آموزش برنامه نویسی

آموزش اندروید از صفر تا صد

برنامه نویسی از نمونه دانش‌ها و مهارت‌هایی است که می‌تواند تأثیر بسیاری در خصوص پیشرفت دنیای امروزی داشته باشد. برنامه نویسی اساس و پایه تمامی ابزارهای هوشمند و قابلیت‌های آنها خواهد بود. برنامه نویسان با استفاده از انواع زبان‌های برنامه نویسی و اجرای آنها درون محیط‌های توسعه گوناگون تلاش می‌کنند تا بتوانند آیتم‌ها و دسترسی‌های جدیدتر و کامل‌تری را طراحی نموده و در اختیار علاقه مندان قرار دهند.

با توجه به این نکات می‌توان گفت دانش و شغل برنامه نویسی از گزینه‌هایی است که همواره با گذر زمان بر محبوبیت آن افزوده می‌شود از این رو افراد می‌توانند سرمایه گذاری ایمنی روی آن داشته باشند. سیستم عامل اندروید و اپلیکیشن‌ها و خدمات برنامه نویسی شده بر اساس آن با توجه به محبوبیت بیشتر گوشی‌های اندرویدی، می‌توانند زمینه‌ای مناسب برای فعالیت برنامه نویسان به خصوص برنامه نویسان تازه کار باشند. در ادامه این متن توضیحاتی در خصوص آموزش برنامه نویسی و جزئیات آن عنوان خواهیم کرد.

آموزش برنامه نویسی
آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی – کلیک کنید

آشنایی با اندروید استودیو

هنگامی که شما قصد طراحی یک اپلیکیشن و یا اضافه نمودن یک قابلیت به یک سیستم عامل را دارید مهم است که بتوانید کدهای خود را در یک محیط مشابه سیستم نهایی پیاده سازی نموده و آنها را توسعه دهید. با توجه به اینکه از چه زبان برنامه نویسی استفاده می‌کنید و یا قصد پیاده سازی کدهای خود را روی چه سیستمی دارید، می‌توانید از محیط‌های توسعه متفاوتی استفاده نمایید. محیط توسعه استاندارد برای برنامه نویسی اندروید، اپلیکیشن اندروید استودیو (Android Studio) است. می‌توان گفت که اندروید استودیو یک محیط توسعه یکپارچه یا به اصطلاح دقیق‌تر IDE است که به طور رسمی برای توسعه پلتفرم اندروید و برنامه نویسی بر اساس آن معرفی شده است.

در خصوص این نرم افزار باید گفت که از حدود سال 2013 میلادی نسخه اولیه و آزمایشی آن در اختیار عموم قرار گرفت. در هر دوره شاهد آپدیت شدن و ارتقای ورژن این نرم افزار خواهید بود. خوب است اضافه کنیم که اندروید استودیو توسط شرکت JetBrains بر اساس نرم افزار Intellij IDEA طراحی و تولید شده است و به شکل رایگان قابل دانلود و اجرا خواهد بود. شما می‌توانید نسخه‌های سازگار این اپلیکیشن با انواع سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و Mac OS X را دانلود کنید. لازم است اضافه کنیم که اپلیکیشن اندروید استودیو به عنوان محیط توسعه یکپارچه رسمی گوگل برای توسعه برنامه‌های اندرویدی و جایگزینی برای Eclipse Android Development Tools معرفی شده است.

شما به واسطه استفاده از نرم افزار اندروید استودیو می‌توانید از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی مشابه موارد زیر بهره مند شوید:

 • قابلیت بازنویسی و اصلاح فوری و آسان کدهای اندروید: باید گفت که درون محیط این اپلیکیشن شما می‌توانید از یک ویرایشگر متن هوشمند استفاده کنید. این ویرایشگر به شما کمک خواهد کرد تا کدهای خود را سریع‌تر بنویسید و از همه مهم‌تر بتوانید ضریب خطای خود را کاهش دهید.
 • قابلیت پشتیبانی از Build بر اساس Gradle: یکی دیگر از ویژگی‌های جالب توجه این برنامه این است که به شما این امکان را خواهد داد تا انواع کتابخانه‌های کد را به محتوای خود اضافه نمایید و همچنین از یک محتوا و یا پروژه چندین Build مختلف بیرون بکشید. با توجه به اینکه خدمات این بخش مبتنی بر Gradle ارائه می‌شود شما از مدیریت وابستگی قدرتمند، ساختاربندی‌های قابل شخصی سازی و همچنین عملکرد بالا و رضایت بخش بهره مند خواهید شد.
 • بهره مندی از ابزارها و آیتم‌های Lint به منظور برطرف کردن مشکلات احتمالی در عملکرد، کارایی، هماهنگی سایر ورژن‌ها و مواردی از این قبیل: تمرکز ویژگی در این بخش این است که محتوا و پروژه شما بتواند بر روی انواع گجت‌های هوشمند اندرویدی مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و یا ساعت‌های هوشمند به خوبی اجرا شود و بیشترین سازگاری ممکن را داشته باشد.
 • قابلیت بهره مندی همزمان از آیتم‌های ProGuard و ویژگی‌های AppSigning
 • دسترسی به صفحات Wizard بر اساس Template که می‌توانند به شما برای ایجاد انواع طرح‌ها و مؤلفه‌های رایج و معمول در اندروید کمک کنند
 • تجهیز به یک نمونه Layout Editor کامل و گسترده که به شما امکان درگ و دراپ انواع مؤلفه‌های محیط کاربری را خواهد داد و همچنین شما خواهید توانست ساختار محیط کاربری خود را با توجه به صفحات نمایش متفاوت تنظیم نمایید.
 • پشتیبانی از تولید انواع برنامه‌های Android Wear
 • •قابلیت ادغام آیتم‌های پیام رسانی و دسترسی‌ به موتور برنامه Google Cloud به واسطه پشتیبانی داخلی استودیو اندروید از این پلتفرم
  هر یک از این ویژگی‌ها به نوعی به شما برای برنامه نویسی اندروید به شکل جامع و آسان کمک خواهند کرد. تسلط یافتن بر روی تمامی آیتم‌ها و قابلیت‌های استودیو اندروید در کنار سپری کردن دوره‌های آموزش برنامه نویسی، آموزش اپلیکیشن موبایل و آموزش برنامه نویسی اندروید اهمیت خواهد داشت.

ویژگی‌های جالب توجه اندروبد

تا به اینجا متوجه شدید که برای پیاده سازی کدهای مبتنی بر اندروید نیاز به نصب و اجرای اپلیکیشن اندروید استودیو خواهید داشت. شما برای برنامه نویسی تحت سیستم عامل اندروید به مهارت‌ها و دانش‌های بسیار بیشتری نیاز خواهید داشت. پیش از آموزش‌ها و توضیحات بیشتر خوب است بدانید که می‌توانید با برنامه نویسی اندروید به چه قابلیت‌ها و فرصت‌هایی دست پیدا کنید. انواع دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش اپلیکیشن موبایل و به طور کلی آموزش برنامه نویسی می‌توانند موقعیت‌های بسیاری برای شما فراهم کنند اما در خصوص اندروید این امتیازات می‌توانند به مراتب جالب توجه‌تر باشند. از نمونه این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

آموزش برنامه نویسی
آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی اندروید — کلیک کنید

• متن باز: سیستم عامل اندروید به عنوان یک سیستم متن باز شناخته می‌شود. متن باز بودن یک سیستم بدین معنی است که افراد می‌توانند به کدهای سازنده آن دسترسی کامل داشته باشند و سپس با اعمال تغییرات در خصوص آن بتوانند به آیتم‌ها و قابلیت‌های جدید دست پیدا کنند. همان طور که گفتیم، اندروید یک سیستم متن باز است که مبتنی بر لینوکس طراحی شده است. این سیستم عامل متن باز روی گجت‌های بسیاری نصب شده است از این رو شما خواهید توانست با سادگی بیشتر اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی را طراحی نمایید که روی تعداد گجت‌های بسیاری کارایی خواهند داشت. متن باز بودن این سیستم عامل برای مبتدیان رشته برنامه نویسی و افرادی که می‌خواهند به سرعت پیشرفت کنند، باعث شده است تا اندروید به عنوان انتخابی مناسب شناخته شود.

• دسترسی به فرصت‌های بسیار: نکته ویژه‌ای که در خصوص فعالیت‌های برنامه نویسی تحت سیستم عامل اندروید وجود دارد این است که شما می‌توانید به مجموعه گسترده‌ای از انواع توسعه دهنده‌های بزرگ دسترسی پیدا کنید. شما این فرصت را خواهید داشت تا کدها و قابلیت‌های آنها را درون انواع پلتفرم‌ها و موقعیت‌ها توسعه دهید. بدین شکل شما می‌توانید یک پروژه یکسان را به منظور ارائه خدمات در چندین پلتفرم و خیل عظیمی از کاربران طراحی نمایید. تمامی اینها به معنی سود بیشتر با زحمت کمتر است همچنین نباید از فرصت‌های موجود برای کسب اعتبار و شروع پروژه‌های جدید نیز غافل شد.

• بازاریابی با کیفیت‌تر: این روزها تلفن‌های هوشمند بسیار بیشتر از انواع گجت‌ها مورد استفاده واقع می‌شوند. در میان تمامی دستگاه‌هایی که مورد استفاده واقع می‌شوند، سیستم عامل اندروید بیشترین محبوبیت ممکن را خواهد داشت. با توجه به این آمار شما با کاربران بسیاری مواجه خواهید شد که ممکن است از ایده و اپلیکیشن شما استقبال نمایند. از سوی دیگر باید گفت که سیستم عامل اندروید فرصت‌های بسیاری برای تبلیغات در اختیارتان قرار خواهد داد که با کمی هزینه می‌توانید به واسطه آنها موفقیت اپلیکیشن خود را جلو بیندازید. نکته دیگری که می‌تواند به بازاریابی بهتر شما منجر شود این است که دستگاه‌های اندرویدی برای دانلود و نصب انواع اپلیکیشن‌ها محدود به پلتفرم و یا مارکت خاصی نخواهند بود از این رو شما می‌توانید از منابع مختلفی برای عرضه نمودن اپلیکیشن خود استفاده کنید.

• یکپارچگی خدمات: سایت فرادرس به شما دوره‌های آموزشی کاملی مانند آموزش برنامه نویسی اندروید، آموزش اپلیکیشن موبایل و آموزش برنامه نویسی به شما ارائه خواهد داد. با سپری کردن انواع این دوره‌های آموزشی شما خواهید توانست با بهره گیری از قابلیت‌های پیش فرض اندروید، میان انواع اپلیکیشن‌ها و حساب‌های کاربری ارتباط ایجاد نمایید. خوب است بدانید که طراحی اپلیکیشن‌های به هم پیوسته که خدماتی مکمل یکدیگر ارائه می‌دهند در اندروید می‌تواند آسان و موفقیت آمیز باشد. علاوه بر اینها اگر قصد دارید یک برنامه کامل و جامع طراحی نمایید، اندروید بسترهای لازم برای بی نیاز ساختن اپلیکیشن از هر گونه منبع جانبی را فراهم خواهد ساخت.

دوره آموزش اپلیکیشن موبایل در فرادرس
دوره آموزش اپلیکیشن موبایل در فرادرس

• کاهش هزینه‌ها و بهینه سازی: همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم اندروید یک سیستم متن باز است که به شما این امکان را خواهد داد تا علاوه بر دسترسی به انواع کدهای موجود امکان ایجاد تغییرات و حذف و اضافه به آن را نیز داشته باشید. این ویژگی بدین معنی است که نیاز به نوشتن بسیاری از کدها از پایه و صفر نخواهد بود. همین مسئله می‌تواند بسیاری از هزینه‌های شما را به شکل جدی کاهش دهد علاوه بر اینکه روند فعالیت شما را سریع‌تر و آسان‌تر پیش می‌برد. باید گفت که فعالیت در حوزه اندروید و پیاده سازی ایده‌های شما همگی می‌توانند به شکل رایگان انجام شود.

ممکن است شما مجبور به پرداخت هزینه‌هایی برای سپری کردن انواع دوره‌های آموزشی مانند آموزش اپلیکیشن موبایل، آموزش برنامه نویسی اندروید و به طور کلی آموزش برنامه نویسی شوید. در صورتی که سایت فرادرس را به منظور دریافت آموزش‌های لازم در خصوص برنامه نویسی اندروید و سایر زبان‌ها و سیستم‌ها انتخاب نمایید، می‌توانید ضمن بهره مندی از اطلاعاتی ارزشمند و جامع، هزینه‌های آموزش را نیز برای خود کاهش داده و به حداقل برسانید.

• شانس موفقیت بالاتر: تا به این جا چندین بار به این نکته اشاره کردیم که فعالیت در حوزه اندروید می‌تواند به مراتب ساده‌تر و آسان‌تر از فرایندهای یادگیری و پیاده سازی سایر زبان‌های برنامه نویسی پیش برود. این نکته بدین معنی است که شما می‌توانید بهتر ایده‌های ذهنی خود را پیاده سازی نموده و توسعه دهید. همین امر می‌تواند شانس موفقیت اپلیکیشن و یا ایده شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. با توجه به تعداد بالای کاربران اندرویدی نیز شما می‌توانید به شانس بیشتری برای دانلود و استفاده دست پیدا کنید. دقت داشته باشید که اگر چه عوامل بسیاری به موفقیت در حوزه سیستم عامل اندروید کمک می‌کنند اما رقابت سنگینی در این بخش در جریان است از این رو اپلیکیشن شما بایستی حتماً قابلیت و آیتم جدیدی برای عرضه داشته باشد.

• محیط توسعه پر محتواتر: افراد بسیاری هستند که در حوزه اندروید یعنی برنامه نویسی و توسعه آن فعالیت می‌کنند. باید گفت که متخصصان بسیاری در تلاش هستند تا قابلیت‌های این سیستم عامل را افزایش دهند و فرصت‌ها و آیتم‌های بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند. تمامی این نکات موجب شده‌اند تا شما به هنگام فعالیت در این عرصه با منابع و محتواهای بسیاری مواجه شوید که هر یک از کیفیت بالایی بهره مند هستند. نکته جالب‌تر این است که به دلیل متن باز بودن این سیستم شما می‌توانید به تمامی کدها و چهارچوب‌های موجود دسترسی داشته باشید. دسترسی به این اطلاعات می‌تواند به شما برای ایده یابی، بهبود کدهای نوشته شده، افزایش سرعت، کاهش هزینه‌ها، افزایش دانش، یادگیری نکات جدید و مواردی از این دست کمک نماید.

آموزش برنامه نویسی اندروید
آموزش برنامه نویسی اندروید

فاصله تا برنامه نویس شدن

باید گفت که مدت زمانی که طول می‌کشد تا شما برای برنامه نویسی آماده شوید و پروژه‌ای مناسب و حداقلی را پیش ببرید، کاملاً به میزان پشتکار و تلاش‌های شما بستگی خواهد داشت. در صورتی که می‌خواهید در این زمینه سریع پیش بروید حتما یادگیری زبان جاوا و اصول پایه اندروید را آغاز نمایید. در ابتدای کار با برنامه‌های ساده جاوا تمرین خود را آغاز کنید و به تدریج محدوده فعالیت خود را گسترش داده و پروژه‌های کوچک و تمرینات الگویی را جلو ببرید. دقت داشته باشید که برای برنامه نویس شدن لازم است که در کنار مطالعه، تمرینات عملی نیز داشته باشید. بدون پیاده سازی عملی دانسته‌های خود عملاً یادگیری و مهارت اندوزی برایتان در این رشته رخ نخواهد داد.

دوره آموزش اپلیکیشن موبایل در فرادرس — کلیک کنید

جمع بندی آموزش اندروید از صفر تا صد

سایت فرادرس به کمک متخصصان تلاش کرده است تا تمامی نکات و سرفصل‌هایی را که ممکن است افراد برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب به آنها نیاز داشته باشند را جمع آوری نماید. این نکات شامل دوره‌های آموزش اپلیکیشن موبایل، آموزش برنامه نویسی اندروید و آموزش برنامه نویسی بر اساس سایر سیستم‌ها و زبان‌های کامپیوتر خواهند بود. خوب است به این نکته اشاره کنیم که تسلط پیدا کردن بر روی برنامه نویسی اندروید و یا سایر رشته‌های مشابه با تکرار و تمرین مستمر میسر خواهد شد. در این مسیر به روز نگه داشتن اطلاعات و تلاش برای انجام پروژه‌های مختلف به عنوان اصول اولیه پیشرفت شناخته می‌شوند.

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

کسب درآمد از طریق بازی‌ های آنلاین

دنیای بازی‌های هوشمند موبایلی و کامپیوتری امروزها بسیار پرطرفدار و محبوب است. افراد زیادی در …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *