اسمارت فون خود را ارتقا دهید، افزایش حافظه Ram در گوشی اندرویدی

این روز ها همه می خواهند حافظه رم گوشی های اندروید خود را افزایش دهند تا سرعت گوشی بالاتر برود و بتوانند وظایف مختلف و اجرای بازی ها و اپلیکیشن های مختلف را ب سرعت بیشتری انجام دهند. داشتن یک Ram خوب، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، چرا که سرعت عملکرد گوشی شما در واقع به حافظه رم شما بستگی دارد.

کاربران بسیار کمی هستند که می دانند حافظه Ram را هم می توان افزایش داد، چرا که در واقع این حافظه جزئی از سخت افزار گوشی است. از همین رو، ما روش هایی را معرفی خواهیم کرد که با استفاده از آن ها می توانید حافظه رم اسمارت فون خود را افزایش داده و در نتیجه با سرعت بیشتری با دستگاه خود کار کنید.

با افزایش حافظه Ram، شما مشکلات زیادی مثل هنگ کردن گوشی، کاهش سرعت عملکرد و بسته شدن ناگهانی یک اپلیکیشن را حل کنید. با توجه به وضعیت بازار و قیمت اسمارت فون ها، این روز ها کمتر کسی می تواند یا می خواهد که اسمارت فون قدیمی خود را با یک مدل جدید تر و طبعا با حافظه Ram بیشتر تعویض کند. از این رو بسیاری از کاربران به خاطر محدود بودن حافظه رم گوشی، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که از سرعت کم گوشی خود به ستوه آمده اید، این مقاله می تواند راه حل بسیار خوبی برایتان باشد. در ادامه روش های مختلف افزایش حافظه رم اسمارت فون های اندرویدی را معرفی و آموزش خواهیم داد.

استفاده از کارت حافظه SD به عنوان حافظه Ram در اندروید

روشی که می خواهیم به شما بگوییم، یکی از بهترین روش ها برای افزایش حافظه رم در اسمارت فون های اندرویدی است. به کمک این اپلیکیشن، می توانید یک حافظه (پارتیشن) مجازی در کارت حافظه خود ایجاد کنید که در ادامه می تواند به عنوان حافظه Ram عمل کند. پس بیاید سریعتر به سراغ اپلیکیشن رفته و حافظه رم گوشیتان را بیشتر کنیم!

نکته: لازم به ذکر است که برای افزایش حافظه Ram، به یک کامپیوتر شخصی، یک کارت SD و یک SD Card Reader (رم ریدر) نیاز دارید و همچنین اسمارت فون شما هم باید روت شده باشد.

قدم اول: ابتدا با رم ریدر، کارت حافظه SD را به رایانه متصل کرده و برنامه Mini Tool Partition (دانلود مستقیم) را دانلود کنید. وقتی برنامه را باز می کنید، آپشن ها و امکانات زیادی را مشاهده خواهید کرد، از صفحه اصلی کارت SD را انتخاب کرده و بعد گزینه delete را انتخاب کنید.

حذف کردن محتویات و فرمت کارت SD

نکته: گزینه Delete که در منوی کلیک راست دیده می شود، در واقع کارت SD را فرمت می کند، بنابراین بهتر است قبل از شروع این عملیات، کارت حافظه را خالی و یا از محتوای آن پشتیبان بگیرید.

قدم دوم: بعد از فرمت کردن کارت SD، حالا همه فضای کارت حافظه در اختیار شماست. حالا گزینه Make را انتخاب کنید و بعد از انتخاب، پنجره ای به نمایش در خواهد آمد که گزینه های متفاوتی دارد. در بخش Partition Type گزینه Primary را انتخاب کنید و اگر رم شما زیر 4 گیگابایت است گزینه FAT و اگر بالای 4 گیگابایت است، گزینه FAT32 را انتخاب کنید.

قدم سوم: حالا تنها کافی است حجمی که می خواهید به حافظه RAM تبدیل شود را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که نباید تمام حافظه کارت SD را برای Ram اختصاص دهید، بلکه باید اندکی از حافظه باقی بماند. حالا برای بخش File System گزینه Ext2 را انتخاب کنید، البته می توانید Ext3 یا Ext4 را هم انتخاب کنید. حالا تنها کافی است روی دکمه OK کلیک کرده و کارت SD را از رایانه خارج کنید.

قدم چهارم: حالا باید به سراغ اسمارت فون بروید و ابتدا اپلیکیشن Link2SD (دانلود مستقیم) را دانلود و در گوشی نصب کنید. حالا باید کارت حافظه SD را وارد دستگاه کنید.

قدم پنجم: بعد از نصب این اپلیکیشن، آن را باز کنید، این اپلیکیشن برای اجرا به مجوز روت نیاز دارد، بنابراین باید دستگاه شما روت باشد و این مجوز را هم به اپلیکیشن بدهید.

بخوانید: آموزش روت همه گوشی ها

قدم ششم: حالا اپلیکیشن نوع File System را از شما درخواست خواهد کرد، حالا باید همان چیزی که در مرحله سوم انتخاب کردید را در اینجا هم انتخاب کنید. به عنوان مثال ما Ext2 را انتخاب کرده بودیم.

انتخاب File System در اپلیکیشن
انتخاب File System در اپلیکیشن
انتخاب اپلیکیشن ها برای استفاده از کارت SD
انتخاب اپلیکیشن ها برای استفاده از کارت SD

قدم هفتم: حالا کافی است اپلیکیشن ها را متصل کنید و اگر اپلیکیشنی متصل شده بود، از این به بعد به جای اشغال حافظه رم، از حافظه Ram استفاده می کند.

افزایش رم از طریق Roehsoft RAM Expander

این اپلیکیشن هم می تواند با افزایش حافظه Ram به شما کمک کند. افزایش حافظه رم به معنای اضافه کردن سخت افزار دیگری به دستگاه نیست. این اپلیکیشن در واقع برای افزایش حافظه Ram از کارت حافظه خارجی استفاده می کند، بنابراین قبل از شروع عملیات مطمئن شوید که از یک کارت SD با کیفیت استفاده می کنید.

در این روش هم برای اختصاص حافظه Ram باید حافظه مجازی در کارت SD ایجاد کنیم که در ادامه به عنوان حافظه Ram عمل خواهد کرد. به بیان دیگر، پارتیشن هایی را خواهیم ساخت که می توانند به عنوان حافظه Ram عمل کرده و برخی از داده ها را در خود ذخیره کنند. پس بیاید این روش را هم امتحان کنیم روح تازه ای به اسمارت فون خود بدمیم.

نکته: لازم به ذکر است که افزایش رم با این روش هم به روت شدن دستگاه نیاز دارد، چرا که این اپلیکیشن هم برای اجرا به مجوز روت نیاز دارد.

قدم اول: اول از همه باید اپلیکیشن Roehsoft RAM Expander را از این لینک به صورت مستقیم دانلود و در اسمارت فون خود نصب کنید.

صدور مجوز روت
صدور مجوز روت

قدم دوم: بعد از دانلود و نصب اپلیکیشن، آن را باز کنید و همانطور که اشاره کردیم، این اپلیکیشن نیاز به مجوز روت دارد و باید این مجوز را به اپ بدهید. به طور کلی افزایش رم همواره به روت دستگاه نیاز دارد، برای ادامه کار باید این مجوز را به اپلیکیشن بدهید.

صفحه اصلی اپلیکیشن
صفحه اصلی اپلیکیشن

قدم سوم: وقتی به اپلیکیشن وارد شوید، جزئیات و اطلاعات مختلفی را خواهید دید که از جمله آن ها می توان به حافظه کارت SD، مقدار کلی حافظه رم و مقدار آزاد از حافظه رم اشاره کرد.

انتخاب اندازه Swapfile
انتخاب اندازه Swapfile

قدم چهارم: عملکرد این اپلیکیشن در واقع به این صورت که است که یک حافظه مجازی که در اینجا Swap نام دارد را ایجاد می کند و شما تنها کافی است که مقدار این حافظه را تعیین کنید.

ایجاد فایل Swapfile
ایجاد فایل Swapfile

قدم پنجم: حالا تنها کافی است فایل Swap را اجرا کنید و صبر کنید تا عملیات اجرا و اختصاص حافظه با موفقیت انجام شود.

قدم ششم: اپلیکیشن در این مرحله از شما آدرسی که فایل Swap در آن ذخیره می شود را خواهد پرسید. در اینجاست که می توانید کارت حافظه خارجی را انتخاب کنید.

انتخاب مسیر برای ذخیره Swapfile
انتخاب مسیر برای ذخیره Swapfile

قدم هفتم: بعد از انتخاب مسیر دلخواه، برگردید و دوباره Swap را اجرا کنید.

فرایند آخر و ایجاد فایل Swap در مسیر مشخص شده
فرایند آخر و ایجاد فایل Swap در مسیر مشخص شده

کار تمام است! حالا می توانید از حافظه رم اضافه شده استفاده کرده و با سرعت بیشتری اپلیکیشن ها و بازی های مختلف را اجرا کنید.

توجه داشته باشید که اولین و مهم ترین نکته برای افزایش حافظه رم، روت کردن دستگاه است. روت دستگاه عملیاتی حساس است که بهتر است با مطالعه و با کمک مقاله ها و آموزش هایی که در وبسایت ما وجود دارد، انجام شود. سیستم عامل اندروید با تمام خوبی ها و امکاناتی که دارد، در مصرف حافظه رم به اندازه iOS بهینه نیست، از این رو با عرضه اپلیکیشن ها و بازی های مختلف، دیگر Ram کمتر از 4 گیگابایت نمی تواند جوابگوی نیاز یک کاربر معمولی باشد.

امیدواریم راه هایی که در این مقاله معرفی کردیم، بتواند تا حدی جای خالی یک اسمارت فون جدید و قوی تر را پر کند و در اجرای سریعتر رابط کاربری و اپلیکیشن های مختلف موثر باشد. اگر شما هم تجربه ای در عملیات های افزایش رم دارید، می توانید در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

جمع امتیازها: 11 میانگین: 3.6

همینطور بررسی کنید

Android Defragger Pro

افزایش کارایی اندروید برنامه Defragger Pro

افزایش سرعت و کارایی گوشی تبلت اندرویدی تا 50% بعد از مدتی از استفاده گوشی …

5 نظرها

 1. سلام .
  وقتی RAM رو افزایش دادیم می تونین گوشی رو به حال معمول برگردونیم یعنی دیگه روت نباشه .

  • سلام .
   سوال منم همینه می شه وقتی رم و ارتقا داد دوباره گوشی رو به حالت بدون روت بازگردوند و هنوز اون رم افزایش یافته رو داشت ؟

 2. سلام ببخشید من وقتی از برنامه Roehsoft RAM Expander
  استفاده کنم دیگه نمیتونم sd card گوشیمو دربیارم؟منظورم بعد از ارتقا رم به وسله sd card است.
  و دیگه اینکه اگه گوشیمو عوض کنم چطوری میتونم اون فضای گرفته شده از sd card رو حذف کنم؟؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ سریع بدید.
  من عاشق این سایت هستم و به شخصه یکی از طرفدارانتونم.
  با شما تونستم گوشیمو که هیچ برنامه نویسی نتونست درست کنه کردم.
  ببخشید زیاد پرحرفی کردم

 3. ببخشید اگه رم داخل گوشی رو در بیارم چی؟
  باعث خرابی گوشی خواهد شد؟؟!!
  منظورم بعد از عملیات نصب برنامه و ریختن فایل swap تو رمم هست.
  یعنی باید همیشه رمم دیگه تو گوشیم بمونه؟؟
  من میخوام از همون عملیات Roehsoft RAM Expander استفاده کنم.
  ممنون میشم به صورت کامل و واضح توضیح دهید.
  عاشق اندرویدزوم هستم بخاطر شما گوشیم الان روت شده گوشی من samsung galaxy grand prime sm g531h.
  ببخشید که زیاد پرحرفی کردم.

  • دقیقا منم همین سئوال رو دارم که میتونیم رم رو دربیاریم یا نه؟؟ اگه از گوشی خارجش کنیم آسیبی به سیستم میزنه یا خیر؟

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *