Force Touch
Force Touch

Force Touch چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

یک خودرو را تصور کنید که فقط با یک سرعت ثابت می تواند حرکت کند یا یک استریو ای که ولوم صدای آن غیر قابل تغییر است.چنین محدودیت هایی در تکنولوژی صفحه نمایش گوشی های هوشمند نیز دیده می شود.اما همه ی آن ها در حال تغییر تحول اند.شرکت هواوی آخرین گوشی هوشمندی که رونمایی کرده است را به قابلیتی به نام فورس تاچForce Touch” مجهز کرده است.اما فورس تاچ چیست؟و چه کاربردی دارد؟

با ما همراه باشید.

Force Touch
Force Touch

فورس تاچ چیست؟

فورس تاچ یک تکنولوژی جدید در اسمارت فون ها است که می تواند فشار وارد به نمایشگر گوشی را انداره گیری کند.در حال حاضر همه ی اسمارت فون ها می توانند متوجه شوند که نمایشگر کی و یا چه مدت لمس شده است.مثلا می توانید یک برنامه را لمس کرده و بدون آنکه اجرا شود آنرا جا به جا کنید.اما این اسمارت فون ها توانایی اندازه گیری میزان فشاری که به نمایشگر وارد می  شود را ندارند.این فناوری درب جدیدی به سوی کاربرد ها و امکانات بیشتر و پیشرفته تر باز میکند که بدون شک سودمند خواهند بود.

Force Touch
Force Touch

فورس تاچ چگونه کار میکند؟

گوشی های مجهز به فناوری فورس تاچ می توانند به وسیله ی اندازه گیری فاصله ی بین شیشه ی نمایشگر و بک لایت (BackLight)،فشار وارد شده به نمایشگر را درک کرده و برای دستگاه تفسیر کنند.گوشی هایی که از قابلیت بسیار پیشرفته ی فورس تاچ برخوردار نیستند،میتوان گفت از تکنولوژی بهره ی زیادی نبرده اند.

Force Touch
Force Touch

فورس تاچ چه امکاناتی می تواند داشته باشد؟

به طور کلی کاری که قابلیت فورس تاچ می تواند انجام دهد به توسعه دهنده ی نرم افزار ی است که با آن همراه می شود.در نرم افزار ایمیل گوشی iPhone 6S شما با لمس کردن یک پیام می توانید آن را در پنجره ای دیگر ببینید و اگر این بار فشار بیشتری به نمایشگر وارد کنید مجددا به ایمیل یا صندوق ورودی هدایت می شوید.در گوشی های دارای قابلیت فورس تاچ همین عملیات را می توان در هر نرم افزار یا پیام دیگر انجام داد مثلا اگر کاربر در حال کار در محیط یک نرم افزار باشد وقتی پیام یا ایمیل دریافت میکنند می تواند آن پیام را بدون خارج شدن از نرم افزار مشاهده کرده و در همان صفحه باقی بماند.

Force Touch
Force Touch

به عنوان مثال ،تصور کنید کسی موس کامپیوتر را به شما داده و بگوید که می توانید روی صفحه کلیک کرده و صفحه را به بالا و پایین بکشید و جا به جا شوید یا می توانید با قرار دادن دست خود بروی چرخ موس بازهم همان اعمال را انجام دهید تفاوت این دو ممکن است بسیار ناچیز به نظر برسد اما تجربه نشان داده دومی راحت تر است.و به همین صورت شاید کابرد فورس تاچ زیاد نشان داده نشود ولی این فناوری می تواند راه و روش اساسی کارکرد با گوشی های هوشمند را بسیار آسان تر کند.

آیا فورس تاچ “Force Touch”  همان لمس سه بعدی “3D Touch” است؟

پاسخ این سوال ازنظر تکنولوژی عدم وجود تفاوت بین این دو بوده و از نظر کاربرد و کارکرد تجربی “خیر” است.ماموریت آن ها در گوشی های هوشمند برابر است ولی در ساخت قابلیت لمس سه بعدی از آخرین نسخه های تکنولوژی استفاده نشده است و از توانایی درک میزان تغییرات فشاری را که فورس تاچ قادر به انجام آن است، برخوردار نیست.اما با این وجود هنوز معلوم نیست که تفاوت آن ها برای ما انسان ها به راحتی قابل تشخیص باشد یا مجبور شویم برای فهمیدن آن به اعداد ارقام و آزمایشات بپردازیم.

Force Touch
Force Touch

چگونه میتوان فورس تاچ دار بدست آورد؟

شما برای داشتن و استفاده از فورس تاچ به یک گوشی هوشمند ساز گار نیاز دارید.گرچه اندروید هنوز این گونه گوشی سازگاری را نداشته ولی در آینده مدلهای جدید دیگری مانند گوشی Huawei Mate S آن را خواهند داشت.همه ی ما  انتظار داریم که سازندگان گوشی های اندرویدی از تکنولوژی بهره ی بیشتری برده و قابلیت فورس تاچ را در دستگاه هایی که قرار است در سال آینده رونمایی شوند مشاهده کنیم.مخصوصا بعد از اینکه گوشی های iPhone 6s و iPhone 6s Plus شرکت اپل با مجهز بودن به این قابلیت محبوب تر شدند.

Force Touch
Force Touch

آخرین نظرات

کم و بیش به نظر میرسد فورس تاچ کار برد زیادی نداسته باشد و نیز مشکلات و سختی های بسیار زیادی در راه کامل کردن این فناوری وجود دارد که ممکن است باعث نا تمام رها کردن آن شود،ولی با این وجود به نظر میرسد که فورس تاچ با اعمال تغییرات ساده و افزودن امکانات و ابزار های جدید باعث می شوند که کار کردن با گوشی های هوشمند بسیار ساده تر شوند.فرصت ها و توانایی هایی که توسط فورس تاچ ایجاد می شوند بسیار هیجان انگیز خواهند بود.و وقتی فناوری فورس تاچ فرارگیر شده و گوشی های هوشمند با آن مجهز شوند،با خود فکر میکنیم که چگونه تا کنون بدون فورس تاچ می توانستیم از گوشی های هوشمند خود استفاده کنیم.

برداشت شما راجب فناوری های فورس تاچ و لمس سه بعدی چیست؟آیا بی استفاده خواهند بود و یا در راه و روش استفاده ی از گوشی های هوشمند تغییر تحول ایجاد خواهند کرد؟

منبع : اندرویدپیت

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.