سیف مود چیست؟ | آموزش نحوه اجرای سیف مود (حالت ایمن) در دستگاه های اندرویدی

هنگامی که تلفن هوشمند سامسونگ جدید یا کارکرده خود را به دست می گیرید تا مانند هر روز کار های روزمره خود اعم از چک کردن ایمیل ها، استفاده از پیام رسان ها و ارسال و دریافت پیام در این برنامه ها، وارد کردن اطلاعات مربوط به وضعیت جسمانی خود در Sumsung Health، وارد کردن تسک بار در یادداشت ها و کارهایی از این قبیل را به صورت عادی با موبایلتان انجام دهید، ممکن است به دلایلی با مشکلاتی روبرو شوید که باعث کند شدن یا حتی هنگ کردن دستگاه شما می شود. این احتمال وجود دارد که یک برنامه جانبی عامل ایجاد این مشکل باشد باشد ، اما برای بررسی مشکل شما باید دستگاه اندروید خود را در حالت ایمن یا سیف مود قرار دهید. در اصل ، این یک حالت ایمن است که فقط به برنامه های اصلی دستگاه اجازه اجرا شدن می دهد و این بدان معناست که اگر مشکل شما در این حالت از بین رفت ، منشأ به وجود آمدن آن یکی از برنامه های جانبی نصب شده روی موبایل است است . در ادامه با توضیح کامل حالت امن یا سیف مود و آموزش روش های اعمال آن در سری های جدید و قدیمی دستگاه های اندروید سامسونگ با ما همراه باشید.

سیف مود در اندروید
سیف مود در اندروید

سیف مود یا حالت ایمن چیست؟

سیف مود حالتی است که در آن سیستم عامل تنها برنامه های ضروری را اجرا می کند  و باقی برنامه ها در طول ورود کاربر به حالت سیف مود اجرا نمی شوند. از آنجایی که فایل‌های غیر ضروری در این حالت بوت مورد اجرا قرار نمی گیرند و در حالت سیف مود یا همان حالت امن سیستم عامل محدود خواهد شد، بعضی از امکانات سیستم عامل اندورید نیز در اختیار کاربر نخواهد بود ولی این از معایب حالت سیف مود نیست بلکه مزیت آن می باشد چرا که در این حالت درصد زیادی از نرم افزار های  استارت آپ یا برنامه‌های مخربی که هنگام راه اندازه دستگاه شروع به فعالیت می کنند، اجرا نخواهند شد و به این ترتیب کاربر برای انجام تغییرات اساسی و پایه راحت تر عمل خواهد کرد.

برای درک بهتر کارایی حالت امن یا سیف مود ، فرض کنید که یک نرم افزار مخرب در سیستم عامل اندروید شما نصب شده است. این برنامه مخرب با هر بار آنلاک کردن موبایل و استفاده از آن یا حتی گاهی اوقات در حالتی که از موبایل نیز استفاده نمی کنید، اجرا شده و به گونه‌ای طراحی شده است که برنامه‌های آنتی ویروس را غیرفعال یا حذف کرده و جلوی بازشدن آن‌ها را بگیرد.

در این شرایط چگونه می توان این ویروس یا مشکل را ازبین برد درحالی که کاربر قادر به بازکردن آنتی ویروس و استفاده از نرم افزار های کمکی در حالت سیف مود نیست؟

برای انجام این کار تنها کافیست دستگاه را در حالت سیف مود بوت کنیم. به این ترتیب فقط فایل‌های اصلی که برای بالا آمدن ویندوز نیاز است اجرا خواهد شد؛ یعنی فایل‌ها و برنامه‌های جانبی دیگر در این حالت اجرا نخواهد شد.

اگر دستگاه Android شما روشن است و برنامه هایی مانند ویجت ساعت یا تقویم در صفحه اصلی به طور مکرر خراب می شوند یا به آرامی اجرا می شوند ، می توانید برای یافتن منبع اصلی مشکل ، حالت امن  یا سیف مود دستگاه  Android خود را راه اندازه کنید. راه اندازی دستگاه در حالت ایمن مشکل موجود در برنامه ها یا بخش های دیگر موبایل را برطرف نمی کند ، اما راهی بسیار مفید و کارآمد برای کسب اطلاعات و یافتن منشأ مشکل به وجود آمده در موبایل شما می باشد.

آموزش اجرای سیف مود (حالت ایمن) در اندروید

اگر فکر می کنید برای فهمیدن اینکه چه چیزی باعث ایجاد مشکل در برنامه های دستگاه اندروید شما می شود ، باید دستگاه خود را در حالت سیف مود راه اندازی مجدد کنید. برای راه اندازی مجدد دستگاه در حالت سیف مود این مراحل را طی کنید:

ابتدا دکمه Suspend یا Power را فشار داده و نگه دارید تا منوی پاور در صفحه دستگاه ظاهر شود. روی گزینه Restart ضربه بزنید. پس از انتخاب این گزینه دستگاه به طور خودکار خاموش و روشن می شود.

اگر در منوی باز شده گزینه Restart برای شما نمایان نمی شود ، گزینه خاموش کردن را از داخل منو انتخاب کنید. ممکن است چند ثانیه تا خاموش شدن کامل دستگاه طول بکشد. وقتی صفحه کاملا سیاه  شد ، دکمه Suspend یا Power را فشار دهید تا آرم سامسونگ روی صفحه دستگاه ظاهر شود .

سپس کلید صدای کم گوشی را بفشارید و منتظر بمانید .

پس از روشن شدن دستگاه ، آن را آزمایش کنید تا ببینید آیا هنوز مشکلی در اجرای برنامه ها وجود دارد یا خیر.

حالت ایمن
حالت ایمن

روش دوم

با نگهداشتن دکمه پاور وارد صفحه خاموش و روشن گوشی خود شوید . (تصویر بالا)

سپس گزینه خاموش را چند ثانیه بفشارید و. نگهدارید و منتظر اخطار سیف مود باشید .پ

چرا از سیف مود یا همان حالت امن در دستگاه های اندروید استفاده می کنیم؟

وقتی حالت سیف مود را فعال می کنید ، می توانید دلیل خرابی موجود در دستگاه اندرویدتان یا کندی عملکرد آن را بیابید. اگر دستگاه در حالت سیف مود خوب کار می کند ، مشخص می شود که مشکل پیش آمده از بخش سخت افزاری دستگاه نیست و احتمالاً مقصر این کندی عملکرد یا ایجاد مشکل، یکی از برنامه های نصب شده روی دستگاه شماست. در این صورت ، خبر خوب برای شما این است که دستگاه نیازی به تعمیر یا تعویض ندارد. اما گام بعدی این است که شما باید بفهمید کدام برنامه باعث ایجاد این مشکل شده است.

اگر نتوانستید حالت سیف مود را فعال کنید چه کاری باید انجام دهید؟

حالت سیف مود در همه دستگاه های اندرویدی به یک روش یکسان راه اندازی نمی شود. برخی از تولیدکنندگان موبایل و وسایل الکترونیکی ، مانند شرکت سامسونگ ، تعداد کمی نسخه های متفاوت از اندروید امروزی  دارند و دستگاه های قدیمی ممکن است روشی متفاوت برای راه اندازی سیف مود داشته باشند چراکه نسخه قدیمی از سیستم عامل اندروید را  دارند. برای مثال در گوشی موبایل سری Galaxy Note 10  برای آشکار کردن آرم سیف مود در گوشه سمت چپ دستگاه در پایین صفحه ، شما باید انگشت خود را از بالای صفحه به پایین بکشید. روی دکمه Home ضربه بزنید.وقتی منوی ظاهر شد ، دکمه “خاموش کردن” که در کنار موبایل قرار دارد را طولانی فشار دهید. اکنون ، دکمه حالت safe mode بر روی صفحه ظاهر می شود. روی آن ضربه بزنید و دستگاه شما هم اکنون به حالت امن یا همان سیف مود  راه اندازی مجدد می شود.

 اگر تلاش های اولیه شما برای راه اندازی حالت سیف مود دستگاهتان ناموفق بود ، می توانید این روش های جایگزین را نیز امتحان کنید:

اگر نگه داشتن دکمه خاموش کردن در منوی Power باعث نمی شود وارد حالت سیف مود شوید ، دکمه Restart را بزنید و نگه دارید. نسخه های قدیمی اندروید با استفاده از این روش وارد به حالت سیف مود می شوند کنند.در دستگاه های سامسونگ مانند سری Galaxy و در برخی از دستگاه های قدیمی اندروید ، با استفاده از دستورالعمل هایی که بالاتر گفته شد دستگاه را مجدداً راه اندازی مجدد کنید و در هنگام پشتیبان گیری دستگاه ، منتظر بمانید تا آرم سامسونگ بر روی صفحه ظاهر شود. در حالی که آرم سامسونگ روی صفحه دستگاه است ، دکمه کاهش میزان صدا را در کنار دستگاه فشار دهید. کلمات سیف مود پس از بوت شدن کامل در پایین صفحه موبایل ظاهر می شوند.

 

حالت ایمن در اندروید
حالت ایمن در اندروید

در حالت سیف مود چه کاری باید انجام دهید؟

اگر دستگاه شما در حالت سیف مود سریع تر کار می کند ، این احتمال وجود دارد که  یکی از برنامه های نصب شده بر روی موبایل شما این مشکل را ایجاد کند. برای رفع مشکل ایجاد شده ، ابتدا باید مشخص کنید که کدام برنامه عامل و منبع ایجاد این مشکل است و سپس اقدام به حذف نصب آن نرم افزار کنید.

چگونه بفهمیم مشکل به وجود آمده در دستگاه از کدام برنامه است؟

برای تعیین اینکه کدام برنامه عامل ایجاد مشکل است و باید از داخل موبایل شما حذف نصب شود ، بهتر است به برخی از سری برنامه های مشکوک نگاهی بیندازید:

برنامه هایی که با روشن شدن دستگاه به طور خودکار شروع می شوند این برنامه ها شامل ابزارک های اندروید هستند و درواقع شامل برنامه هایی می شوند که در صفحه اصلی مانند ساعت یا تقویم و برنامه های صفحه اصلی که توسط شرکت سامسونگ روی موبایل شما نصب شده اند، به صورت سفارشی نشان داده می شوند.

برنامه هایی که اخیراً توسط شما بارگیری شده اند

اگر اخیراً متوجه این شده اید که مشکلی در دستگاه شما و عملکرد آن پیش آمده ، احتمالاً عامل ایجاد آن یکی از  برنامه هایی است که اخیراً توسط شما بارگیری شده اند یا به طور خودکار فرآیند بروزرسانی آنها انجام شده است.

برنامه های غیر ضروری نصب شده بر روی دستگاه

اگر برنامه هایی که هنگام راه اندازی دستگاه شروع به فعالیت می کنند و برنامه هایی را که اخیراً خریداری یا به روزرسانی شده اند ، حذف کرده اید ، سپس باید به برنامه هایی را که به طور مکرر از آنها استفاده نمی کنید و برای شما چندان کاربردی نیستند مشکوک شوید. توصیه می شود هر چه سریع تر این نوع نرم افزار ها هم به دلیل کم مصرف بودن و اشغال فضای اضافه در حافظه دستگاه و همچنین احتمال به وجود آوردن مشکل در عملکرد دستگاه، از بخش تنظیمات حذف نصب شوند.

نکته : ممکن است بسیاری از برنامه های موجود بر روی دستگاه شما در حالت سیف مود اجرا نشوند ، اما می توان آنها را به هنگام استفاده از این این حالت حذف نصب کرد.

برنامه های نام برده شده را را در حالت سیف مود حذف نصب کنید و سپس  دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید تا موبایل شما آزمایش شود.

safe mod
safe mod

هنوز در حالت سیف مود مشکلی دارید؟

اگر وارد حالت سیف مود شدید و همچنان با مشکل روبرو هستید ، لازم نیست سریعا به فکر خرید یک دستگاه موبایل جدید و یا تحویل موبالتان به مراکز اعمیر موبایل بیفتید. استفاده از حالت سیف مود عامل بروز مشکل را به سیستم عامل یا سخت افزار محدود می کند. مرحله بعدی بازگرداندن دستگاه به حالت پیش فرض کارخانه است ، که همه موارد اعم از عکس ها، فایل ها، ویدیو ها، برنامه های نصب شده، مخاطبین ذخیره شده بر روی حافظه دستگاه، فایل های موسیقی و در کل تمام تنظیمات شخصی را که تا به امروز بر روی دستگاه خود اعمال کردید حذف می کند.

نکته : همانطور که گفته شد بازگرداندن دستگاه به تنظیمات پیش فرض کارخانه، همه برنامه ها را حذف نصب می کند و تمام داده ها را پاک می کند. قبل از انجام این کار  مطمئن شوید که از اطلاعات ضروری و موردنیاز خود بک آپ تهیه کرده اید. این کار معمولا با انتقال داده ها و اطلاعات به حساب سامسونگ کلود  یا حساب کاربری گوگل ( گوگل اکانت) انجام می شود.

چگونه از حالت سیف مود خارج شویم؟

برای خروج از حالت سیف مود ، دستگاه  خود را با استفاده از دستورالعمل های گفته شده در اول مقاله راه اندازی مجدد کنید. به طور پیش فرض ، انتظار می رود سیستم عامل اندروید به حالت عادی راه یابد. اگر دستگاه در حالت سیف مود بوت شود ، راه اندازی مجدد دستگاه باید آن را به حالت عادی برگرداند. اما اگر راه اندازی مجدد کردید و هنوز در حالت سیف مود هستید ، به این معنی است که دستگاه اندروید شما مشکلی را در برنامه ای شناسایی کرده است که هنگام راه اندازی به طور خودکار راه اندازی می شود یا یکی از فایل های اصلی سیستم عامل اندروید باعث این مشکل می شود. برای رفع این موضوع ، برنامه هایی را که از ابتدا راه اندازی می شوند مانند صفحه های سفارشی در صفحه اصلی خانه و ابزارک ها را حذف کنید. سپس ، دستگاه را دوباره راه اندازی مجدد کنید.

ایجاد مشکلات جانبی در دستگاه های موبایل قطعا از مواردی است که برای تمامی افراد اتفاق می افتد. بسیاری از افراد از قابلیت سیف مود و نحوه راه اندازی و استفاده آن خبر ندارند و  به همین دلیل در برخورد با اولین مشکل، سریعا به فکر تحویل دستگاه خود به مراکز تعمیر موبایل می افتند. در این مقاله سیف مود و نحوه اجرا و استفاده از آن در دستگاه های اندرویدی به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم این آموزش مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

جمع امتیازها: 2 میانگین: 3

همینطور بررسی کنید

حالت سیاه و سفید اندروید

آموزش فعال کردن حالت سیاه و سفید در اندروید

سری های جدید گوشی های سامسونگ از S8 به بعد حالت سیاه و سفید را …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *