ایده‌های جالب برای ساخت اپلیکیشن – معرفی 6 ایده برای ساخت برنامه اندروید و آی او اس

این روزها همه ما بسیاری از فعالیت‌های روزمره، شغلی و حتی سرگرمی خود را به واسطه انواع اپلیکیشن‌های نصب شده روی تلفن‌های هوشمند خود انجام می‌دهیم و همواره به دنبال برنامه‌هایی هستیم که به ما قابلیت‌ها و امکانات گسترده‌تری را ارائه دهند. با توجه به این مسئله باید گفت که مهارت‌های اساسی و شیوه‌های کسب درآمد وارد مراحل جدیدی شده‌اند.

تسلط یافتن بر روی انواع روش‌های برنامه نویسی و زبان‌های مخصوص آن مانند زبان برنامه نویسی  ios به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید به درآمد بالا و بدون محدودیتی دست پیدا کنید. شما با داشتن ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن و سپس دست یابی به مهارت پیاده سازی آنها به واسطه سپری کردن دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی جاوا و یا به طور کلی آموزش برنامه نویسی موبایلی می‌توانید وارد بازار کاری گسترده‌ای شوید. در ادامه این متن ضمن ارائه پیشنهاداتی برای دستیبابی به ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن؛ پیش زمینه‌های مورد نیاز برای ورود به این عرصه را نیز ذکر خواهیم کرد.

• مجموعه آموزش برنامه نویسی اندروید — کلیک کنید

آموزش برنامه نویسی اندروید
آموزش برنامه نویسی اندروید

چرا می بایست یک زبان برنامه نویسی یاد بگیریم؟

یکی از دانش‌ها و مهارت‌هایی که امروزه به همه افراد به خصوص نوجوانان و جوانان برای تسلط به آن، توصیه می‌شود؛ برنامه نویسی است. همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم این روزها تلفن‌های هوشمند و کامپیوترها بخش‌ وسیعی از زندگی ما را به خود اختصاص داده‌اند. برای هدایت این ابزارهای هوشمند از انواع زبان‌های برنامه نویسی و برنامه‌های ساخت شده توسط آنها کمک گرفته می‌شود از این رو دانش برنامه نویسی و دوره‌های آموزش برنامه نویسی تبدیل به یکی از مهم‌ترین موضوعات دنیای امروزه شده‌اند اما چرا اقبال زیادی برای آشنایی حتی به شکل حداقلی با این مهارت وجود دارد و چرا این مهارت به عنوان یکی از کسب و کارهای محبوب نیز شناخته می‌شود؟

به عنوان پاسخ این پرسش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

شغلی آینده دار

هنگامی که شما یک کسب و کار را آغاز می‌کنید و یا تلاش می‌کنید تا یک رشته جدید را آموزش ببینید برای شما مهم است که بتوانید در آینده به هر نحوی که شده است از آن در جهت بهبود وضعیت خود استفاده نمایید. هر آنچه شما در دوره‌های آموزش برنامه نویسی و یا سایر آموزش‌های مشابه مانند آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی جاوا و… یاد می‌گیرید به طور حتم روز به روز بیشتر به کار شما خواهد آمد. مهارت‌ها و دانش‌های مربوط به انواع زبان‌های برنامه نویسی مانند زبان برنامه نویسی ios و… مدام پیشرفت خواهند کرد و آینده را تشکیل می‌دهند از این رو صرف انرژی برای تسلط به آنها یک ایده هوشمندانه خواهد بود.

در صورتی که آموزش برنامه نویسی را در سطح بالایی دریافت نمایید و به خوبی بر روی انواع زیان‌های برنامه نویسی مانند زبان برنامه نویسی ios تسلط پیدا کنید آنگاه بدون نیاز به سرمایه اولیه یا استخدام شدن درون شرکت‌ها خواهید توانست اپلیکیشن و یا برنامه خود را بسازید و بدین ترتیب درآمد زایی کنید.

تسهیل زندگی

لازم نیست که حتماً از دانش برنامه نویسی برای کسب درآمد و یا طراحی پروژه‌های عمومی استفاده نمود. در بسیاری از مواقع شما به واسطه کدهای دستوری ساده می‌توانید دسترسی خود به اینترنت، فضای دستگاه هوشمند و… را گسترش داده و یا تسهیل نمایید.

حوزه فعالیت گسترده

تجهیزات هوشمند تمامی زوایای زندگی ما را به خود اختصاص داده‌اند از این رو شما می‌توانید در حوزه‌ها و موضوعات مختلف دست به کار بزنید و ایده‌های خود را پیاده سازی نمایید. لازم است یادآور شویم که حتی در یک حوزه مشخص مانند کار بر روی اپلیکیشن‌های موبایلی؛ به تنهایی بی نهایت ایده و حوزه عملکردی وجود خواهد داشت.

با توجه به این نکات و بسیاری از دیگر ویژگی‌های مثبت تسلط دانش برنامه نویسی و مهارت‌های پیاده سازی آن؛ خوب است اگر به دنبال کسب آموزش‌های لازم باشید و در صورت علاقه مندی به طور حرفه‌ای در این بخش مشغول به کار شوید. سایت فرادرس توانسته است به کمک اساتید حرفه‌ای مجموعه‌ای کامل از آموزش‌ها در حوزه آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی جاوا، آموزش ارتباط با دیتابیس سمت اندروید و به طور کلی آموزش برنامه نویسی به عنوان مرجع مناسبی برای یادگیری آنچه لازم است شناخته شود.

نکات و اساسی و برای دستیابی به ایده‌های جالب برای ساخت اپلیکیشن

شما برای اینکه بتوانید در زمینه طراحی و ساخت اپلیکیشن عمل کنید لازم است که در کنار دانش و مهارت، ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن نیز در دست داشته باشید. لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای دستیابی به ایده‌ها جالب شما بایستی علاوه بر نوآوری توانایی مناسبی برای پالایش ایده خود و همگام سازی آن با شرایط موجود برای معرفی یک ایده و جذب مخاطب داشته باشید. در این بخش نیز منابع آموزشی بسیاری وجود خواهد داشت و افراد بسیاری می‌توانند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند. در ادامه اما چندین نکته اساسی و اصلی را برای دستیابی به ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن و معرفی آن به بازار عنوان خواهیم کرد.

آموزش برنامه نویسی جاوا
آموزش برنامه نویسی جاوا

مشخص کردن حیطه عملکرد

در ابتدای عمل پس از اینکه دوره‌های مخصوص مانند آموزش برنامه نویسی اندروید و یا آموزش برنامه نویسی جاوا را پشت سر گذاشته و به انواع زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز مانند زبان برنامه نویسی ios تسلط پیدا کردید. نوبت این است که هدف اصلی و طرح اصلی اپلیکیشن خود را مشخص نمایید. واضح مشخص کنید که می‌خواهید در حوزه سرگرمی برنامه بنویسید و یا در حوزه کاربردی قصد عمل دارید. توصیه می‌شود در ابتدای کار به سراغ برنامه‌های کاربردی در موضوعات مختلف بروید چرا که به مراتب ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شوند. در صورتی که بتوانید با توجه به مهارت‌های خود موضوع اصلی اپلیکیشن خود را انتخاب نمایید؛ آنگاه ایده‌های شما محدود شده و جهت پیدا می‌کنند از این رو کار برای شما ساده‌تر خواهد بود. موضوعاتی مانند ورزشی، هنری، آموزشی و… برای ساخت اپلیکیشن مناسب هستند.

شناخت مخاطبین هدف

پس از اینکه موضوع اصلی خود را انتخاب نمودید خوب است که مشخص کنید مخاطبان هدف احتمالی شما قرار است چه کسانی باشند و چه ویژگی‌هایی خواهند داشت. در این بخش مشخص کردن آیتم‌هایی مانند جنسیت، سن و سال، گروه شغلی و… می‌تواند شما را بیش از پیش در مسیر انتخاب ایده نهایی جهت دهد. به طور مثال شما می‌توانید قصد طراحی یک اپلیکیشن مختص دانشجویان برای تسهیل امور جزوه برداری آنها داشته باشید. در چنین شرایطی محدوده عملکردی شما کوچک و متمرکز شده و شما می‌توانید آسان‌تر طرح اپلیکیشن مد نظر خود را پیاده سازی کنید.

شناسایی نیازها

اگر این نکات را به عنوان راهنمای خود در نظر گرفته باشید تا به اینجا توانسته‌اید مشخص کنید که می‌خواهید برای چه کسانی و در چه زمینه‌ای محصول طراحی کنید. در این بخش لازم است که در محدوده معین شده به دنبال نیازهای اساسی باشید. به عنوان مثال تحقیق کنید که مربیان ورزشی در حوزه کاری خود بیشتر به چه چیزی نیاز دارند و چطور می‌توان به آن به واسطه یک اپلیکیشن موبایلی پاسخ داد. در این موضوع طراحی یک اپلیکیشن که بتواند اطلاعات مربوط به سایر شاگردان یک مربی را طبقه بندی نموده و سپس روند عملکردی و تغییرات آنها را به کمک نمودارها و یا مواردی دیگر نشان دهد؛ به عنوان یک ایده مناسب و پر کاربرد شناخته می‌شود. شما می‌توانید با کمی دقت و آشنایی با گروه هدف خود؛ به سادگی نیازهای اساسی آنها را شناسایی نمایید.

توجه داشته باشید که مهم است شما با دیدی باز و خلاقانه به مسائل نگاه کنید تا بتوانید به خوبی نیازها را شناسایی نموده و ابزارهایی برای پاسخ گویی به آنها طراحی نمایید.

آموزش برنامه نویسی جاوا
آموزش برنامه نویسی جاوا

سوار شدن روی موج

همواره جوامع با مشکلات و یا موج‌های رفتاری همراه خواهند شد. به عنوان مثال بیماری کرونا یکی از چالش‌هایی است که به طور موقت تمامی جوامع را با مشکل مواجه ساخته است. شما می‌توانید با شناسایی چنین مشکلات و موج‌هایی در جامعه هدف خود از شرایط به وجود آمده به نفع خودتان استفاده کنید. برای توضیح دقیق‌تر از مثال پاندمیک کرونا کمک خواهیم گرفت. به دلیل محدودیت‌های اجتماعی که به واسطه کرونا به وجود آمد نیاز به ابزارهای هوشمند که بتوانند ارتباطات حضوری را به شکل مجازی پیش ببرند افزایش پیدا کرد. با توجه به این نیاز انواع اپلیکیشن‌هایی که خدماتی نظیر تماس‌های صوتی و تصویری و یا امکانات انتقال پیام را ارائه می‌دادند بیش از پیش معروف شدند.

شما به عنوان یک برنامه نویس می‌توانید ایده‌های خود را در خصوص انجام عملیات‌های آنلاین تبدیل به یک اپلیکیشن نمایید. انواع ایده‌ها برای ثبت نوبت، خرید کالا، رزرو مکان و… کارایی دارند می‌توانند در صورت طراحی و پیاده سازی مناسب به سادگی معروف و محبوب شوند.

امواج و مشکلات اجتماعی بسیار دیگری با توجه به فرهنگ هر جامعه وجود خواهد داشت که شما می‌توانید ایده‌های برای تسهیل آنها به شکل یک اپلیکیشن ارائه دهید و سپس با توجه به نیاز عمومی افراد به سرعت آنها را معروف نمایید.

6 ایده برای ساخت اپلیکیشن

با توجه به اینکه هر روزه اپلیکیشن‌های بسیاری با موضوعات و کاربری‌های گوناگون تولید می‌شوند، ممکن است برایتان دشوار باشد که یک اپلیکیشن منحصر به فرد و کاربردی را طراحی کنید به نوعی که بتواند با وجود تنوع و تعدد موجود مخاطبان را به خود جذب نماید. در زیر به چند ایده جدید و یا همواره محبوب اشاره خواهیم کرد که می‌توانید آنها را پرورش داده و تبدیل به اپلیکیشنی مناسب و محبوب نمایید.

 • اپ تجارت الکترونیک: هر برنامه‌ای که بتواند فرایند خرید و فروش اینترنتی را آسان‌تر و امن‌تر پیش ببرد
 • جست و جوی آهنگ: اپلیکیشنی که بتواند حتی با زمزمه کردن متن یا موسیقی، آهنگ مدنظر را پیدا کند.
 • دیزاین: اپلیکیشنی که بتواند امکان پیاده سازی ایده‌های دیزاین لباس، دکور خانه و مواردی این چنینی را با شبیه سازی تصاویر درون دستگاه‌های هوشمند به وجود بیاورد
 • خود مراقبتی‌ها: اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به افراد برای برنامه ریزی در خصوص روتین‌های پوست و سلامتی کمک کند و اطلاعات لازم را ارائه دهد.
 • بهبود وضعیت سالمندان: اپلیکیشنی که بتواند تمامی اطلاعات پزشکی، فعالیت‌های روزانه، چکاپ‌ها و حتی وضعیت شاخص‌های سلامتی سالمندان را درون خود جای دهد و ایده‌هایی برای سبک زندگی سالم‌تر سالمندان ارائه دهد.
 • مدیریت زمان و پول: انواع اپلیکیشن‌هایی که بتوانند برنامه‌های روزانه و یا جزئیات هزینه‌ها و درآمدها را در خود جای دهند و به واسطه هشدارها به مدیریت بهتر زمان و پول منجر شوند.

یک نسخه بهتر

ممکن است فکر کنید که برای ساخت یک اپلیکیشن موفق همیشه به یک ایده و ساختار کاملاً جدید نیاز است. باید گفت که این تفکر اشتباه است. در بسیاری از اوقات شما می‌توانید یک ایده موفق را انتخاب نموده و سپس با برطرف کردن محدودیت‌ها و یا نقایص آن بتوانید یک اپلیکیشن محبوب را تولید کنید. در این روش انجام توصیه‌های زیر می‌تواند کار ساز باشد.

 • ساده سازی محیط کاربری و تسهیل کردن شرایط برای استفاده از اپ
 • هماهنگ ساختن قابلیت‌های اپ با توجه به یک منطقه یا فرهنگ مشخص
 • طراحی یک ابزار در جهت رفع محدودیت‌های یک اپ

توجه داشته باشید که در این زمینه مهم است که شما به اشتباه قوانین کپی رایت را نقض نکنید از این رو اگر از این روش برای دستیابی به ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن استفاده می‌کنید حتماً قوانین مربوطه را به دقت دنبال نمایید.

فرآیند تبدیل ایده به اپلیکیشن

پس از اینکه توانستید ایده اصلی خود را با کمک نکات ذکر شده و یا خلاقیت خود پیدا کنید لازم است که آن را به شیوه‌ای کاربردی طراحی کنید. اگر شما صاحب یک ایده فوق العاده باشید اما نتوانید آن را با شرایط مخاطبان خود سازگار کنید عملاً در این مسیر شکست خواهید خورد. برای جلوگیری از چنین موقعیت‌هایی بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

توجه به جزئیات ظاهر

مهم است که اپلیکیشن شما طراحی ظاهری خوبی داشته باشد. توجه به رنگ‌های استفاده شده و جزئیات طراحی محیط کاربری نقش مهمی در افزایش رضایت کاربر خواهند داشت. سایت فرادرس آموزش‌های خوبی در زمینه چگونگی طراحی فضای یک اپلیکیشن به شکل تخصصی در اختیار شما قرار خواهد داد.

انتخاب نام جذاب برای اپلیکیشن

سعی کنید از نامی مختصر، منحصر به فرد و به یاد ماندنی استفاده کنید. این کار می‌تواند به جلب توجه مخاطب کمک نماید و حتی باعث تبلیغات دهان به دهان برای شما شود.

تبلیغات درست و هدفمند

خوب است اگر در ابتدای کار به واسطه تبلیغات درون برنامه‌ای و یا سایر شیوه‌های تبلیغات اپلیکیشن خود را معرفی نمایید. مراجعی را برای تبلیغات انتخاب کنید که توسط مخاطبان هدف شما مورد بازدید قرار می‌گیرند.

زبان برنامه نویسی ios
زبان برنامه نویسی ios

سرعت لود مناسب اپلیکیشن

توجه داشته باشید که در خصوص تمامی آیتم‌های هوشمند، سرعت پاسخگویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. سعی کنید تا حد امکان سرعت لود بالاتری را در اختیار کاربران خود قرار دهید.

حجم مناسب و دسترسی آسان

تا حد امکان و بدون آسیب رسیدن به کیفیت اپلیکیشن حجم فایل اصلی آن را کاهش دهید از سوی دیگر سعی کنید تا با ارائه لینک‌های مستقیم دانلود؛ دسترسی به برنامه را آسان نمایید. انتشار اپلیکیشن از منابع معروفی همچون گوگل پلی و بازار به دانلود بیشتر آن کمک خواهد کرد.

جمع بندی ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن

اپلیکیشن‌های موبایلی سهم بزرگی در دنیای امروز ایفا می‌کنند و بسیاری از فعالیت‌های حرفه‌ای و یا معمول به واسطه آنها انجام می‌شود. با در دست داشتن ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن شما توان این را خواهید داشت تا به درآمد زایی و برسید و در آینده نیز با اطمینان به کار خود ادامه دهید. برای ساخت اپلیکیشن به آموزش‌های بسیاری مانند آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی جاوا و مواردی از این دست نیاز خواهید داشت. علاوه بر اینها مهم است که بدانید چطور یک اپلیکیشن را به درستی پیاده سازی نموده و معرفی کنید. سایت فرادرس به شما کمک خواهد کرد تا با کم‌ترین هزینه ممکن و به شکل آنلاین دانش خود را در زمینه طراحی و ساخت یک اپلیکیشن از ابتدای کار تا انتهای آن؛ کامل نمایید و تمامی مهارت‌های لازم را به شکلی روان و حرفه‌ای فرا بگیرید.

برای مشاهده آموزش برنامه نویسی جاوا Java در سایت فرادرس — کلیک کنید

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.