برنامه نویسی اندروید
برنامه نویسی اندروید

آموزش متریال دیزاین در اندروید — اصول، قواعد و فریمورک های محبوب متریال دیزاین

امروزه تمامی برنامه نویسان در تلاش هستند تا با شناسایی عمده نیازهای کاربران هوشمند و همچنین با در نظر گرفتن قابلیت‌های بالقوه تلفن‌های هوشمند، اپلیکیشن‌هایی کاربردی و مشکل گشا طراحی نموده و عرضه نمایند. به کار گرفتن انواع کدها برای پیاده سازی آیتم‌های حرفه‌ای و در نتیجه آن آسان سازی بسیاری از فعالیت‌ها می‌توانند از جمله اهداف تولید اپلیکیشن‌های جدید باشند. با توجه به اینکه به لطف تلفن‌های هوشمند و سایر رسانه‌ها جلوه بصری آیتم‌ها نیز اهمیت بالایی پیدا کرده است، مهم خواهد بود که انواع اپلیکیشن‌های تولید شده در این خصوص نیز برجسته باشند.

برای اینکه ویژگی‌های ظاهری و طراحی یک اپلیکیشن متناسب با سلیقه کاربر باشد و از همه مهم‌تر بتواند اهداف برنامه را به خوبی نمایش دهد، به دقت و توجه زیادی نیاز خواهد بود. زبان طراحی متریال دیزاین، به عنوان ابزاری شناخته می‌شود که می‌تواند به برنامه نویسان در این زمینه کمک ویژه نماید. در ادامه این متن قصد داریم بیشتر در خصوص این زبان طراحی و ویژگی‌های آن اطلاعات ارائه دهیم.

دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید
دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید

آشنایی با متریال دیزاین

به بیان ساده باید گفت که متریال دیزاین یک زبان طراحی است که برای اولین بار در سال 2014 میلادی توسط گوگل به بازار معرفی شد. هدف از عرضه و استفاده از زبان یا سبک طراحی متریال دیزاین این بود که بتوان حس ابعاد مختلف (مانند طول، عرض و ارتفاع) اجسام واقعی در دنیای دیجیتال را مشابه دنیای واقعی ساخت. در واقع می‌توان گفت که قرار است با به کار گیری این زبان بتوان طراحی آیتم‌ها در فضای دیجیتال را به نمونه‌های واقعی آنها در دنیا شبیه سازی نمود. خوب است بدانید که در ابتدای کار قابلیت‌های متریال دیزاین تنها برای طراحی اپلیکیشن‌های موبایلی و یا محیط کاربری گوشی‌های هوشمند کاربرد داشت اما با گذر زمان و مشخص شدن ویژگی‌های مؤثر و کاربردی متریال دیزاین شما شاهد استفاده از آن در حوزه اپلیکیشن‌های وب نیز شدید.

در صورتی که در خصوص طراحی بصری و محیط کاربری اپلیکیشن‌ها فعالیت داشته باشید به طور حتم با فلت دیزاین نیز آشنا خواهید بود. گوگل تلاش کرده است تا متریال دیزاین را به عنوان نسخه‌ای مکتوب و همچنین به روزتر برای فلت دیزاین منتشر نماید. شما با استفاده از این زبان طراحی خواهید توانست به اهدافی از جمله:

 • سازگاری طراحی فضا با انواع دستگاه‌های نمایش و پلتفرم‌ها: دستیابی به چنین ویژگی به هنگام استفاده از متریال دیزاین به دلیل انسجام میان UX و UI به وجود آمده است. با توجه به چنین قابلیتی مهم نخواهد بود که افراد برای استفاده از اپلیکیشن شما از چه دستگاهی و با چه صفحه نمایشی استفاده می‌کنند به هر حال نمایش نهایی به شکلی یکپارچه و منسجم انجام خواهد شد. شما بدین شکل می‌توانید به مراتب آسان‌تر رضایت کاربران و مخاطبان خود را جلب نمایید. توجه داشته باشید که اهمیت این آیتم حتی برای اپلیکیشن‌هایی که محدود به نسخه‌ موبایلی، تحت وب و یا کامپیوتری می‌شوند نیز صدق خواهد کرد.
 • آسودگی بیشتر: به طور حتم به هنگام طراحی اپلیکیشن آن هم برای اولین بار با سردرگمی‌های بسیاری مواجه خواهید شد. استفاده از متریال دیزاین به شما کمک می‌کند تا لیستی از آیتم‌های مورد نیاز خود آماده کنید و سپس با سرعت بالایی با توجه به نمونه کدهای آماده فرایند طراحی و شخصی سازی فضا را آغاز نمایید. استفاده از متریال دیزاین بدین معنی است که شما نیازی به شروع از صفر برای طراحی اپلیکیشن نخواهید داشت و تنها کافی است که با مطالعه دقیق و کمک گرفتن از انواع فریم ورک‌های موجود آنچه در ذهن دارید را به شکلی با کیفیت و کاربردی پیاده سازی نمایید.
  دست پیدا کنید. در حقیقت باید گفت این اهداف از جمله ویژگی‌های مهم به هنگام طراحی فضای سیستم و یا اپلیکیشن‌ها خواهد بود. در صورتی که بتوانید دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید را در کنار آموزش برنامه نویسی اندروید و مجموعاً آموزش برنامه نویسی پشت سر بگذارید می‌توانید امیدوار باشید که اپلیکیشنی کاربر پسند خواهید داشت و می‌توانید تمامی اهداف برنامه خود را به شکلی تأثیر گذار و کاربردی به مخاطب عرضه نمایید.
 • انتقال روان دو صفحه و یا حالت بصری
 • نمایش بدون قطعی، وقفه و دردسر هر صفحه
 • محیط کاربری ساده و واضح برای مخاطب به گونه‌ای که باعث سردرگمی او نشود.
 • هماهنگی میان حرکت سایر آیتم‌ها در صفحه
 • تناسب میان ابعاد انواع اجزای صفحه

اصول کار با متریال دیزاین

شما می‌توانید با توجه به آموزه‌های خود و همچنین با پیاده سازی ایده‌های خلاقانه خود از زبان متریال دیزاین در بخش‌های مختلفی استفاده نمایید و نتایج مناسبی را به دست بیاورید. به منظور آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این زبان می‌توان قابلیت‌های آن را به چهار دسته اصلی تقسیم بندی نمود. این چهار دسته عملکرد به شما امکان شخصی سازی طراحی فضا در بخش‌های گوناگون را خواهند داد.

دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید
دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید

• Metaphor یا شبیه سازی

آیتم‌های موجود در این دسته با هدف شبیه سازی هر چه بیشتر دنیای دیجیتال با دنیای واقعی طراحی شده‌اند. جالب است بدانید که به منظور ساخت تکنولوژی‌های این بخش از ماهیت جوهر و کاغذ الهام گرفته شده است. شما به واسطه وجود این آیتم‌ها می‌توانید خلاقیت و نوآوری خود در خصوص طراحی محیط کاربری سیستم و یا اپلیکیشن‌ها را با سهولت بیشتری پیاده سازی نمایید. شما این امکان را خواهید داشت تا با ابزارهای شبیه سازی با کیفیت بیشتری سطح و لبه‌ها و یا همان مرزها را به تصویر بکشید.

• Bold یا برجسته سازی

شما به منظور نشان دادن اهمیت بیشتر یک بخش صفحه به ابزارهای گوناگونی در متریال دیزاین دسترسی خواهید داشت که یکی از آنها Bold کردن است. با استفاده از این آیتم شما می‌توانید نوشته‌های خود را پر رنگ‌تر و به عبارتی دقیق‌تر به شکلی برجسته‌تر نمایش دهید. استفاده درست و مناسب از این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با کیفیت بالاتری منظور خود و نقاط مهم محتوای تولیدی خود را به مخاطب انتقال دهید.

• Graphic یا گرافیک

می‌توان گفت ابزارهایی که به شما امکانات گرافیکی ارائه می‌دهند بیش از هر ابزار دیگری شناخته شده هستند. مهم است که بتوانید با استفاده از رنگ‌ها، تصاویر، تم‌ها و طرح‌های گوناگونی محیط کاربری برنامه مدنظر خود را به گونه‌ای طراحی کنید که بیشترین توجه را از سوی مخاطب دریافت کند. به هنگام استفاده از آیتم‌های گرافیکی مهم است که به دنبال دست یابی به نتیجه‌ای منحصر به فرد باشید همچنین توجه داشته باشید که طراحی فضا در کنار جلب رضایت مخاطبان با موضوع اصلی برنامه شما نیز تناسب داشته باشد. به هنگام طراحی فضا با آیتم‌های گرافیکی نگه داشتن حد وسط می‌تواند بسیار دشوار باشد. تلاش کنید که طراحی گرافیکی با اهداف برنامه شما همگام باشد.

• Motion یا انیمیشن

تا به اینجا شما به آیتم‌هایی دسترسی داشتید که به واسطه آنها می‌توانستید صفحه‌ها و آیتم‌های موجود در آنها را به شکلی تأثیر گذار طراحی نموده و چینش کنید. به واسطه قابلیت Motion اما شما می‌توانید حرکات را کنترل نمایید. این حرکات می‌تواند مربوط به انتقال صفحات باشد و یا جابه جایی آیتم‌ها را در بر بگیرد. استفاده از انیمیشن مناسب به نوعی که بتواند مخاطب را به اهداف برنامه نزدیک‌تر سازد، دشوار خواهد بود اما شما می‌توانید با کمی تحقیق و بررسی نمونه‌ها در این بخش نیز موفق شوید. توجه داشته باشید که انیمیشن‌های محیط کاربری بایستی به گونه‌ای باشد که مخاطب برای دسترسی به قابلیت‌های مختلف سهولت و سرعت بیشتری داشته باشد.

لازم است اضافه کنیم که متریال دیزان در هر بخش می‌تواند گزینه‌های بیشماری را با قدرت تغییر و شخصی سازی بالا در اختیار شما قرار دهد. فرادرس با ارائه انواع آموزش‌های مرتبط با متریال دیزاین در اندروید و به طور کلی آموزش‌های برنامه نویسی مختلف به شما کمک می‌کند تا بر روی اصول طراحی یک اپلیکیشن و ویژگی‌های ظاهری آن تسلط کامل پیدا کنید.

برنامه نویسی اندروید
برنامه نویسی اندروید

آشنایی با فریم ورکهای محبوب متربال دیزاین

با دوره‌های همچون آموزش متریال دیزاین در اندروید، آموزش برنامه نویسی اندروید و به طور کلی آموزش برنامه نویسی خود را برای ساخت اپلیکیشنی موفق آماده سازید. برای اینکه بتوانید در این حوزه موفق‌تر عمل کنید و همچنین فرایند طراحی و فضا سازی برایتان آسان‌تر و سریع‌تر پیش برود می‌توانید از انواع فریم ورک‌های از پیش آماده متریال دیزاین استفاده نمایید.

فریم ورک‌ها مجموعه‌ای از کدها هستند که می‌توانند قالبی مشخص را برای فضا سازی در اختیار برنامه نویسان قرار دهند و حال برنامه نویس با ایجاد تغییرات جزئی در کدها و یا اضافه کردن چند کد جدید می‌توانند آن قالب را برای خود شخصی سازی نمایند. در زیر شما را با چند نمونه از فریم ورک‌های معروف در متریال دیزاین آشنا خواهیم کرد که می‌توانند با توجه به ایده‌های شما مناسب واقع شوند.

فریم ورک Materialize

این فریم ورک می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی باشد که به تازگی فعالیت‌های طراحی اپلیکیشن را آغاز نموده‌اند. استفاده از این فریم ورک برای طراحی اپلیکیشن‌های Mobile-First مناسب است از این رو شما می‌توانید از کیفیت و سازگاری 100% آن مطمئن باشید. شما می‌توانید از این فریم ورک در دو نسخه Standard و Sass استفاده نمایید. در صورتی که با Sass آشنا نیستید بهتر است از نسخه استاندارد این فریم ورک استفاده نمایید. این نسخه حاوی انواع فایل‌های جاوا اسکریپت، فونت‌های متریال دیزاین، CSS و SCSS خواهد بود.

فریم ورک بوت استرپ (Bootstrap)

می‌توان گفت که کار با این فریم ورک با کمی مطالعه می‌تواند بسیار آسان باشد از سوی دیگر به لطف انجمن پشتیبانان این فریم ورک این قابلیت‌ را خواهید داشت تا در صورت بروز مشکل با پرسش سؤال ابهامات خود را به سادگی برطرف نمایید. فریم ورک بوت استرپ هم برای طراحی اپلیکیشن‌های تحت وب کارآیی دارد و هم می‌تواند برای طراحی نسخه‌های Mobile-First اپلیکیشن مناسب باشد. به هنگام استفاده از این فریم ورک شما قادر خواهید بود به طور ترکیبی از زبان‌های برنامه نویسی جاوا اسکریپت، CSS و HTML برای تکمیل بخش متریال دیزاین بهره ببرید.

فریم ورک Material Components for the Web

باید گفت که این فریم ورک نیز یکی دیگر از محصولات گوگل است از این رو می‌توانید نسبت به هماهنگی کامل آن با متریال دیزاین اطمینان داشته باشید. خوب است به این نکته اشاره کنیم که این فریم ورک به طور منظم آپدیت می‌شود از این رو شما می‌توانید همواره از قابلیت‌هایی جدید بهره مند شوید. در صورتی که از اسناد ارائه شده توسط فریم ورک Material Components for the Web بهره بگیرید می‌توانید با سرعت بالا و سهولت بالا اپلیکیشن خود را از پایه طراحی نموده و پیش ببرید. شما می‌توانید به هنگام استفاده از این فریم ورک از دیگر فریم ورک‌ها و کتابخانه‌های محبوب مانند جاوا اسکریپت، انگولار و یا ری اکت استفاده نمایید.

دوره های آموزش برنامه نویسی فرادرس
دوره های آموزش برنامه نویسی فرادرس

با توجه به محبوبیت این فریم ورک شما می‌توانید اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی به کارگیری آن را در فرادرس و در کنار انواع دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید، آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش برنامه نویسی و… دریافت نمایید.

فریم ورک انگولار متریال (Angular Material)

این فریم ورک در دو ورژن Angular JS Version 1 و Angular +JS Version 2 به طور جداگانه استفاده کنید. هر ورژن خود دارای انواع کامپوننت‌های تست شده است که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود به طور مستقیم آنها را پیست کنید. لازم است اضافه کنیم که هر یک از این کامپوننت‌ها به خوبی آزمایش شده‌اند و کیفیت عملکرد آنها تضمین شده خواهد بود. می‌توانید به منظور پیاده سازی متریال دیزاین گوگل نیز کمک بگیرید.
تا به اینجا چند مورد از فریم ورک‌های محبوب متریال دیزاین را به شما معرفی کردیم. خوب است بدانید که تعداد و تنوع این فریم ورک‌ها بسیار زیاد خواهد بود. دقت داشته باشید که با مظالعه دقیق از میان‌ آنها دست به انتخاب بزنید و حتماً در خصوص کیفیت و گستردگی کامپوننت‌های هر فریم ورک تحقیق نمایید.

جمع بندی آموزش متریال دیزاین در اندروید

فرادرس به واسطه انواع محتواهای آموزش محور خود مانند دوره‌های آموزش متریال دیزاین در اندروید، آموزش برنامه نویسی اندروید و یا انواع اصول آموزش برنامه نویسی در تلاش است تا به علاقه مندان به این رشته برای شروع کار کمک کند. افراد می‌توانند به شکلی آنلاین و با هزینه‌ای مناسب 0 تا 100 اصول برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن را به واسطه فرادرس، یاد بگیرند. محتوای آموزشی منتشر شده از سوی این سایت توسط اساتید متخصص و به شکلی روان و جامع جمع بندی شده است از این رو افراد با هر سطح مهارتی می‌توانند مطابق با نیاز خود آموزش دریافت کنند.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.