آموزش نحوه پشتیبان گیری از داده ها و بکاپ با گوگل وان در اندروید

بکاپ با گوگل وان : گرفتن بکاپ یا نسخه‌ی پشتیبان از گوشی، یک تصمیم بسیار عاقلانه‌ است. شما با ذخیره کردن فایل بکاپ در فضای ابری گوشی تان می توانید دسترسی بسیار ساده ای به آن ها داشته باشید. درحقیقت اگر بکاپ را در سرور های ابری سیو کنید، می ‌توانید در هر زمان و مکانی که تمایل داشتید به آن ‌ها دسترسی پیدا کنید.

اخیراً گوگل اعلام کرده است که کاربران امکان ذخیره سازی اطلاعات‌ گوشی خود را روی سرویس فضای ذخیره‌ سازی ابری گوگل وان (Google One) دارند، حتی مشترک در پلن ‌های پولی اشتراک نداشته باشند. قیمت پلن پایه ‌ی گوگل وان ۱٫۹۹ دلار است و ۱۰۰ گیگابایت حافظه‌ ذخیره‌ سازی برای شما فراهم می کند. اگر حساب شخصی گوگل (نه G Suite) داشته باشید می ‌توانید از ۱۵ گیگابایت فضای ذخیره ‌‌سازی ابری گوگل وان به طور رایگان بهره مند شوید. با توجه به سرویس ‌ها یا اکانت‌ های کاربری دیگرتان، اطلاعاتی که می ‌توانید با گوگل وان از آن‌ ها بکاپ تهیه کنید کمی متفاوت خواهند بود.

در این مقاله سعی داریم پس از توضیح مختصری درمورد بکاپ به شیوه ‌ی گرفتن آن در گوشی ‌های اندرویدی و ذخیره ‌ی آن روی سرور های گوگل وان بپردازیم.

google one گوگل وان
google one گوگل وان

بکاپ چیست؟

لغت بکاپ معادل اصطلاح Backup به زبان انگلیسی می باشد. بکاپ در زبان فارسی به معنای “پشتیبان” یا “نسخۀ پشتیبان” به کار می رود. بنابراین هر جا که عبارت نسخۀ پشتیبان به چشم تان خورد، منظور همان بکاپ است.

بکاپ یا نسخۀ پشتیبان، یک نسخۀ همانند از داده های ما می باشد که در فضای دیگر به منظور امنیت بیشتر ذخیره سازی می شود. این نسخۀ پشتیبان زمانی خیلی به کار ما می آید که نسخه اصلی داده ها دچار مشکل شده باشد. هیچ تفاوتی ندارد که شما در کجا داده های مهمی دارید؛ در فضای رایانه شخصی تان، روی سرور های اینترنتی یا هر فضای دیگری که شما می توانید روی آن ها اطلاعات تان را ذخیره سازی کنید.

آموزش بکاپ با گوگل وان از داده‌ها در اندروید

توجه داشته باشید که خود سیستم‌ عامل اندروید نیز مجهز به قابلیت بکاپ ‌گیری می باشد و این یعنی برای ذخیره ‌ی اطلاعات تان در فضای ابری لزومی به استفاده از گوگل وان نیست. با استفاده از این ویژگی کارآمد داخلی اندروید کاربران می توانند از اطلاعات برنامه ‌ها، تاریخچه‌ ی تماس ‌ها، مخاطبان، تنظیمات و سرویس پیامک های وجود بکاپ تهیه کنند؛ سپس هر موقع که اراده کنند می ‌توانند به سرعت اطلاعات را روی دستگاه شان بازیابی کنند. از مدت‌ ها قبل امکان انجام این فرایند برای کاربران اندرویدی با استفاده از فضای ذخیره‌ سازی گوگل درایو فراهم آمده است و ما صرفاً به منظور یادآوری، در ادامه ابتدا نحوه بکاپ گرفتن از طریق خود اندروید را آموزش می‌ دهیم و بعد از آن به سراغ ابزار گوگل وان خواهیم رفت.

همچنین ببینید : بکاپ از مخاطبین در گوگل درایو + آموزش ویدیویی

در نظر بگیرید که امروزه شرکت ‌های خیلی زیادی به تولید گوشی های اندرویدی مشغول هستند و که در این تلفن های همراه از رابط کاربری یکسانی استفاده نمی ‌شود. به‌ همین خاطر نمی ‌توانیم آموزشی یکسانی نیز برای تمام دستگاه ‌های اندرویدی ارائه دهیم. این به این معناست که شیوه ای که شما برای بکاپ گرفتن از اطلاعات استفاده می ‌کنید، شاید تا حدودی با شیوه‌ ارائه‌ شده در سایر گوشی ‌های اندرویدی تفاوت داشته باشد. ما معیار خود را پیکسل‌ های گوگل قرار داده ایم که از اندروید خالص استفاده می‌ کنند. شیوه ای که در ادامه مطرح می کنیم ممکن است در گوشی ‌های سری گلکسی سامسونگ و سایر دستگاه ‌ها که به دست شرکت ‌های گوشی ‌‌ساز ارائه می ‌شوند، مختلف باشد.

بکاپ با گوگل وان
بکاپ با گوگل وان

اگر یکی از گوشی های سری پیکسل را دارید، برای بکاپ با گوگل وان با استفاده از خود سیستم‌ عامل باید مراحل  گفته شده در زیر را طی کنید:

۱. مسیر Setup > System > Backup را طی کنید.

۲. گزینه ‌ی Back Up to Google Drive را فعال نمایید.

۳. در قسمت پایینی گزینه ‌ی گفته شده در مرحله‌‌ ی دوم، حساب کاربری ‌ای را می بینید که گوشی شما به شکل اتوماتیک از اطلاعات بکاپ می ‌گیرد و فایل مربوط به داده ها را در آن حساب کاربری ذخیره سازی می ‌کند. چنانچه چندین حساب کاربری گوگل دارید و یکی از آن ‌ها دارای حافظه ‌ی ذخیره ‌سازی ابری بیشتری می باشد، بهتر است از همان حساب کاربری استفاده کنید.

فضای پشتیبان گیری مایکروسافت : دانلود Microsoft OneDrive 6.30 وان درایو اندروید

۴. همچنین می توانید با چک کردن قسمت پایینی گزینه‌ ی گفته شده، متوجه شوید از آخرین بکاپ چه مدت می گذرد. اگر می بینید زمان خیلی زیادی گذشته است، می ‌توانید با ضربه زدن روی گزینه‌ی Back Up Now روند بکاپ دستی داده ها را آغاز کنید.

آموزش بکاپ با گوگل وان
آموزش بکاپ با گوگل وان

بعد از اینکه از اطلاعات برنامه ‌ها و سایر موارد با قابلیت Back Up to Google Drive اندروید بکاپ گرفتید، می ‌توانید موقع تهیه ‌ی گوشی جدید به ‌آسانی اطلاعات موردنظر تان را بازیابی کنید. به محض ورود به حساب کاربری گوگل تان در گوشی، گزینه‌ ی بازیابی اطلاعات با استفاده از فضای ابری در مقابل تان ظاهر می شود. چنانچه می خواهید گوگل می ‌خواهید از فایل های تصویری و ویدئویی موجود در گالری گوشی (اپلیکیشن Photos) بکاپ گیری کند، می ‌توانید این دو مرحله ‌ی ساده را بگذراند: در آغاز به ‌دنبال گزینه‌ ی Google Photos که در پایین بخش Photos & Videos قرار دارد بگردید، بعد وارد آن شده و گزینه ‌ی Back Up & Sync را روشن کنید.

گوگل اظهار داشته است که استفاده از این روش می‌توانید داده های تصویری و ویدئویی را با «کیفیت بالا» ذخیره سازی کنید. اما در نظر بگیرید که «کیفیت بالا»‌ همیشه به معنای ذخیره‌ ی تصاویر و ویدئو ها با «وضوح کامل» نمی باشد، اما تلاش اندروید در این است که داده ‌ها را به‌ نوعی فشرده سازی کند که تا حد امکان از وضوح آن ها کاسته نشود. اگر می ‌خواهید از تصاویرتان با همان کیفیت و وضوح اصلی بکاپ بگیرید، باید به سراغ برنامه گوگل وان بروید. ابزار گوگل وان از این به بعد برای کاربران جیمیل دردسترس است؛ حتی افرادی که در پلن ‌های پولی اشتراک ندارند.

بکاپ گرفتن از داده‌ها با گوگل وان

اگر از گوشی های اندرویدی استفاده می‌ کنید، نسخه‌ ی بدون پول سرویس گوگل وان این امکان را برای شما فراهم می کند که از اطلاعات دستگاه، پیام ‌های چند رسانه ‌ای، عکس ها و ویدئوها با وضوح اصلی بکاپ گیری کنید. همان‌ گونه که اشاره کردیم در سرویس گوگل وان برعکس گوگل فوتوز، تصاویر با وضوح اصلی شان وارد سرور های ابری خواهند شد. برای آموزش نحوه بکاپ با گوگل وان با ما همراه باشید.

گوگل وان اندروید
گوگل وان اندروید

به منظور بکاپ گیری با گوگل وان به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

۱. برنامه گوگل وان را برای بکاپ با گوگل وان نصب و سپس اجرا کنید.

۲. زمان  باز کردن برنامه، صفحه ‌ای با این پیام مشاهده خواهید کرد: Storage and More with Google One (حافظه‌ ی ذخیره ‌سازی و موارد زیاد تر با گوگل وان). اگر این ویژگی هنوز برای گوشی هوشمند تان در دسترس قرار نگرفته است، صفحه‌ ی اصلی گوگل وان از شما درخواست خواهد کرد نسخه ‌ی اشتراکی را با پرداخت پول تهیه نمایید. اگر چنین اتفاقی رخ داد، بعد از گذشت یک یا دو روز دوباره برنامه را اجرا کنید.

۳. اگر از مرحله‌ ی دوم بکاپ با گوگل وان گذر کردید، گزینه ‌ی Setup Data Backup را کلیک کنید.

در این مرحله شما باید تصمیم بگیرید که گوشی تان چه اطلاعاتی را روی سرور های گوگل وان ذخیره سازی کند. همان گونه که گفتیم این موارد شامل اطلاعات خود گوشی، پیام‌ های چند رسانه‌ای، عکس ها و ویدئو ها با وضوح اصلی می باشند.

بعد از گرفتن بکاپ از داده های مورد نظر تان با گوگل وان، می ‌توانید به ‌آسانی با خود برنامه به داده های بکاپ دسترسی داشته باشید. برای اجرای این مسئله باید فرایند زیر را طی کنید:

۱. برای شروع روند بکاپ با گوگل وان در قسمت بالای صفحه‌ ی برنامه، روی گزینه‌ ی Storage کلیک کنید. می توانید در صفحه ‌ای که باز می ‌شود مشاهده کنید که چه قدر از حافظه ‌ی ذخیره ‌سازی برای ‌تان باقی مانده است و په مقدار از حافظه را استفاده نموده اید.

Storage در گوگل وان
Storage در گوگل وان

۲. صفحه را پایین بکشید تا به شما نشان دهد آخرین بکاپ شما در چه زمانی انجام شده است. اگر قصد دارید به ‌طور فوری بکاپ دیگری ثبت کنید، باید گزینه ‌ی Back Up Now را لمس کنید.

۳. چنانچه به‌ دنبال بازیابی اطلاعات از آخرین بکاپ هستید گزینه ‌ی Get Backup را لمس کنید.

۴. در مرحله‌ ی آخر، باید اطلاعاتی را که می خواهید باز گردند را انتخاب کنید.

نتیجه گیری بکاپ با گوگل وان

همانطور که خواندید در این مقاله به شما ابزاری رایگان برای ذخیره سازی اطلاعات تان تا سقف 15 گیگ، معرفی کردیم. چنانچه تمایل دارید بیش از این مقدار از اپلیکیشن گوگل وات استفاده کنید می توانید با پرداخت 1.99دلار، از فضای 100 گیگی آن بهره مند شوید. با استفاده از گوگل وان که از تمام داده های تان با کیفیت و وضوح اصلی نگهداری می کند، دیگر نباید نگران کمبود فضا در حافظه داخلی و رم دستگاه اندرویدی تان باشید.

علاوه بر این موارد شما با استفاده از طرح های گوناگون گوگل وان می توانید تا پنج دیوایس مختلف را به طور رایگان به اشتراک تان اضافه کنید، که این قابلیت در نوع خود بسیار عالی است.

جمع امتیازها: 1 میانگین: 4

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *