با این ترفند ها تصاویر ماکرو فوق العاده ثبت کنید

عکسبرداری ماکرو یعنی ثبت تصویر از سوژه از فاصله ای بسیار نزدیک، تا در عکس نهایی اندازه سوژه به اندازه واقعی یا بزرگتر از آن در آید. مخصوصا در عکسبرداری از طبیعت، این شیوه از عکاسی بسیار محبوب است، چرا که می توان با آن ها جزئیات حشره ها و گل ها را با وضوحی بسیار عالی مشاهده کرد. در ضمن شما می توانید حتی با دوربین اسمارت فون خود هم به چنین نتیجه دست پیدا کنید. با استفاده از یک لنز ماکرو با هر اسمارت فونی مثل iPhone 11 ، Galaxy S10 Plus یا Pixel 4، می توانید عکس هایی با جزئیات شگفت انگیز ثبت کنید و چیز هایی را ببینید که هیچگاه فکر نمی کردید در طبیعت وجود دارند.

عکسبرداری ماکرو می تواند یک سوژه کوچک مثل یک حشره یا گلبرگ را بسیار بزرگ کند و خودتان هم از جلوه ای که المان های طبیعی در نمای نزدیک دارند، شگفت زده خواهید شد. نکته مهم و جالب این است که به تجهیزات و ابزار زیادی نیاز ندارد و برای شروع تنها کافی است به پارک محله خود سری بزنید.

تصویر زنبوری با دوربین ماکرو
تصویر زنبوری با دوربین ماکرو

با اینکه تصاویری که در این مقاله مشاهده خواهید کرد با یک Galaxy S10 Plus ثبت شده، اما نکته هایی که در ادامه می گویم برای هر اسمارت فونی کاربرد دارد و فرقی نمی کند که یک اسمارت فون اندرویدی داشته باشید یا آیفون.

یک لنز ماکرو برای گوشی خود بخرید

تنها چیزی که برای تصاویر ماکرو باید به گوشی خود اضافه کنید، یک لنز ماکرو است. خودم لنز ماکرو شرکت Moment را استفاده می کنم که به کیس محافظ اختصاصی Moment متصل می شود. لنز های Moment ممکن است اندکی گران باشند اما از شیشه های با کیفیتی ساخته شده اند و جزو بهترین لنز های بازار محسوب می شوند. کیس آن هم با Galaxy S8 و مدل های جدیدتر از آن، iPhone 6 و مدل های جدیدتر از آن، OnePlus 6 و 6T و 7 Pro و هم چنین Pixel های گوگل سازگار است.

لنز ماکرو اکسترنال Moment
لنز ماکرو اکسترنال Moment

البته می توانید از کمپانی های دیگر هم لنز های گیره ای تهیه کنید. در فروشگاه های آنلاین انواع لنز های اکسترنال و ثانویه پیدا می شود که می توانند به هر اسمارت فونی متصل شوند و وظیفه یک دوربین ماکرو را ایفا کنند.

سوژه خود را پیدا کنید

مهمترین نکته، پیدا کردن سوژه است که در عکس ماکرو جلوه خوبی داشته باشد. در واقع شما باید کوچک فکر کنید، یعنی به دنبال اشیائی بگردید که بسیار کوچک باشند اما با اینحال جزئیات زیادی هم داشته باشند.

دنیای واقعی و طبیعی، پر از سوژه ها و لحظاتی است که می توانند یک عکس ماکرو فوق العاده باشند، تنها کافی است در گوگل کلمه تصاویر ماکرو را جستجو کنید تا با خیل عظیمی از تصاویر ماکرو از حشره ها و گیاهان را مشاهده کنید. نکته جالب اینگونه تصاویر این است که برای ثبت آن ها، نیاز نیست سوار یک هواپیما شوید و به منطقه طبیعی دور افتاده ای بروید.

باغچه خانه یا پارک محله می تواند پر از سوژه های جذاب و زیبا باشد. اما پیدا کردن آن ممکن است اندکی دشوار باشد. توصیه من به شما این است که به بخش ها و گیاهان کوچک توجه کنید و به دنبال حشره ها و جانورانی باشید که ممکن است روی یک برگ یا بوته مخفی شده باشند. ممکن است وقت گیر باشد، ولی وقتی نحوه پیدا کردن آن ها را یاد گرفتید و فهمیدید که بیشتر کجا می توان آن ها را پیدا کرد، یافتن یک سوژه بی نظیر ساده تر می شود.

عنکبوتی روی دست
عنکبوتی روی دست

البته یادتان باشد که آنجا خانه آن هاست. بنابراین گیاهی را خراب نکنید یا برای ثبت عکس برگی را نکنید. گرفتن یک عکس زیبا، دلیل موجهی برای خراب کردن طبیعت نیست.

اگر به حشره ها علاقه ای ندارید، به دنبال گل های جالب، برگ های زیبا، سنگ، گیاهان عجیب یا سایر المان های طبیعی باشید که ممکن است از نگاه نزدیک ظاهری کاملا متفاوت داشته باشند. حتی طرح لباس ها، غذا یا پوست انسان هم می تواند از نمای نزدیک جلوه ای جالب و زیبا داشته باشد.

تصویری ماکرو از یک گل
تصویری ماکرو از یک گل

عکاسی در حالت دستی

تقریبا هر زمان که می خواهم عکس های هنری ثبت کنم، از حالت دستی اسمارت فون استفاده می کنم، چون کنترل بسیار بیشتری روی نتیجه نهایی و شکل عکس ثبت شده دارم. همچنین حتما سعی میکنم که با فرمت RAW عکاسی کنم، زیرا بعد از ثبت و زمان ویرایش عکس، کنترل بیشتری روی تراز سفیدی و رنگ بندی عکس دارم.

در بسیاری از اسمارت فون های اندرویدی، از جمله Galaxy S10 Plus، حالت دستی یا همان Pro Mode، جزو گزینه های اصلی اپلیکیشن دوربین است. کاربران آیفون به اپلیکیشن شخص ثالثی مثل Moment نیاز دارند تا بتوانند کنترل بیشتری روی تنظیمات داشته باشند و همچنین بتوانند با فرمت RAW هم عکاسی کنند. همچنین سعی میکنم که از فوکوس دستی هم استفاده کنم که البته در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهم داد. هم چنین سرعت شاتر را حداقل روی 1/125 تنظیم می کنم تا بتوانم در حد امکان از تار شدن تصویر به خاطر لرزش دست جلوگیری کنم.

از حالت عکاسی پشت سرهم (Burst Mode) استفاده کنید

هنگامی که از حالت Pro Mode یا دستی استفاده نمی کنم، گاهی به سراغ حالت استاندارد دوربین هم می روم. دلیل اصلی این کار این است که با حالت استاندارد می توانم از حالت Bust Mode بهره ببرم. این حالت در واقع با لمس و نگه داشتن دکمه شاتر، چندین عکس را به صورت پشت سر هم ثبت می کند. اگر یک حشره در حالت نامناسبی است یا در حال حرکت است، با نگه داشتن انگشتم روی دکمه شاتر می توانم چندین عکس پشت سر هم با فواصل بسیار کم ثبت کنم تا سرانجام تصویر مطلوب را به دست آورم.

حشره های کوچک ولی جذاب
حشره های کوچک ولی جذاب

با اینکار، با حرکت دادن لنز با حرکت حشره می توانم سوژه را در معرض دید نگاه دارم. ممکن است برای ثبت یک تصویر خوب بیش از 50 عکس در این حالت بگیرم، ولی ارزشش را دارد.

معمولا حالت دستی یا Pro Mode اجازه عکاسی پشت سر هم را نمی دهد. اما اگر حتما لازم باشد که با حالت دستی عکاسی کنم، سعی میکنم تا جایی می کنم سریعا دکمه شاتر را لمس کنم تا شانس ایجاد یک عکس زیبا و بدون نقص را بالا ببرم. با این روش می توانم از یک سوژه و صحنه بیش از 30 عکس ثبت کنم تا شاید یکی از آن ها به اندازه کافی خوب باشد. این حالت اندکی ریسک دارد، اما نتیجه نهایی می تواند کاملا ارزش تلاش را داشته باشد.

فوکوس را تنظیم کنید، حتی بدون Focus Stacking

مطمئن شدن از اینکه سوژه شما در فوکوس دوربین قرار گرفته می تواند یکی از سخت ترین کار ها باشد. عکاس های حرفه ای ماکرو معمولا از تکنیکی استفاده می کنند که Focus Stacking نام دارد. تکنیکی که در آن چندین عکس با نقاط فوکوس متفاوت با یکدیگر ادغام می شوند تا عکسی با فوکوس کامل روی سوژه به دست آید. البته اجرای این تکنیک در محیط های طبیعی دشوار است، چرا که هنگام عکاسی با این تکنیک، سوژه باید کاملا بی حرکت در سر جای خود باقی بماند. متاسفانه برای همین است که برخی از عکاس های سبک ماکرو از حشرات مرده یا حشراتی که در فریزر نگه داشته شده اند، استفاده می کنند تا حرکت سوژه را به حداقل برسانند.

لنز ماکرو Moment که من استفاده می کنم، می تواند زاویه دید کلوزآپ بسیار خوبی از یک حشره بدهد، ولی از طرف دیگر دامنه فوکوس آن ها بسیار کوچک است و این یعنی تنها قسمت کوچکی از صحنه واضح است. به عنوان مثال اگر بخواهیم روی چشم یک حشره فوکوس کنیم، باقی بدن حشره از فوکوس خارج می شود. با اینکه این به معنای چالش برانگیز بودن ثبت یک عکس واضح است، اما پس زمینه به طرز زیبایی تار میشود و دیگر نیاز نیست که نگران المان های دیگر پس زمینه باشید.

فوکوس روی چشم سوژه
فوکوس روی چشم سوژه

تکنیکی که من برای عکسبرداری انتخاب کردم، شامل استفاده از حالت Pro Mode گلکسی اس10 پلاس بود که البته فوکوس دستی آن هم روی نزدیک ترین نقطه تنظیم شده بود. بعد از آن، بدون لرزش دست دوربین را به سمت سوژه بردم تا قسمت مورد نظرم به اندازه کافی واضح دیده شده و فوکوس روی آن قرار گیرد و بعد عکس را ثبت کردم. در این سطح از زوم و بزرگنمایی، حتی یک لرزش کوچک می تواند عکس را خراب کند، بنابراین این مرحله از کار به دست های ثابت و بدون لرزشی نیاز دارد.

نور بیشتری به صحنه اضافه کنید

درست مثل انواع دیگر عکاسی، عکاسی ماکرو هم به نور زیادی نیاز دارد که روی سوژه باشد. اما به دست آوردن آن نور کافی در جایی مناسب، دشوار است. من بسیاری از عکس های ماکرو خودم را زیر نور خورشید در میانه های روز ثبت می کنم، چرا که نور زیاد می تواند رنگ واقعی حشره و سوژه را نشان دهد. همچنین به گوشی این اجازه را می دهد تا از حداقل سرعت ISO استفاده کند و در نتیجه عکس هایی با نویز کمتر را ثبت کند و همچنین سرعت شاتر را هم به حداکثر برساند تا تصویر واضح تر شود.

اما تلاش برای پیدا کردن حشره ها زیر برگ ها و بوته ها، به این معناست که ممکن است سوژه مناسب خود را در شرایطی پیدا کنید که نور طبیعی به اندازه کافی در محیط نباشد. مشکل دیگر هم این است که ممکن است هنگام عکاسی، خودتان با گوشی جلوی نور را بگیرید، چرا که شما باید تا جای ممکن به سوژه نزدیک شوید و یا بهترین زاویه دید منجر به ایجاد سایه شود.

استفاده از نور کمکی
استفاده از نور کمکی

مشکل دوم به راحتی می تواند با امتحان زاویه های دیگر حل شود، ولی به شخصه با وارد کردن نور مصنوعی به صحنه توانستم به عکس های خوبی برسم. من از رینگ LED شرکت RotoLight استفاده می کنم که با انرژی باتری کار می کنم و به راحتی می تواند در یک کوله پشتی جا شود. شدت نور آن هم به حدی قوی هست که بتواند نور مناسبی به سوژه بتاباند و اندازه مناسب آن هم به این معناست که به راحتی می تواند مکان آن را تغییر داد تا بهترین زاویه به دست آید. من همچنین از RotoLight Neo II هم استفاده می کنم که شدت نور خروجی بسیار بیشتری دارد و برای عکسبرداری در نور روز بسیار مناسب تر است.

ویرایش

ویرایش کردن تصویر، یک راه عالی برای ثبت یک عکس ساده و تبدیل کردن آن به یک شاهکار هنری است. من برای ویرایش عکس ها از اپلیکیشن Adobe Lightroom استفاده می کنم ولی گاهی از اپلیکیشن Snapseed گوگل هم کمکی می گیرم.

معمولا، در ابتدا تراز سفیدی تصویر را تغییر می دهم تا عکسی با رنگ های طبیعی و دقیق داشته باشم (این کار با عکس هایی با فرمت RAW ساده تر است). بعد از آن به سراغ نوردهی یا اکسپوژر می روم تا مطمئن شوم که هایلایت ها بیش از حد نباشند و از طرف دیگر جزئیات سایه ها نیز در تاریکی گم نشوند.

تفاوت عکس خام با عکس ویرایش شده
تفاوت عکس خام با عکس ویرایش شده

بعد از آن المان های دیگر را به آرامی تغییر می دهم تا به عکسی زیبا برسم. ممکن است گاهی از یک براش تنظیم نور هم استفاده کنم تا اندکی نور به سوژه بتابانم تا بیشتر خودش را نشان دهد و سعی میکنم گوشه های فریم تصویر را هم تاریک تر کنم تا در نهایت چشم بیننده بیشتر بر روی مرکز و سوژه اصلی متمرکز شود. با توجه به اینکه با یک عکس طبیعی از حیات وحش طرف هستیم، می خواهم نتیجه نهایی تا جای ممکن طبیعی به نظر آید، برای همین سعی می کنم با فیلتر های رنگی مختلف صحنه را بهتر و زیبا تر کنم ولی به کلی آن را تغییر ندهم.

لازم به ذکر است که در کار ویرایش تصویر، هیچ کار اشتباه یا درستی وجود ندارد، بنابراین پیشنهاد می کنیم که در یک جای راحت بنشینید و با تغییر المان ها و زیاد و کم کردن اسلایدر ها، به تصویر دلخواه خود برسید.

جمع امتیازها: 1 میانگین: 3

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *