آموزش کار با ابزار pen در فتوشاپ — راهنمای گام به گام و تصویری Pen Tool

فتوشاپ یکی از نرم افزارهای بسیار محبوب و کاربردی Adobe است که می‌تواند به افراد در ادیت و ویرایش تصاویر و همچنین طراحی تصاویر و عکس‌های جدید کمک نماید. قابلیت‌های این نرم افزار بسیار گسترده و جزئی است که می‌توان با استفاده مناسب از آنها نتیجه‌ای با کیفیت و حرفه‌ای را ایجاد نمود. مشابه تمامی نرم افزارهایی که از آنها به منظور ادیت و یا طراحی یک تصویر استفاده می‌شود، در فتوشاپ نیز ابزار و آیتم‌ها با توجه به ماهیت خود دسته بندی شده‌اند.

ابزارهای فتوشاپ در انواع دسته بندی‌ها مانند فیلترها، تنظیمات رنگ، تنظیمات حرارت، کادر بندی‌ها و… تقسیم بندی شده‌اند. یکی از قسمت‌های موجود در ابزارهای فتوشاپ مربوط به pen tools است. ابزارهای این بخش قابلیت استفاده در موقعیت‌های ساده و یا بسیار حرفه‌ای را خواهند داشت.

محدوده استفاده از این ابزار از جدا سازی بخش‌هایی از تصویر آغاز می‌شود و تا طراحی‌های نقشه فرش و حتی نقشه‌‌های ساختمانی و کروکی‌ها امتداد پیدا می‌کند. در ادامه این متن قصد داریم بیشتر در خصوص کاربرد ابزار pen در فتوشاپ و ترفندهای استفاده از آن توضیح دهیم.

آموزش کار با pen
آموزش کار با pen

چرایی استفاده از ابزار pen در فتوشاپ

کار با ابزارهای pen در فتوشاپ کمی سخت و حساس است و نیاز به مهارت و تمرین زیادی خواهد داشت. ممکن است برای شما این سؤال به وجود بیاید که چرا با وجود دشواری به کار بستن این آیتم‌ها در فتوشاپ همچنان استفاده و کار با آنها محبوبیت بالایی دارد و چرا افراد به سراغ نرم افزارهای دیگر و یا ابزارهای دیگر با قابلیت‌های مشابه اما کاربری آسان‌تر نمی‌روند. در پاسخ به این سؤال سلیقه و صلاحدیدهای شخصی بسیار دخیل خواهند بود اما باید گفت که ابزار pen در فتوشاپ نقاط قوتی دارد که استفاده از آن را با وجود سختی‌های مسیر منطقی می‌سازد:

  • دقیق‌ترین ابزار جداسازی: اولین نکته در خصوص ابزار pen این است که از آنها می‌توان برای جداسازی دقیق تصاویر استفاده نمود. هنگامی که شما قصد دارید یک آیتم را از تصویرتان حذف کنید و یا می‌خواهید بخشی از تصویر را برای خود جدا نموده و آن را نگه دارید، ابزارهای pen می‌توانند به شما کامل‌ترین و دقیق‌ترین دسترسی‌ها و عملکردهای ممکن را بدهند. ظرافت این ابزار قابل تنظیم است و شما می‌توانید آنها را کاملاً متناسب با نیاز خود شخصی سازی نمایید. کاربرد این ابزار به هنگام طراحی تصاویر چند لایه نیز اهمیت خود را نشان می‌دهد.
  • امکان ویرایش: نکته مهم دیگر به هنگام استفاده از ابزارهای pen در فتوشاپ این است که شما امکان این را خواهید داشت تا در هر مرحله در صورتی که از نتیجه کار راضی نبودید، دست به ویرایش و تغییر بزنید. قابلیت ایجاد تغییر و ویرایش به شکل مرحله به مرحله و همچنین برای نتیجه نهایی کار ممکن خواهد بود. با توجه به این ویژگی شما بسیار آسان‌تر می‌توانید آنچه می‌خواهید را انجام دهید و کیفیت و دقت بالاتری را در نتیجه نهایی خود اعمال نمایید. نکته دیگر این است که وجود قابلیت ویرایش و تغییر سرعت کار شما را به هنگام اصلاح اشتباهات و نقاط ضعف افزایش می‌دهد و دیگر نیازی به شروع از مرحله صفر نیست.
  • ذخیره سازی: در محیط فتوشاپ شما به بخشی تحت عنوان Path دسترسی خواهید داشت. این بخش محل ذخیره سازی تمامی آیتم‌هایی است که شما با ابزار pen آنها را ایجاد کرده‌اید. تمامی نقشه‌ها و یا تصاویری که با ابزار pen ترسیم نموده‌اید در این بخش ذخیره خواهند شد. علاوه بر اینها شما می‌توانید تصاویری را که با ابزار pen آنها را ادیت کرده‌اید، در حافظه این بخش مشاهده نمایید. وجود چنین فایل ذخیره سازی به شما این امکان را خواهد داد تا هر گاه که می‌خواهید به آنچه در گذشته طراحی نموده‌اید دسترسی داشته باشید و حتی از آنها استفاده نیز کنید.
  • ترسیم منحنی: لازم است یادآور شویم که اگر می‌خواهید خطوط منحنی را با کیفیت بالا و پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های قابل توجه ترسیم نمایید، بهترین ابزار مناسب شما، ابزار pen در فتوشاپ خواهد بود. این ابزار می‌توانند همان دقت و جزئیاتی که می‌خواهید را در اختیار شما قرار دهد و به شما برای پیاده سازی آنچه در ذهن دارید کمک نماید.

 

ممکن است شما با توجه به خلاقیت خود و همچنین با درنظر گرفتن ایده‌هایتان بتوانید از ابزار pen فتوشاپ به قابلیت‌های دیگری نیز دست پیدا کنید. در سایر دوره‌های آموزش مقدماتی فتوشاپ، آموزش فتوشاپ Photoshop سه بعدی، آموزش طراحی پارچه با فتوشاپ و مواردی از این دست می‌توانید بیشتر با قابلیت‌ها و ویژگی‌های مثبت ابزار pen در فتوشاپ آشنا شوید.

آموزش کار با pen در فتوشاپ
آموزش کار با pen در فتوشاپ

آماده سازی یادگیری کار با ابزار pen

در صورتی که شما قصد یادگیری و تسلط یافتن بر روی نحوه کار با ابزار pen در فتوشاپ را دارید، منابع آموزش متنوعی در اختیار شما خواهد بود. نکته‌ای که در این خصوص بسیار مهم جلوه می‌کند این است که به هنگام یادگیری این موضوع حتماً تمرین بسیار زیادی داشته باشید. توصیه ما به شما این است که با بازکردن یک صفحه سفید درون برنامه فتوشاپ خود، هر نکته و ترفندی را که آموزش می‌بینید بلافاصله پیاده سازی کنید. خوب است که هر نکته را آن‌قدر تمرین کنید که نسبت به آن تسلط کافی داشته باشید. پس از آنکه توانستید یک نکته آموزشی را به خوبی فرا بگیرید سپس به سراغ سرفصل و نکات دیگر بروید. با توجه به اینکه بعدها برای کار با ابزار pen نیاز به ترکیب ترفندها و قابلیت‌ها خواهید داشت، این شیوه از یادگیری و تمرین می‌تواند به خوبی شما را آماده نماید.

به عنوان تکمیل کننده اهمیت تکرار و تمرین در این موضوع باید بگوییم که بهره‌مندی از منابع آموزشی مناسب مانند متون آموزشی و فیلم‌های آموزشی با کیفیت تنها به شما کمک می‌کند تا به نیمی از مسیر پیشروی کنید. برای اینکه آمادگی کامل در به کارگیری این اصول را داشته باشید لازم است که تمرینات متنوع و مستمر را در برنامه خود جای بدهید.

نکته جالب در خصوص یادگیری کار با ابزار pen در فتوشاپ این است که با تسلط پیدا کردن بر روی این اصول شما خواهید توانست به آسانی با نرم افزارهای دیگری مانند ایلوستریتور و یا کورل که از نمونه نرم افزارهای شناخته شده برداری هستند نیز کار کنید. طراحی این ابزار در برنامه فتوشاپ با دیگر برنامه‌های برداری شبیه و یکسان خواهد بود. فرادرس با توجه به کاربرد تسلط بر روی نرم افزار فتوشاپ و اهمیت آن، انواع دوره‌های آموزش مقدماتی فتوشاپ، آموزش Photoshop سه بعدی، آموزش طراحی پارچه با فتوشاپ و… را به شکلی جامع با بیانی ساده جمع آوری نموده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

یادگیری کار با pen در فتوشاپ
یادگیری کار با pen در فتوشاپ

چند آموزش کلی

یادگیری کار با ابزار pen در فتوشاپ همان‌طور که در این متن به کرات به آن اشاره کردیم نیازمند پشت سر گذاشتن دوره‌های آموزشی مناسب و همچنین تکرار و تمرین خواهد داشت از این رو نمی‌توان تنها به واسطه متن توضیحات مؤثری ارائه داد. با وجود این، در ادامه این متن چند مورد از آموزش‌ها و اصول اولیه کار با ابزار pen در فتوشاپ را به شما آموزش خواهیم داد:

کشیدن خط مستقیم یا صاف

اولین و آسان‌ترین نکته‌ای که به هنگام کار با ابزار pen به آن بر خواهید خورد، کشیدن خطوط صاف و یا مستقیم است. برای این کار تنها کافی است که روی نقطه شروع مدنظر خود کلیک نماییم و سپس خط را تا نقطه پایان مدنظر خود ادامه دهیم و در نهایت مجدداً کلیک کنیم. با این ترفند ساده می‌توانید یک خط مستقیم را میان دو نقطه مدنظر خود رسم نمایید. اگر قصد دارید به واسطه خطوط مستقیم اشکال گوناگون را طراحی کنید کافی است که با همین روش و در نظر داشتن نقاط فرضی به پیش بروید.

هنگامی که کار شما با یک خط مستقیم به اتمام رسید و دیگر قصد تغییر، امتداد و یا ویرایش آن را نداشتید تنها کافی است که کلید کنترل در صفحه کلید خود را نگه دارید و سپس روی قسمتی خالی از صفحه نمایش کلیک کنید. با این کار مسیری که در حال ترسیم آن بودید از حالت انتخاب خارج می‌شود و شما امکان ایجاد مسیرهای جدید را خواهید داشت.

کشیدن منحنی‌ های بسته

در صورتی که قصد دارید مسیری که طراحی نموده‌اید را به شکل یک منحنی بسته، ببندید و یا نقطه ابتدا و انتهای آن را با یک منحنی به یکدیگر متصل نمایید. کافی است که از روی نقطه انتهایی مسیر با یک کلیک به سمت نقطه ابتدایی مسیر حرکت کنید. در این حالت مسیر شما به واسطه یک منحنی بسته خواهد شد. مجدداً با نگاه داشتن دکمه کنترل صفحه کلید و کلیک کردن روی بخش خالی از صفحه شما می‌توانید مسیر را از حالت انتخاب خارج نموده و به سراغ بخش‌های دیگر ترسیم خود بروید.

کشیدن منحنی با ابزار pen
کشیدن منحنی با ابزار pen

کشیدن منحنی‌ ها

در صورتی که قصد کشیدن خطوط منحنی را دارید، لازم است که به هنگام انتخاب نقطه مدنظر خود علاوه بر کلیک کردن، درگ نیز کنید. با این کار می‌توانید دو اصطلاحاً دستگیره را در اطراف نقطه انتخابی خود مشاهده نمایید. این دو دستگیره به شما برای جهت دهی به منحنی کمک خواهند کرد. برای اینکه بتوانید جهت این دستگیره‌ها را تغییر دهید لازم است که هم‌زمان با کلیک کردن دو کلید کنترل و همچنین درگ را نیز نگه دارید. در این حالت مشاهده می‌کنید که دستگیره‌های دو سمت نقطه با توجه به حرکت شما تغییر جهت می‌دهند و منحنی شما شکل می‌گیرد.

نکته: اگر می‌خواهید به هنگام تنظیم منحنی تنها یکی از دستگیره‌ها تغییر جهت دهد و بدین شکل تنها یک سمت منحنی خود را تغییر دهید لازم است که به جای نگه داشتن دکمه کنترل که در بالا به آن اشاره کردیم، دکمه Alt را به همراه درگ و کلیک نگه دارید.

نکته: ممکن است به هنگام ترسیم، به طور اتفاقی مسیر شما از حالت انتخاب خارج شود. در چنین موقعیتی شما می‌توانید علامتی شبیه به (*) را در کنار نشانگر ماوس خود روی صفحه مشاهده نمایید. برای اینکه مجدداً مسیر خود را به حالت انتخاب در بیاورید، لازم است که حین کلیک روی مسیر دکمه کنترل را نیز فشار دهید.

در صورتی که احساس می‌کنید این توضیحات باعث گیجی شما شده است و نتوانسته‌اید چیزی یاد بگیرید، نگران نباشید. فرادرس به کمک ویدئوهای آموزشی مرحله به مرحله به همراه توضیحات صوتی انواع آموزش فتوشاپ مقدماتی، آموزش Photoshop سه بعدی، آموزش طراحی پارچه با فتوشاپ و… را به شما ارائه خواهد داد. به کمک این آموزش‌ها علاوه بر تسلط پیدا کردن بر روی نحوه کار با ابزار pen فتوشاپ، بر روی سایر قابلیت‌ها نیز تسلط پیدا خواهید کرد.

جلو و عقب کردن دستورات

فتوشاپ و ابزار pen این فرصت را به شما خواهند داد تا دستورات خود را جلو و عقب ببرید. این نکته بدین معنی است که شما به هنگام ویرایش تصاویر خود خواهید توانست مرحله به مرحله کار خود را مورد بررسی قرار دهید. برای اینکه بتوانید به دستورهای قبلی خود دسترسی داشته باشید و یا اصطلاحاً یک مرحله عقب بروید لازم است که دکمه‌های کنترل و Z را روی صفحه کلید به طور هم‌زمان فشار دهید. در صورتی که می‌خواهید یک مرحله به جلو بروید و دستورات جلوتر خود را مشاهده نمایید لازم است که دکمه‌های کنترل، شیفت و Z را به طور هم‌زمان نگه دارید. این ترفندها به شما برای افزایش سرعت فتوشاپ و ادیت تصاویر و ترسیم‌ها کمک خواهند کرد.

حذف و اضافه نقاط

یکی دیگر از ترفند‌هایی که به هنگام سپری کردن دوره‌های آموزش مقدماتی فتوشاپ، آموزش Photoshop سه بعدی، آموزش طراحی پارچه با فتوشاپ و سایر موارد آموزشی فتوشاپ یاد خواهید گرفت، حذف و اضافه نقاط به هنگام ترسیم مسیر است. اگر می‌خواهید روی مسیر خود یک نقطه اضافه کنید، لازم است که نشانگر خود را روی قسمت مدنظر مسیر خود ببرید تا علامتی مشابه به (+) کنار نشانگر ماوس ظاهر شود حال با کلیک کردن یک نقطه جدید به مسیر اضافه خواهد شد. به منظور حذف نقطه‌های موجود کافی است که نشانگر خود را روی نقطه یا نقاط مدنظر خود ببرید و پس از نمایان شدن علامت (-) کنار نشانگر ماوس، روی آن کلیک نمایید.

جمع بندی کار با ابزار pen در فتوشاپ

فتوشاپ نرم افزاری کاربردی و گسترده است که کار با آن و تسلط پیدا کردن روی آن نیاز به آموزش‌ها بسیاری خواهد داشت. فرادرس به کمک استادان حرفه‌ای و ویدئوهای آموزشی جامع و ساده در موضوعات آموزش مقدماتی فتوشاپ، آموزش Photoshop سه بعدی، آموزش طراحی پارچه با فتوشاپ و مواردی از این دست به عنوان یک منبع کامل و مؤثر برای تسلط پیدا کردن بر روی این نرم افزار و سایر نرم افزارهای مشابه شناخته می‌شود. آموزش‌ها فرادرس به شکل آنلاین و با قیمت‌های مناسب در دسترس شما خواهند بود.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.