آموزش چند روش افزایش سرعت گوگل کروم در اندروید

همیشه وقتی که برای اولین بار از تلفن های هوشمند استفاده می کنید همه چیز سریع و روان اتفاق می افتد. اما پس از مدتی عملکرد دستگاه و روند اجرای برنامه ها شروع به کند شدن می کند. یکی از آزاردهنده ترین پیشامد ها در گوشی های اندروید زمانی است که سرعت مرورگری مانند گوگل کروم کاهش پیدا می کند و حتی صفحات بسیار ساده و بدون محتوای سنگین را به کندی بارگزاری می کند.

سرعت و قدرت می تواند توسط عامل های سخت افزاری محدود شود، اما موارد نرم افزاری نیز می توانند در نحوه عملکرد مروگر موثر باشند. ما امروز در این آموزش به معرفی و توضیح 6 ترفند برای افزایش سرعت مروگر گوگل کروم می پردازیم که غالبا مربوط به قابلیت هایی از گوگل کروم google chrome هستند که کاربران اطلاع چندانی از آنها نداردند.

افزایش سرعت مرورگر گوگل کروم
افزایش سرعت مرورگر گوگل کروم

روش اول : اندازه حافظه پنهان کروم را افزایش دهید

افزایش اندازه حافظه پنهان گوگل کروم یک روش بسیار مناسب برای افزایش سرعت مرورگر کروم است. حافظه پنهان یا Cache اساساً یک حافظه ذخیره موقت است که گوگل کروم (یا هر مرور دیگری) اطلاعاتی را که باید چندین بار پردازش شود در آن ذخیره می کند. در صورت استفاده از مروگر کروم، داده های مربوط به وب سایت ها توسط این مرورگر در حافظه پنهان خود ذخیره می شود، بنابراین اگر مجددا به وب سایتی مراجعه کنید، گوگل کروم از اطلاعات ذخیره شده در حافظه پنهان برای سرعت بخشیدن به روند جست و جو استفاده می کند.

هدف از ایجاد حافظه پنهان نیز همین است، وجود آن این امکان را به کاربر میدهد تا به جای بارگیری چندین باره اطلاعات مشابه، آنها را در حافظه پنهان ذخیره کرده و در صورت لزوم از همانجا پردازش کند. بنابر این توضیحات، بدیهی است که افزایش اندازه حافظه پنهان قطعاً سرعت جست و جو و بارگیری کروم را افزایش می دهد. اما شما باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید مقدار زیادی از حافظه داخلی دستگاه را به حافظه پنهان گوگل کروم اختصاص دهید.

حذف چیچ و حلفظه پنهان برنامه ها
حذف چیچ و حلفظه پنهان برنامه ها

پس قبل از اینکه اندازه حافظه پنهان کروم را افزایش دهید، ابتدا باید اندازه فعلی و حداکثر حد حافظه پنهان را بررسی کنید.

روش دوم : از سرویس پیش بینی گوگل کروم استفاده کنید

استفاده از سرویس پیش بینی به مرورگر کروم این امکان را می دهد تا داده های وب سایت ها را از قبل پیش فرض کند که عملکرد آن را بسیار بهتر می کند. فعال کردن این گزینه بسیار برای امر جست و جو مفید است و بهتر است اصلا خاموش نشود. البته لازم به ذکر است استفاده از سرویس پیش بینی به طور پیش فرض در گوگل کروم فعال است بنابراین اگر آن را تا به حال تغییر نداده اید لازم نیست اقدامی برای فعالسازی آن انجام دهید؛ اما اگر آن را تغییر داده اید یا فقط می خواهید بررسی کنید که آیا گزینه روشن است یا خیر ، مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا مرورگر گوگل کروم را باز کنید. سپس در صفحه اصلی روی منوی سه نقطه یا آیکون خانه در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. در لیست باز شده گزینه Settings را انتخاب کنید. سپس در بخش تنظیمات گزینه Use a prediction service to load pages more quickly را لمس کنید تا تیک آن فعال شود. در نهایت فعالسازی سیستم پیش بینی گوگل کروم شما با موفقیت انجام شد.

Use a prediction service to load pages more quickly در کروم
Use a prediction service to load pages more quickly در کروم

ویدئو این بخش

روش سوم : حافظه پنهان کروم را پاک کنید

مرورگر chrome صفحات وب بازدید شده را در حافظه پنهان می کند تا دفعه بعد که از یک صفحه بازدید می کنید ، سریعتر به آنها دسترسی داشته باشید. ایجاد شدن فایل‌های زیاد cache برای یک برنامه، باعث بروز مشکلات زیادی از جمله کندی و اختلال در عملکرد آن خواهد شد. گوگل کروم نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. وقتی حافظه پنهان پر شد، موارد موجود در آن که مدتی است استفاده نشده اند، دور می ریزند تا فضای بیشتری برای صفحات جدید ایجاد شود. با استفاده از این مراحل حافظه پنهان ، سابقه و کوکی ها را پاک کنید.

برنامه گوگل‌کروم را باز کنید. آیکون خانه یا سه نقطه را در گوشه راست صفحه انتخاب کنید. گزینه تنظیمات را لمس کرده و سپس وارد بخش Pirvacy شوید. سپس گزینه Clear data browsing انتخاب کنید و در صفحه باز شده روی دکمه آبی رنگ Clear data کلیک کنید تا تمامی اطلاعات جست و جو شده شما پاک شود.

بخش Clear data browsing در کروم
بخش Clear data browsing در کروم

روش چهارم : Data saver را روشن کنید

Data saver یکی از قابلیت های بسیار مفید و موثر در عملکرد  مروگر گوگل کروم است که کاربران زیادی از آن اطلاع چندانی ندارند. Data saver یک ابزار فشرده سازی است که از سرورهای گوگل برای فشرده سازی و استخراج صفحات وب در لحظه برای صرفه جویی در داده ها استفاده می کند. این درخواست های شما را به یک سرور هدایت می کند که به نوبه خود داده های شما را فشرده کرده و نسخه را برای استخراج و استفاده از آن برای شما ارسال می کند. برای فعالسازی گزینه Data saver مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا برنامه گوگل کروم را اجرا کنید و سپس با لمس آیکون خانه یا سه نقطه در گوشه سمت راست گزینه Settings را از منوی باز شده انتخاب کنید. در صفحه باز شده از زبانه Advanced روی گزینه Data saver کلیک کنید. سپس با کلیک بر روی گزینه off (درصوتری که قبلا این گزینه را فعال نکردید) Data saver را فعال کنید و وبگردی خود را سرعت ببخشید.

بخش Data saver در کروم
بخش Data saver در کروم

روش پنجم : غیرفعال کردن JavaScript

JavaScript جز مهمی در مرورگرهای وب و تلفن همراه است. مسئله این است که اگر به طور خودکار اجازه دهید JavaScript در مرورگر وب شما اجرا شود ، برخی از سایت ها می توانند از آن سو استفاده کنند و مجموعه ای از چیز هایی که نمی خواهید مانند تبلیغات پنجره ای خودکار و تبلیغات پاپ آپ را به سوی مرورگر شما روانه کنند. به طور پیش فرض ، جاوا اسکریپت طوری تنظیم شده است که به صورت خودکار در گوگل کروم اجرا شود اما شما می توانید با دنبال کردن مراحل ذکر شده در زیر، به راحتی آن را غیرفعال کنید و باعث بهبود عملکرد مرورگر خود شوید.

برای غیرفعال کردن JavaScript ، ابتدا اپ مرورگر کروم خود را اجرا کنید. سپس ، با کلیک کردن روی آیکون سه نقطه در کنار نوار آدرس ، به لیست ابزار مرورگر کروم خود بروید و سپس گزینه ” Settings ” را انتخاب کنید. پس از ورود به بخش Settings ، صفحه را به سمت پایین کشیده و وارد بخش “Site Settings ” شوید. در لیست بازشده به دنبال گزینه “JavaScript” بگردید. در آخر روی آن کلیک کرده و صفحه بعدی علامت دایره کنار آن را غیرفعال کنید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.