هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟
هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ – همه چیز درباره چت جی پی تی

گسترش مرزهای تکنولوژی و پیشرفت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی به وجود آمده است، هر روز دستاوردهای تازه‌ای به دنبال دارد. یکی از جذاب‌ترین نمونه‌هایی که در دنیای تکنولوژی خبرساز شده هوش مصنوعی ChatGPT می‌باشد. این تکنولوژی که بر پایه هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) ارائه گردیده است، کاربردهای زیادی را به کاربران ارائه می‌دهد. در صورتی که اطلاعات کافی در رابطه با چت جی پی تی ندارید؛ لطفاً با این مقاله از مجله اینترنتی «اندروید زوم» همراه شوید تا تمام جنبه‌های این نوآوری در عرصه هوش مصنوعی را به شما معرفی کنیم.

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

تصور کنید که مرجعی برای پاسخ‌گویی به تمام سؤالات شما در هر زمینه‌ای وجود داشته باشد. در واقع به جای نیاز به استفاده از منابع گوناگون، بتوانید تمام نیازهای خود را از طریق یک منبعِ هوش مصنوعی برطرف کنید. تکنولوژی‌های نوین همچون ChatGPT دقیقاً با چنین رویکردی ایجاد شده‌اند تا با استفاده از توانایی یادگیری ماشینی و گسترش پیوسته، به نیازهای کاربران پاسخ دهند.

این تکنولوژی در نوامبر سال 2022 ارائه گردید تا به صورت عمومی در دسترس کاربران باشد. این اتفاق، قدمی مهم در زمینه توسعه فناوری AI است. در واقع ChatGPT با بهره‌گیری از هوش مصنوعی نسخه GPT-3.5 گامی رو به جلو در حوزه هوش مصنوعی است که امکان مکالمه از طریق تشخیص زبان و پاسخگویی به سؤالات مختلف را فراهم می‌آورد.

شایان ذکر است، زمانی که شما با توسعه هوش مصنوعی سر و کار دارید؛ باید با ارائه اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و تصادفی به رشد جنبه‌های مختلف ماشین کمک کنید تا بتواند به مشکلات جدید نیز پاسخ دهد. این دقیقاً فرآیندی است که در رابطه با چت جی پی تی اتفاق میافتد و شرکت سازنده این تکنولوژی در تلاش است تا با ارائه نسخه آزمایشی، نواقص احتمالی چت بات را برطرف کرده و آن را توسعه دهد.

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟
هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

ChatGPT توسط چه شرکتی ساخته شده است؟

شرکت OpenAI به عنوان یکی از پیشگامان تولید و توسعه ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی شناخته می‌شود که عمر کوتاهی نیز دارد. این شرکت که در سال 2015 با حضور ایلان ماسکِ مشهور در میان هیئت مدیره‌اش شروع به کار کرد، در طول چند سال توانست با ارائه نمونه‌های موفق به بازار تکنولوژی و خصوصاً با انتشار عمومی یافته‌های خود، جایگاه خوبی در میان شرکت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به دست آورد.

نکته قابل توجه این است که در سال‌های گذشته شاهد سرمایه‌گذاری وسیع مایکروسافت در این شرکت بوده‌ایم. با این وجود شرکت مایکروسافت که در سال‌های اخیر تحت تأثیر پیشرفت‌های گوگل قرار گرفته است، تلاش می‌کند تا با استفاده از هوش مصنوعی مشابه چت جی پی تی در مرورگر بینگ، فاصله خود را با رقیب دیرینه‌اش کاهش دهد.

ChatGPT توسط چه شرکتی ساخته شده است؟
ChatGPT توسط چه شرکتی ساخته شده است؟

کاربردهای چت جی پی تی

با انتشار خبر ارائه chatGPT و تبلیغات مناسبی که در این زمینه صورت گرفت، سؤالات زیادی در ذهن کاربران ایجاد شد است و بسیاری از افراد در مورد کاربردهای چت جی پی تی ابهاماتی دارند. در صورتی که بخواهیم کاربرد ChatGPT را به صورت خلاصه بیان کنیم؛ می‌توان گفت این چت بات جهت شبیه سازی مکالمه انسانی طراحی شده است و به راحتی – ضمن تشخیص زبان کاربر – جواب مناسب را به سؤال مورد نظر ارائه می‌دهد. با این حال کاربردهای تخصصی نظیر نوشتن مقاله، حل مسائل ریاضی و کد نویسی نیز برای این هوش مصنوعی تعریف شده است.

شایان ذکر است که در مورد نسخه رایگان این AI به دلیل حجم بالای سرورها، شاید به خوبی نتوانید از امکانات ChatGPT بهره ببرید و حتی در مواردی جواب‌هایی که دریافت می‌کنید ممکن است کاملاً درست نباشند. با این وجود، گذشت زمان باعث تکمیل فرآیند یادگیری ماشین و بهبود عملکردهای هوش مصنوعی می‌گردد.

کاربردهای چت جی پی تی
کاربردهای چت جی پی تی

آیا چت جی پی تی فیلتر است؟

متأسفانه دسترسی به ChatGPT از طریق آی پی های ایرانی محدود شده است. در واقع این به دلیل تحریم‌های اینترنتی است که به کشورمان تحمیل شده و تنها از طریق ثبت شماره‌های مجازی و به کار گیری ابزارهای تغییر آی پی، امکان استفاده از این تکنولوژی را خواهید داشت. شایان ذکر است که این مشکل در رابطه با برخی دیگر از نمونه‌های هوش مصنوعی نیز وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا طریقه استفاده از چت جی پی تی در ایران را برای شما تشریح کنیم.

چگونه می‌توانیم از ChatGPT استفاده کنیم؟

به منظور استفاده از ChatGPT نیاز دارید که با مراجعه سایت اصلی openai.com مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنید. البته با توجه به مشکلاتی که در زمینه استفاده از چت جی پی تی در ایران وجود دارد نیاز است مسیر خاصی را پیش بروید که در ادامه تلاش می‌کنیم مراحل مورد نیاز را به ترتیب برای شما مشخص کنیم.

مراحل ثبت نام ChatGPT در ایران عبارت‌اند از:

 • ورود به سایت اصلی OpenAI
 • شروع ثبت نام و وارد کردن ایمیل
 • ثبت آدرس ایمیل
 • ثبت شماره تلفن همراه
 • تأیید شماره و ورود به اکانت

در ادامه هر یک از مراحل فوق را به ترتیب توضیح خواهیم داد.

مراحل ثبت نام ChatGPT در ایران
مراحل ثبت نام ChatGPT در ایران

ورود به سایت اصلی OpenAI

متأسفانه به منظور استفاده از چت جی پی تی در ایران، حتی در اولین مرحله – یعنی ورود به سایت میزبان – به مشکل بر خواهید خورد!

در واقع به دلیل تحریم ایران در زمینه استفاده از اینترنت، برخی از سایت‌ها از جمله openai.com از طریق آی پی های داخلی قابل دسترسی نیست. به همین دلیل، پیش از ورود به سایت باید با استفاده از نرم‌افزار، آی پی خود را تغییر دهید و سپس به محیط سایت وارد شوید.

به این منظور می‌توانید با وارد کردن www.openai.com در نوار آدرس یا جست و جوی ChatGPT در مرورگر و کلیک بر روی اولین گزینه اقدام نمایید. دز این صورت به صفحه اول سایت هدایت خواهید شد.

ورود به سایت اصلی OpenAI
ورود به سایت اصلی OpenAI

در صفحه جدید آن‌قدر پایین بروید تا به بخش انتهایی سایت برسید. در این بخش و در گروه Featured، روی لینک ChatGPT کلیک کنید تا به سایت این ابزار منتقل شوید.

شایان ذکر است، در صورتی که از ابزار تغییر آی پی استفاده نکنید نیز ممکن است امکان وارد شدن را داشته باشید؛ اما در این صورت با مشکل سرعت پایین عملیات مواجه خواهید شد.

شروع ثبت نام و وارد کردن ایمیل

پس از ورود به سایت اصلی ابزار چت جی پی تی، در ابتدای صفحه، روی دکمه Try ChatGPT بزنید. بد نیست بدانید که با ارائه سرویس ChatGPT Plus گزینه Read about ChatGPT Plus نیز به صفحه اضافه شده است تا به کاربران اطلاعات تکمیلی در رابطه با امکانات این سرویس ارائه دهد.

شروع ثبت نام و وارد کردن ایمیل
شروع ثبت نام و وارد کردن ایمیل

به این ترتیب وارد مراحل ثبت نام خواهید شد و از طریق وب‌سایت، صفحه جدیدی نمایش داده می‌شود که باید بر روی گزینه Log In کلیک کنید.

تشخیص اعتبار شما جهت شروع ثبت نام و وارد کردن آدرس ایمیل، ممکن است قدری زمان‌بر باشد که با توجه به استفاده از ابزار تغییر آی پی، چندان دور از انتظار نیست. با این حال پس از یک مرحله تأیید که برای جلوگیری از ورود ربات به مراحل ثبت نام اجرا می‌شود، شما می‌توانید آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.

در ادامه آدرس ایمیل خود را همراه با یک رمز عبور مطمئن و قدرتمند وارد کنید و دکمه Continue را بزنید. پس از آن تنها با استفاده از یک ابزار تغییر آی پی قدرتمند قادر به تکمیل فرآیند ثبت نام خواهید بود.

وارد کردن آدرس ایمیل
وارد کردن آدرس ایمیل

تأیید آدرس ایمیل

زمانی که شما فرآیند ثبت نام را با یک آی پی غیر ایرانی شروع می‌کنید، نیاز است جهت دریافت تأیید از سایت وارد حساب ایمیل خود شوید و پیام ارسال شده از سوی ChatGPT را باز کنید. سپس با کلیک بر روی Verify Email Address آدرس شما تأیید می‌گردد. شایان ذکر است که در صورت بروز مشکل، شاید از طریق تغییر مجدد آی پی یا دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، محدودیت ثبت نام را دور بزنید!

تأیید آدرس ایمیل
تأیید آدرس ایمیل

از طرفی، وجود افزونه‌ها در مرورگر ممکن است باعث بروز این مشکل باشد؛ چرا که برخی از اطلاعات موقعیت مکانی و آی پی شما را در خود نگه می‌دارند. در این صورت تلاش کنید با حذف این افزونه‌ها مجدداً برای تأیید ایمیل خود تلاش کنید.

ثبت شماره تلفن همراه

از آنجا که یکی از مراحل ثبت نام chatgpt ثبت شماره تلفن است، باز هم جهت وارد کردن شماره خود با مشکل مواجه می‌شوید. در این مورد نیز چاره کار استفاده از شماره تلفن‌های مجازی است که توسط برخی وب سایت‌های داخلی به فروش می‌رسند.

در این راستا، پیشنهاد می‌کنیم جهت خرید شماره مجازی به سایت‌هایی نظیر NumberLand.ir مراجعه کنید و با تهیه شماری مجازی، فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایید. به این منظور باید پس از باز کردن سایت با کلیک بر روی گزینه Open AI ChatGPT، از میان لیست شماره تلفن‌های موجود یکی را انتخاب کرده و با پرداخت هزینه دریافت نمایید. با کلیک روی گزینه «دریافت شماره» در جلوی نام کشور مورد نظر، کادر جدیدی برای خرید باز می‌شود. به این ترتیب با پرداخت آنلاین صاحب شماره مورد نظر خواهید شد.

خرید شماره مجازی
خرید شماره مجازی

بازگشت به سایت نامبرلند به معنی اتمام فرآیند خرید است. شما می‌توانید با کپی کردن شماره خریداری شده به صفحه ثبت نام ChatGPT برگردید، کشور مورد نظر را از لیست کشورها انتخاب کرده و شماره را در کادر مربوطه paste کنید. در نهایت دکمه Send Code را بزنید تا کد برایتان ارسال شود.

شایان ذکر است که برای خرید از سایت NumberLand باید یک مرحله ثبت نام انجام دهید که چندان طولانی نیست و به سادگی صورت می‌گیرد.

تأیید شماره و ورد به اکانت

حال که شماره مجازی خود را در صفحه ثبت نام وارد کرده‌اید، باید به صفحه سایت نامبرلند برگردید تا کد تأیید ارسال شده از سوی ChatGPT را دریافت نمایید. مدتی صبر کنید تا کد ارسال شود و پس از دریافت آن به صفحه ثبت نام بروید و کد تأیید را وارد نمایید. اتمام این مراحل به معنی تکمیل ساخت اکانت چت جی پی تی است و به صورت پیش فرض وارد حساب کاربری خود خواهید شد.

در ادامه و برای دفعات بعدی مراجعه به چت بات، تنها با وارد کردن ایمیل خود و کلیک بر روی گزینه Sign Up به محیط ChatGPT وارد می‌شوید و امکان استفاده از چت بات را خواهید داشت.

ورود به چت بات GPT
ورود به چت بات GPT

ChatGPT Plus چیست؟

جالب است بدانید که با معرفی نسخه عمومی ChatGPT تنها پس از گذشت ۵ روز بیش از یک میلیون کاربر داشته است. این حجم بالا از علاقه‌مندان باعث شد که سرورهای میزبان توانایی پاسخگویی مناسب را از دست بدهند. در مواردی یک کاربر باید چندین ساعت منتظر بماند تا با کم شدن ترافیک سایت، امکان دسترسی به چت جی پی تی را داشته باشد. به این ترتیب OpenAI با ارائه سرویس پولی ChatGPT Plus در ماه آپریل سال ۲۰۲۳ کار را برای افرادی که قصد دارند به صورت حرفه‌ای از این فناوری استفاده کنند راحت‌تر کرده است.

شایان ذکر است، استفاده از این سرویس برای کاربران ایالات متحده ۲۰ دلار در ماه هزینه دارد. در ایران نیز برخی از سرویس دهندگان اینترنتی با دریافت هزینه اشتراک، ChatGPT Plus را در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌دهند.

با دسترسی به این نسخه محدودیت دسترسی شما به چت بات از بین می‌رود و با مشکلات نسخه رایگان مواجه نمی‌شوید. از طرفی آپدیت‌های چت بات به سرعت در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT

قطعاً استفاده از این ابزار ارزشمند، مزایایی برای کاربران به همراه دارد که با تکمیل فرآیند یادگیری ماشینی، افزایش خواهد یافت. به عنوان نمونه، می‌توان به دریافت پاسخ متناسب با نیازهای کاربر اشاره کرد. این در حالی است که با استفاده از موتورهای جست و جو شما تعداد زیادی از نتایج را دریافت می‌کنید که ممکن است تعداد زیادی از آنها اضافی باشند. از سوی دیگر، تاریخچه استفاد ه از چت بات در دسترس کاربران قرار دارد تا بتوانید به سؤالات و پاسخ‌های دریافتی خود دسترسی داشته باشید و آن‌ها را مرور کنید.

از طرفی یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای استفاده از چت جی پی تی، قابلیت به کارگیری آن با زبان فارسی است. در حالی که بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی از این قابلیت برخوردار نبوده و محدودیت زبانی به همراه دارند.

ChatGPT چه محدودیت هایی دارد؟

باید گفت علی‌رغم سر و صدایی که ارائه چت جی پی تی به دنبال داشته است، این چت بات هنوز هم محدودیت‌هایی به همراه دارد و دستیابی به یک نسخه کامل و بدون نقص از آن، ممکن است سال‌ها طول بکشد. در این راستا، چند مورد از محدودیت‌ها و نواقص ChatGPT را بیان می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • بر خلاف موتورهای جست و جو به اطلاعات لحظه‌ای و آنلاین دسترسی ندارد.
 • با توجه به پاسخگویی بر اساس معنی سؤال، ممکن است جواب دریافتی شما مورد نظرتان نباشد.
 • گاهی در جمله‌بندی پاسخ سؤالات، مشکلاتی وجود دارد که به تدریج باید رفع شوند.
 • در مواردی هوش مصنوعی قادر به درک سؤالات چند پهلو و پیچیده نیست.
 • بسیاری از پاسخ‌های ارائه شده فاقد مفهوم عمیق و بسیار ابتدایی هستند.
 • داده‌های چت بات تا سال 2021 تکمیل شده‌اند و سؤالاتی که در رابطه با اتفاقات سال 2022 هستند، بی‌جواب خواهند ماند.

آیا ربات هایی نظیر ChatGPT جایگزین موتورهای جست و جو خواهند شد؟

پاسخ به این سؤال کمی دشوار است. با این وجود قطعاً هدف اصلی از ساخت چنین فناوری هوشمندی، ایجاد مرجعی کامل برای پاسخگویی به سؤالات کاربران است. در عین حال رسیدن به حدی از پیشرفت که با توان موتورهای جست و جویی نظیر گوگل برابری کند، ممکن است سال‌ها طول بکشد. شایان ذکر است که موتورهای جست و جوی دو شرکت بزرگ مایکروسافت و گوگل نیز به دنبال استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند سرچ هستند. به این ترتیب نگاهی به آینده تکنولوژی هوش مصنوعی خواهند داشت.

شایان ذکر است که استفاده از هوش مصنوعی، تنها در زمینه موتورهای جست و جو نبوده و شامل بسیاری از بخش‌های دنیای دیجیتال می‌شود. به عنوان نمونه، رابط‌های کاربری هوش مصنوعی در تلفن‌های همراه، تولید محتوای متنی، گرافیکی و صوتی، عیب یابی سیستم‌های نرم‌افزاری پیچیده و بسیاری دیگر از حوزه‌های تکنولوژی با وجود هوش مصنوعی، سمت و سوی تازه‌ای پیدا خواهند کرد. این موضوع در آینده نه چندان دور بر مشاغل این حوزه و نیازهای بازار کار، تأثیر گذار خواهد بود. بر این اساس آشنایی هر چه بیشتر شما با کاربردهای مختلف هوش مصنوعی، می‌تواند در آینده شغلی‌تان موثر واقع شود.

آیا ربات هایی نظیر ChatGPT جایگزین موتورهای جست و جو خواهند شد؟
آیا ربات هایی نظیر ChatGPT جایگزین موتورهای جست و جو خواهند شد؟

بهبود عملکرد هوش مصنوعی چت جی پی تی نسبت به نمونه های قدیمی

استفاده از هوش مصنوعی به منظور ایجاد ارتباط با انسان و پاسخ گویی به سؤالات مطرح شده توسط کاربر، یکی از اهداف اولیه پیشرفت تکنولوژی‌هایی نظیر ChatGPT بوده است. با این حال در نسخه های قدیمی سؤالات به عنوان مجموعه‌ای از کلمات شناخته می‌شد و پاسخ نیز بدون در نظر گرفت مفهوم ارائه میگردید. از سوی دیگر درست یا غلط بودن سؤال، توسط هوش مصنوعی تشخیص داده نمی‌شد و مسائل اخلاقی بخشی از آموزش‌های ارائه شده به ماشین محسوب نمی‌شدند. بر این اساس، پیشرفت‌های ایجاد شده در عملکرد چت جی پی تی را می‌توان نقطه قوت اصلی این چت بات به حساب آورد. به عنوان مثال هوش مصنوعی در پاسخ به سؤال کاربر که در رابطه با روش‌های ورود به خانه دیگران بوده است؛ به غیرقانونی و نادرست بودن این عمل اشاره می‌کند.

سخن پایانی در رابطه با هوش مصنوعی ChatGPT

آنچه این روزها باعث افزایش استفاده از چت جی پی تی می‌شود، کنجکاوی انسان در رابطه با پیشرفت‌های هوش مصنوعی است. نگاهی همراه با ترس در رابطه با «هوش ماشینی» و معایب و مزایایی که استفاده از فناوری‌هایی مانند ChatGPT دارد، این کنجکاوی را افزایش می‌دهد. از طرفی جایگزینی برخی از کسب و کارها با هوش مصنوعی یا پیشرفت‌هایی که بشر می‌تواند با استفاده از این فناوری کسب کند، مواردی نیست که به راحتی بتوان قضاوت کرد. شاید در چند سال آینده و با گسترش دانش بشر در طراحی و ساخت هوش مصنوعی، شاهد تأثیر این فناوری بر زندگی بشر باشیم.

در پایان از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم. درصورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است، لطفاً لینک آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. از طرفی اگر تجربه استفاده از چت جی پی تی را داشته‌اید، نظر خود را در رابطه با این چت بات با ما و خوانندگان مجله اندروید زوم به اشتراک بگذارید. پیروز و سربلند باشید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.