آموزش قابلیت Disappearing Messages یا پیام محو شونده در واتس اپ

 Disappearing Messages یا پیام محو شونده: در حال حاضر شبکه های اجتماعی بسیاری هستند که در تلاشند تا کاربران خودشان را از سراسر جهان افزایش دهند. برنامه ‌هایی مثل تلگرام،اینستاگرام، سیگنال و واتس اپ Whatsapp فقط تعداد اندکی از این گروه برنامه ها هستند. اما به دلایل گوناگون که از میان آن ‌ها می‌توانیم به نبود امکانات کافی، کم سرعت بودن و دسترسی محدود اشاره کنیم، بسیاری از این شبکه های پیام رسان توسعه یافته شده، هیچ وقت توسط عموم جامعه پذیرفته نشدند. از آنجایی که کاربران همیشه به‌ دنبال آپشن های بهتر هستند، به سراغ برنامه ‌هایی می‌ روند که بتوانند امکانات بیشتری به آنان بدهد.

طبق گزارش داده شده توسط Android Central، واتس اپ پیام ‌رسانی است که می‌ تواند قابلیت ها و ویژگی ‌های خوب و مناسبی را برای کاربران خود فراهم کند. برخی از ویژگی ‌های این برنامه نسبت به سایر گزینه ‌ها کم تر شناخته شده است مثل قابلیت محو شدن پیام ها در واتس اپ.

 Disappearing Messages
Disappearing Messages

مدتی است اخباری مبنی بر این ‌که پیام رسان واتس ‌اپ در حال آماده سازی قابلیتی است که بر اساس آن پیام ها به طور خودکار حذف می شوند، به گوش می رسد. در این مقاله ضمن اطلاعات جامعی که در قالب سیزده سوال و جواب دریافت می کنید روش فعال ‌سازی و استفاده از ویژگی پیام ‌های ناپدید شونده در پیام ‌رسان واتس اپ را نیز می آموزید.

همچنین ببینید : آموزش نحوه انتقال چت از واتساپ به تلگرام در اندروید و ios

Disappearing Messages در واتس اپ یا پیام محو شونده در واتساپ

اگر شما نیز از کسانی هستید که نمی ‌دانند کاربرد ویژگی دیس اپیرینگ واتساپ چیست، جالب است بدانید که با فعال کردن این گزینه پیغام ‌ها پس از هفت روز محو می ‌شوند. مثل وضعیت یا استاتوس واتس ‌آپ و شما دیگر قادر به مشاهده آن ها نخواهید بود. به جای اینکه این پیام‌ ها بلافاصله محو شوند، پس از فعال کردن این گزینه هفت روز بعد محو خواهند شد. در این رابطه باید نکاتی را درنظر گرفت که در ادامه به خواهیم گفت.

۱– از چه پلتفرم ‌‌ها و چت ‌هایی پشتیبانی می ‌کند؟

ویژگی پیام محو شونده واتس اپ یا همان WhatsApp Disappearing هم در سیستم عامل اندروید، هم در iOS و همچنین نسخه وب واتس آپ در اختیار کاربران گذاشته شده است. به همین جهت به منظور استفاده از این قابلیت ابتدا باید پیام رسان واتس اپ خود را با آخرین ورژن آپدیت کنید چرا که نسخه های قبلی از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند. خوب است بدانید که این امکان هم برای گفتگو های شخصی و هم گروه های واتس اپ قابل اجرا می باشد.

whatsapp
whatsapp

۲– مدت زمان پیام ‌ها

این به تصمیم شما بستگی دارد که آپشن پیام های محو شونده واتس آپ را فعال کنید یا نه، اما همواره به یاد داشته باشید که پس از فعال ‌سازی تا هفت روز گفتگو‌ های ارسالی و دریافتی حذف می ‌شوند. پس از غیر فعال کردن این ویژگی نیز بلافاصله دوباره پیغام‌ های ارسال شده و دریافتی در چت روم باقی می مانند.

۳- قابلیت WhatsApp Disappearing به طور پیش فرض خاموش می باشد و اگر می خواهید از این نوع از امکانات واتس ‌آپ بهره مند شوید باید پس از به‌روز رسانی، در منو تنظیمات آن را فعال کنید.

۴– تماس یا برنامه خاص

این ویژگی مختص تماس‌ ها می باشد، به همین جهت برای تمامی تماس‌ های تان باید این قابلیت را فعال کنید. این به این معناست که وقتی که در یک گفتگوی مجزا آن را فعال کردید، در سایر گفتگو ‌ها فعال نمی شود. تا به حال این ویژگی در واتس ‌اپ هم ارائه نشده تا کاربران بتوانند به شکل یک جا این ویژگی را فعال کنند.

5– چه کسی می ‌تواند قابلیت پیام محو شونده واتس اپ را کنترل کند؟

هر دو طرف گفتگو در گپ به یک اندازه می توانند امکان پیام محو شونده واتس اپ را در هر زمان که بخواهند فعال یا غیر فعال کنند. پس یعنی اگر آن را فعال کنید، مخاطب تان می ‌تواند آن را خاموش کند. اما در گروه ها وضع فرق دارد و فقط مدیران گروه هستند که به فعال یا غیر فعال سازی آن قادرند.

6– پیام ‌های قدیمی واتس اپ چه می شوند؟

پیغام ‌هایی که پیش از فعال سازی امکان پیام محو شونده در واتس اپ فرستاده شده، بدون هیچ گونه تغییری باقی می مانند.

WhatsApp Disappearing پیام زماندار
WhatsApp Disappearing
پیام زماندار

7– اعلان اسکرین شات

در برنامه های اسنپ چت، فیس ‌بوک و همچنین اینستاگرام اگر شخصی از صفحه اسکرین شات بگیرد، کاربر نوتیفیکیشن مربوط به آن را دریافت می‌ کند. با این حال، WhatsApp موقع فعال سازی پیام ‌های ناپدید شونده، وقتی که شرکت کننده از صفحه عکس می ‌گیرد اعلانی ارسال نمی کند. در واقع شما باید تنها با اشخاصی که می ‌توانید به آنان اعتماد کنید، از این قابلیت استفاده کنید.

8– از کجا می ‌توان فهمید که قابلیت پیام محو شونده واتس اپ فعال گردیده است؟

زمانی که کاربر قابلیت پیام ‌های محو شونده را در یک گفتگو فعال کند، پیام رسان WhatsApp هشدار «پیام‌ های در حال ناپدید شدن» را در گفتگو مربوطه روشن می ‌کند. به همین منوال، وقتی که کاربر یا مخاطب دیگر این قابلیت را غیر فعال کنید، یک پیغام هشدار در مقابل شان ظاهر می شود.

در مواقعی هم که کاربر نوتیفیکیشن هشدار را نادیده بگیرید، یک روش دیگر برای چک کردن فعال بودن این ویژگی واتس ‌اپ وجود دارد. به نماد ساعت که در کنار عنوان مخاطب می آید دقت کنید. چنانچه نماد ساعت را مشاهده کردید، به این معناست که ویژگی پیام محو شونده واتس اپ فعال می باشد.

9– نقل قول و یا پیام ‌های فوروارد شده باقی می ‌مانند

همچنان باگ ‌هایی در ویژگی پیام محو شونده واتس اپ می باشد که بهتر است نسبت به آن آگاه باشید، برای نمونه پس از فعال کردن هم همچنان پیغام‎ های فوروارد شده باقی می ‌مانند و این دست از پیغام ها محو و ناپدید نمی شوند.

10-پیش نمایش پیام‌ ها در واتس ‌اپ دیده می ‌شود

فرض کنید کاربر واتس اپ چندین روز به سراغ این پیام ‌رسان نرفته ‌است، در همین حال دوست وی قابلیت Disappearing Messages را برای گفتگو شان فعال کرده است و تعدادی پیغام ارسال می ‌کند. سپس چنانچه پس از یک هفته بخواهند آن پیغام ‌ها را در WhatsApp مورد بررسی قرار دهند، خود پیام ها را نمی توانند در گفتگو مشاهده کنند اما پیش نمایش آن ها در نوتیفیکیشن ‌ها نمایش داده می‌ شود، که البته این هم مشروط بر آن است که مخاطب نوتیفیکیشن پیام رسان واتس اپ را غیر فعال نکرده باشد. به همین دلایل است که پیشنهاد می کنیم برای استفاده از این ویژگی واتس آپ محتاطانه عمل کنید.

WhatsApp Disappearing پیام زماندار
WhatsApp Disappearing
پیام زماندار

11– پشتیبان گیری از پیام های محو شونده واتساپ

تمامی پیغام ها، حتی پیغام ‌های محو شده، بخشی از نسخه پشتیبان WhatsApp هستند، حال چه به شکل دستی پشتیبان گیری کنید و یا به آن برنامه‌ بدهید تا به طور اتوماتیک انجام شود. با این حال، زمانی که نسخه پشتیبان تهیه شده را بعد از یک هفته یا بیشتر بازیابی می ‌کنید، پیغام ‌های ناپدید شده بازیابی نمی ‌شوند. بله، یعنی حتی اگر هم از پیام های محو شونده پشتیبان گیری کنید، آن ها از نسخه پشتیبان تهیه شده بعد از هفت روز حذف خواهند شد.

12– برای فایل ‌های چند رسانه ‌ای چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که می دانید شما با استفاده از این پیام‌ رسان می‌ توانید فایل ‌هایی همچون ویدئو، گیف و یا اسناد را بفرستید و دریافت کنید از قابلیت مدیریت فایل ها برخوردار باشید. فایل های ویدیویی اگر در حالت دانلود اتوماتیک باشند، دانلود شده و سپس به گوشی می آیند، اما اگر ویژگی پیام های محو شونده فعال باشد پس از ۷ روز همه این فایل‌ ها از گفتگو واتس آپ حذف خواهند شد؛ اما در گوشی شما باقی می مانند.

هیچ تفاوتی ندارد که گوشی شما سامسونگ باشد یا شیائومی و حتی گوشی ‌های آیفون، در هر صورت با یک به روز رسانی می ‌توانید از این ویژگی بهره مند شوید تا مدیریت بهتری برای نگهداری حافظه گوشی تان داشته باشید و مانع کند شدن آن بشوید.

چطور قابلیت پیام محو شونده در واتساپ را فعال و غیرفعال کنیم؟

قدم اول:

پیام رسان WhatsApp را باز کنید، گفتگو ‌ها و گروه هایی که قصد دارید این ویژگی برای شان فعال شود را باز نمایید. در نظر بگیرید که مدیر گروه ها می ‌توانند برای فعال یا غیر‌فعال کردن این امکان، اقدام کنند.

قدم دوم:

عنوان مخاطب و یا گروه را انتخاب کنید.

انتخاب گفتگو برای پیام مخفی شونده
انتخاب گفتگو برای پیام مخفی شونده

قدم سوم:

از منو تنظیمات روی گزینه Disappearing messages کلیک کنید.

گزینه Disappearing messages
گزینه Disappearing messages

قدم چهارم:

حال شما می ‌توانید با انتخاب گزینه On این قابلیت واتس آپ را فعال سازی و با کلیک روی گزینه Off آن را غیر فعال کنید.

فعالسازی گزینه Disappearing messages
فعالسازی گزینه Disappearing messages

همچنین ببینید : آموزش کامل بازیابی چت های حذف شده در واتساپ + تصویر

سوالات متداول Disappearing Messages

  • با فعال کردن پیام محو شونده واتس اپ (Whatsapp disappearing) پیغام ها پس از چه مدتی محو خواهند شد؟

با فعال کردن این ویژگی پس از هفت روز پیغام ها محو می شوند.

  • چه کسی می تواند قابلیت پیام محو شونده واتس اپ را کنترل کند؟

دو طرف شرکت کننده در پیغام ها می توانند این ویژگی را فعال کنند اما در گروه ها تنها مدیران می تواند آن را فعال یا غیر فعال کنند.

  • آیا پیغام ها پس از فعال کردن پیام ناپدید شونده در نسخه پشتیبان باقی می مانند؟

پس از فعال کردن دیس اپیرینگ واتس اپ، پیغام ها در نسخه پشتیبان ذخیره نخواهند شد.

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

آموزش نحوه افزودن مخاطب به واتساپ با استفاده از QR کد Whatsapp

اضافه کردن مخاطب در واتس اپ یکی از کار های زمان بر است و ممکن …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *