کتاب آموزش یونیتی به زبان فارسی

بازی سازی هوشمند یکی از مهارت‌های به روز است که یادگیری آن می‌تواند به افراد برای کسب درآمد بیشتر و همچنین فعالیت در دنیای امروزه کمک نماید. بازی‌ های هوشمند با توجه به پیشرفت‌های دنیای امروزه و همچنین با در نظر گرفتن اینکه ابزارهای هوشمند با قابلیت‌‌ها و آیتم‌های خود تجربیاتی نزدیک به واقعیت به شما ارائه می‌دهند، با محبوبیت بالایی مواجه هستند. شما این امکان را خواهید داشت تا ایده‌های ذهنی خود و یا داستان‌های خود را به کمک مهارت‌های بازی سازی، به مرحله اجرا برسانید.

برنامه‌ها و ابزارهای بسیاری وجود خواهند داشت که می‌توانند به شما برای طراحی هر چه آسان‌تر بازی‌ها کمک کنند و از همه مهم‌تر ابزارهایی را در اختیار شما بگذارند که به پیاده سازی دقیق‌تر ایده‌هایتان کمک می‌کنند. در ادامه این متن قصد داریم یونیتی (Unity) را که یکی از موتورهای بازی سازی و توسعه بازی محبوب است را به شما معرفی نماییم.

دوره آموزش ساخت بازی — کلیک کنید

یونیتی چیست؟

در قدم اول خوب است به شما توضیح دهیم که یونیتی چیست و چه نقشی در فرایند طراحی بازی ایفا خواهد کرد. باید گفت که یونیتی یکی از زبان‌های برنامه نویسی و محیط‌های توسعه است که می‌توان کدهای مربوط به طراحی یک بازی و آیتم‌ها و قابلیت‌های بازی را توسط آن پایه ریزی نموده و اجرا کرد. یونیتی با ویژگی‌هایی که درون خود جای داده است به طراحان بازی این امکان را خواهد داد تا بتوانند ایده‌های بازی سازی خود را به آسانی پیاده سازی کنند و کیفیت آن را بسنجند. امروزه قابلیت‌ها و فرصت‌هایی که توسط یونیتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد به حدی است که بسیاری از بازی‌های محبوب و موفق به کمک این موتور توسعه ساخته شده و آپدیت می‌شوند.

آموزش یونیتی به زبان فارسی
آموزش یونیتی به زبان فارسی

یونیتی به افراد این امکان را خواهد تا طراحان مرحله به مرحله و بسیار جزئی بتوانند نتیجه اعمال هر تغییری را بسنجند و از همه مهم‌تر این امکان را داشته باشند که پیش از صرف هزینه‌های هنگفت برای تولید نهایی بازی، نقوص و نقاط ضعف آن را به هنگام اجرا بسنجند و آنها را برطرف کنند. به طور کلی می‌توان گفت که یونیتی به سازندگان بازی این امکان را خواهد تا از صفر تا صد بازی خود را در این محیط پایه ریزی نماید و مرحله به مرحله با اعمال هر گونه تغییری، نتیجه کار را مشاهده نموده و بهینه سازی کنند. یونیتی یکی از ابزارهای بسیار مهم در دنیای امروزه است که فرصتی برای ساخت بازی‌های با کیفیت طی فرایندی به مراتب آسان‌تر را فراهم می‌آورد. علاقه مندان به ساخت بازی‌های هوشمند برای ورود به دنیای طراحی بازی نیاز دارند تا به دقت دوره‌های آموزش یونیتی Unity و آموزش پروژه محور یونیتی را در کنار سایر موار آموزش ساخت بازی پشت سر بگذارند.

تاریخچه پیدایش و تحول یونیتی

اولین حضور موتور توسعه یونیتی در سال 2005 میلادی و توسط شرکت Unity Technologies رقم خورد. این شرکت به منظور اینکه فرایندهای ساخت و توسعه بازی‌های هوشمند را آسان‌تر به پیش ببرد، از یونیتی رونمایی کرد. طراحی یونیتی به خوبی با سیستم عامل Mac OS در تمامی دستگاه‌ها سازگاری پیدا می‌کند. جالب است بدانید که کیفیت عملکرد یونیتی و محبوبیت آن به حدی بود که تنها یک سال پس از رونمایی یعنی در سال 2006 میلادی این موتور توسعه توانست به عنوان نایب قهرمان بهترین نرم افزار شناخته شود. این عنوان نائب قهرمانی متعلق به دسته گرافیک در جشنواره Apple Inc.’s Apple Design Awards است که بسیار مهم و حائز اهمیت شناخته می‌شود.

آموزش یونیتی Unity — کلیک کنید 

با افزایش محبوبیت این موتور توسعه و همچنین گسترش استقبال و استفاده از این محصول، در سال 2007 میلادی شرکت سازنده یونیتی اقدام به رونمایی از ورژنی جدید و به مراتب کامل‌تر از موتور توسعه یونیتی کرد. این بار موتور توسعه یونیتی با بیش از 50 قابلیت و آیتم جدید به علاقه مندان و کاربران خود عرضه شد. خوب است بدانید که سیر پیشرفت یونیتی و بهبود ویژگی‌ها و توانمندی‌های آن تا به امروز متوقف نشده است و همواره به طور منظم نسخه‌های آپدیت شده و ارتقا یافته این موتور توسعه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. نکته دیگری که توانسته است به محبوبیت و برتری هر چه بیشتر موتور توسعه یونیتی منجر شود، پشتیبانی کامل از خدمات و قابلیت‌های ارائه شده توسط آن است.

آموزش یونیتی
آموزش یونیتی

تیم توسعه و طراح یونیتی همواره با کیفیت و سرعت قابل توجه نسبت به مشکلات  ابهامات احتمالی پاسخگو هستند و تلاش می‌کنند تا امنیت و کیفیت این موتور توسعه را مطابق با پیشرفت‌های روز نگه دارند. چنین ویژگی می‌تواند دلیل اصلی اعتماد به بونیتی و قابلیت‌های آن باشد.

ویژگی‌ها و قابلیت‌های یونیتی

تا به اینجا در خصوص محبوبیت یونیتی و اهمیت آن در عرصه طراحی و توسعه بازی‌های نسل جدید توضیحات زیادی ارائه دادیم، حال نوبت آن است تا به طور دقیق‌تر با ویژگی‌ها و آیتم‌هایی که موتور توسعه یونیتی می‌تواند در اختیار شما قرار دهد آشنا شوید. لازم به ذکر است که آیتم‌ها و نقاط قوت ذکر شده در خصوص یونیتی تا زمان حال است و ممکن است با گذر زمان شما شاهد قابلیت‌های جدیدتری نیز باشید. از جمله آیتم‌های ویژه موتور توسعه یونیتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چند سکویی بودن یا Cross-Platform

یکی از نکاتی که به هنگام طراحی بازی‌ها و یا سایر اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها وجود دارد این است که افراد با سیستم‌ عامل‌ها و دستگاه‌های گوناگونی اقدام به نصب و اجرای آنها خواهند کرد از این رو مهم است که بتوانید برنامه‌ای طراحی کنید که با انواع سیستم عامل‌ها و دستگاه‌های هوشمند سازگاری داشته باشد. موتور توسعه یونیتی با درنظر داشتن این نکته توانسته‌ است قابلیت چند سکویی را به کاربران خود ارائه دهد. بازی که شما در این محیط توسعه پایه ریزی می‌کنید، بدون توجه به سیستم عامل مشخصی پیش خواهد رفت. در واقع درون موتور توسعه یونیتی بازی‌ها متعلق و سازگار با هیج سیستم عاملی نخواهند بود. در انتهای مسیر طراح بازی این امکان را خواهد داشت تا از بازی خود با توجه به سیستم عاملی که می‌خواهد، خروجی بگیرد. حال اگر طراح قصد داشته باشد که محصول خود را در چندین نسخه متناسب با سیستم‌ عامل‌ها و دستگاه‌های گوناگون منتشر کند می‌تواند چندین خروجی از بازی تهیه کند. تا به امروز موتور توسعه یونیتی امکان خروجی گرفتن از بازی مطابق با سیستم عامل‌های زیر را فراهم کرده است:

 • ویندوز
 • مک
 • لینوکس
 • اندروید
 • Ios
 • PS4 و PS5
 • Xbox One
 • WebGL

شما می‌توانید در فرادرس دوره‌های آموزش ساخت بازی، آموزش یونیتی Unity، آموزش پروژه محور یونیتی و سایر موارد آموزشی این چنینی را پشت سر بگذارید و بدین ترتیب بازی‌هایی سازگار با انواع دستگاه‌های هوشمند و سیستم‌ عامل‌ها طراحی و منتشر نمایید.

 • مبتنی بر زبانی محبوب

اگر در جزئیات ساخت و طراحی موتور توسعه یونیتی دقیق شوید، مشاهده می‌کنید که این موتور توسعه بر پایه فریم ورک NET و زبان برنامه نویسی #C طراحی شده است. چنین ساختاری خود یکی از دلایل محبوبیت این محصول میان کاربران و حس اعتماد موجود است.

unity
unity
 • طراحی چند بعدی

بازی‌های هوشمند امروزه هم به شکل دو بعدی و هم به شکل سه بعدی طراحی می‌شوند. بازی‌هایی که طراحی سه بعدی دارند اغلب به دلیل واقع گرایی بیشتر خود در میان گیمرهای حرفه‌ای محبوب‌تر هستند. از سوی دیگر انواع گیم‌هایی که به شکل دو بعدی طراحی می‌شوند به دلیل سادگی و سبک بودن خود مورد توجه گیمرهای مبتدی و معمول قرار می‌گیرند. بازی‌هایی با طراحی دو بعدی که ایده و داستان سازی خوبی دارند همچنان شانس بسیار زیادی برای دیده شدن و محبوبیت خواهند داشت.

جدا از اینکه شما به عنوان یک طراح و سازنده بازی تصمیم دارید که از کدام شیوه طراحی استفاده نمایید، یونیتی امکانات کامل را در اختیار شما قرار خواهد داد. شما می‌توانید در محیط این موتور توسعه انواع بخش‌های بازی خود را به شکل دو بعدی و یا سه بعدی طراحی نمایید. این قابلیت باعث شده است تا سازندگان بازی با ایده‌های کوچک و ساده تا ایده‌های بزرگ و حرفه‌ای بتوانند از موتور توسعه Unity استفاده نمایند.

 • مجموعه آیتم‌ها

موتور توسعه یونیتی توانسته است اغلب آیتم‌ها و ابزارهای مهم و اولیه را به طور پیش فرض به طراحان بازی ارائه دهد. آیتم‌های پیش فرض خود می‌توانند به تنهایی برای طراحی یک بازی کامل کافی باشند اما کاربرانی که به دنبال قابلیت‌ها و آیتم‌های پیشرفته‌تر و جزئی‌تر هستند، می‌توانند به طور اختصاصی برای خود پکیج‌های پیشنهادی Unity را دریافت کنند. موتور توسعه یونیتی دارای بخشی تحت عنوان فروشگاه پکیج یونیتی است که انواع آیتم‌ها و قابلیت‌های ویژه را با توجه به عملکرد و موارد استفاده در اختیار علاقه مندان و خواستاران قرار داده است.

چنین طراحی باعث می‌شود تا محیط موتور توسعه با آیتم‌های غیر ضروری شلوغ نشود و هر کاربر بتواند با توجه به آنچه شخصاً برای ساخت بازی نیاز دارد، آیتم‌ها و قابلیت‌ها را تهیه نموده و چینش کند. شما به کمک گذراندن انواع دوره‌های آموزش ساخت بازی، آموزش یونیتی Unity، آموزش پروژه محور یونیتی و… به خوبی با آیتم‌هایی که به هنگام پیاده سازی ایده خود نیاز خواهید داشت آشنا شوید و آنها را در موتور توسعه یونیتی بگنجانید.

 • انجمن‌های اطلاعاتی

باید گفت که موتور توسعه یونیتی به حدی محبوب است که انجمن‌های متعددی از کاربران خود در سراسر دنیا دارد. این انجمن‌ها محلی برای جمع شدن کاربران آنلاین و فعال یونیتی هستند که تجربیات و ایده‌های خود از کار با یونیتی را به عنوان یک موتور توسعه بازی، به اشتراک می‌گذارند. محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین انجمن یونیتی بیش از 100 هزار عضو فعال را درون خود جای داده است.

به لطف وجود چنین انجمن‌هایی شما می‌توانید هر گاه به سؤال یا ابهامی به هنگام کار با موتور توسعه Unity برخوردید، به سادگی با یک جست و جوی ساده به جواب برسید جدا از اینها خوب است بدانید که این انجمن‌ها به عنوان یک منبع اساسی برای بررسی علل ارورهای سیستمی و یا اشکالات کار با یونیتی هستند. وجود چنین منابعی کار با موتور توسعه یونیتی را صمیمی و لذت بخش نموده است و حتی طراحان مبتدی نیز با کیفیت بیشتری کار خود را پیش می‌برند.

 • تسریع روند طراحی

هنگامی که به درستی با موتور توسعه یونیتی آشنا شوید و قابلیت‌های آن را شناسایی کنید متوجه می‌شوید که کار با این محصول تا چه حد می‌تواند روند طراحی و ساخت بازی شما را تسریع نماید. فرادرس در تلاش است تا با ارائه انواع دوره‌های آموزش ساخت بازی، آموزش یونیتی Unity، آموزش پروژه محور یونیتی و…. به شما برای تسلط هر چه بیشتر بر روی این موتور توسعه و به دنبال آن طراحی و ساخت بازی‌های با کیفیت در کوتاه مدت کمک کند.

موتور توسعه یونیتی درون خود ویژگی‌ها و قابلیت‌های بسیار دیگری را جای داده است که به هنگام کار با آن، می‌توانید آنها را شناسایی نمایید. نکته اینجاست که شما به عنوان یک کاربر حرفه‌ای نسبت به تمامی آیتم‌ها آگاهی داشته باشید و در به کار بستن آنها خلاقیت کافی را به خرج دهید.

کتاب آموزش یونیتی ترجمه شده

شما به منظور یادگیری کامل یونیتی و تسلط یافتن بر روی آن می‌توانید از منابع آموزشی متنوعی استفاده کنید. یکی از این منابع می‌تواند کتاب‌های آموزشی ترجمه شده به زبان فارسی باشد. در زیر چند نمونه از این کتاب‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • کتاب شروع بازی سازی با موتور بازی سازی یونیتی

کتاب شروع بازی سازی با موتور بازی سازی یونیتی می‌تواند به شما برای شروع از صفر کمک نماید. محتوای این کتاب شامل انواع نکات و آموزشات مقدماتی است که مرحله به مرحله منجر به تسلط بیشتر و آشنایی بیشتر شما بر یونیتی می‌شود. جالب اینجاست که با مطالعه این کتاب می‌توانید ساخت یک بازی را کلید بزنید و سپس همگام با کتاب گام به گام طراحی بازی را پیش ببرید.

 • کتاب خودآموز بازی سازی با یونیتی در 24 ساعت

نکته قابل توجه در خصوص این کتاب، متن روان و قابل فهم آن است که به شما این امکان را خواهد داد تا طی کوتاه‌ترین زمان ممکن اصول کار با موتور یونیتی را فرا بگیرید. محتوای این کتاب بر روی بازی سازی برای پلتفرم‌های اندرویدی است.

 • کتاب ضروریات بازی سازی اندروید با یونیتی 5

شما علاوه بر اینکه به یادگیری چگونگی کار با یونیتی نیاز دارید، نیاز به منابع آموزشی در خصوص استفاده بهینه از یونیتی و ساخت بازی‌هایی موفق نیز خواهید داشت. این کتاب ضمن اینکه نکات آموزشی و اصول کار با یونیتی را در اختیار شما قرار می‌دهد، انواع سرفصل‌های اهمیت کار با یونیتی و چگونگی طراحی بازی‌های موفق و بهینه سازی شده را نیز به شما آموزش خواهد داد.

 • کتاب تسلط بر اسکریپت نویسی در یونیتی

در صورتی که شما با موضوعات برنامه نویسی یونیتی آشنایی دارید و با زبان‌های برنامه نویسی بیگانه نیستید، کتاب تسلط بر اسکریپت نویسی در یونیتی می‌تواند منبع مطالعاتی و آموزشی خوبی برای شما باشد. با استفاده از این کتاب می‌توانید بازی سازی و کار با یونیتی را در سطح حرفه‌ای‌تری انجام دهید.

بازی‌های یونیتی

گفتیم که موتور توسعه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای ساخت بازی و توسعه شده است و بازی‌های با کیفیت و معروف زیادی به کمک آن ساخته شده‌اند. از جمله بازی‌های ساخته شده با موتور توسعه یونیتی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد :

 • Call of Duty Mobile
 • Hitman: Sniper
 • Assassin’s Creed Identity

بازی‌های بسیار دیگری وجود خواهد داشت که می‌توانید با کمی جست و جو نسبت به آنها نیز آگاهی کسب کنید. لازم است به عنوان نکته نهایی در این بخش اشاره کنیم که یادگیری یونیتی و تسلط پیدا کردن بر روی آن می‌تواند برای شما فرصت‌های شغلی بسیاری را به دنبال داشته باشد. شما این امکان را خواهید داشت تا خود یک بازی مستقل را طراحی کنید و یا به عنوان یکی از اعضای تیم توسعه و طراحی بازی دیگری فعالیت نمایید. با توجه به ماهیت بین المللی بازی، یادگیری چگونگی کار با یونیتی به معنی دسترسی به فرصت‌های شغلی بدون مرز خواهد بود.

آموزش پروژه محور یونیتی فرادرس — کلیک کنید

آموزش یونیتی
آموزش یونیتی

جمع بندی کتاب آموزش یونیتی به زبان فارسی

فرادرس از منابع آموزشی است که به طور ویژه انواع سر فصل‌های مربوط به موتور توسعه یونیتی را آموزش می‌دهد. در این سایت محتواهای مربوط به انواع دوره‌های آموزش ساخت بازی، آموزش یونیتی Unity، آموزش پروژه محور یونیتی و… در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. شما در صورت علاقه می‌توانید صفر تا صد نکات وتوصیه‌هایی که برای شروع فعالیت به عنوان یک طراح و سازنده بازی نیاز خواهید داشت را در فرادرس به زبانی ساده و به شکل جامع و حرفه‌ای دریافت نمایید. آموزشات این سایت به شکل آنلاین و با قیمتی بسیار مناسب عرضه می‌شوند.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.