از حریم شخصی خود دفاع کنید | راهنمای جامع مدیریت مجوز اپلیکیشن ها در اندروید

با عرضه اندروید 10، راه های صدور مجوز برای اپلیکیشن های مختلف در اندروید، بهتر و بهینه تر شد و حالا در بخش تنظیمات می توان به طور مشخص برای هر اپ مجوز به خصوصی را صادر یا از آن سلب کرد. حالا با این نسخه از اندرویدی می توانید مجوز ها را بر اساس اپلیکیشن، بر اساس نوع مجوز ببینید و همچنین می توانید کنترل بیشتری روی اطلاعاتی که گوگل از شما به دست می آورد، داشته باشید. در اکثر مواقع، شما می توانید این مجوز ها را بدهید یا ندهید، اما برخی از مجوز ها گزینه سومی هم دارند و آن تنها در مواقعی که از اپ استفاده می کنید، است.

نکته: دستور العمل هایی که در این مقاله معرفی میکنیم، برای نسخه های اندروید 10، پای (9) و اوریو (8) کاربرد دارد.

نحوه دسترسی به تنظیمات مجوز ها

برای رسیدن به بخش مدیریت مجوز ها، سه راه وجود دارد. اولین گزینه رفتن به بخش تنظیمات پیشرفته یا Advanced در بخش Apps & Notifications است.

 • اپلیکیشن تنظیمات را باز کنید.
 • به بخش Apps & Notifications بروید.
 • بعد از آن به آدرس Advanced > Permission Manager بروید. حالا می توانید لیستی از مجوز ها را در این بخش، با جزئیات کامل، مشاهده کنید. به عنوان مثال مجوز سنسور های Body به هیچ اپی داده نشده است.
دسترسی از طریق Permission Manager
دسترسی از طریق Permission Manager
 • معنای هر مجوز، آن را لمس کنید. اپلیکیشن هایی که نیاز به مجوز سنسور های Body دارند، می توانند به اطلاعات علائم حیاتی بدن شما دسترسی پیدا کنند.
 • در این بخش، اپلیکیشن های خواهان این مجوز را مشاهده می کنید و در آن دو بخش Allowed و Denied وجود دارد. در اینجا می توانید این مجوز را به هر اپلیکیشنی که بخواهید، بدهید.
سنسور های Body
سنسور های Body
 • در همین بخش، می توانید همه تنظیمات مجوز ها برای آن اپلیکیشن را هم مشاهده کنید.
 • حالا به بخش قبلی یعنی Permission Manager بروید. گزینه Location را انتخاب کنید، Google Maps را پیدا کنید ( یا هر اپلیکیشن جهت یاب دیگر)، اینجا سه گزینه را مشاهده خواهید کرد: Allowed و Denied و Allowed only when in use. گزینه سوم تنها برای وقتی است که از اپ استفاده می کنید.
مجوز لوکیشن برای Google Maps
مجوز لوکیشن برای Google Maps

در کنار بررسی اپ ها بر اساس مجوز ها، روش دیگری هم وجود دارد و آن رفتن به بخش اپلیکیشن ها در صفحه تنظیمات اسمارت فون است. برای دیدن مجوز های داده شده به هر اپ، می توانید از روش زیر استفاده کنید.

 • به بخش تنظیمات یا Settings گوشی بروید.
 • گزینه Apps & Notifications را انتخاب کنید.
بررسی بر اساس اپلیکیشن ها
بررسی بر اساس اپلیکیشن ها
 • در بخش بالایی این صفحه، اپلیکیشن هایی که به تازگی استفاده شده اند به نمایش در می آیند، برای دیدن لیست کامل اپلیکیشن های نصب شده در اسمارت فون، باید گزینه See all apps را انتخاب کنید.

نکته: این بخش همچنین تعداد اپلیکیشن هایی که در دستگاه نصب شده را هم نشان می دهد، به عنوان مثال در اینکه 176 اپلیکیشن نصب شده داریم.

 • حال تنها کافی است هر اپلیکیشنی که می خواهید را انتخاب کنید و بعد به بخش Permissions بروید تا اطلاعات مجوز ها را مشاهده کنید.
 • حالا برای هر مجوز، گزینه های Allowed و Denied برای صدور یا عدم صدور مجوز برای آن اپلیکیشن وجود دارد. برای انتخاب هر کدام، تنها کافی است، آن را انتخاب کنید. همچنین برای دیدن همه اپ هایی که از این مجوز استفاده می کنند هم می توانید در همین بخش، گزینه See all apps with this permission را انتخاب کنید.
بررسی بر اساس اپلیکیشن ها
بررسی بر اساس اپلیکیشن ها
 • از آنجا می توانید هر اپلیکیشنی را انتخاب کنید و شرایط آن مجوز را برایش تغییر دهید.

در آخر، سومین و سریعترین راه برای رسیدن به اطلاعات راجع به مجوز ها، رفتن به بخش حریم شخصی تنظیمات است. برای اینکار از مراحل زیر پیروی کنید:

 • به بخش تنظیمات یا Settings گوشی بروید.
 • به آدرس Privacy > Permission manager بروید.
 • یکی از مجوز ها، مثل تقویم یا دوربین را انتخاب کنید تا بر اساس اپ ها مجوز ها را صادر یه سلب کنید.
دسترسی از روش Privacy Settings
دسترسی از روش Privacy Settings

نحوه مشاهده دسترسی مخصوص اپلیکیشن یا Special App Access

سیستم عامل اندروید همچنین تنظیمات مربوط به دسترسی های مخصوص اپلیکیشن هم دارد. کاربر عادی به ندرت به این دستکاری این بخش نیاز پیدا می کند و برخی از آن ها در تنظیمات خود اپلیکیشن هم قابل دسترس هستند. این دسترسی ها شامل Tap & pay برای پرداخت های درون برنامه ای و محدود سازی استفاده از داده های موبایلی است. برای اینکار، از مراحل زیر پیروی کنید.

 • بخش تنظیمات را باز کنید.
 • به بخش Apps & Notifications بروید.
 • گزینه Advanced را انتخاب کنید.
بخش Special App Access
بخش Special App Access
 • به پایین اسکرول کنید و بخش Special app access را انتخاب کنید.
 • در این بخش می توانید مجوز های کمتر شناخته شده و با اهمیت کمتری مثل بهینه سازی باتری (Battery optimization) یا Device admin apps یا دسترسی به Do Not Disturb و تصویر در تصویر (Picture in Picture) را مشاهده کنید.
 • حالا کافی است هر مجوز را انتخاب کنید تا اپلیکیشن هایی که به آن دسترسی دارند را مشاهده کنید، بعد از آن می توانید تصمیم بگیرید که این دسترسی به این مجوز را فعال یا غیرفعال کنید.
بخش Special App Access
بخش Special App Access

نحوه محدود کردن ردگیری فعالیت توسط گوگل

گوگل بسیاری از فعالیت های شما در اینترنت را ردگیری می کند، بسیاری از این اطلاعات برای ارائه سرویس و پیشنهاد های بهتر استفاده می شود تا بر اساس وبسایت هایی که مشاهده کرده اید و مکان هایی که رفته اید، ویدیو های YouTube مورد علاقه و تبلیغات شخصی سازی شده ای را به شما نمایش دهد. اما اگر بخواهید، محدود کردن یا حتی غیر فعال کردن این ردگیری و مجوز ممکن و ساده است. برای اینکار تنها کافی است از مراحل زیر پیروی کنید.

 • به آدرس Settings > Privacy > Advanced بروید.
محدود کردن ردگیری گوگل
محدود کردن ردگیری گوگل
 • گزینه Google Location history را انتخاب کنید.
 • یکی از حساب های گوگلی خود را انتخاب کنید.
 • حالا می توانید بخش Location History را خاموش یا روشن کنید.
بخش Manage Activity
بخش Manage Activity
 • می توانید به پایین صفحه بروید و برای دیدن همه ردگیری های فعالیتی که توسط گوگل انجام می شود را در بخش All Activity Controls ببینید.

نکته: البته می توانید در صفحه قبل به بخش Activity Controls بروید.

 • در اینجا می توانید دسترسی های گوگل برای جمع آوری فعالیت های شما در وبسایت یا اپلیکیشن خاص، تاریخچه مکانی و تاریخچه YouTube را محدود یا حذف کنید.
شخصی سازی تبلیغات
شخصی سازی تبلیغات
 • حالا به بخش پایین تر صفحه اسکرول کنید و برای شخصی سازی تبلیغات گزینه Go to Ad Settings را انتخاب کنید تا این قابلیت را خاموش یا روشن کنید. این صفحه همچنین شامل توضیحات راجع به نحوه شخصی سازی تبلیغات توسط گوگل، بر اساس اطلاعاتی که شما در حساب کاربری گوگل خود اضافه کرده ای نیز می باشد. همچنین می توانید ببینید که کدام کمپانی ها بر اساس مشاهده وبسایت آن ها، به شما تبلیغات نشان داده اند.
 • در آخر، یک لیست از موضوعات مختلف از جمله علایق ورزشی، کتاب و مجلات، غذا و … در این بخش وجود دارد که می توانید هر کدام را فعال یا غیر فعال کنید. از آن پس، گوگل علایق شما را بر اساس جستجو های شما در گوگل و YouTube می سنجد.

کلام آخر

این روز ها با معرفی و انتشار معرفی های مختلف، ممکن است حریم خصوصی کاربران تا حدی به خطر بیافتد. به عنوان مثال پیامرسان های داخلی مثل بله، آیگپ یا سروش، یا حتی پیامرسان های معتبری مثل واتساپ، تقریبا به تمام اطلاعات و داده های گوشی کاربر، از جمله گالری، لیست مخاطبین، تماس ها، دوربین و میکروفون دسترسی دارند.

برخی معتقدند که این دسترسی ها می تواند حریم خصوصی کاربر را از بین ببرد و عملا شرکت های ارائه دهنده این اپ ها به همه اطلاعات کاربران خود دسترسی داشته باشند. چندی پیش ویدیویی هم درباره سو استفاده اپلیکیشن بله از اطلاعات کاربرانش منتشر شده بود که بیش از پیش موج بی اعتمادی را بر انگیخت. گرچه بعد ها مدیر این شرکت، چنین ادعا هایی را دروغین و بی اعتبار خواند.

گوگل هم در نسخه های جدید سیستم عامل خود، کنترل بیشتری در اختیار کاربر قرار داده تا بتوان تا حدی اطلاعاتی که در اختیار این شرکت ها قرار می گیرد را کنترل کرد. با روش هایی که در بالا توضیح دادیم، می توانید هر مجوزی که به نظر بی نیاز می رسد و می تواند حریم شخصیتان را به خطر بیندازد را لغو کنید و با خیال راحت تری از فضای مجازی استفاده کنید.

جمع امتیازها: 1 میانگین: 5

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *