Programing-2021

راهنمای شروع و یادگیری برنامه نویسی

اپلیکیشن ها و نرم افزار های موبایلی و رایانه ای به این بهانه طراحی شده اند تا بتوانند نیاز های روزمره و یا تخصصی افراد را با سرعتی بالا تر و کیفیتی چشم گیر اجرا کنند. فرادرس لیستی بی انتها از نمونه ابزار هایی که ممکن است مورد نیاز شما باشند را برای دانلود و استفاده در اختیار گذاشته اند. تا به حال به این فکر کرده اید که این اپلیکیشن ها و حتی بازی های هوشمند چطور طراحی می شوند و یا چطور می توانید ابزار های هوشمند شخصی خود را بسازید؟ جواب این سوالات و نمونه سوالات مشابه، در دانش برنامه نویسی یا کد نویسی خلاصه می شود. در ادامه این متن بیشتر در خصوص مهارت های برنامه نویسی رایانه و شیوه های کسب این مهارت ها توضیح خواهیم داد.

پایه های دنیای برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی ابزار تعامل انسان با کامپیوتر ها هستند. شما به کمک انواع زبان های کد نویسی و قابلیت هایی که هر کدام به شما ارائه می دهند، خواهید توانست ایده ها و دستور های خود را به کد تبدیل کنید. کامپیوتر این کد ها را تحلیل خواهد کرد و سپس آن ها را برای شما به اجرا در می آورد. در حقیقت این کد های دستوری پایه همه آنچه در فضای مجازی مشاهده می کنید؛ خواهند بود. انواع اپلیکیشن ها، نرم افزار ها، سایت ها و موارد مشابه به کمک کد ها ساخته شده اند.

یک برنامه نویس با نام های مختلفی مانند کد نویس، توسعه دهنده، مهندس نرم افزار و برنامه نویس رایانه شناخته می شود. با دانش برنامه نویسی افراد می تواند در حوزه های شغلی متفاوتی مانند تحلیل گر برنامه نویس، تدریس برنامه نویسی، توسعه دهنده نرم افزار ،توسعه دهنده، دانشمند رایانه و… فعالیت کنند. در میان انواع این عناوین شغلی، طراحی اپلیکیشن ها و بازی های موبایلی می توانند بسیار هیجان انگیز تر بوده و مزایای بیشتری را با خود به دنبال داشته باشند.

قدم در راه برنامه نویسی!

با توجه به دنیای روبه رشد تکنولوژی و دستاورد های هوشمند، دانش برنامه نویسی تبدیل به یکی از مهارت های ضروری و آینده دار شده است. با وجود جذابیت های این حرفه و موقعیت های شغلی چشمگیر آن، افراد زیادی علاقه مند به فعالیت در این حوزه خواهند بود. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق شما بایستی از وجود معیار های متعددی مطمئن شوید. در زیر به شاخص های اساسی برای فعالیت به عنوان یک برنامه نویس اشاره خواهیم نمود:

مشخصات فردی

به منظور فعالیت در هر رشته ای شما نیاز به یکسری شاخصه های شخصیتی و فردی خواهید داشت. از مهم ترین معیار های فردی لازم در این رشته می توان به علاقه مندی، نکته سنجی، تفکر تحلیلی، کنجکاوی و پیگیری، سخت کوشی، توانایی کار تیمی، تفکر فنی، خلاقیت و ایده پردازی، مدیریت زمان ،انعطاف پذیری و عملگرایی اشاره نمود. این معیار ها اغلب اکتسابی هستند و شما می توانید به مرور به آن ها دست پیدا کنید.

مهارت های پایه

پیش از اینکه به سراغ دانش برنامه نویسی بروید مهم خواهد بود که برای افزایش دانش زبان انگلیسی خود اقدام کنید و از همه مهم تر مهارت تایپ خود را به منظور افزایش سرعت کار بهبود ببخشید. آشنایی با آیتم های نرم افزاری کامپیوتر ها نیز از دیگر مهارت های پایه ضروری است. مهارت های پایه نه تنها روند یادگیری شما را آسان می کنند بلکه خود می توانند موجبات پیشرفت سریع تر شما را فراهم کنند.

یادگیری زبان های برنامه نویسی

مهم ترین دانشی که شما نیاز خواهید داشت، تسلط به زبان های برنامه نویسی است. کمک گرفتن از آموزش های آکادمیک، کتاب ها و محتوا های خود آموز و یا موسسه های خصوص مانند مجموعه فرادرس می تواند روند یادگیری شما را به پیش ببرد. آموزش برنامه نویسی فرادرس، یکی از انتخاب های آسان و هوشمندانه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خواهد بود.

اگر شما بتوانید مهارت های خود را در هر سه حوزه تکمیل کرده و گسترش بدهید، خواهید توانست به عنوان یک برنامه نویس موفق فعالیت کنید. دانش برنامه نویسی مدام به روز می شود. به یاد داشته باشید که همیشه به مطالعه و یادگیری به عنوان یک برنامه نویس نیاز خواهید داشت.

آشنایی با زبان های کد نویسی

مهم نیست قصد دارید در چه حوزه ای به عنوان برنامه نویس فعالیت کنید به هر حال شما برای نوشتن، خواندن، تحلیل و عیب یابی و تغییر کد ها نیاز به آشنایی با زبان های برنامه نویسی خواهید داشت. زبان های برنامه نویسی متعدد هستند و هر کدم قابلیت های خاص خود را خواهند داشت. در زیر به پر استفاده ترین زبان های برنامه نویسی اشاره خواهیم کرد:

پایتون (Python)

 • زبان برنامه نویسی پایتون بسیار آسان تر از سایر زبان های برنامه نویسی است
 • کاربردی با فرصت های شغلی بالا
 • دارای کتابخانه های پشتیبان خوب و توسعه دهندگان گسترده
 • مناسب برای فعالیت در استارت آپ ها

جاوا (Java)

 • مقیاس مقیاس پذیری بالا
 • زمینه سازی عالی برای گسترش و احیای موقعیت شغلی
 • نقش موثر در توسعه برنامه های اندرویدی
 • یادگیری به نسبت آسان
 • کاربردی به فرصت های شغلی گسترده و حرفه ای

C++/C

 • مناسب برای فعالیت به عنوان برنامه نویس سطح سیستم
 • سرعت و پایداری بالا
 • دسترسی به کتابخانه های پشتیبان در زمینه ساختمان های داده، الگوریتم های متنوع و عملیات ریاضی
 • یادگیری تقریبا آسان
 • کاربردی به همراه فرصت های شغلی مناسب

R

 • مجموعه آموزشی R مناسب برای فعالیت هایی نظیر تحلیل داده و یادگیری ماشین است
 • قابل استفاده در حوزه های محاسبات آماری عمومی و ترسیم نمودار ها
 • دسترسی به کتابخانه های پشتیبان و چهارچوب های آماده در موضوعات مربوط به الگوریتم های قدرتمند ماشینی
 • مناسب برای علاقه مندان به کار در تیم های تحلیلی
 • یادگیری تقریبا آسان
 • کاربردی با فرصت های شغلی گسترده

برای شروع کار به عنوان یک برنامه نویس موبایلی شما نیاز به یادگیری تمامی این زبان ها و نمونه های دیگر نخواهید داشت. کافی است برای شروع سراغ زبان هایی مانند پایتون و جاوا بروید و سپس به مرور دانش خود را گسترش دهید.

فرصت های مالی برنامه نویسی

یادگیری هر مهارتی و فعالیت در خصوص آن اغلب به نیت کسب درآمد انجام می شود. برنامه نویسی از نمونه مشاغلی است که توانسته است تنها طی 3 سال از متوسط حقوق سالیانه 62 هزار دلار به 110 هزار دلار در آمریکار برسد. با توجه به اینکه برنامه نویسی از شغل هایی است که شما می توانید به شکل غیرحضوری در آن استخدام شوید، این فرصت حقوقی می تواند برای شما نیز باشد.

اگر شما قصد دارید در ایران فعالیت کنید خوب است بدانید که برنامه نویس های استخدامی می توانند تا ماهیانه 12 میلیون تومان حقوق در کنار سایر آیتم های کارمندی را دریافت نمایند.

در کنار حقوق های ثابت که از فعالیت های استخدامی حاصل می شود، قبول انواع پروژه ها و کار به شکل قراردادی می تواند مزایای مالی بیشتری را برای برنامه نویسان فراهم کند. بازار کار و فرصت های شغلی مربوط به این رشته بسیار گسترده است و ملاک هایی مانند مدرک دانشگاهی چندان پررنگ نیست.

برای اینکه بتوانید فرصت های شغلی مناسب و درآمد بالا در این رشته داشته باشید، نیاز به ملاک های زیر خواهید داشت:

 • مهارت بالا
 • دانش گسترده و به روز
 • تجربه کاری به شکل رسمی یا غیر رسمی
 • خلاقیت و نوآوری
 • سخت کوشی و اعتماد به نفس

باید بدانید که برنامه نویسی شغلی بدون مرز است و از این رو فرصت ها و مزایای آن نیز به هیچ عنون محدود نخواهد بود.

در پایان…

دانش برنامه نویسی، شامل مهارتی است که طی آن به کمک کد ها انواع دستورالعمل ها و نیاز های شما توسط کامپیوتر ها تحلیل شده و انجام می شوند. برنامه نویسی شامل شغل های زیر مجموعه متنوع و متعددی خواهد شد. شما برای گام برداشتن در این مسیر و فعالیت کردن به عنوان یک برنامه نویس موبایل یا هر تخصص دیگری نیاز به ملاک های شخصیتی و مهارتی خواهید داشت. فرادرس از مجموعه های آموزشی است که می تواند به شما برنامه نویسی را از صفر تا صد آموزش بدهد. این مجموعه با ارائه آموزش آنلاین روند یادگیری را برای شما سریع و هموار می سازد. شما می توانید به کمک فرادرس آموزش دروس دانشگاهی مربوط به برنامه نویسی را نیز پشت سر بگذارید و سرانجام با دانشی هدایت شده در مسیر کار و عمل قدم بگذارید.

 

جمع امتیازها: 1 میانگین: 5

همینطور بررسی کنید

دانلود Hot Wheels Infinite Loop 1.22.0 – بازی ماشینی و درگ “مسابقات بی نهایت” اندروید

Hot Wheels Infinite Loop – مسابقات بی نهایت یک بازی جذاب است که توسط استودیو …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *