آموزش جامع ضبط تماس ها و مکالمات در اندروید

ضبط تماس ها و مکالمات یکی از محبوب ترین آموزش هایی است که هر مالک گوشی باید از آن آگاه باشد . این احتمال وجو دارد که گاهی بنا به دلایل مختلف از جمله فرموش نکردن مکالمات مهم نیاز به ضبط تماس ها و مکالمات خود با افراد دیگر داشته باشید. اگر قصد انجام این کار را دارید، چندین راه مختلف پیش روی شما وجود دارد. در این آموزش قصد داریم نحوه ضبط مکالمات و تماس ها در موبایل های آیفون و اندروید را برای شما شرح دهیم.

ضبط تماس
ضبط تماس

ضبط مکالمات و تماس ها، دلایل و محدودیت ها

گاهی اوقات شما بنا به دلایل خاصی تمایل دارید مکالمات تلفنی خود را ضبط کنید. در این صورت هر زمان که نیاز داشته باشید، می‌توانید با مرور دوباره مکالمه خود به صحبت‌های خویش و مخاطب تماس گوش کنید.  کاربران معمولا دلایل مختلفی برای ضبط مکالمات و تماس های خود در تلفن های همراهشان دارند. ممکن است بحث مهمی با فردی داشته باشید و بخواهید در آینده به آن رجوع کنید. خبرنگاران نیز گاهی اوقات مصاحبه های خود را به صورت تلفنی انجام می‌دهند و ضبط این مکالمات برای آنها بسیار مهم است. در برخی از مواقع نیز پیش می آید که به علت دلایل قضایی، مثل زمانی که اشخاصی قراردادی وضع می کنند و قول و شروطی بینشان رد و بدل می‌شود که ملزم به رعایت آن می‌باشند اما به قول و قرار خود پایبند نیستند و شرایطی را که قبلا مطرح کرده اند را زیر پا می‌گذارند، در اینطور مواقع اولین سوالی که مطرح می شود این است که چطور این مطلب را می توان اثبات کرد؟ اینجاست که بحث ضبط و ثبت کردن مکالمات و تماس ها برای ارائه به مراجع قضایی مطرح می‌گردد. طرحی قانونی برای محکوم کردن افراد عادی در زمینه ضبط مکالمات و تماس های تلفنی وجود ندارد و اگر این امر توسط مردم عادی به صرف ضبط صدا انجام بگیرد نمی توان آنها را مجرم دانست مگر اینکه در نتیجه این عمل جرم دیگری مثل توهین و ضرر به ابرو و حیثیت افراد انجام شود. اما جدا از بحث قانونی این مورد، باید به این نتکه توجه داشته باشید که ضبط تماس ها بدون اجازه از مخاطب خود نوعی تجاوز مستقیم به حریم شخصی او است. پس قبل از انجام هرگونه ضبط مکالمه، حتما از مخاطب خود اجازه ضبط تماس را بگیرید و درصورت عدم تمایل او، از انجام این کار اجتناب کنید.لازم به ذکر است که در برخی از کشورها نیز بنا به برخی دلایل، ضبط مکالمات افراد در شرایطی که از انجام این عمل مطلع نباشند جرم بوده و عمل غیر قانونی و جرم محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان یک مکالمه یا تماس تلفنی را ضبط کرد و مشکلات احتمالی مربوط به این امر چیست ؟

گزینه ضبط تماس یکی از ویژگی های مورد نیاز هر فردی است و بسیاری از کاربران مرتباً از آن استفاده می کنند. برای انجام این کار راه های متعددی وجود دارد که البته بعضی از آنها در کشور ما کاربرد ندارند. شما در ادامه این آموزش با چگونگی ضبط مکالمه و تماس های تلفنی و روش های آن در آیفون، اندروید و ویندوزفون‌ها آشنا خواهید شد.

ضبط مکالمات و تماس های گوشی با استفاده از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌های خاص

برای ضبط تماس و مکالمات برنامه ها و نرم افزار های مختلفی طراحی و عرضه شده اند.. در عین اینکه استفاده از برنامه ‌های موبایلی برای ضبط مکالمات گوشی یکی از پرکاربرد ترین روش‌های موجود و مورد استفاده محسوب می‌شود، در برخی از شرایط محدودیت‌های خاصی پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت. برای فهم بهتر این موضوع، قدم اول آشنایی کامل با نحوه عملکرد انواع برنامه های ضبط مکالمه و تماس می باشد. به طور کلی اپلیکیشن یا برنامه‌هایی که امکان ضبط مکالمه گوشی و تماس ها را فراهم می‌کنند شامل سه دسته مختلف هستند. این سه دسته عبارت اند از :

اپلیکیشن‌های ضبط تماس مبتنی بر شماره ثانویه

عملکرد برخی از نرم افزار های ضبط صدا به این صورت است که یک شماره تلفن سومی را به مکالمه بین دو نفر اضافه می‌کنند و در واقع همین فرد سوم ضبط کننده مکالمه بین دو فرد خواهد بود. این نوع اپلیکیشن ها محدودیت های خاص خودشان را نیز دارند و اغلب اوقات سازمان های پلیسی از آنها استفاده می کنند. گفتن این نکته خالی از لطف نیست که شما عملاً هیچ خبری از وجود فرد سومی بین دو مکالمه نخواهید داشت.
دو مورد از بارزترین محدودیت های این گروه از اپلیکیشن ها این است که اولا این نوع برنامه ها در کشور های خاصی ارائه می شوند و دوما برای استفاده از آنها، باید اپراتور سیم کارت اجازه استفاده شما از آنها را صادر کند. در غیر این صورت حتی اگر در یک برنامه این چنینی ثبت نام کنید هم قادر به استفاده از قابلیت اصلی آن که ضبط مکالمه گوشی است، نخواهید بود.

اپلیکیشن های ضبط تماس
اپلیکیشن های ضبط تماس

اپلیکیشن‌‌های ضبط کننده مکالمه مبتنی بر منبع سخت‌افزاری

بیشتر اپلیکیشن‌ های ضبط مکالمه بر پایه همین بستر می‌باشند. اما معنی منبع سخت‌افزاری چیست؟
زمانی که شما اقدام به تماس گرفتن با یک شخص می‌کنید، صداها‌ی شما از طریق خروجی میکروفون منتقل می‌شود. حال این نوع برنامه ها با میکروفون موبایل شما ارتباط برقرار کرده و در حین مکالمه، آن را ضبط می‌کنند.بدیهی است که اگر این برنامه ها فقط با یک منبع سخت افزاری در ارتباط باشند امکان ضبط صدای دو طرف به طور همزمان به دلیل عدم دسترسی به سخت‌افزار و میکروفون مخاطب، وجود نخواهد داشت.اگر اپلیکیشن با اسپیکر گوشی‌تان ارتباط برقرار کند ، قادر خواهد بود فقط صدای دریافتی از طرف مخاطب شما را ضبط کند. از معایب این نوع برنامه ها در این است که توانایی ضبط  صدای خروجی شما را ندارند. تنها درصورتی که اپلیکیشن هم با اسپیکر و هم با میکروفون موبایل شما در ارتباط باشد، مکالمه به صورت دوطرفه ضبط خواهد شد.

همچنین ببینید : 4 روش برای ضبط تماس تصویری واتساپ اندروید

اپلیکیشن‌ های ضبط تماس مبتنی بر VoIP

voip
voip

در ابتدا بهتر است با مفهوم VoIP آشنا شویم.

عبارت “Voice over Internet Protocol” یا به اختصار VoIP به معنای “صدای روی پروتکل اینترنت” می‌باشد.

این نوع برنامه ها با اتصال به اینترنت و برقراری تماس از طریق آن، صدای مکالمه را ضبط می‌کنند.برنامه های مبتنی بر این اساس با اتکا به سرویس VoIP امکان برقراری تماس از طریق IP را برای شما فراهم می‌کنند تا بتوانید از طریق IP به برقراری تماس پرداخته و مکالمه‌تان را ضبط کنید. لازم به ذکر است که این نوع سرویس و اپلیکیشن ها فقط در برخی از کشور‌‌ها قابل استفاده هستند و برای استفاده از آن‌ها حتما باید شماره تلفن شما رجیستر شده باشد. انجام این رجیستری در اغلب شرایط باعث می‌شود که ضمن برقرار تماس با مخاطب مد نطر خود، شماره تلفن شما برای او قابل شناسایی نباشد و مخاطب در گوشی هوشمند خود تماسی با وضعیت Unknown Caller یا No Caller ID دریافت کند.

نحوه فعال سازی ضبط تماس (call recorder) در گوشی های سامسونگ

برای فعال سازی قابلیت ضبط صدا در گوشی های سامسونگ گلکسی با سیستم عامل اندروید، نیاز به نصب یک برنامه با پشتیبانی از این نسخه دارید. برنامه Automatic Call Recorder یا ACR گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. عملکرد برنامه Automatic Call Recorder مبتنی بر یک منبع سخت افزاری میباشد. این برنامه قابلیت فعال سازی اتوماتیک اسپیکرهای دستگاه در حین برقرار تماس را به همراه دارد و به این شکل امکان ضبط مکالمه دو طرفه از طریق میکروفون دستگاه را فراهم می‌کند. برنامه Automatic Call Recorder تنها شامل نسخه اندرویدی می‌شود و به طور رایگان در مارکت ها عرضه شده است. این برنامه یک نسخه پرو یا پیشرفته‌تر دارد که برای استفاده از آن ملزم به پرداخت هزینه خواهید بود.

نحوه نصب و استفاده از  Automatic Call Recorder

اپلیکیشن ضبط تماس در اندروید
اپلیکیشن ضبط تماس در اندروید

قدم اول، دانلود برنامه Automatic Call Recorder از گوگل پلی و نصب آن روی دستگاهتان میباشد. در مرحله بعدی، شما بایستی وارد گلکسی استور شده و عبارت ACR Unchained را در بخش سرچ، جست و جو کرده و پس از جست و جو، روی آیکون مربوط به برنامه کلیک کنید. حالا شما باید گزینه Update را مشاهده کنید. روی آن کلیک کرده و منتظر بمانید. پس از آپدیت شدن، وارد برنامه Automatic Call Recorder شوید و تنظیمات اولیه را اعمال کنید. اطمینان حاصل کنید که گزینه ضبط مکالمه درون برنامه فعال شده است. در نهایت پس از انجام این مراحل، گوشی سامسونگ گلکسی شما آماده ضبط مکالمات و تماس ها می باشد.

نحوه ضبط مکالمات و تماس ها در گوشی های آیفون

برای ضبط تماس ها در گوشی های آیفون با سیستم عامل IOS نیاز به نصب برنامه از فروشگاه اپ استور دارید.

اپلیکیشن Intcall یکی از پنج برنامه منتخب ضبط مکالمات برای سیستم عامل IOS می باشد.از آنجایی که شرکت اپل در ایجاد برخی قابلیت ها محدودیت های سختگیرانه ای دارد، قابلیت ضبط تماس ها به صورت پیش‌فرض  در سیستم عامل iOS برای نسخه های پایین تر از IOS9.0  وجود ندارد. کارکرد برنامه Intcall به این صورت است که تماس را به صورت VoIP از سرور خود با فرد مقابل برقرار کرده و سپس آنها را به تلفن همراه شما اتصال می‌دهند و در این میان گفت و گوی شما ضبط می‌شود. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که سازندگان این برنامه‌ها قادر به ضبط و شنود مکالمات شما هستند و مسئولیت این امر بر عهده خودتان است. در بخش توضیحات این برنامه اولین مورد مربوط به همین موضوع است و سازندگان تاکید کرده‌اند که مکالمات کاربران خود را در سرور ذخیره نمی‌کنند. در اینجا گفته شده فایل مربوطه تنها تا زمان دانلود توسط کاربر، به صورت رمزدار بر روی گوشی در سرور باقی می‌ماند و پس از دانلود آن از سرور حذف می شود.

نحوه نصب و استفاده از برنامه  Intcall

در ابتدا اپلیکیشن Intcall را از اپ استور دانلود کرده و روی موبایل خود نصب کنید و سپس وارد برنامه شوید. بخش تماس اولین چیزی است که مشاهده می‌کنید. قابلیت number forwarding در این اپلیکیشن پشتیبانی می‌شود، به این معنا که شماره سیم‌کارت شما بر روی گوشی دریافت‌کننده تماس می تواند ظاهر شود. البته امکان مخفی کردن شماره تماس نیز وجود دارد. در بخش تماس پیش‌شماره کشور مورد نظر و در سمت دیگر اعتبار خرید و برقراری مکالمات دیده می‌شود. در این بخش  می‌توانید اعتبارات ۵، ۱۰، ۱۹ و ۵۰ دلاری بخرید. همچنین شما قادر خواهید بود هزینه تماس با کشور‌های دیگر را بر حسب دقیقه نیز مشاهده کنید.

ضبط تماس در آیفون
ضبط تماس در آیفون

ضبط تماس ها و مکالمات بدون نصب برنامه در آیفون

در بخش های قبل با چگونگی ضبط تماس ها با استفاده از نرم افزارهای موبایلی آشنا شدیم. در این بخش قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می‌توانید مکالمات خود را در گوشی آیفون خود بدون نصب هیچگونه برنامه ضبط کننده تماس، ضبط و ذخیره کنید. شما با استفاده از  بخش Voicemail گوشی، می توانید تماس های آیفون را ضبط کنید و هر زمان دیگری که نیاز داشتید این تماس ها را پخش کنید. همانطور که قبلا گفته شد برای ضبط تماس ها در سیستم عامل IOS، نیاز به جیلبریک آیفون و نصب نرم افزارهای خاصی بوده است. چیزی که در این بخش به شما ارائه می شود ضبط آکوستیک تماس های آیفون است و نیاز به هیچ کدام از نرم افزارهای واسط ضبط تماس ندارد.

لازم به ذکر است که برای استفاده از این قابلیت سیستم عامل شما بایستی iOS 9.0  و یا نسخه ی بالاتری از آن باشد.نسخه های قدیمی تر از iOS 9.0  امکان استفاده از فایل های صوتی Voicemail  را به کاربران نمی دهند. محدودیت دیگری که در این بخش وجود دارد این است که اپراتور تلفن همراه شما باید اجازه ی استفاده از voicemail سیستم عامل iOS را به شما بدهد.

نحوه ضبط تماس ها در آیفون بدون نصب برنامه

برای این کار، در ابتدا باید شماره ای که قصد دارید با آن تماس برقرار کنید را وارد کنید. می توانید برای ایجاد تماس،  روی علامت “+”  که  زیر آن add call  نوشته شده است، تپ کنید.

پس از لمس این آیکون به لیست مخاطبانتان وارد می شوید. شماره ی مخاطب موردنظر را از این لیست انتخاب کنید.حال با کلیک کردن روی آیکون سبز تماس، تماس را برقرار سازید. با این کار باکس صدای شما به تماس کنفرانس تبدیل می شود. بعد از آن که تماس Viocemail برقرار شد و صدای بوق ضبط صدا را شنیدید، به صفحه تماس برگردید و گزینه Merge Call را لمس کنید.

در آخر تماس ضبط شده را Export  کرده و آن را در جایی به جز آیفون خود ذخیره کنید. برای این کار سه روش وجود دارد.

روش اول: برنامه ی Phone روی آیفون خود را باز کنید. حال گزینه ی Voicemail  را از قسمت زیرین جعبه ی نمایش داده شده انتخاب کنید. روی Recording  تپ کنید تا لیست تماس های ضبط شده برایتان نمایش داده شود.

روش دوم: روی Share  تپ کنید.

روش سوم: می توانید این صدای ضبط شده از تماس را به ایمیل خود ارسال کنید و پس از دانلود آن ، تماس را روی ویندوز ذخیره کنید.

امکان ضبط مکالمات با استفاده از گجت های ضبط تماس

ضبط مکالمات
ضبط مکالمات

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید نسبت به ضبط مکالمه گوشی و تماس ها در اندروید و آیفون و اقدام کنید استفاده از گجت‌های اختصاصی می باشد که با این هدف طراحی شده‌اند. این گجت‌ها به سوکت 3.5 میلیمتری هندزفری گوشی هوشمند شما وصل می‌شوند و به راحتی می توانند مکالمات شما  را با بهترین کیفیت ممکن ضبط و ثبت کنند.

شرکت فوتوفست (PhotoFast) یکی از تولید کنندگان این نوع محصولات است. محصول جدید این شرکت آداپتوری است که Call Recorder نامیده شده و قادر است به راحتی مکالمات و تماس ها شما را ضبط کند.

کارکرد این گجت برای گوشی های آیفون به این صورت می باشد که رابط کال ریکوردر به پورت لایتنینگ آیفون شما وصل شده و می تواند تماس های شما که از طریق برنامه های مختلفی نظیر اسکایپ، فیسبوک مسنجر، واتساپ، لاین، وایبر ، وی‌چت و غیره برقرار می‌شود را ضبط کند. این دستگاه با پشتیبانی از فرمت m4a ضبط مکالمات شما را انجام می دهد و این امکان را برای شما فراهم می کند که فایل‌های ضبط شده را در حافظه داخلی گوشی و یا در حافظه جانبی میکرو اس دی ذخیره کنید.

برای تماس‌های ورودی نیز یک دکمه ضبط صدا بر روی کال ریکوردر وجود دارد که با فشار دادن آن، مکالمات شما به صورت خودکار ضبط خواهد شد. علاوه بر آن، گجت Call Recorder دارای جک هدفون ۳.۵ میلی‌متری است و بنابراین می‌توان از آن به عنوان یک مبدل نیز استفاده کرد.

همانطور که مشاهده کردید، در این مقاله به روش های چگونگی ضبط مکالمات گوشی و تماس ها در اندروید، آیفون و معرفی برخی از برنامه های مروبوط به این زمینه اشاره شد. ممکن است برخی از برنامه‌ها و روش های نامبرده شده در کشور ما کاربرد نداشته باشند. امیدواریم مطالب فوق مورد استفاده مفید شما قرار گرفته باشد.

یک نظر

  1. آموزش بسیار مفید و کاربردی بود ، ممنون از سایت اندروید زوم

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.