نا امنی واتس‌اپ + معرفی چند مورد از بهترین پیامرسان های جایگزین

با توجه به تغییرات اخیر پیام رسان واتس‌اپ  به ویژه در بخش حریم خصوصی بسیاری از کاربران به اپلیکیشن‌های جایگزین مهاجرت کرده اند و این روند کماکان ادامه دارد. واتس‌اپ طی خبری اعلام کرده است تمامی کاربران تا هشتم فوریه باید اجازه بدهند اطلاعاتشان با شرکت مادر(فیسبوک) به اشتراک گذاشته شود در غیر این صورت دسترسی به این اپلیکشن را از دست خواهند داد. فیسبوک به عنوان شرکت مادر، واتس‌اپ و اینستاگرام را پشتیبانی می‌کند. اشتراک گذاری اطلاعات که شامل مکان و شماره تماس می‌باشد بین این دو شرکت انجام خواهد شد.

در زمان نا امنی واتس‌اپ بسیاری از کابران این شبکه‌ی اجتماعی در چند روز گذشته اعتراض خود را با پیدا کردن جایگزین برای این اپلیکشن اعلام کردند. همچنین در شبکه‌ی توئیتر کاربران با هشتگ #واتس‌اپ کابران را تشویق به استفادهٔ از شبکه‌های جایگزین کرده اند.

نا امنی واتساپ
نا امنی واتساپ

نا امنی واتس‌اپ : بهترین جایگزین برای واتس‌اپ؟

در روزهای گذشته سهم عظیمی از مهاجرین واتس‌اپ به شبکهٔ تلگرام پیوسته اند،  پاول دوروف موسس تلگرام طی توضیحاتی اشاره می‌کند چرا این شبکه مورد توجه کاربرانی که قصد ترک واتس‌اپ را دارند قرار گرفته است.

او در این بیانیه‌که در کانال تلگرامی دورف دردسترس است، مدعی شد که جاذبه اصلی تلگرام دقیقاً همان نقطه ضعف واتس‌اپ یعنی نا امنی واتس‌اپ است.

“با خبر شدم که فیسبوک یک تیم مجزا اختصاص داده تا دریابند چرا تلگرام انقدر محبوب است. تصور کنید ده‌ها کارمند تمام وقت روی این موضوع کار می‌کنند. من با خرسندی راز موفقیت خودمان را با شما در میان می‌گذارم: اهمیت به کاربرانمان”

پاول دوروف

واقعیت ماجرا چیست؟

میلیون‌ها کاربر واتس‌اپ از مقررات جدید این اپلیکیشن خشمگینند. بسیاری لحن اطلاعیه‌ی واتس‌اپ را زننده و دیکتاتور خوانده اند. در بخشی از متن این اطلاعیه آمده است که:  اگر قوانین را نمی‌پذرید راهنمای حذف اکانت را مطالعه کنید.

پاول دوروف
پاول دوروف

طی این تغییرات حالا کاربر باید تمام اطلاعات شخصی خود از جمله مخاطبان، اطلاعات دستگاه، محدوده موقعیت جغرافیایی و غیره را در اختیار موتور تبلیغات فیسبوک بگذارد. این بروزرسانی همچین شامل استفاده از یک ابزار نمایش تبلیغات هدفمند می‌شود. تبلیغات ممکن است مانند بنری ظاهر شوند که شما را به سایت‌های خارجی هدایت می‌کند یا نیازمند انجام کار خاصی از سوی کاربر است.

در عین نا امنی واتس‌اپ، تلگرام امن‌ترین شبکه

پاول همچنین اشاره کرد اپلیکیشنی که او به کمک برادرش نیکولای ساخته، تبدیل به مشکل بزرگی برای فیسبوک و واتس‌اپ شده، چرا که “نمی‌توانند با کیفیت و امنیت تلگرام رقابت کنند.”

تلگرام در کنار امنیت بالا از سرعت خوبی در تبادل اطلاعات و مدیا بهرمند است. امنیت تلگرام توسط خدمات رمزگذاری پیشرفته فراهم شده است. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاربران برای انتخاب تلگرام امنیت بالای این شبکهٔ اجتماعی است.

تلگرام در سالیان گذشته با سران کشور روسیه مشکلاتی پیدا کرد که علت این مشکلات درخواست دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران توسط نهادهای اطلاعاتی روسیه بود که که با عدم موافقت این شرکت تلگرام در این کشور فیلتر شد.

تلگرام همواره ارتباط را با مخاطبان خود حفظ کرده و بنا بر سلیقهٔ کاربران تغییرات پیشرویی در این اپلیکیشن بوجود آورده است.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت تلگرام وجود نسخهٔ دکستاپ برای ویندوز است که به کاربران اجازهٔ فعالیت در پلتفورم های مختلف را فراهم می‌سازد.

نا امنی واتس‌اپ: برگ برندهٔ جایگزین واتس‌اپ

ویژه‌ترین خدمت تلگرام به کاربران، که می‌تواند هر مخاطبی را به کوچ از واتس‌اپ ترغیب کند، وجود فضای ابری است.

تلگرام با در اختیار قرار دادن فضای ابری رایگان این امکان را به کاربر می‌دهد که هرگونه فایل و اطلاعاتی را در یک فضای ابری ذخیره کند. سپردن اطلاعات به فضای ابری تا حد زیادی مشکل کمبود حافظه در دیواس ها را برطرف می‌کند و کاربر بدون دغدغهٔ فضا به ذخیرهٔ اطلاعات می‌پردازد و در زمان نیاز به راحتی می‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

نا امنی واتس‌اپ: سرنوشت واتس‌اپ

فیسبوک در سال 2014 واتس‌اپ را به مبلغ 22 میلیون دلار خریداری کرد و از آن موقع تا به کنون درآمد چندانی از این پلتفرم نداشته.

در سال اخیر، واتس‌اپ امکانات کسب و کار زیادی را به اپلیکیشن خود اضافه کرده، از جمله این تغییرات امکان خرید بلیط هواپیما، کاتالوگ و درگاه پرداخت است.

نا امنی واتس‌اپ
نا امنی واتس‌اپ

شرکت واتس‌اپ می‌گوید بیش از 50 میلیون کسب و کار مختلف بر روی پلتفرم واتسپ در حال حاضر وجود دارد و روزانه بیش از 175 میلیون کاربر بر روی این پلتفرم به کسب و کار مشغولند.

همچنین ببینید : آموزش نحوه افزودن مخاطب به واتساپ با استفاده از QR کد Whatsapp

ادغام واتس‌اپ و فیسبوک این شبکه  را به یک سرویس پرداخت و پرتال خرید تبدیل کند. برای این کار به اطلاعات زیادی از سوی کاربر نیازمند است. هرچند فیسبوک تاکید ویژه‌ای بر این موضوع دارد که مقررات جدید تاثیری بر مکالمات خصوصی کاربران نخواهد داشت و آنها همچنان ایمن هستند. یا این حال بسیاری از کاربران این اقدام واتسپ را ناقض حریم خصوصی خود دانسته و اقدام به حذف اکانت خود کرده‌اند.

به نظر می‌رسد افراد دیگر نمی‌خواهند حریم خصوصی خود را با خدمات رایگان عوض کنند.

نا امنی واتس‌اپ: مهاجرت به تلگرام و سیگنال

مهاجرت کاربران واتس‌اپ به تلگرام در ماه گذشته شدت زیادی گرفته است. پاول دوروف می‌گوید کاربران فعال تلگرام به 500 میلیون رسیده و تنها در 72 ساعت گذشته 25 میلیون کاربر جدید به تلگرام پیوسته اند. این آمار نسبت به سال گذشته که هر روز 1.5 میلیون کاربر جدید درآن ثبت‌نام می‌کردند، افزایش قابل توجهی داشته است.

بهترین جایگزین واتساپ
بهترین جایگزین واتساپ

هر چند امنیت شاخصه مهمی برای کاربر به حساب می‌آید ولی نمی‌توان از شکاف قابل توجه در کیفیت و امکانات و سهولت استفاده تلگرام نسبت به واتس‌اپ و دیگر پیام‌رسان‌ها چشم‌پوشی کرد. تلگرام به سطحی از تکامل رسیده که استفاده از هر آلترناتیو دیگری بی‌معنی شده است.

سیگنال Signal Private Messenger نیز یکی از اپلیکیشن های جایگزیت واتساپ است که همانند تلگرام از امنیت بالایی برخوردار است.

سیگنال Signal Private Messenger
سیگنال Signal Private Messenger

سخن پایانی

با توجه به اتفاقات اخیر بسیاری از متخصصان شبکه بر این باورند که کاربران ایرانی از آنجایی که به اهمیت اطلاعاتشان باور ندارند و شبکه‌ی تلگرام به عنوان جایگزین در کشورما محدود شده است، شاید در آمار استفاده از شبکه‌های اجتماعی تغییر چندانی ایجاد نشود.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.