آموزش جامع تصویری نحوه حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام اندروید و آیفون

آموزش حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام: شاید شما هم از آن دسته افراد محافظه ‌کاری باشید که نخواهید پیغامی که برای کسی یا در گروهی می فرستید تا مادام العمر سر جایش باقی بماند. پلتفرم تلگرام جدیداً با قابلیت حذف خودکار پیام های موجود در گفتگو ‌های شخصی، گروهی و حتی کانال ‌ها این امکان را برای شما فراهم کرده است. البته قبل از این هم تلگرام ویژگی تایمر Self-Destruct یا خود مخرب را زمان استفاده از گفتگوهای مخفی (Secret Chat) برای کاربرانش ایجاد کرده بود اما در به‌ روز رسانی جدید مشابه این امکان را برای گفتگو ‌های معمولی نیز امکان ‌پذیر کرده است.

گزینه مربوط به حذف پیام های تلگرام، Local Database است که کاربران نباید بدون آگاهی تنظیمات آن را دستکاری کنند، چرا که این گزینه به دیتابیس یا همان پایگاه داده مربوط به پیام های متنی در اپلیکیشن تلگرام اطلاق می شود. پس از انتخاب این گزینه و موافقت با پاکسازی، کلیه پیغام های موجود در گفتگوهای تلگرامی حذف خواهد شد. بنابراین بهتر است تنها در شرایط ضروری از این گزینه استفاده و اقدام به پاک کردن پیام ها کنید.

آموزش حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام
آموزش حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام

البته وجود این گزینه و تنظیم و فعال کردن امکان حذف اتوماتیک پیغام ‌ها در پیام رسان های اجتماعی را می ‌توان از جهاتی مفید دانست. برای نمونه با فعال کردن این قابلیت، برنامه ‌های متفاوت و پیام رسان‌ های شما با گفتگو‌ هایی که دیگر ارزشی ندارند، مسدود نمی شوند و از سوی دیگر، نگرانی های‌ مربوط به حریم خصوصی افراد رفع می‌ شود. بنابراین ویژگی جدید تلگرام برای حذف خودکار پیام‌ ها را باید به ‌عنوان یکی از امکانات مهم آن در نظر گرفت.

همچنین ببینید : آموزش نحوه انتقال چت از واتساپ به تلگرام در اندروید و ios

حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام بصورت خودکار

تفاوت بسیار زیادی میان حذف خودکار پیغام به روش جدید و حذف پیام ‌های چت مخفی یا همان Secret chat در تلگرام وجود دارد. درواقع برخلاف گفتگو های مخفی، تایمر حذف خودکار از موقعی که پیغام را ارسال می ‌کنید شروع می‌ شود، نه از موقعی که طرف دیگر گفتگو آن را می ‌خواند! به همین خاطر باید به این نکته توجه داشته باشید که امکان دارد پیغام ارسالی شما پیش از آن که توسط مخاطب خوانده شود، منقضی و حذف شود. در حال حاضر یک بازه زمانی بین 24 ساعت تا 7 روز برای این قابلیت در تلگرام وجود دارد که در بین آن می توانید مدت زمانی برای حذف خودکار پیام های ارسالی تان در نظر بگیرید.

شیوه انجام فعال کردن امکان حذف خودکار روی دستگاه های اندروید و آیفون با هم تفاوت دارد و ما در ادامه این مقاله علاوه بر مطالب مرتبط دیگر، هر دو شیوه را به شما خواهیم گفت.

ابتدا در آغاز کار، مطمئن شوید که جدید ترین نسخه برنامه را برای اندروید یا iOS به ‌روزر سانی کرده ‌اید و تلگرام را راه‌ اندازی کنید.

آموزش حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام در PV (چت شخصی)

به منظور حذف خودکار پیام های شخصی که برای مخاطبان تان در پیام رسان تلگرام ارسال می ‌کنید، تنها باید مراحلی که در زیر می گوییم را به ترتیب پیش ببرید:

 • همان طور که در تصویر زیر می بینید یکی از گفتگو ‌های تلگرام تان را باز کنید و سه نقطه عمودی موجود در بالای صفحه سمت راست را لمس کنید، از منوی باز شده گزینه ‌ی “Clear History” را انتخاب کنید.
Clear History
Clear History
 • بعد از انتخاب این گزینه، صفحه کوچکی مانند تصویر زیر می بینید که در بخش پایین آن قابلیت Auto-delete messages in this chat نشان داده شده است.
حذف خودکار پیام تلگرام Auto-delete messages in this chat
حذف خودکار پیام تلگرام Auto-delete messages in this chat
 • با چپ و راست بردن خط آبی رنگ می‌ توانید مدت زمان دلخواه تان از 24 ساعت تا 7 روز برای حذف خودکار پیام ها را انتخاب کنید. در آخر روی دکمه Enable Auto-Delete کلیک کنید.
 Enable Auto-Delete تلگرام
Enable Auto-Delete تلگرام

اکنون تنظیمات حذف خودکار پیام فعال شده و پیغام ‌های جدید پس از مدت زمانی که خودتان تعیین کرده‌اید، به شکل کاملاً اتوماتیک حذف خواهند شد. اگر خواستید از مدت زمان باقی مانده تا پاک شدن پیام مطلع شوید کافی است دست تان را روی پیام نگه دارید.

همچنین ببینید : آموزش جامع مشاهده مخفی پیام ها در اینستاگرام، تلگرام و واتساپ

حذف خودکار پیام‌‌ ها در گفتگو ‌های گروهی تلگرام

پیش از هر چیز باید بدانید که قابلیت حذف خودکار پیام در گروه های تلگرامی تنها مختص ادمین‌ ها می باشد و اگر شما عضو عادی در یک گروه هستید باید ابتدا به مدیر گروه تان پیام بدهید و از او درخواست کنید تا تنظیمات گفته شده را در گروه اعمال کند.

 1. در مرحله اول اگر شما ادمین گروه هستید، گفتگو گروه تلگرامی تان را باز کنید و بعد گزینه Clear history را لمس کنید. حالا از این بخش می‌ توانید مدت زمان پاک شدن خودکار گفتگو ها را در بخش Auto-delete messages in this chat تنظیم کنید؛ برای تعیین مدت زمان حذف پیام های گروهی نیز همچون چت های شخصی بین 24 ساعت تا 7 روز را می توانید انتخاب کنید.
 2. پس از انجام مراحل قبل، هر پیغام جدیدی که در گروه ارسال شود، به شکل اتوماتیک راس زمان تعیین شده منقضی می شود. توجه داشته باشید که اشخاص در گروه نمی توانند مدت زمان باقی مانده تا منقضی شدن پیام ها را ببینند و فقط مدیر گروه قادر به مشاهده این زمان می باشد.
حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام در ایفون ای او اس
حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام در ایفون ای او اس

حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام در ایفون (ای او اس)

شیوه فعال کردن آپشن حذف اتوماتیک پیام ها در اپلیکیشن تلگرام برای آیفون واقعا پنهان است.

 • در آغاز، به گفتگویی که قصد دارید این امکان را در آن فعال کنید بروید.
 • روی یک پیام ضربه بزنید و انگشت تان را روی آن نگه دارید.
 • از منویی که برای شما نشان داده می شود، گزینه Select را لمس کنید.
 • از بالای صفحه، روی گزینه Clear Chat کلیک کنید.
 • از پیام پاپ آپ نمایان شده، روی گزینه Enable Auto-Delete ضربه بزنید.
 • صفحه جدید Auto-Deletion بارگیری یا در اصطلاح لود می شود. در اینجا شما قادر خواهید بود گزینه بعد از یک روز (After 1 Day) یا پس از یک هفته (After 1 Week) را در چارچوب زمانی خود داشته باشید.
 • در آخر روی Done کلیک کنید تا روند کار ادامه یابد. در حال حاضر تلگرام پیغام هایی که قدیمی تر از چارچوب زمانی باشد را پاک می کند.

اگر قصد تغییر این آپشن را دارید و یا می خواهید آن را غیر فعال کنید باید آیکون زمان در باکس مکالمه را کلیک کنید و در آن جا برای غیر فعال کردن قابلیت سوییچ آن را به Never تغییر دهید، در آخر هم گزینه Done را لمس کنید تا این تغییرات ذخیره شوند.

آموزش تنظیم تایمر حذف خودکار پیام تلگرام در سکرت چت (Self-Destruct)

زمانی که یک سکرت چت را در تلگرام شروع می‌ کنید، می ‌توانید برای آن تایمر حذف خودکار پیام تعیین کنید. همانطور که در گفتگو های عادی گفتیم در این حالت هم پیام های فرستاده شده پس از مدت زمان تعیین شده به صورت خودکار از بین می روند.

حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام
حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام

به این منظور کافی است پس از ایجاد چت مخفی مراحل گفته شده در زیر را طی کنید:

 • اپلیکیشن تلگرام را اجرا و وارد گفتگوی مخفی یا سکرت چت مد نظر شوید.
 • روی آیکون سه نقطه موجود در گوشه بالا و سمت راست کلیک کنید.
 • روی گزینه Set self-destruct timer ضربه بزنید.
 • حالا در پنجره پاپ آپ مورد مشاهده می ‌توانید مدت زمان مورد نیازتان را تعیین کنید. این زمان انتخابی می ‌تواند از 1 ثانیه (1 Second) تا یک هفته (1 Week) متغیر باشد. پس از انتخاب تایمر یا شمارش معکوس مورد نظرتان گزینه Done را انتخاب کنید.

هر چند تایمر حذف خودکار پیام ها در سکرت چت تلگرام به همین سادگی قابل تنظیم است اما یک روش دیگر نیز به شما معرفی می کنیم:

 • ابتدا اپلیکیشن تلگرام را اجرا و وارد چت مخفی یا سکرت چت مد نظرتان شوید.
 • نام مخاطب تان را از قسمت بالایی صفحه لمس کنید.
 • روی گزینه Self-Destruct Timer ضربه بزنید.
 • حال زمان دلخواه تان را انتخاب و گزینه Done را انتخاب کنید.

بنابراین به این شکل نیز می توانید تایمر حذف خودکار پیغام در سکرت چت (Self-Destruct) تلگرام را تنظیم کنید.

حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام
حذف خودکار پیام‌‌ تلگرام

روش ایجاد لینک‌ دعوت به تلگرام با محدودیت زمانی

محدودیت های مربوط به زمان در آپدیت جدید تلگرام تنها به فرستادن پیام بسنده نکرده است و دعوت ‌نامه ‌های قابل حذف نیز به ترکیب اضافه شده ‌اند. این ویژگی باعث می شود بدون هیچ نگرانی ای در مورد لینک ‌ها، دعوت‌ نامه ‌هایی را برای پیوستن دیگران به کانال‌ ها و گروه‌ ها برای دوستان تان بفرستید.

روش انجام این کار در iOS:

 • وارد کانال یا گروهی شوید و روی نماد آن در گوشه سمت راست بخش بالایی کلیک کنید.
 • گزینه افزودن اعضاء یا Add Members را لمس کنید.
 • گزینه مدیریت لینک ‌های دعوت یا Manage Invite Links را انتخاب کنید.
 • گزینه ایجاد لینک جدید یا Create a New Link را انتخاب و در نهایت، می ‌توانید تعداد دفعاتی که یک کاربر مجاز به استفاده از آن است مشخص کنید. بازه زمانی اعتبار پیوند به کانال یا گروه می ‌تواند یک ساعت، یک هفته یا بر اساس تعداد کاربران انتخاب شود.

نتیجه گیری

با استفاده از شیوه هایی که توضیح دادیم به آسانی می ‌توانید از قابلیت حذف خودکار پیام در تلگرام بهره مند شوید. نکته ای که مجدد خود را کلزم به گفتن آن می دانیم این است که تایمر حذف پیام، دقیقاً از لحظه ارسال پیام آغاز خواهد شد نه از لحظه خوانده شدن پیام توسط گیرنده.

همچنین ببینید : رفع ریپورت تلگرام نحوه خارج شدن از ریپورت در 2 روش

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.