معرفی 10 ویژگی برتر اندروید 12

باید بدانید بسیاری از امکاناتی که در این مقاله از اندروید 12 برای شما خواهیم گفت در حال حاضر و در نسخه پیش نمایش اول اندروید ۱۲ توسعه دهندگان در دسترس نمی باشند. ممکن است این امکانات در نسخه نهایی ارائه شوند و شاید هم در حال حاضر ارائه شده باشد. اما نکته مهم این است که تمام ویژگی های ارائه شده با هم در دسترس قرار نمی گیرند.

گوگل در نسخه پیش نمایش اندروید ۱۲ برای توسعه دهندگان ۴ یا ۵ پیش نمایش توسعه دهندگان ارائه خواهد داد و پس از آن نوبت به  مرحله پیش نمایش عمومی می رسد، بعد از پیش نمایش عمومی هم ارائه نهایی خواهد بود. اندروید 12 لیستی طویل از قابلیت های جدید را در اختیار ما قرار می دهد. به همین خاطر به نظر می آید که اندروید ۱۲ می تواند یک آپدیت قابل توجه باشد.

همچنین ببینید : آموزش اضافه کردن قابلیت مجوز یکبار مصرف اندروید 11 به همه گوشی ها

اکنون نگاهی می اندازیم به ۱۰ قابلیت برتر در سیستم عامل اندروید ۱۲:

۱. در اندروید 12 دارک مود سبک تر و روشن تر خواهد شد

گوگل در گوشی های موبایل پیکسل از دارک مود واقعی برای جلب نظر دوست داران صفحه نمایش آمولد استفاده می کند. در دومین نسخه پیش نمایش اندروید ۱۲، گوگل مسئله دارک مود را سبک و روشن می کند. با عرضه این آخرین نسخه، مضمون از تیره، سیاه جت به خاکستری روشن تغییر خواهد کرد.

دارک مود اندروید 12
دارک مود اندروید 12

۲. در اندروید 12 حالت یک دستی فعال و قابل استفاده خواهد شد

در قسمت حرکات از منوی تنظیمات، حالت تک دستی به اندروید ۱۲ افزوده خواهد شد. افراد می توانند با کشیدن انگشت رو به پایین، در پایین صفحه، نسبت به فعال سازی این ویژگی اقدام کنند. به طور پیش فرض، این امکان در دستگاه پیکسل ۳ ایکس ال فعال نمی باشد. اصل کار آن بسیار مشابه ویژگی دسترسی به آیفون است.

حالت 1 دستی در در اندروید 12
حالت 1 دستی در در اندروید 12

۳. اشتراک وای فای در حالت تم روشن

در اندروید ۱۰، گوگل عملکرد مناسبی را به منظور اشتراک گذاری سریع رمز های وای فای افزوده است. با این حال، با اندروید ۱۲، این قابلیت در حال تغییر می باشد. در پیش نمایش دوم نسخه توسعه دهندگان اندروید ۱۲، رابط کاربری مشترک وای فای به طور دائم در حال لایت است.

رابط اشتراک وای فای در اندروید کد QR و همچنین عنوان شبکه و پسورد را نمایش می دهد. این صفحه جهت اطمینان از امنیت در پشت کد پین یا اثرانگشت دستگاه مخفی است.

اشتراک وای فای در اندروید
اشتراک وای فای در اندروید

گوگل این رابط کاربری را مجبور می کند تا به طور دائم در حالت روشن باشد. موقعی که تلفن شما روی دارک مود تنظیم باشد، پسورد متن ساده و عنوان شبکه پنهان می شوند. با این حال، افراد می توانند با بازگشت به حالت روشن به آسانی این موضوع را حل کنند.

۴. در اندروید 12 لیست گجت مجدد طراحی شده است، کد پین صفحه قفل و الگو تازه سازی شده اند

گوگل تنظیمات ظریفی برای ورود کد پین در صفحه قفل ایجاد کرده است. خط تقسیمی بین شماره ای که وارد می شود و سایر شماره ها وجود ندارد. دکمه اینتر نیز دیگر آن کلید آبی رنگ است. کلید تماس اضطراری این سایه را که در تصویری مشاهده می کنید پیدا کرده و کمی برجسته تر شده است. یک تغییر کوچک دیگر در اندروید 12 این است که خط قفل الگو ضخیم تر می باشد.

لیست گجت اندروید 12
لیست گجت اندروید 12

۵. ویژگی تصویر در تصویر اندروید دوازده

موقع خروج از نرم افزار رسانه ای که در حال پخش ویدیو می باشد، اندروید ۱۲ بلافاصله به جای این که صبر کند تا انیمیشن به صفحه اصلی بازگردد، تبدیل به حالت تصویر در تصویر می شود. گوگل گفته است، این موضوع انتقال را نرم تر می کند و موجب بهبودی عملکرد اداره می شود. در حال حاضر پنجره تصویر به تصویر می تواند با کشیدن به لبه چپ یا راست صفحه به صورت موقت مخفی شود. کاربران با زوم کردن می توانند اندازه پنجره ها را هم تغییر دهند.

تصویر در تصویر اندروید دوازده
تصویر در تصویر اندروید دوازده

۶. رابط پلیر چند رسانه ای از رنگ های سیستم استفاده می کند

گوگل رنگ رابط پلیر چند رسانه ای را متناسب با موضوع سیستم تان و نه هر نوع پخش محتوا عوض می کند.

اگر چه شاید در نگاه نخست تغییر شگرفی ایجاد نکند، اما موجب تغییر در برجستگی بعضی از بخش های دستگاه شما می شود. این تغییرات بیشتر در صفحه قفل به چشم خواهد آمد. در حقیقت پیش نمایش دوم ورژن توسعه دهندگان اندروید ۱۲ بعضی از طرح ها را تنظیم کرده است، اما این فقط تغییر رنگ رابط کاربری مدیاپلیر می باشد.

رنگ پلیر
رنگ پلیر

موقعی که رنگ اصلی تم موبایل را در قسمت سبک و تصویر زمینه تعیین می کنید، رنگی که مشخص می کنید برای صفحه تم و صفحه تنظیمات مورد استفاده قرار می گرفت اما حال این رنگ کلیدی در مورد رابط کاربری بازیابی رسانه و همچنین پخش کننده قفل صفحه نیز اعمال می شود.

۷. نوار جستجو جدید لانچر پیکسل

در حال حاضر دستیار گوگل مرکز هر نوع جستجو در سیستم عامل اندروید، به خصوص در دستگاه های پیکسل می باشد. اما به نظر می رسد گوگل در حال آماده سازی یک نوار جستجوی جدید در خود دستگاه می باشد که همراه با اندروید 12 ارائه می شود.

کاربران اندروید به این طریق می توانند با استفاده از نوار جستجوی دستیار، جستجو دستگاه محلی را در خود فضای اندروید انجام دهند. البته ممکن است این قابلیت در قالب برنامه ای جدید به خدمت گرفته شود اما در هر حال نتایج جستجوی گوگل را هم دریافت خواهید کرد.

نوار جستجوی جدید پیکسل
نوار جستجوی جدید پیکسل

در گوگل، اندروید ۱۲ نوار جستجوی جدیدی را به جای نوار جستجوی دستیار ارائه می دهد. همانطور که در تصاویر زیر نشان داده شده است، بعد از فعال شدن در پیکسل لانچر، این گزینه جدید، لوگو گوگل را ندارد. اگر از این قابلیت استفاده می کنید، فقط محتوای موجود در دستگاه را به طور مستقیم جستجو می کنید. البته هنوز این ویژگی برای استفاده عموم کاربران سیستم عامل اندروید آماده نیست.

همچنین ببینید : معرفی و دانلود 11 لانچر برتر موبایل 2021 برای اندروید

همانطور که در تصاویر می بینید، یک منوی تنظیمات وجود دارد که افراد با کمک آن می توانند منابع گوناگون نتیجه جستجو را خاموش یا روشن کنند. نتایج احتمالی شامل اپلیکیشن ها، میانبر های برنامه، تنظیمات، مخاطبین، ابزارک ها و پلی استور می باشد. یک نام ناسا نیز در منو وجود دارد که هنوز مشخص نیست برای چیست.

۸. داشبورد گیم و قابلیت دسترسی سریع به ضبط، پخش از یوتیوب

گوگل قصد دارد در اندروید 12 داشبورد بازی را توسعه دهد. ممکن است این قابلیت فقط برای گوشی های پیکسل باشد. این ویژگی کنترل ها و اطلاعات مفیدی را در دسترس کاربران قرار می دهد که امکانات شمارنده فریم در ثانیه، گزینه های ساده ضبط و میانبر های پخش مستقیم یوتیوب را در بر می گیرد.

به نظر می رسد تنظیمات سریع داشبورد بازی اندروید ۱۲ برای گیمر ها تهیه شده است تا به راحتی به تصاویر صفحه و گزینه های ضبط دسترسی داشته باشند. در واقع این امکانات بیشتر به کار گیمر های حرفه ای به ویژه گیمر های رایانه ای می آید.

داشبورد گیم اندروید 12
داشبورد گیم اندروید 12

در هر حال، به نظر می رسد که دو مربع بزرگ در داشبورد بازی، استفاده از ابزار مورد نیاز کاربران را آسان می کند. کادر سمت چپ در حال حاضر خالی است و کادر سمت راست دسترسی سریع به جریان مستقیم گیم در گوشی به یوتیوب را فراهم می کند و با کلیک روی این گزینه در داشبورد بازی اندروید ۱۲، فقط برنامه یوتیوب باز می شود.

نکته ای که به باید به آن توجه کنید این است که داشبورد بازی اندروید ۱۲ به جای com.android.systemui معمول در com.google.android.systemui ثبت می شود که شاید این مسئله نشان دهنده این موضوع باشد که این قابلیت برای گوشی های پیکسل گوگل است.

۹. ویجت فضای تماس برای یادآوری چت

یکی از ویژگی های جالب توجه اندروید ۱۲، فضای عمومی است. این ویژگی می تواند دوستان و خانواده شما را در صفحه اصلی قرار دهد. با انتشار دومین پیش نمایش اندروید ۱۲ نسخه توسعه دهندگان، قابلیت فضای عمومی شروع به شکل گیری می کند.

با پیش نمایش دوم نسخه توسعه دهندگان اندروید ۱۲، کاربران این سیستم عامل می توانند نسبت به فعال سازی ابزارک People Space اقدام کنند. زمانی که ویجت را به صفحه اصلی اضافه کنید، از شما خواسته می شود که لیستی از اعلان های اخیر دریافت شده را انتخاب کنید، این ها توسط اندروید به عنوان مکالمه علامت گذاری شده اند. پس از انتخاب مکالمه، می توانید ابزارک People Space را در صفحه اصلی قرار دهید. در این فضا، به شما گفته خواهد شد که چه مدت با آن شخص یا گروه خاص چت کرده اید.

عجیب است که ویجت People Space به طور پیش فرض در اندازه ۳ در ۲ قرار دارد. علاوه بر این چندین ابزارک هم در منحنی های مختلف یک گوشه مرتب شده اند.

۱۰. پایانه گوگل بدون نقص در اندروید ۱۲

به دلیل کمبود پرداخت NFC، اکثر افراد نسخه اولیه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید را نصب نمی کنند. پایانه گوگل اکنون در نسخه دوم توسعه دهندگان اندروید ۱۲ عالی است. طبق گفته های گوگل دیگر مشکلی در پرداخت NFC وجود ندارد.

پرداخت nfc
پرداخت nfc

چه گوشی هایی با اندروید ۱۲ سازگار هستند؟

همانطور که در پیش نمایش توسعه دهندگان اندروید و نسخه‌ های بتا قابل مشاهده است، این موارد تنها در دستگاه‌ های اندرویدی منتخب موجود است. در اینجا می توانید لیست دستگاه ‌هایی که اندروید ۱۲ روی آن ها قابل اجرا است را مشاهده کنید:

 • Pixel 3 / XL
 • Pixel 3a / XL
 • Pixel 4 / XL
 • Pixel 4a / 4a 5G
 • Pixel 5
 • و …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.