استاندارد گوشی های ضد آب | IP67 و IP68 چیست؟

استاندارد گوشی های ضد آب ، یکی از ابهاماتی است که امروز قرار است روشن شود . گوشی ها یکی از اجزاء اصلی زندگی امروز ما شده اند. نمیتوان به سادگی از کنار تلفن های همراه گذشت. با رشد و بیشتر شدن امکانات این تلفن ها همواره پیچیدگی های مربوط به آن ها نیز افزایش یافته است و کاربران را اغلب دچار گمراهی هایی میکند. بسیاری از کاربران به جزئیات گوشی ها اهمیت فراوانی میدهند و به دنبال این هستند تا با آگاهی کامل اقدام به خرید گوشی مورد نظر خود کنند و یا دوست دارند از ساختار گوشی به طور کلی مطلع شوند. از جمله این جزئیات میتوان به ساختار گوشی های ضد آب اشاره کرد.

گوشی های ضد آب
گوشی های ضد آب

بسیاری از گوشی های بازار امروز با امکان ضد آب بودن به بازار عرضه می شوند. این تلفن های همراه تفاوت هایی با یکدیگر دارند که آن ها را با استاندارد های IPxx می شناسند. از جمله این استاندراد ها می توان به IP67  و IP68 اشاره کرد. هرکدام از ورژن های این استاندارد بیانگر یک سری از ویژگی ها است. اگر شما نیز برایتان سوال است که گوشی شما با چه استانداردی عرضه شده و چه قابلیت هایی برای آن در نظر گرفته شده با ما همراه باشید.

همچنین ببینید : چگونه گوشی در آب افتاده را نجات دهیم؟

چرا برای گوشی های ضد آب استاندارد هایی در نظر گرفته شده؟

شرکت های سازنده تلفن های همراه موظف اند تا گوشی های ضد آب خود را بر پایه استاندارد های از پیش تعیین شده ای بسازند که هر کدام از این استاندارد ها مشخصه های خاصی دارند. این استاندارد ها برای آگاهی بخشی بیشتر به کاربر و مشخص کردن کیفیت طراحی شده اند و آگاهی از آن ها میتواند بسیار مهم باشد.

شاید شما هم شنیده باشید که علی رغم ضد آب بودن یک گوشی، خرابی آن توسط نفوذ آب جزو قرارداد گارانتی نمی باشد و شرکت های سازنده نیز تعمیرات مربوط به این خرابی را عهده دار نمی شوند. اما دلیل آن دقیقا چیست.  به طور ساده تر تلفن های همراه ضد آب دارای مشخصه هایی هستند که مقاومت آن در برابر آب را به فاکتور های خاصی محدود می کند.

استاندارد گوشی های ضد گرد و غبار
استاندارد گوشی های ضد گرد و غبار

اگر تلفن مربوطه حد ماکزیمم این فاکتور ها را رد کند با مشکل مواجه خواهد شد. از این بابت استاندارد های ضد آب بسیار مهم می شوند. برای دانستن میزان مقاومت گوشی تان در برابر نفوذ آب بهتر است دانش خود را در ارتباط با این استاندارد ها بهبود ببخشید.

احتمالا حدس زده اید که این استاندارد ها با اعدادی در کنار عبارت IP از یکدیگر متمایز می شوند. اما این اعداد نیز طبق پرتکل خاصی قرار داده می شوند تا خوانایی آن ها راحت تر باشد و کاربر بتواند راحت تر از میزان مقاومت گوشی در برابر آب اطلاع حاصل کند. برای دانستن دقیق این موضوع ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

استاندارد های IPxx به طور دقیق تر:

یکی از سوالاتی که ممکن است برای کاربران به وجود بیاید این است که این استاندارد ها دقیقا چگونه عرضه می شوند. باید بدانید که این استاندارد ها توسط شرکت های سازنده موبایل از سوی کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک (International Electrotechnical Commission) عرضه می شوند. شرکت ها با درخواست مجوز از سوی این نهاد پس از تایید و گذراندن مراحل می توانند این استاندارد ها را اخذ کنند. بنابراین شرکتی نمیتواند بدون داشتن مجوز و طی کردن روند مربوط، اقدام به تولید گوشی های ضد آب کند.

مفهوم استانداردهای ضد آب IP67 و IP68 Certificate چیست؟

جالب است بدانید که این استاندارد ها علاوه بر مشخص کردن میزان مقاومت تلفن در برابر آب، میزان مقاومت آن در برابر گرد و غبار را نیز مشخص می کنند. اعدادی که در کنار عبارت IP قرار داده می شود، مربوط به شدت گرد و غبار و آبی است که گوشی میتواند در کنار آن ها دوام بیاورد.

استاندارد گوشی های ضد گرد و غبار و آب
استاندارد گوشی های ضد گرد و غبار و آب

به طور دقیق تر عدد اول از سمت چپ در مورد مقاومت گوشی در برابر ذرات جامد را نشان می دهد و عدد دوم نشان دهنده مقاومت تلفن در برابر مایعات می باشد. لازم به ذکر است که این استاندارد ها نه تنها برای گوشی ها بلکه برای بسیاری از لوازم الکترونیکی صادر می شوند و در تمامی ان ها اعداد یک معنا خواهند داشت. در پایین اشاره دقیق تری به اعداد و معنای آن ها شده است.

عدد اول از سمت چپ

اگر عدد اول از سمت چپ عدد صفر یا حرف x را نشان دهد، این تلفن همراه هیچ گونه مقاومتی در برابر ذرات جامد نشان نخواهد داد و سازندگان آن نیز هیچگونه ادعایی مبنی بر مقاومت آن در برابر جامدات نداشته اند.

عدد 1: این عدد نشان می دهد که دستگاهی که در اختیار دارید میتواند ذرات تا 50 میلی متر مکعب را تحمل کند.

عدد 2: این عدد نشان دهنده این است که دستگاهی که در اختیار دارد قابلیت جلوگیری از نفوذ ذرات تا 12 میلی متر مکعب را دارا است.

عدد 3: این عدد نشان می دهد که دستگاه شما میتواند ذراتی به ریزی 2.5 میلی متر را کنترل کرده و در جوار ان ها آسیبی نبیند.

عدد 4: این عدد نشان دهنده مقاومت دستگاه شما در برابر ذرات 1 میلی متر مکعبی و یا بزرگ تر می باشد.

عدد 5: این عدد نشان دهنده این است که سازندگان این دستگاه آن را در برابر نفوذ ذرات گرد و غبار محافظت کرده اند و دستگاه قابلیت این را دارد تا در کنار ذرات بسیار ریز غبار تحمل نشان دهد.

عدد 6: این عدد نشان میدهد که دستگاه به گونه ای طراحی شده است تا در برابر ریز ترین ذرات غبار نیز مقاوم باشد و کاملا در برابر جامدات مقاوم است.

طبق استاندارد های جهانی بیشترین گرید برای مقاومت در برابر جامدات عدد 6 است و اگر دستگاهی در اختیار دارید که دارای این گرید است می توانید از مقاومت آن در برابر ذرات ریز جامد تا حد زیادی مطمئن باشید.

همانطور که اشاره شد عدد دوم از سمت چپ نشان دهنده مقاومت در برابر مایعات می باشد.

مانند مورد قبلی اگر عدد دوم از سمت چپ صفر باشد یعنی این دستگاه هیچ گونه مقاومتی در برابر مایعات نخواهد داشت و به سادگی در جوار هر گونه مایعی آسیب خواهد دید.

عدد 1: این عدد ضعیف ترین شکل در برابر مایعات را دارا است و نشان می دهد که دستگاه تنها در برابر پاشش قطرات به شکل عمودی مقاوم خواهد بود.

عدد 2: این عدد نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر پاشش ذرات ریز مایع در زاویه 0 تا 15 درجه می باشد.

عدد 3: این عدد نشان می دهد که دستگاهی که در اختیار دارید می تواند پاشش ذرات آب را تا زاویه 60 درجه تحمل کند و بدون هیچگونه آسیبی به کار خود ادامه دهد.

عدد 4: این عدد نشان دهنده این است که دستگاهی که در اختیار دارید در برابر پاشیدن مایعات در هر زاویه ای مقاومت مطلوبی دارد.

عدد 5: این عدد نشان میدهد که دستگاه شما میتواند پاشش آب با فشار های بالاتر از حد معمول را تا حد زیادی تحمل کند و به کار خود ادامه دهد.

عدد 6: این عدد نیز نشان دهنده مقاومت دستگاه شما در برابر پاشش های شدید تر تا حدود نسبی است. دستگاهی با این گرید تا حد زیادی میتواند در برابر پاشیدن آب به هر شکلی مقاومت نشان دهد اما همچنان آسیب پذیر است.

عدد 7: این عدد نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر نفوذ آب در عمق 15 تا 100 سانتی متر می باشد و با افزایش عمق بیش از 100 سانتی متر احتمال آسیب دیدن دستگاه تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

عدد 8: بالا ترین سطح مقاومت در برابر آب با این گرید مشخص می شود. دستگاه های عرضه شده با این گرید میتوانند از نفوذ آب در عمق 1.5 متری نیز جلوگیری به عمل آورند و حتی تا حد زیادی از نفوذ آب در شرایط با فشار نیز جلوگیری خواهند کرد.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا اگر تلفن همراه شما دارای استاندارد IP68  باشد، شما دارای بهترین گوشی موبایل مقاوم در برابر شرایط محیطی خواهید بود. شاید در آینده با پیشرفت تکنولوژی و صنایع موبایل سازی این گرید ها نیز آپدیت شده و اعداد بعدی نیز قابل دسترس باشند.

کدام گوشی های موبایل ضد آب هستند؟

بسیاری از شرکت های سازنده تلفن همراه سعی میکنند تا گوشی های پرچم دار خود را با قابلیت های ضد آب عرضه کنند. اگر در این باره دچار شک هستید میتوانید با جست و جوی قابلیت های مربوط به گوشی استاندارد مربوط به مقاومت آن را بسنجید.

استاندارد گوشی های ضد گرد و غبار و آب
استاندارد گوشی های ضد گرد و غبار و آب

آیا خراب شدن گوشی توسط آب شامل گارانتی خواهد شد؟

در این باره باید بگوییم که خیر. حتی گوشی هایی که با بالاترین استاندارد های مربوط به مقاومت در برابر آب عرضه می شوند توسط گارانتی متقبل نخواهند شد. این مورد حتی در کشور های خارجی نیز صدق می کند. دلیل قرار دادن چنین قانونی این است که شرکت ها نمیتوانند اطمینان حاصل کنند که کاربر گوشی را در چه شرایطی استفاده کرده است. اگر تلفن همراه در شرایطی مافوق استاندارد استفاده شده باشد، از کار افتادن آن طبیعی می باشد و شرکت ها این دسته از خرابی ها را در زمره مفاد گارانتی قرار نمی دهند.

در پایان می توانید نظریات و تجربیات خود را در ارتباط با گوشی های ضد آب با ما در میان بگذارید.

جمع امتیازها: 1 میانگین: 1

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *