Google Translate
Google Translate

همه چیز درمورد برنامه اندرویدی مترجم گوگل “گوگل ترنسلیت Google Translate”

گوگل ترنسلیت یا ترجمه گوگل یکی از بهترین ابزار های ترجمه آنلاین متن به حساب می آید و در سال‌ های اخیر گذشته از ترجمه ‌ی متن تایپی، قابلیت ‌های کاربردی جدید دیگری نیز به آن اضافه ‌شده است.

گوگل ترنسلیت Google Translate یا همان مترجم گوگل یکی از بهترین سرویس ‌های گوگل به شمار می رود و با اطمینان می ‌توان از آن به عنوان بهترین مترجم آنلاین نیز یاد کرد. کم تر کسی است که تا به حال کارش با گوگل ترنسلیت راه نیفتاده باشد. گذشته از مترجمان بیشتر کاربران دیگر نیز، حتی برای دفعات کمی هم که شده، از مزایای این سرویس بهره مند شده اند. این سرویس کاربردی گوگل قابلیت ‌ها و ترفند های بسیاری دارد که شاید از تمام آن ها مطلع نباشید. در این مقاله می خواهیم شما را با امکانات مترجم آنلاین گوگل و شیوه ی استفاده از آن ‌ها در برنامه اندروید، آشنا کنیم.

قبل از هر چیز باید بگوییم متاسفانه این برنامه از قابلیت ‌های ترجمه ‌ی متون اسکن ‌شده با دوربین (فارسی به انگلسی)، ترجمه‌ ی گفتار به متن (انگلیسی به فارسی – فارسی به انگلیسی) و تلفظ صوتی (تلفظ متون فارسی) از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌ کند.

آموزش مترجم گوگل
آموزش مترجم گوگل

آشنایی با برنامه اندروید مترجم گوگل

برنامه اندروید گوگل ترنسلیت امکانات کاربردی بسیاری دارد که نسخه‌ی وب فاقد آن‌ ها می باشد. بهره مندی از این قابلیت ها هم موجب ترجمه سریع متون و صحبت‌ ها می شود هم شما می ‌توانید در سفر های خارجی به‌ آسانی با اشخاصی که به زبان ‌های متفاوت صحبت می‌ کنند و شما روی آن زبان ‌ها تسلط ندارید، گفت ‌و ‌گو کنید.

همچنین دانلود کنید : دانلود مترجم سخنگو و حرفه ای iTranslate – Free Translator 5.6.17

آموزش ترجمه متن با مترجم گوگل

اگر در برنامه اندرویدی آیکن تلفظ‌ صوتی وجود ندشت، اول باید برنامه Google Text-to-Speech را نصب و سپس مسیر زیر را دنیال کنید:

Settings > System > Language and input > Text-to-speech  روی گزینه Settings > System > Language and input > Text-to-speech output کلیک کنید؛ البته شاید این گزینه در بعضی از گوشی ‌های اندرویدی مقداری متفاوت باشد؛ برای ‌مثال در گوشی ‌های گلکسی باید مسیر Settings > General management > Language and input > Text-to-speech دنبال شود.

آموزش ترجمه متن با مترجم گوگل
آموزش ترجمه متن با مترجم گوگل

بعد از نمایش معانی متعدد، با انتخاب منوی سه ‌نقطه در کنار هر معنی و لمس گزینه ‌ی Fullscreen، آن لغت به شکل تمام‌ صفحه‌ نمایش داده خواهد شد. اگر گوشی تان را به صورت افقی نگه دارید و  گزینه چرخش نمایشگر فعال باشد، همچنان ترجمه تمام‌ صفحه ‌نمایش داده می‌ شود. با کلیک روی گزینه ‌ی Reverse translate در همان منو می ‌توانید زبان مبدا و مقصد را با یکدیگر عوض کنید. متأسفانه در برنامه اندرویدی گزینه های زیادی برای معانی وجود ندارد.

دوربین ترجمه گوگل

ترجمه‌ ی متون از راه اسکن متن با دوربین گوشی، یکی از قابلیت ‌های بسیار کارآمد برنامه اندرویدی گوگل ترنسلیت می باشد. به منظور استفاده از این ویژگی فقط کافی است زبان مقصد را تعیین کنید و بعد از لمس آیکن دوربین (Camera)، دوربین را روی متن مد نظر ثابت بگیرید تا بتوانید  همان موقع ترجمه متن را روی نمایشگر گوشی ببینید. متن ترجمه ‌شده دقیقاً روی متن مبدأ قرار می ‌گیرد. برای ثابت‌ نگه داشتن متن ترجمه گزینه Pause translation و به منظور ادامه ترجمه‌ دیگر قسمت ‌های متن گزینه‌‌ Continue translation را انتخاب کنید.

حالت ترجمه‌ ی آنی متن از راه اسکن با دوربین در حالت پیش ‌فرض فعال می باشد؛ اما اگر هم این‌ طور نبود می‌ توانید با ضربه زدن روی گزینه‌ Instant آن را فعال نمایید.

ترجمه‌ متون تصاویر با اسکن آن‌ ها در برنامه اندرویدی گوگل ترنسلیت

در قسمت Camera گزینه ‌ای با ‌عنوان Scan وجود دارد که به کمک آن می ‌توانید ابتدا متن یک تصویر را اسکن و  سپس آن را ترجمه کنید. اگر تصویر مد نظر تان در حافظه‌ گوشی ذخیره ‌سازی شده است، می ‌توانید ‌از گزینه‌ Import استفاده کنید و آن را وارد برنامه و سپس اسکن کنید. بعد از اسکن متن تصویر و ترجمه‌ متن آن، می ‌توانید با اسکرول کردن افقی صفحه روی کادر آبی رنگ بالای تصویر، ترجمه‌ متن را ببینید و اگر این کادر را فقط یک لحظه لمس کنید، متن ترجمه به طور کامل نمایش داده می ‌شود.

آموزش ترجمه عکس با مترجم گوگل ترنسلیت
آموزش ترجمه عکس با مترجم گوگل ترنسلیت

ترجمه‌ آنی مکالمه

این قابلیت برای کسانی که که به سفر های زیادی در خارج از کشور می روند، ویژگی بسیار مفیدی به شمار می رود به این جهت که با کمک آن می ‌توانند مکالمه‌ خود یا طرف مقابل ‌شان را به‌ طور ‌رایگان ترجمه کنند. به منظور استفاده از این ویژگی آیکن Conversation (نماد دو میکروفن یا دو آدمک درکنار هم) و بعد از آن آیکن میکروفن در زیر زبان مد نظرتان را لمس و صحبت را آغاز کنید تا ترجمه‌ی صوتی و تقریبا آنی حرف هایتان را بشنوید. همچنین ترجمه‌ متنی صحبت ‌هایتان نیز نمایش داده خواهد شد، اگر خواستید دوباره آن ها را به صورت صوتی بشنوید باید آیکن بلندگو در کنار متن را لمس کنید. همچنین با لمس آیکن Auto در بین آیکن زبان مبدأ و مقصد، سیستم ترجمه گوگل، زبان هر دو طرف مکالمه را به شکل اتوماتیک تشخیص می دهد.

اگر برای ترجمه متن را تایپ یا کپی کردید، با انتخاب گزینه‌ Start conversation نیز می ‌توانید از قابلیت ترجمه‌ آنی مکالمه بهره مند شوید.

Start conversation
Start conversation

مترجم گوگل اندروید قابلیت مشابه دیگری نیز با ‌عنوان Transcribe دارد که با‌ کمک آن می ‌توانید صحبت‌ هایتان را به‌ شکل متنی ترجمه کنید. برای استفاده از این ویژگی در برنامه اندروید اول زبان مبدأ و زبان مقصدتان را انتخاب کنید (این قابلیت از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌ کند) سپس آیکن Transcribe در سمت راست صفحه ‌نمایش (شکلک آدمک) را لمس و در آخر بعد از لمس آیکن میکروفن، کلمه یا عبارت مدنظر تان را بگویید تا ترجمه‌ متنی آن برایتان قابل مشاهده باشد. با لمس آیکن میکروفن در بالای سمت راست نمایشگر نیز می ‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

همچنین ببینید : آموزش ترجمه کامل سایت بدون برنامه + ویدیو

شما می ‌توانید با استفاده از گوگل اسیستنت هم از مترجم گوگل صوتی بهره مند شوید. به این منظور باید مراحل زیر را طی کنید:

  • جمله OK Google را بگویید.
  • بعد از اجرای گوگل اسیستنت، با‌ بیان جملات صوتی گوناگون همچون Help me speak English (کمک برای مکالمه‌ انگلیسی)، Interpret from English to French (ترجمه انگلیسی به فرانسوی) و یا English interpreter (مترجم انگلیسی) یا حتی Turn on Interpreter mode (فعال ‌کردن حالت ترجمه‌ آنی مکالمه)، از گوگل ترنسلیت استفاده کنید. شما می ‌توانید زبان ‌هایی که نیاز دارید را در این فرمان‌ های صوتی قرار دهید.
  • بعد از شنیدن صدای بوق، شروع به صحبت با طرف مقابل تان کنید و ترجمه‌ آن را بشنوید. بعد از پایان مکالمه با بیان کلماتی نظیر Stop ، Quick و Exit می توانید ترجمه را متوقف کنید.

توجه: اگر گوگل اسیستنت موفق به تشخیص زبان تان نشد، خودتان زبان تان را انتخاب کنید.

این ویژگی گوگل اسیستنت در همه دستگاه ‌های اندرویدی و ios، کلیه بلندگو های مجهز به فناوری گوگل هوم، بعضی از اسپیکرهای مجهز به گوگل اسیستنت و همه نمایشگرها و ساعت ‌های هوشمند قابل استفاده است.

Google Translate
Google Translate

ترجمه‌ آفلاین متنون و تصاویر

هرچند ترجمه‌ آنلاین مترجم گوگل، در مقایسه با ترجمه‌ آفلاین آن عملکرد خیلی بهتری دارد؛ اما در شرایطی که امکان دسترسی به اینترنت نباشد، بهترین گزینه استفاده از ترجمه‌ آفلاین این سرویس است. برای استفاده از امکان ترجمه‌ آفلاین اول باید اطلاعات زبان مد نظرتان را دانلود نمایید، برای انجام این کار بعد از ضربه زدن روی منوی سه‌خطی در سمت چپ بالای برنامه، روی گزینه‌ Offline translation کلیک و در آخر زبان مدنظرتان را انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه‌ دانلود پنجره ‌ای ظاهر می ‌شود که با آن می ‌توانید انتخاب کنید فایل ‌ها فقط وقتی ‌که گوشی به شبکه وای ‌فای متصل می باشد، دانلود شوند (Use Wi-Fi only) یا هر موقعی که به اینترنت وصل شد، این کار صورت گیرد (Use Wi-Fi and mobile network).

ترجمه متون بعضی از برنامه ها

یکی از قابلیت های کاربردی برنامه مترجم گوگل اندروید، امکان ترجمه‌ متون بسیاری از برنامه ‌های اندرویدی به وسیله این ابزار است.

به منظور استفاده از این قابلیت بعد از لمس منوی سه ‌خطی و کلیک روی گزینه‌ Settings، گزینه‌ Tap to Translateرا انتخاب و در مرحله‌ بعد آن را فعال نمایید.

پس از آن با نگه ‌داشتن انگشت تان روی متن و تغییر مکان نشانگر ها، قسمت مد نظرتان را انتخاب و گزینه‌ Copy را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه آیکن برنامه گوگل ترنسلیت را در سمت راست بالای نمایشگر خواهید دید که با لمس آن و انتخاب زبان مقصد، متن شما ترجمه می شود؛ البته همان ‌طور که گفتیم این قابلیت فقط برای بعضی از برنامه ‌ها و برای ترجمه‌ متن قسمت های خاص قابل‌ استفاده می باشد.

مترجم گوگل
مترجم گوگل

به منظور استفاده از این امکان در مرورگر گوگل کروم اندروید می ‌توانید افزون بر این شیوه، از شیوه دیگری نیز استفاده کنید. در روش دوم اول باید متن را درست شبیه دیگر برنامه ها انتخاب و بعد از ضربه روی منوی سه نقطه در نوار باز شده، گزینه‌ Translate را انتخاب کنید. سپس با انتخاب گزینه‌ New Translate می ‌توانید با تایپ یا کپی‌ کردن دیگر کلمه‌ ها و عبارت ها در پنجره، آن ‌ها را نیز ترجمه کنید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.