آموزش ساخت آزمون توسط فرم ساز گوگل Google Forms

آموزش ساخت آزمون گوگل: بحران کرونا به طور کلی سبک زندگی افراد را به وسعت جهانی با تغییرات بسیاری مواجه کرده است و باعث شده تا افراد به دنبال راه های جدیدی برای انجام فعالیت های سابق خود روی بیاورند. این نکته باعث شده است تا فعالیت های ما پیش از پیش به اینترنت و فضای مجازی و جایگزین های آنلاین متکی شود.

یکی از وجوه زندگی که بسیار درگیر موقعیت های آنلاین و مجازی شده است مقوله آموزش است. درست است که در روز های پیش از کرونا اینترنت نقشی بسیار مهم و فعال در حوزه آموزش ایفا می کرد اما این روز ها دنیای مجازی و آنلاین کاملا کلاس های درس را تسخیر کرده است و تبدیل به تنها وسیله ارتباطی میان معلمان و دانش آموزان شده است.

انواع اپلیکیشن های ارتباطی و آیتم هایی مانند دوربین های وب کم و میکروفن ها توانسته اند تا حد زیادی سایر قابلیت های کلاس های حضوری را به شکلی مجازی تامین کنند. به اضافه این اپلیکیشن ها انواع سایت ها و درگاه ها نیز به منظور پاسخ گویی هر چه بیشتر و کامل تر به نیاز های دانش آموزان و معلمان حین تدریس مجازی دست به کار شده اند. یکی از بزرگ ترین چالش هایی که همواره در آموزش های مجازی متوجه فعالان است بحث امتحانات و آزمون ها است. در ادامه این متن بیشتر در این خصوص صحبت خواهد شد.

ساخت آزمون آنلاین گوگل
ساخت آزمون آنلاین گوگل

دردسر های آزمون مجازی و راه حل

در خصوص امتحانات اصلی و پایان ترم چه در بخش دانشگاه و چه مدارس تدابیر خوبی اندیشیده شده و ابزار های بسیاری در حل این چالش مورد استفاده قرار می گیرند از جمله اپلیکیشن شاد برای دانش آموزان و مدارس. به طور مثال اغلب دانشگاه ها به کمک سایت رسمی خود و همچنین درگاه های اختصاصی خود آزمون های آنلاین برگذار می کنند و شرایطی را به وجود می آورند که احتمال تقلب را به حداقل برساند و حتی مدارس به واسطه اپلیکیشن رسمی شاد آزمون های مهم خود را برگذار می کنند که کیفیت قابل توجه و آیتم های خوبی در اختیار دو طرف ماجرا می گذارد.

google docs
google docs

اما برای امتحانات کلاسی و یا امتحاناتی که از اهمیت چندانی بهره مند نیستند و بیشتر حالت کوئیز دارند نمی توان از درگاه های مخصوص استفاده کرد چراکه دردسر های زیادی دارند و وقت گیر هستند. بهترین راه حل برای چنین موقعیت هایی استفاده از آزمون های آنلاینی است که گوگل امکان طراحی آن ها را در اختیارتان می گذارد .

شما می توانید به شکل کاملا رایگان و با نهایت سرعت ساخت آزمون گوگل خود را شروع کنید و سپس دسترسی به سوالات را به کمک لینک امتحان در اختیار دانش آموزان و یا دانشجویان خود بگذارید. از طرف دیگر دسترسی به سوالات امتحان برای دانش آموزان ساده خواهد بود و آن ها لازم است که تنها به یک مرورگر به همراه آدرس ایمیل دسترسی داشته باشند. در ادامه این متن به شما آموزش خواهیم داد که چطور می توانید این گونه از آزمون ها را طراحی کنید.

ایمیل کلید دستیابی

شما برای اینکه بتوانید در محیط گوگل یک آزمون طراحی کنید قبل از همه چیز باید یک حساب کاربری داشته باشید. با داشتن یک جیمیل شما می توانید آزمون خود را زیر نظر حساب کاربری خود بسازید و از همه مهم تر اینکه نتایج آزمون و اطلاعات آن را در حساب خود ذخیره کرده و بررسی کنید. پس پیش از همه چیز اگر حساب جیمیل ندارید اول یکی بسازید.

برای ساخت جیمیل شما دو راه در پیش خواهید داشت. هم می توانید اپلیکیشن جیمیل را از طریق گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید و هم می توانید به کمک نسخه تحت وب با مراجعه به سایت رسمی آن به نشانی www.google.com اقدام به تهیه جیمیل کنید. مهم نیست شما از چه طریقی اقدام می کنید. مراحل کار و نتایج آن یکسان خواهد بود.

در قدم اول با صفحه ای مشابه به تصویر زیر مواجه می شوید. در این صفحه لازم است که اطلاعات مربوط به نشانی خود را وارد کنید. به یاد داشته باشید که رمز یا گذر واژه ای انتخاب کنید که از امنیت کافی بهره مند باشد. انتخاب یک رمز با تعداد کاراکتر های زیاد که ترکیبی از اعداد و حروف هستند می تواند مناسب باشد. بعد از پر کردن کامل کادر ها می توانید آیکون (بعدی) یا NEXT را لمس کنید.

آموزش ساخت جیمیل
آموزش ساخت جیمیل

در قدم بعدی شما می توانید اطلاعات هویتی خود را تکمیل کنید. بهتر است که حتما این اطلاعات را صحیح وارد کنید. با وارد کردن شماره تلفن خود می توانید در صورتی که رمز خود را فراموش کردید آن را بازیابی کنید. با تکمیل اطلاعات خود گزینه بعدی را لمس کنید.

تکمیل اطلاعات جیمیل
تکمیل اطلاعات جیمیل

با تایید قوانین و محدودیت های حساب کاربری و پذیرفتن آن ها حساب کاربری شما با موفقیت ثبت می شود و حال شما می توانید از آن برای موقعیت های مختلف استفاده کنید.

ساخت آزمون گوگل

بعد از اینکه آدرس جیمیل خود و حساب کاربری خود در گوگل را ساختید نوبت این است که به سراغ طرای آزمون برویم. برای اینکه بتوانید آزمون خود را طراحی کنید. طبق مراحل زیر با ما به پیش بیایید.

مرحله یک: به مرورگر خود بروید و نشانی www.docs.google.com را وارد کرده و آن را جست و جو کنید. در این قسمت مهم نیست که از چه مرورگری استفاده می کنید تنها توصیه ما این است که حتما آن را به آخرین نسخه موجود به روز رسانی کنید.

مرحله دو: با جست و جو کردن آدرس گفته شد و انتخاب اولین نتیجه نشان داده شده شما با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد. شما می توانید در این صفحه اطلاعات خوب و مختصری در خصوص گوگل و خدماتی که برای تدوین اسناد و فایل های نوشتاری ارائه می دهد٬ دسترسی پیدا کنید. برای ادامه کار علامت سه خط افقی یا به اصطلاح همبرگر را لمس کنید.

باز کردن منو در گوگل داکس
باز کردن منو در گوگل داکس

مرحله سه: در لیست جدید باز شده گزینه Forms را انتخاب کنید.

مرحله چهار: صفحه جدید باز شده به شما اطلاعات جامعی در مورد آزمون ها و فرم های آنلاین گوگل خواهد داد. برای شروع کار کادر آبی رنگ با نوشته Go to Google Forms را لمس کنید.

مرحله پنج: شما به صفحه اصلی طراحی آزمون منتقل خواهید شد. شما در این صفحه با آیتم ها و گزینه های زیادی مواجه می شوید که می توانند در طراحی فرم یا صفحه امتحانی مورد نظرتان شما را یاری دهند. در ادامه سایر آیتم ها را توضیح خواهیم داد.

ساخت آزمون گوگل توسط فرم نگار
ساخت آزمون گوگل توسط فرم نگار
  • برای اینکه کادر عنوان جدید به وجود بیاورید به کمک نوار ابزار پایین صفحه و انتخاب اولین آیتم از سمت چپ اقدام کنید. بعد از به وجود آمدن کادر جدید شما می توانید به کمک آیکون سه نقطه سایر تنظیمات جانبی مانند تعداد پارت ها و همین طور ترتیب را به خواست خود اجرا کنید.
  • اگر قصد دارید کادر مربوط به سوال را ایجاد کنید می توانید از آیکون دایره به همراه علامت (+) درونش٬ کمک بگیرید. در کادر ایجاد شده شما می توانید در کادر (سوال) صورت پرسش خود را تایپ کنید. به کمک علامت کنار کادر( سوال) تصویر را به این بخش اضافه کنید.

امکانات آزمون گوگل

برای تنظیم پاسخ شما می توانید روی مثلث برعکس کنار کادر (چند گزینه ای) ضربه بزنید. در صفحه باز شده شما می توانید شکل پاسخ را تعیین کنید. همچنین اگر قصد دارید یک مدت پاسخ گویی مشخص تعیین کنید باید در همین قسمت از گزینه زمان کمک بگیرید. این آیتم باعث می شود تا احتمال تقلب به حداقل برسد.

امکانات فرم و آزمون گوگل
امکانات فرم و آزمون گوگل

با فعال کردن گزینه ضروری٬ کاربر تنها با پاسخ به این سوال می تواند آزمون خود را به پایان رسانده و ثبت کند. در صورتی که هدفی این چنینی دارید می توانید از این قابلیت نیز کمک بگیرید.

با لمس پالت رنگی که در بالای صفحه قرار دارد شما می توانید آزمون گوگل خود را از ادیت کنید. شما در این بخش می توانید رنگ مورد نظر خود را برای زمینه و کادر ها انتخاب کنید. حتی می توانید برای سرصفحه یک تصویر دلخواه انتخاب کنید. تنظیم فونت و سایز قلم نیز در این بخش ممکن است. در صورتی که تغییرات مدنظر خود را اعمال کردید می توانید گزینه اعمال را لمس کنید.

با لمس آیکون سه نقطه بالا صفحه شما به یک لیست جدید از آیتم ها دسترسی پیدا می کنید. در اینجا می توانید پیش نمایش آزمون خود را قبل از ثبت نهایی مشاهده کنید. همچنین می توانید اقدامات مربوط به ذخیره و هدایت آزمون به پوشه های داخلی خود را در این بخش انجام دهید.

تنظیمات آزمون گوگل در google forms
تنظیمات آزمون گوگل در google forms

گزینه تنظیمات در لیست بالا آیتم های زیر را به شما ارائه می دهد. شما در اینجا می توانید شرایط امتحان را تنظیم کنید. برای کاهش احتمال تقلب توصیه می کنیم گزینه (ویرایش بعد از ارسال) را فعال نکنید.

مرحله شش: در صورتی که آزمون خود را طراحی کرده و تمام ایرادات آن را به اتمام رساندید به کمک آیکون پیام در بالای اسکرین به صفحه نهایی ارسال بروید تا دسترسی به آزمون را برای سایرین فراهم آورید.

در بخش (ارسال از طریق) می توانید با انتخاب آیکون نامه٬ آزمون را به ایمیل دانشجویان خود بفرستید.

اگر آیکون گیره را انتخاب کنید٬ آنگاه دسترسی به آزمون خود را به کمک لینک ممکن می کنید.

ینک آزمون گوگل و اشتراک گذاری دانش آموزان
ینک آزمون گوگل و اشتراک گذاری دانش آموزان

در پایان…

بدین ترتیب آزمون نهایی شما به شکل آنلاین طراحی شده و آن طور که می خواهید در دسترس قرار می گیرد. نتایج به دست آمده از فعالیت افراد درون آزمون به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همچنین ببینید : معرفی سه تا از بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان برای کودکان

جمع امتیازها: 1 میانگین: 4

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *