ایبوک چیست؟ – همه چیز درباره کتاب الکترونیکی

کتاب خوب یکی از مهم‌ترین ابزاری است که می‌تواند تأثیر بسزایی در آموزش عمومی و تخصصی و رشد افراد داشته باشد. کتاب‌ها وظیفه این را به عهده دارند که اطلاعات و دیتاهای مختلف را به افراد انتقال دهند. از گذشته تا به امروز افراد به واسطه ابزار نوشتاری مخصوص خود در تلاش بودند تا داستان‌ها و علوم خود را به شکل کتاب یا مجموعه‌هایی جمع آوری کرده و بدین ترتیب ضمن ارائه آن به سایر افراد جامعه؛ تاریخ و دستاوردهای خود را به آیندگان برسانند. طبق بررسی‌های انجام شده اینطور برآورد می‌شود که جوامع پیشرفته صاحب نرخ بالای مطالعه روزانه هستند.

با توجه به این نکات می‌توان به سادگی به قدمت و اهمیت کتاب پی برد. امروزه نیز تلاش می‌شود تا با استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید، کتاب‌ها را نیز به روز رسانی نمود و شرایط آسان‌تری را برای دسترسی به کتاب‌ها و مطالعه آنها به وجود آورد. کتاب الکترونیک یا ایبوک نیز به عنوان نمونه‌ای از نتایج این دست تلاش‌ها به حساب می‌آید. اگر به ساخت کتاب الکترونیک علاقمندید، تهیه دوره ساخت ebook، منتشر شده در سایت فرادرس برای شما مناسب ترین گزینه است.

آموزش ساخت کتاب الکترونیک با نرم افزارهای Sigil و Calibre کلیک کنید
ایبوک چیست
ایبوک چیست

ایبوک چیست؟ (ebook)

ترکیب Electronic book  به معنی کتاب الکترونیک به طور خلاصه یا همان مخفف ebook نامیده می‌شود. کتاب الکترونیک شامل تمامی نسخه‌هایی از یک کتاب می‌شود که شما برای مطالعه آن نیاز به دستگاه‌های هوشمندی مانند کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند و یا پلیرها دارید. کتاب‌های الکترونیک و یا همان ایبوک به شکل نسخه‌های apk،  pdf،  word و…. طراحی می‌شوند و صاحب تصاویر، فایل صوتی و فایل متنی خواهد بود. هر کتاب الکترونیک ممکن است با توجه به سلیقه طراح و همین طور منبع دانلود با آیتم‌های متفاوتی همراه باشد. امروزه تلاش می‌شود تا ایبوک‌ها را با توجه به موقعیت‌های مختلف و انواع نیازهای افراد به هنگام مطالعه سازگار نمود. از جمله تلاش‌هایی که در این خصوص انجام شده است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فایل صوتی

امروزه تلاش می‌شود تا در عین ارائه فایل متنی کتاب‌ها، فایلی صوتی نیز ارائه شود. این فایل‌های صوتی متن کتاب را شامل می‌شوند. چنین آیتمی باعث می‌شود تا افراد نابینا یا اشخاصی که سواد کافی برای مطالعه کتاب‌ها را ندارند نیز بتوانند از انواع کتاب‌ها استفاده کنند. مسئله دیگری که وجود دارد این است که با وجود چنین آیتمی افراد می‌توانند در تمامی اوقات از شنیدن کتاب لذت ببرند. با توجه به زندگی پر مشغله امروزی باید گفت که اضافه کردن فایل صوتی به ایبوک‌ها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش استقبال به کتاب‌ها و محتوای آنها است.

 • یادداشت برداری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در کتاب‌ها به خصوص کتاب‌هایی با محتوای آموزشی در اختیار افراد قرار می‌گیرد؛ امکان یادداشت برداری است. مهم است که بتوان با یادداشت برداری و یا مارک کردن مطالب و صفحات بتوان درک بهتری از مطالب ارائه شده داشت. کتاب‌های الکترونیک به شما این امکان را خواهند داد تا صفحات را برای خود مارک نمایید، بخش‌های مختلف یک صفحه را برای خود نشانه گذاری کنید و همچنین نوشته‌های خود را به صفحه اضافه کنید. چنین طراحی باعث می‌شود تا کتاب‌های الکترونیک حسی شبیه به کتاب‌های فیزیکی و معمول را برای خوانندگان القا نماید.

 • ذخیره سازی و کتابخانه

یکی از جذابیت‌هایی که برای انواع ایبوک این است که شما می‌توانید کتابخانه اختصاصی خود را ذخیره نمایید. گوشی‌های هوشمند و یا انواع ابزارهای هوشمند که برای اجرای ایبوک‌ها استفاده می‌شوند، به شما فضایی برای دسته بندی کتاب‌هایتان ارائه خواهند داد. بدین ترتیب شما می‌توانید مشابه یک کتابخانه واقعی کتاب‌ها را بر اساس علاقه مندی‌ها، موضوعات، تاریخ و یا… مرتب نمایید. نکته دیگری که در خصوص این ذخیره سازی وجود دارد این است که شما می‌توانید تمامی اطلاعاتی را که حین مطالعه کتاب الکترونیکی وارد نموده‌اید را ذخیره سازی نمایید و همچنین کتاب را با حفظ آخرین وضعیت خود ذخیره نموده و مجدد به آن بازگردید.

 • تهیه آسان

یکی از چالش‌هایی که همواره افراد به هنگام انتخاب کتاب با آن درگیر هستند، فرایند بررسی کتاب‌ها و خرید آنها است. ممکن است شما نتوانید به آسانی نسخه چاپی کتاب مدنظر خود را پیدا کنید و یا مجبور باشید زمان زیادی را برای تهیه و دریافت آن صرف نمایید. ایبوک با طراحی الکترونیک خود به شما این امکان را خواهد داد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به آسان‌ترین شکل ممکن کتاب‌های مدنظر خود را با قابلیت‌های متعدد تهیه کنید.

 

ایبوک چیست
ایبوک چیست

با توجه به چنین ویژگی‌هایی می‌توان گفت درصد بالایی از موانع بر سر راه مطالعه و کتاب خوانی حذف شده‌اند و افراد فرصت این را دارند تا کتاب‌های خوب را در انواع موضوعات تهیه نموده و سازگار با شرایط خود مطالعه کنند. ساختار ایبوک این امکان را به وجود آورده است تا اقدامات بخش آموزش عمومی و پرورش و فرهنگ نیز جلوه‌ای جدید و امروزی به خود گرفته و بیش از پیش با نسل جدید و نیازها و شرایط آنها سازگار شود.

 • اهمیت کتاب خوانی

ممکن است برایتان این سؤال پیش بیاید که با توجه به منابع سریع اطلاعاتی مانند انواع سایت‌ها و یا گسترش صنعت فیلم سازی که به بهترین شکل داستان‌ها و روایات را به تصویر می‌کشند؛ دیگر چه نیازی به کتاب‌ها و نسخه‌های الکترونیک آنها خواهد بود. در این خصوص باید گفت که همواره منابعی وجود خواهند داشت که به شما محتوای موجود در کتاب‌ها را به هر نحوی ارائه می‌دهد. این دست از منابع ممکن است سرعت بالاتر و یا جذابیت‌های بصری بیشتری را در اختیار شما قرار دهند اما هیچگاه نمی‌توانند مزایا و فرصت‌های یک کتاب خوب با محتوای مناسب را به طور کامل به شما عرضه کنند. از جمله مزایای کتاب خوانی و تبدیل آن به یک عمل همیشگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سخنوری بهتر

متن و قالب جملات کتاب‌ها در نتیجه حساسیت‌ها و سخت گیری‌های بسیاری نوشته می‌شود. هر بخش از نوشته کتاب خوب بدون توجه به موضوع حاوی جمله بندی‌های حرفه‌ای و همین طور کلمات مناسب و پر مفهوم است. مطالعه کتاب به مرور زمان بدون هیچ گونه تلاش اضافی به شما برای افزایش مهارت‌های سخن وری و همچنین نوشتاری کمک خواهد کرد. برای افزایش مهارت های سخنوری، می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

مهارت سخنوری

 • ایده پردازی

متن و توصیفات یک کتاب می‌تواند به شما فرصت ایده پردازی و تصور کردن را بدهد. به واسطه این فرصت شما می‌توانید بیش از پیش از قابلیت‌های ذهن خود استفاده نمایید.

 • فرار از افسردگی

جالب است بدانید که افزودن مطالعه کتاب به عنوان یک روتین می‌تواند به شما برای درمان افسردگی و مشکلات عدم انگیزش و حتی جلوگیری از آنها کمک کند. مطالعه کتاب توسط ذهن شما و باورها عملکردی مثبت و رشد دهنده شناخته می‌شود از این رو با پرداختن به آن انرژی مثبت و حس کارآمدی را به خود القا کرده‌اید.

 • یادگیری عمقی

با توجه به اینکه در اغلب کتاب‌ها برای حل یک مسئله ابتدا اصول و روش‌ها را از پایه بیان نموده و مرور می‌کنند، شما عملکرد بهتری در یادگیری خواهید داشت. بدین واسطه به جای حل تنها یک مسئله و یا پاسخ به یک سؤال شما آمادگی کامل برای حل مسائلی در یک طیف و پاسخ دادن به سؤالاتی از یک جنس را خواهید داشت.

 • فرهنگ سازی

اختصاص دادن زمان برای مطالعه یک کتاب خوب بدین معنی است که افراد آن زمان را صرف فعالیت‌ها و اهداف آسیب زننده نمی‌کنند از سوی دیگر افرادی که به مطالعه اهمیت می‌دهند با توجه به یادگیری خود خواسته‌شان رفتار بهتری در جامعه و ارتباطات بروز می‌دهند.

کتابخوان الکترونیکی ebook
کتابخوان الکترونیکی ebook

به جز این موارد می‌توان به نکات مثبت بسیار دیگری مانند الگو سازی، افزایش صبر، افزایش روحیه جست و جو گری، درک بهتر احساسات، افزایش توانایی برای بیان احساسات و… را عنوان نمود که هر یک به نحوی با مطالعه کتاب حاصل می‌شوند. در اینجا لازم است اشاره کنیم که این مزایا هنگامی قابل دستیابی هستند که شما کتابی خوب را برای مطالعه انتخاب کرده باشید. در هنگام انتخاب یک کتاب لازم است به بازه سنی مخاطبان آن و هماهنگی آن با فرهنگ توجه کنیم و از همه مهم‌تر لازم است بدون داشتن دیدی تعصب گرایانه کتاب‌ها را مطالعه کنید. دقت داشته باشید کتاب به عنوان غذای روح شناخته می‌شود. این نکته بدین معنی است که ضمن توجه به میزان مطالعه باید برای محتوای مورد مطالعه نیز اهمیت چه بسا بیشتری قائل شوید.

فرصت‌‌هایی با ایبوک

نسخه فیزیکی کتاب‌ها همیشه حس و حال بهتر و عمیق‌تری را به افراد القا می‌کنند و همین باعث می‌شود تا افراد برای تهیه کتاب الکترونیک بی میل باشند. لازم است این را عنوان کنیم که به هیچ وجه نمی‌توان منکر جذابیت بالای کتاب‌های چاپ فیزیکی شد اما ایبوک با خود فرصت‌هایی به همراه دارد که تا حد زیادی به عنوان کاهش دهنده این اختلاف عمل می‌کنند. از جمله فرصت‌های استفاده از ایبوک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش هزینه‌های تمام شده و تناسب قیمت نهایی با بودجه اغلب افراد
 • نگهداری آسان و بدون هر گونه تهدیدی
 • صرفه جویی در مصرف کاغذ و کمک به محیط زیست
 • ارائه نسخه‌های به روز شده کتاب در کمترین زمان ممکن
 • حذف واسطه‌ها و رسیدن پول به افرادی که واقعا در نگارش و عرضه کتاب دخیل بوده‌اند.
 • امکان رشد و دیده شدن هر چه سریع‌تر نویسنده‌های جدید و کتاب‌های جدید
 • برطرف کردن مشکلات حمل و نقل و یا توزیع مناسب کتاب
 • برطرف کردن نگرانی‌های موجود برای مشخص کردن تعداد چاپ
 • باقی ماندن آثار و کتاب‌ها و امکان دسترسی به آنها بدون محدودیت زمانی و مکانی

همه این فرصت‌ها و بسیاری موارد دیگر که به شکل جزئی‌تر حاصل می‌شوند، شرایطی را ایجاد خواهد کرد که افراد بتوانند با آسودگی بیشتر محتوای کتاب‌ها را تولید نمایند و یا از مطالعه آنها لذت ببرند. این روزها کتاب‌های الکترونیک بیش از پیش شناخته شده و مورد استقبال قرار گرفته‌اند که خود نشان دهنده برتری‌های بر حق این فناوری است.

کتابخوان الکترونیکی ebook ایبوک
کتابخوان الکترونیکی ebook ایبوک

آموزش ساخت کتاب الکترونیک

در این قسمت به محبث آموزش ساخت کتاب الکترونیک می‌پردازیم. تا به اینجا به طور مفصل در خصوص سوال ایبوک چیست، مزایای مطالعه کتاب، ویژگی‌های جالب توجه ایبوک‌ها و همچنین جذابیت‌های استفاده از کتاب الکترونیک صحبت کردیم. با توجه به آنچه گفته شد انتظار می‌رود که افراد خود برای ساخت ایبوک مشتاق باشند. استودیوهای برنامه سازی مختلف با در نظر گرفتن این خواسته و همچنین ایجاد شرایطی آسان برای ساخت کتاب الکترونیک، اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای مختلفی را طراحی نموده و به بازار عرضه کرده‌اند. از جمله اپلیکیشن‌های معروف در این بخش می‌توان به دو برنامه Sigil و  Calibre اشاره نمود.

این دو نرم افزار که در آموزش ساخت کتاب الکترونیک استفاده شده اند هریک به نوعی به شما کمک خواهند کرد تا محتوای کتاب را در صفحات جای بدهید و سپس امکانات جانبی مختلف مانند فایل صوتی را روی آنها سوار کنید. در این برنامه‌ها یادگیری مفاهیمی همچون صفحه بندی، وارد کردن متن، قالب بندی نوشته به واسطه فصل‌ها، طراحی فهرست، فرمت نسخه نهایی و مواردی از این دست مهم خواهد بود. جالب است بدانید که استفاده و کار با این ابزارآلات ساده و سریع خواهد بود در صورتی که شما از پیش آمادگی‌های لازم را کسب نموده باشید.

گام به گام آموزش ساخت کتاب الکترونیک

تا به اینجای این مقاله به آموزش ساخت کتاب الکترونیک بصورت قدم به قدم پرداختیم. در صورتی که قصد مطالعه آموزش‌های بیشتر در زمینه کتاب و کتاب‌خوانی را دارید، به وبسایت فرادرس به آدرس زیر مراجعه نمایید.

وبسایت آموزشی فرادرس

کتابخوان الکترونیکی ebook ایبوک
کتابخوان الکترونیکی ebook ایبوک

جمع بندی درباره ایبوک

پاسخ به سوال ایبوک چیست، شما را به نسل آینده کتاب‌ها وارد می‌سازد. خوب است اگر بتوانید محتوای مدنظر خود را به شکل ایبوک طراحی نموده و از طریق روش‌های استاندارد برای عرضه آماده کنید. ساخت ایبوک به کمک سپری کردن آموزش‌ ساخت کتاب الکترونیک و خلاقیت و صبر به آسانی پیش خواهد رفت. منابع مختلفی وجود خواهند داشت که به شما برای دریافت آموزش عمومی طراحی ایبوک و شیوه درست انتشار آن کمک خواهند کرد. با مطالعه و افزایش آگاهی با توجه به شرایط خود می‌توانید عملکرد مناسبی در این بخش داشته باشید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.