واتساپ وب
واتساپ وب

واتساپ وب – نحوه راه اندازی و استفاده از نسخه تحت وب واتساپ در ویندوز

اپلیکیشن‌هایی که امکان دسترسی ما به انواع شبکه‌های اجتماعی را به وجود می‌آورند این روزها از محبوب‌ترین برنامه‌های نصب شده هستند. در این حوزه تعداد بسیاری اپلیکیشن متنوع وجود دارد که هر یک خدمات برقراری ارتباط را به نوعی به شما ارائه می‌دهند. از میان این اپلیکیشن‌ها نمونه‌هایی که برای ارسال پیام و تبادل فایل‌ها و به طور کلی ارتباطات مستقیم با شخص یا اشخاص خاصی مورد استفاده واقع می‌شوند، به مسنجر معروف هستند.

دو اپلیکیشن تلگرام و واتساپ از معروف‌ترین مسنجرهای جهانی هستند که در ایران طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند و اغلب افراد از آنها برای ارتباطات خود استفاده می‌کنند. پس از اقداماتی که در جهت فیل*ترینگ تلگرام صورت گرفت و با مسدود شدن دسترسی آسان به این اپ، شاهد این بودیم که افراد بیشتر به واتساپ برای برقراری ارتباط و ارسال پیام روی آوردند. با توجه به این نکته قصد داریم در ادامه به عنوان مطلبی در حوزه آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی، شما را با نسخه واتساپ وب آشنا نماییم.

آموزش واتساپ وب
آموزش واتساپ وب

نسخه تحت وب چیست؟

پیش از اینکه در خصوص نسخه واتساپ وب و ویژگی‌های آن نکاتی را به شما ارائه دهیم، خوب است که با انواع نرم افزارهای تحت وب و چیستی آنها آشنا شوید. به بیان ساده نسخه تحت وب یک برنامه و یا نرم افزار تحت وب به برنامه‌ای گفته می‌شود که شما برای دسترسی به قابلیت‌های آن و یا کار به آن از مرورگر کمک خواهید گرفت. این نکته بدین معنی است که دیگر پل ارتباطی شما با سرورهای اصلی برنامه، اپلیکیشن نصب شده روی گوشی یا کامپیوتر شما نخواهد بود بلکه مرورگر انتخابیتان این ارتباط را برقرار می‌سازد. با توجه به اینکه به هنگام کار با نسخه‌های تحت وب نیازی به نصب کردن اپلیکیشن ندارید، بسیاری از دشواری‌های اتصال و برقراری امنیت از بین خواهند رفت.

نکته‌ای که خوب است در این بخش به آن اشاره نماییم این است که برای کار با نسخه تحت وب یک اپلیکیشن لزومی به دسترسی 100% به اینترنت وجود نخواهد داشت. درواقع شما در ابتدای کار برای بالا آوردن نسخه تحت وب روی مرورگرتان به اتصال اینترنت نیاز خواهید داشت اما پس از آن ضرورت اتصال اینترنت با توجه به کاربری برنامه مشخص خواهد شد. مسئله دیگر این است که شما نسخه تحت وب یک برنامه را می‌توانید روی تمامی گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها بدون محدودیت اجرا نمایید تنها کافی است که به یک مرورگر دسترسی داشته باشید. از جمله مزایایی که استفاده از نسخه تحت وب با خود به همراه خواهد داشت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت بالاتر: با توجه به اینکه تمامی اتلاف وقت‌ها به هنگام نصب برنامه و بالا آوردن آن حذف می‌شود شما خواهید توانست با سرعتی بسیار بیشتر برنامه مدنظر خود را در اختیار داشته باشید و با آن کار کنید.
 • عدالت جهانی: همانطور که می‌دانید برخی از اپلیکیشن‌ها موارد خاصی از آپدیت‌ها و به روزرسانی خود را تنها برای کاربران محدوده جغرافیایی خاصی ارائه می‌دهند. با استفاده از نسخه تحت وب چنین مسئله‌ای وجود نخواهد داشت و شما در سطح جهانی می‌توانید از آیتم‌ها و امکانات جدید بهره ببرید. در واقع تغییرات این نسخه برای تمامی کاربران اینترنت یکسان خواهد بود.
 • زمینه حداقلی: بسیاری از نرم افزارها برای اینکه اجرا شوند به زمینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری نیاز خواهند داشت که این خود یک محدودیت جدی است. به هنگام استفاده از نسخه تحت وب یک برنامه می‌توان با حداقل‌های سخت افزاری و نرم افزاری آنچه باید را اجرا نمود. شما حتی به کمک تلویزیون‌های هوشمند نیز می‌توانید به این نسخه از برنامه‌ها دسترسی داشته باشید.
 • همگام سازی آسان: این روزها تعداد گجت‌های هوشمندی که افراد از آنها استفاده می‌کنند افزایش یافته است. ممکن است دشوار باشد که بخواهید تمامی حساب‌های مجازی خود و یا تمامی برنامه‌های محبوب خود را روی تمامی گجت‌ها نصب نموده و فعال کنید. این کار امنیت برنامه‌ها را نیز کاهش خواهد داد. به واسطه نسخه‌های تحت وب شما می‌توانید ظرف مدت کوتاهی بدون دشواری چندانی، حساب‌های کاربری خود را همگام سازی نمایید.

 

 

با وجود مزایای بسیار نسخه‌های تحت وب اما بسیاری از افراد نسبت به آنها آشنایی لازم را ندارند و نمی‌توانند از فرصت‌های موجود استفاده کنند. با توجه به همین نکته است که اهمیت دوره‌های آموزش اصول کار با اینترنت و یا آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی اهمیت پیدا می‌کند. با افزایش آگاهی خود می‌توانید از تمامی ویژگی‌های مثبت موجود برای بهینه سازی فعالیت‌های آنلاین خود استفاده نمایید.

آموزش واتساپ وب
آموزش واتساپ وب

آموزش واتساپ وب و راه اندازی آن

واتساپ یکی از اپلکیشن‌هایی است که نسخه تحت وب خود را نیز در اختیار کاربران قرار داده است. شما به عنوان شخصی که در این مسنجر حساب ایجاد نموده‌اید می‌توانید در هر لحظه‌ای که می‌خواهید اتصال خود با نسخه تحت وب را برقرار سازید و از امکانات و مزایای موجود بهره ببرید. برای دسترسی به نسخه تحت وب این برنامه شما روش‌های گوناگونی را پیش رو خواهید داشت. یکی از این روش‌ها کمک گرفتن از بارکد است. با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید به کمک بارکد یا همان کد QR به نسخه تحت وب دسترسی یابید.

 1. در ابتدای کار لازم است که روی کامپیوتر، گوشی هوشمند و یا تلویزیون هوشمندی که قصد دارید حساب واتساپ خود را اجرا کنید، مرورگر خود را باز نمایید. توجه داشته باشید که مهم نیست از چه مرورگری استفاده می‌نمایید.
 2. یکی از صفحات مرورگر خود را باز نموده و به سایت واتساپ وب یا آدرس اینترنتی web.whatspp.com مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که حتما وارد صفحه اصلی شوید و از اعتبار صفحه اطمینان حاصل کنید بدین شکل می‌توانید از هرگونه مشکل امنیتی جلوگیری نمایید.
 3. صفحه جدیدی که برای شما باز شده است حاوی یک کد QR و یا همان بارکد خواهد بود. این بارکد کلید دسترسی شما به نسخه تحت وب خواهد بود. لازم است که به کمک گوشی هوشمند خود که روی آن نسخه اپلیکشن واتساپ را نصب نموده‌اید، این کد را اسکن نمایید.
 4. برای اینکه بتوانید کد را اسکن کنید وارد اپلیکیشن واتساپ خود شوید و سپس از قسمت Setting یا تنظیمات علامت بارکد را بیابید. این علامت یا آیکون در کنار عکس پروفایل شما و نام کاربریتان قابل مشاهده خواهد بود.
 5. در نهایت با اسکن کردن کد می‌توانید دسترسی‌های لازم را روی نسخه تحت وب تأیید نموده و به اطلاعات حساب واتساپ خود دست پیدا کنید. در صورتی که می‌خواهید به طور دقیق‌تر این مراحل را مرور کنید خوب است که به فرادرس مراجعه نمایید که در این سایت ضمن آموزش واتساپ وب، می‌توانید آموزش اصول کار با اینترنت و آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی را نیز دریافت کنید.

توجه داشته باشید که اگر از این روش برای دسترسی به نسخه تحت وب واتساپ استفاده می‌کنید بایستی گوشی حاوی نسخه اصلی به اینترنت متصل بوده و روشن باشد تا ارتباط متصل بماند. لازم است دقت کنید که پس از اتمام کار حتما صفحه مربوط به نسخه تحت وب را ببندید به خصوص اگر روی سیستمی جز سیستم خود اتصال را برقرار ساخته‌اید. اگر اتصال اینترنت قطع شود و یا دستگاه را خاموش کنید، اتصال نسخه تحت وب تنها موقتاً قطع خواهد شد و همچنان امکان دسترسی به آن وجود خواهد داشت. لازم است اضافه کنیم که تغییرات اعمال شده روی نسخه تحت وب شامل تغییر پروفایل، تغییر نام کاربری، ارسال پیام در هر فرمتی، خواندن پیام‌ها و… به طور همزمان روی نسخه اصلی نیز اعمال خواهد شد.

آموزش اصول کار با اینترنت
آموزش اصول کار با اینترنت

موانع موجود در دسترسی به واتساپ وب

همانطور که توضیح دادیم، روش دستیابی به واتساپ وب و همگام سازی آن بسیار ساده و سریع است از این رو مجالی برای رخ دادن مشکل و یا مانع تراشی وجود نخواهد داشت. تنها مشکلی که ممکن است مانع دسترسی شما به نسخه تحت وب شود، اتصال اینترنت است با توجه به این نکته اگر در روند اتصال به مشکل خوردید حتماً ابتدا اتصال اینترنت خود را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که اتصال و کیفیت اتصال اینترنت از هر دو طرف مهم است. بدین معنی که هم گوشی هوشمند شما باید به اینترنت متصل باشد هم دستگاهی که قصد دارید نسخه تحت وب را روی آن بالا بیاورید. اتصال اینترنت ضعیف و یا قطع شده به طور حتم فرایند دسترسی شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. سپری کردن دوره آموزش اصول کار با اینترنت به شما برای عدم مواجه با چنین مشکلاتی کمک خواهد کرد.

ممکن است که به هنگام دسترسی پیدا نمودن به سایت واتساپ وب نیز با مشکلاتی مواجه شوید. در این هنگام اگر از درستی آدرس سایت و کیفیت اتصال اینترنت خود مطمئن هستید، بایستی از فیل*تر شک*ن کمک بگیرید. سعی کنید پس از تغییر IP خود مجدداً امکان دسترسی به سایت را امتحان نمایید.

ترفند های کار با واتساپ وب

طراحی محیط کاربری نسخه تحت وب واتساپ تا حد زیادی مشابه نسخه اصلی اپلیکیشن است از این رو شما با دشواری چندانی برای کار با واتساپ وب مواجه نخواهید بود و به سادگی می‌توانید سایر آیتم‌های مدنظر خود را پیاده سازی نمایید. با این وجود قصد داریم در ادامه تحت عنوان آموزش واتساپ وب، ترفندهای کار با این اپلیکیشن را مجدداً یادآور شویم.

 • طراحی و ادیت پروفایل واتساپ وب

برای اینکه بتوانید عکس و سایر اطلاعات موجود در پروفایل واتساپ خود را به واسطه نسخه تحت وب تغییر دهید لازم است که روی آیکون مربوط به تصویر خود که در بالای صفحه جای گرفته است کلیک کنید. با این کار صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد که به شما امکاناتی برای تغییر عکس پروفایل، تغییر نام کاربری و همچنین اعمال تغییرات در خصوص جمله بیو ارائه خواهد داد.

نکته‌ای که خوب است در این بخش به آن اشاره کنیم قابلیت‌های دسترسی به آیتم استاتوس است. تاکنون نسخه تحت وب واتساپ آیتم‌های مربوط به طراحی و ادیت استاتوس را در اختیار شما قرار نداده است و شما نمی‌توانید استاتوس بگذارید البته قابلیت تماشای استاتوس سایر مخاطبان را خواهید داشت و از این منظور محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

 • فعالسازی حالت تاریک یا Dark Mode

دارک مود یکی از وضعیت‌های بسیار محبوب برای کاربران است که می‌تواند انتخاب خوبی برای کاهش شدت نور صفحه نمایش باشد. واتساپ وب تا چندی پیش حالت تاریک و تنظیمات مربوط به آن را به کاربران خود ارائه نمی‌داد اما کاربران حرفه‌ای به واسطه ایجاد تغییرات در کدهای دستوری برنامه می‌توانستند برای خود این حالت را فعال نمایند. امروزه اما شما می‌توانید کاملاً مشابه نسخه نرم افزاری واتساپ به کمک آیکون سه نقطه و گزینه Theme به تنظیمات مربوط به فعال سازی حالت تاریک دسترسی پیدا نمایید. جدا از اینها در صورتی که شما از کامپیوتر برای دسترسی به نسخه تحت وب استفاده می‌کنید، می‌توانید واتساپ خود را نیز بر اساس تم و حالت نمایش کامپیوتر مورد استفاده قرار دهید.

آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی
آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی
 • محدودیت‌ های برقراری تماس

نسخه تحت وب واتساپ تقریباً تمامی قابلیت‌های معمول را در اختیار شما قرار می‌دهد اما همچنان امکان برقراری تماس‌های صوتی و یا ویدئویی به واسطه این نسخه برای شما وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید به راحتی پیام و سایر فایل‌ها را مبادله کنید و حتی اطلاعات را به سادگی ذخیره نمایید اما امکان تماس صوتی و یا تصویری را نخواهید داشت که این نکته با توجه به اینکه هدف اصلی طراحی واتساپ بهبود شرایط تماس‌ها بوده است، کمی نا امید کننده خواهد بود. در صورتی که شما می‌خواهید روی کامپیوتر خود به کمک واتساپ انواع تماس را برقرار کنید می‌توانید از اپلیکیشن Bluestacks استفاده نمایید. این اپلیکیشن محیط کامپیوتر شما را شبیه به سیستم عامل اندروید خواهد کرد و به شما امکان نصب نسخه موبایلی واتساپ با قابلیت برقراری تماس را می‌دهد.

در صورتی که می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری در خصوص آموزش واتساپ تحت وب دریافت نمایید و یا با دوره‌های آموزش اصول کار با اینترنت و آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی، مهارت‌های خود در این زمینه را افزایش دهید می‌توانید به فرادرس مراجعه کنید.

آموزش اصول کار با اینترنت – کلیک کنید

جمع بندی واتساپ وب

فرادرس مجموعه‌ ای از آموزشات روان و حرفه‌ای را در سایر حوزه‌ها به کمک اساتید متخصص جمع آوری نموده و با قیمتی مناسب و به شکل آنلاین در اختیار افراد قرار می‌دهد. شما می‌توانید در این مجموعه انواع فیلم‌های آموزش واتساپ وب، آموزش اصول کار با اینترنت، آموزش کار با شبکه‌های اجتماعی و… را مشاهده کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاعات و مهارت‌های خود را گسترش دهید. با توجه به آنلاین بودن دوره‌های آموزشی فرادرس شما فرصت این را خواهید داشت که آموزش و یادگیری خود را با توجه به اوقات آزاد و حال و احوال خود تنظیم نمایید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.