دوباره یا به روز رسانی درایور های نمایشگر

اگر دستگاه ویندوزی شما با مشکل عدم پاسخگویی نمایشگر لمسی مواجه شده، بنابراین به روز رسانی درایور ها ممکن است به حل مشکل کمک کند. غیر فعال کردن و نصب دوباره آن هم می تواند راه حل خوبی باشد.

به هر حال، برای تعامل با رابط کاربری دستگاه خود ابتدا باید یک موس و کیبورد به آن وصل کنید. اگر به روز رسانی، غیر فعالسازی و فعالسازی دوباره و همچنین حذف و نصب دوباره درایور ها نیز کمکی به حل مشکل نکرد، باید برای تعمیر اساسی نمایشگر از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

جمع امتیازها: 1 میانگین: 5

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *