با این 6 نکته ساده و اساسی، طول عمر گوشی خود را به حداکثر برسانید

با افزایش قیمتهای سرسام آوری که برای بازار اسمارت فون ها اتفاق افتاده، خرید یک گوشی جدید سخت تر از قبل شده است. از طرفی این روز ها گوشی به جزوی جدایی ناپذیر از زندگی و مهمترین راه برقراری ارتباط با دیگران تبدیل شده است. با توجه به این دلایل، دوام هر چه بیشتر گوشی ها اهمیت زیادی دارد. از این رو ما در این مقاله می خواهیم راه هایی را معرفی کنیم که باعث می شوند، اسمارت فون ها طول عمر بیشتری داشته باشند. با اندروید زوم همراه باشید.

بروزرسانی اپلیکیشن ها را فراموش نکنید

برای اینکه یک اسمارت فون در سریعترین حالت خود باشد و در ضمن خطاها و مشکلات کمتری داشته باشد، این نکته اهمیت زیادی دارد که سیستم عامل و اپلیکیشن های شخص ثالث را به محض انتشار بروزرسانی کنید. عملیات بروزرسانی زمان زیادی نمیگیرد ولی مزایای آن بزرگ خواهند بود. این آپدیت ها از حل باگ ها و رفع مشکلات امنیتی گرفته تا تغییرات ظاهری و قابلیت های جدید و بهبود عملکرد کلی را به دستگاه شما اضافه می کنند تا اپلیکیشن ها روان و با سرعت اجرا شوند.

هم دستگاه های اندرویدی و هم آیفون ها قابلیت دانلود خودکار آپدیت ها را دارند که بهتر است به طور پیش فرض فعال باشند. در دستگاه اندرویدی می توانید با باز کردن فروشگاه Play Store، رفتن به بخش منو در سمت چپ نمایشگر، تنظیمات آن را باز کنید و گزینه Auto-update apps را فعال کنید. در آیفون ها نیز باید به آدرس Settings > iTunes & App Store رفته و قابلیت App Updates را فعال کنید.

مرتب نرم افزار را آپدیت کنید.
مرتب نرم افزار را آپدیت کنید.

برای دریافت آپدیت های سیستمی در دستگاه اندرویدی هم باید اپلیکیشن تنظیمات را اجرا کرده و به بخش Update بروید. یا می توانید منتظر باشید تا خود گوشی اعلانی در رابطه با بروزرسانی سیستمی به شما بدهد. گوگل تقریبا اوایل هر ماه میلادی یک بسته امنیتی برای سیستم عامل خود منتشر می کند که البته با همکاری کمپان سازنده، شما هم می توانید آن را دریافت کنید.

از نظر دریافت آپدیت های سیستمی، صاحبان آیفون ها راحت تر هستند چون به صورت خودکار می توانند جدیدترین بسته های سیستمی را دریافت کنند. لازم نیست نگران باشید، آیفون شما همان لحظه ای که بسته سیستمی منتشر شد، آن را دریافت و نصب نمی کند. بلکه دستگاه طی یک شب یا دو شب آن را دانلود می کند و در زمان مناسب و وقتی به شارژر وصل بود، عملیات نصب را به صورت خودکار انجام می دهد. برای نصب یک بسته سیستمی جدید و همچنین فعالسازی قابلیت آپدیت خودکار باید به آدرس Settings > General > Software Update بروید. اگر بسته جدیدی در دسترس باشد، برای نصب آن اقدام کنید. اگر هم بسته جدیدی منتشر نشده باشد گزینه Automatic Update را فعال کنید.

حذف اپلیکیشن های غیر ضروری

گوشی ها فضای ذخیره سازی محدودی دارند، برای همین حذف اپلیکیشن های غیر ضروری اهمیت زیادی دارد. حذف اپلیکیشن هایی که از آن ها استفاده نمی کنید، باعث آزادسازی حافظه گوشی و همچنین جلوگیری از اجرای آن ها در پس زمینه می شود و در نتیجه از منابع پردازشی و حافظه گوشی استفاده نمی شود و دستگاه سریعتر عمل می کند.

به لیست اپلیکیشن های گوشی خود نگاهی بیندازید و اپلیکیشن ها یا بازی هایی که به دلایل مختلف نصب کرده اید ولی هیچگاه از آن ها استفاده نکرده اید را پیدا کرده و حذف کنید. برای حذف اپلیکیشن های غیر ضروری و پیش فرض گوشی هایی مثل شیائومی هم راهکار خاصی وجود دارد که در این مقاله آن را توضیح داده ایم.

یک کیس محافظ خوب بخرید

گوشیتان را دوست دارید؟ پس چرا یک کیس محافظ محکم و خوب به آن متصل نمی کنید؟ درست است که کیس محافظ زیبایی و راحتی استفاده از گوشی را تحت تاثیر قرار می دهد ولی اگر می خواهید از آن بیشتر استفاده کنید، قبل از آنکه به زمین بخورد یک کیس محافظ بخرید.

کیس محافظ محکم و باکیفیت
کیس محافظ محکم و باکیفیت

لازم نیست از گران ترین کیس محافظ بازار استفاده کنید، ولی حداقل نصب یک کیس عادی هم می تواند در افزایش طول عمر دستگاه مفید باشد. همچنین استفاده از کیس باعث می شود که بدنه آن سالم و بدون خط و خش باقی بماند و زمان تعویض گوشی، راحت تر می توانید آن را بفروشید.

نمایشگر و پورت ها را تمیز نگه دارید

استفاده از دستگاهی کثیف و چرب چیزی نیست که همه ما بخواهیم انجامش دهیم. ولی کار با یک گوشی تمیز و براق تجربه ای لذت بخش به همراه دارد، مخصوصا اگر خاک و چربی جلوی عملکرد صحیح گوشی را نیز گرفته باشند.

حتی اگر از یک کیس محافظ استفاده کنید، هر از چندگاهی دست به کار شوید و همه پورت ها و شیار های مختلف مثل پورت شارژ، میکروفون ها، شیار اسپیکر و جک هدفون را تمیز کنید. برای تمیز کردن این پورت ها که دسترسی به آن ها سخت است، از گوش پاک کن استفاده کنید.

مرتب گوشی را تمیز کنید.
مرتب گوشی را تمیز کنید.

اما نمایشگر و بخش های کناری و پشتی چه می شود؟ دستمال کاغذی و الکل می تواند ترکیب خوبی برای تمیز کردن سطوح مختلف گوشی مثل دوربین ها یا نمایشگر باشد.

 از داغ شدن گوشی جلوگیری کنید

راهکار های زیادی برای مراقبت از باتری گوشی و سالم نگه داشتن آن وجود دارد. به عنوان مثال شارژ سریع هیچ فشاری به باتری وارد نمی کند ولی اگر همیشه بگذارید باتری به صفر درصد برسد، برای باتری مضر است.

اگر گوشی را در موقعیتی قرار ندهید که بیش از حد داغ شود هم در سالم ماندن باتری مفید است. مثلا در روز های گرم تابستان آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. اگر دستگاه داغ شد، بهتر است آن را خاموش کنید ولی باز هم به باتری فشار می آید و باعث کوتاه شدن طول عمر آن می شود.

مراقبت از باتری باید از همان روز اول خرید شروع شود و اگر نکات ضروری را رعایت کنید، خواهید دید که بعد از چند سال هم باتری به خوبی شارژ را نگه می دارد.

باتری خراب را تعویض کنید، نه گوشی را

حتی اگر همه راهکار های لازم برای مراقبت از باتری را انجام دهید، باز هم بعد از مدتی با یک باتری ضعیف روبرو خواهید شد که شارژ را نگه نمی دارد. برخی از کاربران در چنین مواقعی گوشی را عوض می کنند، ولی به جای آن تنها کافی است باتری را تعویض کنید.

این راهکار ساده اغلب اوقات می تواند چند ماه یا حتی چند سال به طول عمر گوشی اضافه کنند. اگر مثل قبل گوشی ها باتری های قابل تعویض داشتند، این کار بسیار ساده انجام می شود، ولی این روز ها اکثر باتری ها درون گوشی کار گذاشته می شوند و کاربر عادی نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد.

تعویض باتری هر چند سال
تعویض باتری هر چند سال

اگر به اندازه کافی شجاع و حرفه ای هستید، می توانید خودتان با خریدن کیت مخصوص، پنل پشتی گوشی را باز کنید و باتری را تعویض کنید. ولی توصیه می شود که این کار را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید.

از اطلاعات گوشی به طور مرتب بک آپ بگرید

بک آپ گرفتن از اطلاعات گوشی طول عمر آن را بیشتر نمی کند، ولی وقتی زمان خداحافظی با گوشی فرا برسد این کار اهمیت خود را نشان می دهد. مخاطبین، عکس ها، ویدیو ها و حتی تنظیمات شخصی شما در چنین مواقعی می توانند به راحتی به گوشی جدید منتقل شوند تا دیگر نیازی نباشد که همه چیز را از اول شروع کنید.

اگر صاحب یک آیفون هستید، مطمئن شوید که بک آپ خودکار iCloud فعال باشد. برای اینکار اپلیکیشن تنظیمات را باز کنید، بعد نام خود را که در بخش بالایی است انتخاب کنید و بعد به آدرس iCloud > iCloud Backup بروید و مطمئن شوید که کلید آن روشن است.

بک آپ یادتان نرود.
بک آپ یادتان نرود.

این پروسه برای گوشی های اندرویدی به برند تولید کننده گوشی بستگی دارد ولی به طور کلی می توانید به بخش تنظیمات و بعد به آدرس Google > Backup بروید. برخی از سازندگان برتر جهان مثل سامسونگ، سرویس پشتیبان گیری مخصوص به خود را هم ارائه می دهند. ساده ترین و سریعترین راه برای ورود به بخش بک آپ این است که در اپلیکیشن تنظیمات کلمه backup را جستجو کنید.

امیدواریم راه هایی که در این مقاله معرفی کردیم بتواند اندکی طول عمر گوشیتان را افزایش دهد تا در این بازار آشفته نیاز به خرید یک دستگاه جدید نداشته باشید. البته راهکارهایی که اشاره شد چندان پیچیده و بدیع نبودند ولی گاهی رعایت نکردن همین نکته های کوچک می تواند به قیمت از کار افتادن گوشی تمام شود. اگر شما هم راه های بهتری برای مراقبت از دستگاه با ارزش خود و افزایش طول عمر آن سراغ دارید، می توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

جمع امتیازها: 2 میانگین: 3.5

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *