آموزش برنامه نویسی

آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان – مراحل و پیش نیازهای ساخت برنامه چت

در هر دوره با توجه به پیشرفت‌هایی که نوع بشر، شیوه‌های ارتباط نیز با تغییراتی مواجه می‌شود. همواره تلاش می‌شود تا با ابزارهای جدید و روش‌های هوشمندانه انواع شیوه‌های ارتباطی را آسان‌تر نموده و با سرعت بالاتری به انجام رساند. این روزها به واسطه ارتباطات هوشمند و مجازی انواع تماس‌های صوتی و تصویری در کنار گفت و گوهای متنی به سادگی و به شیوه‌های مختلفی انجام می‌گیرند. برای این دست از ارتباطات ابزارهای هوشمند بسیاری به شکل اپلیکیشن‌های موبایلی و نرم افزارهای کامپیوتری طراحی شده‌اند و همچنان مردم به دنبال گزینه‌هایی آسان‌تر، ارزان‌تر و کامل‌تر هستند.

با توجه به این نکته استقبال زیادی از اپلیکیشن‌های پیام رسان و یا انواع ابزارهای چت و گفت و گو وجود دارد. در ادامه این متن قصد داریم تا نکاتی در جهت آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان و دوره‌های آموزش برنامه نویسی را به شما ارائه دهیم.

مجموعه آموزش برنامه نویسی — کلیک کنید

آموزش برنامه نویسی
آموزش برنامه نویسی

اولین گام در جهت ساخت اپلیکیشن پیام رسان

همان طور که می‌دانید پیام رسان‌های بسیاری وجود دارد که افراد با توجه به سلیقه خود از میان آنها دست به انتخاب می‌زنند. انواع اپلیکیشن‌های پیام رسان مشابه تلگرام، واتساپ و… در سطح جهانی محبوب شناخته می‌شوند و استفاده از آنها محدود به یک اجتماع مشخص نمی‌شود. اگر قصد دارید یک پیام رسان موفق و محبوب طراحی نمایید لازم است بدانید که مسنجر شما بایستی حداقل در امکانات پایه و آیتم‌ها توانایی برابری و یا رقابت با سایر پیام رسان‌های معروف و پر استفاده به خصوص در ایران مانند واتساپ و تلگرم را داشته باشند. در صورتی که شما حتی نتوانید زیرساخت‌های پایه را فراهم کنید آنگاه نمی‌توانید انتظار زیادی از استقبال نهایی داشته باشید.

با توجه به این توضیح به عنوان اولین گام لازم است که سطح مهارت‌های خود را بسنجید و ببینید که آیا توانایی لازم برای طراحی حداقل‌ها را دارید یا خیر؟ در صورتی که نسبت به توانایی‌های خود دو به شک هستید لازم است که ابتدا دانش خود را افزایش داده و به شکل جدی انواع دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی جاوا و به طور کلی تمامی آیتم‌های مربوط به آموزش برنامه نویسی را دنبال نمایید. در این بخش لازم است که تسلط خود را نسبت به انواع زبان‌های برنامه نویسی مانند زبان برنامه نویسی ios افزایش دهید.

تلاش کنید تا به خوبی در خصوص قابلیت‌های پیام رسان‌های موجود به خصوص آنهایی که توجه بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند؛ اطلاعات کسب نمایید و بدین شکل لیستی از قابلیت‌های اولیه پیام رسان خود را تهیه کنید.

دومین گام در جهت ساخت اپلیکیشن پیام رسان

پس از اینکه توانسته‌اید به خوبی در مورد امکانات اولیه اطلاعات کسب کنید و از همه مهم‌تر اطلاعات و مهارت‌های خود را گسترش داده‌اید؛ نوبت این است که الگوریتم مشخصی را برای بایگانی و حفاظت از اطلاعات کاربران پیام رسان خود انتخاب نمایید. باید گفت که مهم‌ترین نکته در خصوص طراحی پیام‌ رسان‌ها همین نکته است. پیام رسان‌ها حجم زیادی از اطلاعات خصوصی افراد در فرمت‌های مختلف مانند عکس، فیلم و متن گفت و گو را درون خود جای می‌دهند از سوی دیگر دسترسی‌های بسیاری به بخش‌های مختلف حافظه یک دستگاه خواهند داشت.

چنین ویژگی‌هایی باعث می‌شود تا افراد به دنبال یک مسنجر قابل اطمینان باشند. کاربران پیام‌ رسان‌های بزرگی مانند تلگرام و واتساپ نیز نسبت به سوء استفاده از اطلاعاتشان توسط این برنامه‌ها بد گمان هستند. اگر شما بتوانید امنیت اطلاعات کاربران را تضمین کنید و از رمز نگاری دقیقی در این بخش استفاده کنید آنگاه می‌توانید زمینه‌های محبوبیت پیام رسان خود را به طوری موفق آماده سازی نمایید.

آموزش برنامه نویسی اندروید
آموزش برنامه نویسی اندروید

ممکن است با اصطلاح رمز نگاری آشنا نباشید. به زبان ساده باید گفت رمز نگاری به دانش یا مهارتی گفته می‌شود که به واسطه آن می‌توان به شکلی امن اطلاعات را ذخیره نمود و یا آنها را بین منابع مختلف انتقال داد. در رمز نگاری اطلاعات طبق یک الگوریتم مشخص حالتی رمزی و غیر قابل دسترسی پیدا خواهند کرد بدین ترتیب حتی اگر منابع اطلاعات و یا پایگاه‌های ذخیره سازی نا امن باشند و یا توسط نیرویی خارجی مورد سوء استفاده واقع شوند عملاً اطلاعات شناسایی نشده و قابلیت دسترسی نخواهند داشت.

باید بدانید که رمز نگاری اطلاعات به واسطه دو آیتم امن نگه داشته می‌شود. اولین آیتم همان الگوریتم رمز است که اطلاعات طبق آن باز نویسی شده‌اند. آیتم بعدی کلید رمز است. برای اینکه یک شخص بتواند اطلاعات رمز نگاری شده را به دست بیاورد باید نه تنها الگوریتم رمز را در اختیار داشته باشد بلکه باید کلید رمز را که توسط سازنده الگوریتم تعبیه شده است را نیز در دست داشته باشد.

حال شما به عنوان یک طراح اپلیکیشن پیام رسان باید بتوانید یک الگوریتم رمز مناسب و به اندازه کافی امن را برای ذخیره و جابه جایی اطلاعات کاربران خود تعبیه کنید. در صورتی که بتوانید در این بخش به درستی عمل کنید و اطمینان لازم را به وجود بیاورید می‌توان گفت که گام بسیار تأثیر گذاری در خصوص محبوبیت نهایی مسنجر خود برداشته‌اید.

الگوریتم‌های متفاوت و دستورالعمل‌های بسیار متنوعی در این بخش وجود خواهد داشت که می‌توانید از آنها استفاده کنید. سایت فرادرس به عنوان یک مرجع آموزشی مناسب می‌تواند اطلاعات جامعی در مورد انواع الگوریتم‌های رمز نگاری و شیوه‌های استفاده از آنها را در اختیارتان بگذارد.

به طور کلی این سایت انواع دوره‌های آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان، آموزش برنامه نویسی و آموزش برنامه نویسی اندروید را به شکلی روان و با کم‌ترین هزینه‌ها به شما عرضه خواهد کرد.

مجموعه آموزش برنامه نویسی اندروید — کلیک کنید

پیش نیازهای دوره آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان

در صورتی که تا به اینجا تمامی اطلاعات لازم را کسب نموده‌اید و قصد دارید به شکل جدی وارد فرایند ساخت اپلیکیشن پیام رسان شوید؛ لازم است که به مجموعه‌ای از اطلاعات و توانایی‌های مربوط به برنامه نویسی تسلط داشته باشید. توجه کنید که شما می‌توانید در ابتدای کار یک ابزار چت ساده میان خود و چند کاربر محدود طراحی کنید و سپس با فراهم کردن شرایط کافی؛ آن را گسترش دهید. نکاتی که در زیر به عنوان پیش نیاز ارائه داده می‌شوند مربوط به یک ابزار چت ابتدایی تحت وب است که می‌توانید آن را با گوشی‌های اندرویدی اجرا نمایید. اگر قصد داری ابزار چت خود را با سیستم عامل ios نیز سازگار نمایید؛ لازم است که محدوده مهارت‌های خود را به آشنایی با زبان برنامه نویسی ios انتقال دهید.

دوره آموزش برنامه نویسی اندروید

در خصوص اندروید باید گفت که این واژه برای معرفی یک سیستم عامل با متن باز و یا اصطلاح دقیق‌تر Open Source استفاده می‌شود. متن باز بودن یک سیستم عامل بدین معنی است که تمامی افراد بدون هیچ گونه محدودیتی می‌توانند به منابع و کدهای ساختاری دسترسی داشته باشند و از آنها برای طراحی یک برنامه، سایت و مواردی از این دست به شکلی نوآورانه استفاده نمایند. اندروید این فرصت را به وجود آورده است تا برنامه نویسان و فعالان حاضر در این عرصه بتوانند بدون نیاز به صرف انرژی برای طراحی سورس‌های جدید تنها با ایجاد تغییرات در جهت خواست خود؛ آنچه در ذهن دارند را واقعی کنند.

رنامه نویسی جاوا
رنامه نویسی جاوا

همان طور که می‌دانید از سیستم عامل اندروید در بخش‌های مختلفی مانند طراحی سیستم عامل نلفن‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و به طور کلی انواع گجت‌های هوشمند نیز استفاده می‌شود. این محبوبیت و گستره وسیع استفاده از این سیستم عامل به دلیل متن باز بودن آن و همین طور آسانی تطبیق دادن آن با دستورها و عملکردهای جدید است. در کنار اینها باید گفت که بخش عظیمی از گجت‌های هوشمند مورد استفاده توسط مردم در سراسر دنیا به سیستم عامل اندروید مجهز هستند. این دو ویژگی در کنار هم باعث می‌شود تا ساخت یک اپلیکیشن پیام رسان که سازگار با این سیستم عامل باشد, به عنوان یک انتخاب آسان و موفق شناخته شود.

با توجه به اهمیت و کارایی بالای برنامه نویسی اندروید لازم است که به طور حتم دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید را پشت سر بگذارید. طی دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید، شما یاد خواهید گرفت که چطور به سورس اندروید دست پیدا کنید و چطور با تغییر آن دستورهای مدنظر خود را پیاده سازی نمایید. اطلاعاتی که در این بخش به شما ارائه داده می‌شود نقش یک دستور العمل کلی را ایفا خواهد کرد که شما با آشنایی با آن و به کار گیری خلاقیت خود می‌توانید هر آنچه می‌خواهید را طراحی کنید.

لازم است در این بخش اضافه کنیم که اگر قصد دارید به خوبی از پس برنامه نویسی اندروید بربیایید و بتوانید از دانش کسب شده استفاده نمایید؛ نیاز است که ابتدا به دو عنوان زبان برنامه نویسی جاوا و XML آشنا شوید. در خصوص زبان برنامه نویسی جاوا نیازی به تسلط کامل و حرفه‌ای نخواهد بود اگر چه در صورت داشتن تسلط کامل می‌توانید به مراتب بهتر عمل کنید. توصیه می‌شود که آموزش برنامه نویسی جاوا را در حد مفاهیم پایه و اصول اولیه به دقت دنبال کنید. با کسب دانش در این خصوص می‌توانید در آموزش برنامه نویسی Android نیز بهتر عمل کنید و اپلیکیشن پیام رسان خود را با سرعت بسیار بالاتری طراحی نموده و بسازید.

مهارت مهم دیگری که در این بخش ذکر کردیم، آشنایی با زبان XML است. در مورد این زبان باید گفت که به شما امکانات لازم برای طراحی جزئیات مربوط به اپلیکیشن و محیط کاربری را خواهد داد. در واقع با تسلط روی این زبان نه تنها سرعت ساخت اپلیکیشن پیام رسان خود را افزایش می‌دهید، بلکه می‌توانید اپلیکیشن خود را دقیقاً مطابق سلیقه خود طراحی نمایید بدون نیاز به کمک شخصی دیگر. تمامی آموزش‌های مربوط به زبان برنامه نویسی جاوا، زبان XML و آموزش برنامه نویسی اندروید توسط سایت فرادرس برای شما در دسترس خواهد بود.

آموزش برنامه نویسی
آموزش برنامه نویسی
 • دوره آموزش برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی PHP یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی موجود برای ساخت سایت‌ها و یا اپلیکیشن‌های تحت وب با قابلیت تعامل است. این زبان برنامه نویسی به شما امکان این را خواهد داد تا محیطی را طراحی کنید که دارای ویژگی‌هایی نظیر:

 • قابلیت ثبت نام برای هر کاربر و ساخت حساب کاربری
 • ذخیره اطلاعات به نام هر کاربر
 • جابه جایی داده‌ها در فرمت‌های گوناگون
 • و….

را خواهند داشت. تمامی این قابلیت‌ها از جمله امکاناتی محسوب می‌شوند که شما برای اپلیکیشن پیام رسان خود به آنها نیاز دارید.

یکی دیگر از ویژگی‌های مربوط به این زبان برنامه نویسی، سمت سرور بودن آنها است. سمت سرور بودن یک زبان بدین معنی است که اطلاعات و دستورها مربوطه که توسط کاربر و تحت این زبان صادر می‌شود از سمت سرور اصلی دریافت شده و پس از پردازش؛ پاسخ مناسب را به سمت کاربر ارسال می‌شود. سمت سرور بودن این زبان به شما این امکان را خواهد داد تا به طور دقیق از اطلاعات کاربران محافظت نمایید و روی آنها مدیریت داشته باشید و از همه مهم‌تر بتوانید امنیت اطلاعات را تضمین نمایید. در صورتی که پردازش اطلاعات توسط سرور کاربر انجام گیرد آنگاه دشوار است که بتوانید روی اطلاعات نظارت داشته باشید و امنیت آنها را تأمین نمایید.

در حقیقت دوره آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان نه تنها خود شامل سر فصل‌های متنوع می‌شود بلکه نیاز به آمادگی‌های بسیار شما نیز دارد. با گسترش دانش و مهارت‌های خود درون زمینه‌های گفته شده تازه می‌توانید وارد مراحل ساخت اپلیکیشن شوید. طی این دوره شما به روشنی یاد خواهید گرفت که چگونه کدهای مناسب را با توجه به اهداف خود طراحی نموده و سپس آنها را به درستی تحت سیستم عامل پیاده سازی نمایید.

جمع بندی آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان

ساخت یک اپلیکیشن پیام رسان به گونه‌ای که از استانداردهای اولیه برخوردار باشد و بتواند به شکلی امن و روان تعامل میان کاربران را برقرار سازد؛ عملی دشوار خواهد بود که نیاز به سپری کردن دوره‌های آموزشی متعدد دارد. انواع دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی جاوا، آموزش زبان برنامه نویسی ios و  XML و…. مواردی هستند که می‌توانند شما را برای حضور در دوره‌های آموزش ساخت اپلیکیشن پیام رسان آماده سازند. سایت فرادرس تلاش کرده است تا یک مجموعه کامل از پیش نیازها و آموزش‌های اصلی ساخت یک پیام رسان را به شکلی روان و با کم‌ترین هزینه ممکن در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

پیشنهاد ما به شما مشاهده آموزش برنامه نویسی جاوا می باشد. برای تهیه این آموزش می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

برای مشاهده آموزش برنامه نویسی جاوا (Java) در سایت فرادرس — کلیک کنید

شما می‌توانید با توجه به سطح مهارت و دانش خود از میان دوره‌های آموزشی مختلف این سایت دست به انتخاب بزنید و اطلاعات خود را تکمیل نمایید. توجه داشته باشید که پس از تسلط به این آموزش‌ها لازم است که خلاقیت و نوآوری خود را به رخ بکشید تا بتوانید نتیجه‌ای رضایت بخش کسب نمایید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.